
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
16 червня 2021 року м. ПолтаваСправа №440/3920/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
1. Стислий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУПФ України в Полтавській області), у якому, з урахуванням уточненої позовної заяви /а.с. 18-23/, просив:
визнати протиправними дії пенсійного органу щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як реабілітованій особі, у розумінні пункту "г" статті 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" із розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком, встановленої статтею 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
зобов`язати відповідача здійснити з 23.03.2021 нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як реабілітованій особі, у розумінні пункту "г" статті 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" із розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком, встановленої статтею 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Позовні вимоги обґрунтував посиланням на те, що він отримує пенсію за віком з урахуванням підвищення як реабілітованій особі, що у спірний період виплачувалось у розмірі 54,40 грн, як те передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 №654. На переконання позивача, нарахування зазначеного підвищення у розмірі, визначеному підзаконним нормативно-правовим актом Уряду, порушує його право на належний соціальний захист, адже Законом України "Про пенсійне забезпечення" його розмір визначено із розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком.
2. Позиція відповідача.
Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 29-30/. Свою позицію мотивував посиланням на правомірність дій пенсійного органу щодо нарахування та виплати позивачу спірного підвищення у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 №654, оскільки ця постанова є чинною, не скасована та неконституційною не визнана.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Відповідно до частини другої статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Обставини справи
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у ГУПФ України в Полтавській області та отримує пенсію за віком /а.с. 9/.
Позивач має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", що підтверджено копією посвідчення від 20.03.2015 №104 /а.с. 8/.
Пенсія за віком ОСОБА_1 нараховується та виплачується з врахуванням підвищення до пенсії реабілітованим особам у розмірі 54,40 грн на підставі підпункту 2 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2008 №654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян", що підтверджено матеріалами пенсійної справи /а.с. 31, 36/ та не заперечувалось сторонами.
Упродовж березня 2021 року позивач звертався до ГУПФ України в Полтавській області із заявою, у якій просив здійснити перерахунок його пенсії, у т.ч., надбавки як реабілітованій особі /а.с. 38/.
Листом ГУПФ України в Полтавській області від 09.04.2021 вих.№1600-0213-8/26619 позивача повідомлено, що підвищення до пенсії за віком реабілітованій особі нараховується та виплачується у розмірі 54,40, як те передбачено Постановою №654 /а.с. 37/.
Крім того, листом від 23.03.2021 вих.№2279-2177/Ж-02/8-1600/21 позивача повідомлено про відсутність підстав для перерахунку підвищення до пенсії за віком реабілітованій особі /а.с. 10/
Не погодившись з такою відповіддю пенсійного органу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Норми права, якими урегульовані спірні відносини
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до пункту "г" статті 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) репресованим особам, яких у подальшому було реабілітовано, призначені пенсії - на 50 процентів, а членам їх сімей, яких було примусово переселено, - на 25 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно з пунктом 6 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення". Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Підпунктом 2 пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 №654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" встановлено, що з 1 вересня 2008 року репресованим особам, яких у подальшому було реабілітовано, до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачуються замість пенсії, підвищення проводиться в розмірі 54,4 гривні.
Оцінка судом обставин справи
Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Переданим на розгляд суду у цій справі питанням є правомірність дій пенсійного органу щодо нарахування та виплати позивачу підвищення до пенсії як реабілітованому у розмірі, визначеному Постановою №654, що становить 54,40 грн.
Згідно зі статтею 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй.
Стаття 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначає розмір мінімальної пенсії за віком, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до вимог частини першої статті 2 Закону України "Про прожитковий мінімум" прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної пенсії за віком.
За чинним законодавством України розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами статі 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Разом з тим, частиною четвертої згаданої статті передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою - третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Згідно із вимогами частини шостої статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
А тому, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачуються замість пенсії громадянам, які необґрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані, слід керуватися нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення", який має вищу юридичну силу, а не підпунктом 2 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 №654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян", зважаючи на те, що останній звужує розмір сум, що підлягають виплаті реабілітованим особам та суперечить наведеним нормам Закону.
За вищевикладених обставин, суд погоджується з доводами позивача про необхідність нарахування та виплати йому підвищення до пенсії, як реабілітованому, з розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком, встановленої статтею 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Висновки у цій справі узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постановах від 10.10.2018 у справі №446/1549/16-а, від 11.12.2018 у справі № 450/344/17 та від 14.02.2019 у справі №345/1416/17, від 09.04.2020 у справі №446/1525/16-а.
Отже, дії ГУПФ України в Полтавській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як реабілітованій особі, у розумінні пункту "г" статті 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" із розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком, встановленої статтею 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" належить визнати протиправними.
Окрім того, з метою повного та всебічного захисту прав позивача, суд, на підставі приписів частини першої статті 2, частини другої статті 9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, зобов`язавши пенсійний орган здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як реабілітованій особі, у розумінні пункту "г" статті 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" із розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком, встановленої статтею 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з 17.10.2020, тобто за шість місяців до дати звернення позивача до суду з цим позовом (виходячи з положень частини другої статті 122 КАС України, якими передбачено шестимісячний строк звернення особи до адміністративного суду з позовом).
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивач від сплати судового збору звільнений.
Інші судові витрати у справі відсутні.
З огляду на ухвалення судом рішення про задоволення позовних вимог особи, звільненої від сплати судового збору, підстав для розподілу судових витрат немає.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як реабілітованій особі, у розумінні пункту "г" статті 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" із розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком, встановленої статтею 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити ОСОБА_1 з 17 жовтня 2020 року нарахування та виплату підвищення до пенсії, як реабілітованій особі, у розумінні пункту "г" статті 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" із розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком, встановленої статтею 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням проведених виплат.
Позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.О. Кукоба