Ухвала суду № 97716547, 10.06.2021, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
10.06.2021
Номер справи
937/5409/21
Номер документу
97716547
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 10.06.2021

Справа № 937/5409/21

Провадження № 1-кс/937/1657/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(повний текст)

10 червня 2021 року м. Мелітополь

Слідчий суддя Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Горбачова Ю.В., з секретарем с/з – Мазуріною О.В.,

розглянувши клопотання про проведення допиту свідка під час досудового розслідування в судовому засіданні, по матеріалам досудового розслідування за № 62021080010000042, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17 травня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,

за участю:

сторони кримінального провадження – старшого слідчого Потикевича Д.С.,

В С Т А Н О В И В:

10 червня 2021 року до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області надійшло клопотання старшого слідчого Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі Потикевича Д.С., погоджене прокурором Запорізької обласної прокуратури Гордієнком Т.Є. про допит під час досудового розслідування в судовому засіданні свідка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Своє клопотання, погоджене з прокурором, слідчий обґрунтовує тим, що Першим слідчим відділом (з дислокацією у м. Мелітополі) ТУ ДБР, розташованого у місті Мелітополі, здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню, яке зареєстроване в ЄРДР за №62021080010000042 від 17.05.2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що в період часу з 2016 року по 2020 рік Товариством з обмеженою відповідальністю «Інститут Ефективних Технологій-Сателіт» були розроблені та погоджені у встановленому чинним законодавством порядку Генеральний план та План зонування території с.Строганівка Приазовського району Запорізької області.

12 липня 2018 року Генеральний план та План зонування території с.Строганівка затверджені рішенням Ботіївської сільської ради № 16. 02 червня 2020 року рішенням Приазовської районної ради № 2 затверджений проект землеустрою щодо встановлення меж села Строганівка Приазовського району Запорізької області.

15 грудня 2020 року рішенням № 10 Приазовської селищної ради Ботїївська сільська рада реорганізована шляхом приєднання до Приазовської селищної ради. З вказаного часу с.Строганівка входить до території Приазовської селищної ради, яка є повним правонаступником Ботіївської сільської, ради.

На території населеного пункту села Строганівка розташовані наступні земельні ділянки:

-площею 1,4176 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 2324581400:02:004:0325;

-площею 1,4176 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 2324581400:02:004:0317;

-площею 1,4176 га для ведення, особистого селянського господарства з кадастровим номером 2324581400:02:004:0320.

За даними Державного земельного кадастру всі зазначені земельні ділянки обліковувались як земельні ділянки державної форми власності. Однак розташовані ділянки в межах населеного пункту с.Строганівка Приазовської селищної ради. Вказана обставина підтверджується відомостями інтернет-ресурсу Публічної кадастрової карти України та даними Генерального плану та Плану зонування села Строганівка.

Відповідно до ч.4 ст.173 ЗК України земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватися у комунальну власність), переходять у власність територіальної громади. Рішення про встановлення меж населеного пункту та витяги з Державного земельного кадастру про межу відповідної адміністративно-територіальної одиниці та про відповідні земельні ділянки, право власності на які переходить до територіальної громади, є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Відповідно до ч.1 ст.117 ЗК України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади, які здійснюють розпорядження землями державної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. У рішенні органів виконавчої влади про передачу земельної ділянки у комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні. На підставі рішення органів виконавчої влади про передачу земельної ділянки у комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади про передачу земельної ділянки у комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності територіальної громади на неї.

Листом ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області № 18-8-0.301-755/2-21 від 16 лютого 2021 року на адресу Приазовської селищної ради визначено, що «земельні ділянки з кадастровими номерами 2324581400:02:004:0317 та 2324581400:02:004:0320 були сформовані на підставі документації із землеустрою, яка розроблялася ФОП ОСОБА_2 на підставі наказів Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 25.09.2019. Погодження та внесення відомостей до Державного земельного кадастру відбувалося за принципом екстериторіальності. До державного земельного кадастру відомості про земельні ділянки були внесені 30.12.2020 та 05.01.2021 відповідно. Отже, земельні ділянки, яким присвоєні кадастрові номери 2324581400:02:004:0317 та 2324581400:02:004:0320 відносяться до земель комунальної власності. Аналогічна ситуація склалася з земельною ділянкою з кадастровим номером 2324581400:02:004:0325.

