
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/3663/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Костенко Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Карлівської міської ради Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
13 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Карлівської міської ради Полтавської області в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення 51 позачергової сесії 7 скликання Карлівської міської ради від 18 листопада 2020 року, яким гр. ОСОБА_1 відмовлено у наданні земельної ділянки площею 35,3446 га, кадастровий номер 53216110100:50:004:0244 в користування на умовах оренди із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності із цільовим призначенням для городництва, розташованої на території Карлівської міської ради за межами населених пунктів;
- зобов`язати Карлівську міську раду надати земельну ділянку площею 35,3446 га, кадастровий номер 53216110100:50:004:0244 із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності із цільовим призначенням для городництва, розташованої на території Карлівської міської ради за межами населених пунктів в користування на умовах оренди гр. ОСОБА_1 .
В обґрунтування позову зазначає, що він 05.10.2020 звернувся із заявою до відповідача, у якій просив надати в оренду земельну ділянку площею 35,3446 га з кадастровим номером 53216110100:50:004:0244 із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності із цільовим призначенням для ведення городництва на території Карлівської міської ради Карлівського району Полтавської області. Однак рішенням п`ятдесятої сесії позачергової сесії сьомого скликання Карлівської міської ради від 18.11.2020 відмовлено у задоволені заяви. Вказану відмову вважає протиправною, тому звернувся до суду з адміністративним позовом.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву (а.с.21-23) зазначив, що рішенням п`ятдесятої сесії позачергової сесії сьомого скликання Карлівської міської ради від 18.11.2020 позивачу відмовлено у задоволені заяви з підстав того, що депутати вбачають першочерговим забезпечити земельними ділянками для городництва незахищені та пільгові верстви населення с.Солона Балка та с.Іванівка (пенсіонери, інваліди, учасники БД, учасники АТО, чорнобильці, багатодітні та малозабезпечені сім`ї). Крім того, зазначив про безпідставність посилання позивача на правову позицію викладену в рішенні Верховного Суду від 24.12.2019 у справі №823/59/17.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 та частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
05.10.2020 позивач звернувся до Карлівської міської ради із заявою про надання в оренду земельної ділянки площею 35,3446 га з кадастровим номером 53216110100:50:004:0244 із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності із цільовим призначенням для ведення городництва на території Карлівської міської ради Карлівського району Полтавської області (а.с.7).
Карлівська міська рада листом від 04.11.2020 №06/21/2086 (а.с.11) повідомила позивача, що з п`ятого жовтня по четверте листопада сесійні засідання були відсутні. Крім того повідомлено, що додатково повідомить ОСОБА_1 про дату засідання сесії, на якому розглядатиметься порушене у заяві від 05.10.2020 питання.
Рішенням п`ятдесятої сесії позачергової сесії сьомого скликання Карлівської міської ради від 18.11.2020 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 стосовно надання земельної ділянки для ведення городництва" залишено без задоволення заяву ОСОБА_1 в наданні земельної ділянки площею 35,3446 га в користування на умовах оренди кадастровий номер 53216110100:50:004:0244, для ведення городництва, за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Карлівської міської ради в м.Карлівка (а.с.15).
Не погоджуючись із відмовою відповідача та вважаючи її протиправною, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Згідно зі ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини 1 статті 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Відповідно до частини 1 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Пунктом 34 ст. 26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до вимог ст. 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.
Відповідно до ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, серед інших належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу та надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Частиною 3 ст. 22 ЗК України встановлено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Згідно ч. 2 ст. 116 ЗК України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Частиною 1 ст. 124 ЗК України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно з ч. 2 цієї ж статті передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Застосовуючи ст. 123 ЗК України до спірних правовідносин, судом враховується, що згідно з ч. 1 цієї статті надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;
формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
При цьому, ч. 3 ст. 123 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відмовляючи у задоволенні заяви ОСОБА_1 Карлівська міська рада в оскаржуваному рішенні вказала на те, що згідно рекомендації постійної депутатської комісії з питань земельних відносин, санітарного стану та охорони навколишнього середовища щодо забезпечення земельними ділянками для городництва незахищених верств населення с.Солона Балка та с.Іванівка (пенсіонери, інваліди, учасники БД, учасники АТО, чорнобильці, багатодітні та малозабезпечені сім`ї і т.ін.), а також відсутність інших вільних земельних ділянок зазначеної категорії.
Викладені відповідачем доводи в якості відмови для задоволення заяви ОСОБА_1 суд вважає такими, що не узгоджуються з вимогами Земельного кодексу України.
Відповідачем не надано до суду доказів того, що бажана позивачем земельна ділянка в силу приписів статті 124 ЗК України не може передана в оренду на договірних відносинах. Так, земельна ділянка не включена у передбаченому законодавством порядку до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону. Також матеріали справи не містять доказів, що земельна ділянка вже передана у користування третім особам.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що депутати вбачають першочерговим забезпечити земельними ділянками для городництва незахищені та пільгові верстви населення с.Солона Балка та с.Іванівка (пенсіонери, інваліди, учасники БД, учасники АТО, чорнобильці, багатодітні та малозабезпечені сім`ї).
Разом з тим, доводи відповідача жодним чином не підтверджені в ході розгляду даної справи.
Підсумовуючи викладене та зважаючи на те, що оскаржувана відмова не відповідає вимогам ЗК України, застосовуючи механізм захисту права, порушеного суб`єктом владних повноважень, суд відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог визнати протиправним та скасувати рішення п`ятдесятої сесії позачергової сесії сьомого скликання Карлівської міської ради від 18.11.2020 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 стосовно надання земельної ділянки для ведення городництва" та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.10.2020 про надання в оренду земельної ділянки площею 35,3446 га з кадастровим номером 53216110100:50:004:0244 із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності із цільовим призначенням для ведення городництва на території Карлівської міської ради Карлівського району Полтавської області, за результатами розгляду якої прийняти рішення з урахуванням положень ЗК України.
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Водночас, як визначено частиною восьмою цієї статті, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки передумовою для виникнення цього спору стали протиправні дії відповідача, суд вважає за необхідне компенсувати судові витрати позивача у повному розмірі.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Карлівської міської ради Полтавської області (вул. Полтавський шлях, 85, м. Карлівка, Карлівський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 21046549) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення п`ятдесятої сесії позачергової сесії сьомого скликання Карлівської міської ради від 18.11.2020 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 стосовно надання земельної ділянки для ведення городництва".
Зобов`язати Карлівську міську раду Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.10.2020 про надання в оренду земельної ділянки площею 35,3446 га з кадастровим номером 53216110100:50:004:0244 із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності із цільовим призначенням для ведення городництва на території Карлівської міської ради Карлівського району Полтавської області, за результатами розгляду якої прийняти рішення з урахуванням положень Земельного кодексу України.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Карлівської міської ради Полтавської області (вул. Полтавський шлях, 85, м. Карлівка, Карлівський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 21046549) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Г.В. Костенко