Виходячи з викладеного, посадовим особам ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області було достеменно відомо, що станом на 16 лютого 2021 року земельні ділянки з кадастровими номерами 2324581400:02:004:0317, 2324581400:02:004:0320 та 2324581400:02:004:0325 були включені в межі населеного пункту села Строганівка Приазовської селищної ради та відносились до земель комунальної власності і підлягали передачі Приазовській селищній раді відповідно до ст.173 ЗК України в порядку, передбаченому ст.117 ЗК України.

Не дивлячись на це, 24 лютого 2021 року головою комісії з ліквідації, начальником ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області був виданий наказ № 8-606/15-21-СГ, яким земельна ділянка площею - 1,4176 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 2324581400:02:004:0317 була передана безоплатно у власність громадянці ОСОБА_3 . Цим же наказом земельна ділянка площею 1,4176 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 2324581400:02:004:0320 була передана безоплатно у власність громадянину ОСОБА_4 . І цим же наказом земельна ділянка площею 1,4176 га для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 2324581400:02:004:0325 була передана безоплатно у власність громадянці ОСОБА_1 .

При цьому, у наказі зазначено неправдиві відомості про те, що всі три земельні ділянки розташовані за межами населеного пункту.

Таким чином службові особи ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області зловживаючи своїм службовим становищем, з метою отримання неправомірної вигоди для себе, використовуючи службове становище розпорядились земельними ділянками комунальної форми власності, розташованими в межах населеного пункту селищної ради, що прямо суперечить описаним вище вимогам законодавства, чим спричинено тяжкі наслідку інтересам держави у зв`язку із вибуттям із державної власності земельних ділянок рекреаційної зони.

Разом з цим, відповідно до вимог постанови КМУ № 1113 від 16 листопада 2020 року «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру доручено забезпечити: передачу з 17 листопада 2020 року земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідно до статті 117 Земельного кодексу України; передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, щодо яких надано дозволи на розроблення документації із землеустрою, у разі, коли до 15 грудня 2020 року документацію із землеустрою не подано на затвердження до територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру відповідно до статті 117 Земельного кодексу України.

Виходячи з викладеного, незалежно від місця розташування (в межах чи за межами населеного пункту) зазначені вище земельні ділянки повинні були бути передані у власність Приазовської селищної ради, оскільки ці ділянки є землями сільськогосподарського призначення та до 15.12.2020 року дозволи на виготовлення документації із землеустрою на ці ділянки нікому надані не були і, відповідно, документацію із землеустрою на ці земельні ділянки не було затверджено.

При цьому, обов`язок передачі земельних ділянок до комунальної власності Приазовської селищної ради цих ділянок покладений Кабінетом Міністрів України саме на ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області як на територіальний орган Держгеокадастру.

09 квітня 2021 року земельна ділянка площею 1,4176 га з кадастровим номером 2324581400:02:004:0317 була відчужена ОСОБА_3 ОСОБА_5 за договором купівлі-продажу № 3323, посвідченим приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Щетіловою Ольгою Валеріївною, та зареєстрована за ОСОБА_5 , індексний номер рішення про державну реєстрацію права власності 57559986, номер запису про право власності 41420119.

Того ж дня, 09 квітня 2021 року земельна ділянка площею 1,4176 га з кадастровим номером 2324581400:02:004:0325 була відчужена ОСОБА_1 ОСОБА_5 за договором купівлі-продажу № 3326, посвідченим приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Щетіловою Ольгою Валеріївною, та зареєстрована за ОСОБА_5 , індексний номер рішення про державну реєстрацію права власності 57560082, номер запису про право власності 41420228. 20 квітня 20212 року земельна ділянка ..з; кадастровим номером 2324581400:02:004:0325 була поділена на земельні ділянки площею- 0,4000 га з кадастровим номером 2324581400:02:004:0867 (номер запису про право власності 41656314) та площею 1,0176 га з кадастровим номером 2324581400:02:004:0868 (номер запису про право власності 41657395).

20 квітня 2021 року земельна ділянка площею 1,4176 га з кадастровим номером 2324581400:02:004:0320 була відчужена ОСОБА_4 ОСОБА_5 за договором купівлі-продажу № 3670, посвідченим приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Щетіловою Ольгою Валеріївною, та зареєстрована за ОСОБА_5 , індексний номер рішення про державну реєстрацію права власності 57753302, номер запису про право власності 41597116.

З огляду на викладене, ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області є особою, що розпорядилася земельними ділянками, які підлягали обов`язковій передачі у власність Приазовської селищної ради, всупереч вимогам законодавства чим спричинено тяжкі наслідки інтересам держави.

08.06.2021 в ході досудового розслідування допитаний в якості свідка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 показав, що проживає у м. Дніпро разом зі своєю сім`єю. Також свідок ОСОБА_4 пояснив, що в серпні 2019 року до нього звернулась його подруга ОСОБА_6 , яка запропонувала йому оформити безкоштовно земельну ділянку площею 2Га для ведення селянського господарства та запитала чи є у нього ще знайомі які бажають оформити ділянку, на що останній повідомив про наявність таких знайомих. Орієнтовно у серпні 2019 року ОСОБА_7 сказала ОСОБА_4 , що необхідно зустрітися з особою на ім`я ОСОБА_8 в м. Дніпрі для подальшого оформлення земельної ділянки, де зустрівшись із вказаним чоловіком ОСОБА_4 надали пустий бланк заяви, яку останній оформив за наданим зразком, та передав ОСОБА_9 . В жовтні 2019 року ОСОБА_4 . ОСОБА_7 повідомила, що йому необхідно взяти особисті документи та приїхати для оформлення документації на землю за адресою: АДРЕСА_1 в адвокатське бюро. Того ж дня ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та інші особи приїхали за вищевказаною адресою в приміщення адвокатської контори, де був ОСОБА_8 та ще 2 особи, які у всіх присутніх брали персональні документи та робили з них копії, які власникам документів сказали завірити своїми підписами. Після вказаних дій ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та іншим особи з адвокатського бюро роздали по 100 доларів США та сказали чекати на оформлення документів на землю, які особисто отримає ОСОБА_8 . В подальшому ОСОБА_8 повідомив вищевказаним особам, що після того як земельні ділянки будуть належним чином оформлені останнім необхідно буде підписати договори купівлі-продажи на особу, яку він вкаже, за що всі учасники вказаних подій отримають ще по 100 доларів США.

В подальшому, на початку квітня 2021 року ОСОБА_4 подзвонила ОСОБА_7 та повідомила, що що йому необхідно прибути за адресою: АДРЕСА_2 до приватного нотаріуса Щетілової О.В. для послідуючого оформлення договору купівлі-продажу земельної ділянки, яку на ОСОБА_4 вже було оформлено.

20.04.2021 ОСОБА_4 прибув за вищевказаною адресою нотаріальної контори, де йому надали документи про продаж від нього земельної ділянки , за що він отримав від ОСОБА_10 обіцяні 100 доларів США. Суму вказану в договорі купівлі-продажу змельної ділянки 40 000 гривень ОСОБА_4 не отримував. В ході оформлення договорів купівлі-продажу земельних ділянок ОСОБА_4 підтримував телефонний зв`язок із своїми знайомими ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . Також ОСОБА_4 в ході допиту зазначив, що не знає а ні місця розташування земельної ділянки яку йому виділили, ані всіх процедур які проводились з метою виділення земельної ділянки та більше ніяких документів не підписував.

Свідки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 надали аналогічні із ОСОБА_4 свідчення в ході допиту в якості свідків 08.06.2021.

У зв`язку з причетністю до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, невстановленої групи цивільних осіб та службових осіб ГУ Держгеокадастру в Запорізькій області, у тому числі які займають керівні посади, останні можуть чинити тиск, шляхом погроз або вмовлянь на свідків у вказаному кримінальному провадженні з метою змінити ним показання на їх користь або взагалі відмовитись давати показання.

В зв`язку із вищевикладеним в ході досудового розслідування виникла необхідність у допиті в якості свідка ОСОБА_4 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 в порядку ст. 225 КПК України в судовому засіданні слідчим суддею під час здійснення досудового розслідування.

Враховуючи, що зазначені обставини у подальшому можуть унеможливити допит свідка ОСОБА_11 або зміну ним своїх показань під час судового провадження та вплинути на повноту чи достовірність його показів, слідчий за погодженням з прокурором змушений звернутися до суд з вказаним клопотанням.

В судовому засіданні слідчий наполягав на задоволенні вказаного клопотання.

Заслухавши пояснення слідчого, перевіривши клопотання, долучені до нього матеріали, дослідивши докази, зібрані під час досудового слідства, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Відповідно до статті 224 КПК України, допит проводиться за місцем проведення досудового розслідування або в іншому місці за погодженням із особою, яку мають намір допитати.

Відповідно до ч.1ст.225 КПК України,у виняткових випадках, пов`язаних із необхідністю отримання показань свідка чи потерпілого під час досудового розслідування, якщо через існування небезпеки для життя і здоров`я свідка чи потерпілого, їх тяжкої хвороби, наявності інших обставин, що можуть унеможливити їх допит у суді або вплинути на повноту чи достовірність показань, сторона кримінального провадження має право звернутися до слідчого судді із клопотанням провести допит такого свідка чи потерпілого в судовому засіданні, в тому числі одночасний допит двох чи більше вже допитаних осіб.

Зазначена норма закону встановлює певні критерії проведення допиту свідків чи потерпілого на досудовому слідстві у судовому засіданні слідчим суддею, по-перше: тільки у виняткових випадках пов`язаних із необхідністю такого допиту через існування небезпеки для життя і здоров`я свідка, його тяжкої хвороби або інших обставин через які допит такого свідка в наступному буде неможливо у судовому засіданні судом; по друге за обставин які можуть вплинути на повноту чи достовірність показань. Крім того, допит свідка проводиться за присутності особи, яку необхідно допитати.

Слідчий обґрунтовує клопотання лише тим, що у зв`язку з причетністю до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, невстановленої групи цивільних осіб та службових осіб ГУ Держгеокадастру в Запорізькій області, у тому числі які займають керівні посади, останні можуть чинити тиск, шляхом погроз або вмовлянь на свідків у вказаному кримінальному провадженні з метою змінити ним показання на їх користь або взагалі відмовитись давати показання, однак жодних доказів на підтвердження вказаних обставин слідчим не надано та не доведено.

Таким чином, суду не надано достатньо обґрунтувань необхідності допиту свідка ОСОБА_1 з підстав, передбачених ст. 225 КРК України.

Враховуючи вищезазначене, слідчий суддя вважає, що клопотання є необґрунтованим і задоволенню не підлягає.

Однак, відмова в задоволенні клопотання не позбавляє сторону кримінального провадження в подальшому, за наявності підстав, передбаченихст.225 КПК України, звернутись до слідчого судді з клопотанням про проведення допиту свідка.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 224, 225, 309, 310, 395 КПК України,-

У Х В А Л И В:

Відмовити в задоволенні клопотання старшого слідчого Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі Потикевича Д.С., погоджене прокурором Запорізької обласної прокуратури Гордієнком Т.Є., про допит під час досудового розслідування в судовому засіданні свідка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по матеріалам досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 62021080010000042, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17 травня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали проголошений 14 червня 2021 року.

Слідчий суддя: Ю.В. Горбачова