
Миколаївський районний суд Миколаївської області
Справа № 945/1535/20
Провадження № 2/945/305/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
07 червня 2021 року
Миколаївський районний суд Миколаївської області, в складі головуючого судді Шаронової Н.О., за участю секретаря судового засідання Карабут В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миколаєві цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,
встановив:
29 вересня 2020 року Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (далі - позивач) звернувся до Миколаївського районного суду Миколаївської області з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про повернення надміру виплачених державних коштів.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилався на те, що відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за фактичним місцем проживання.
Відповідно до заяв ОСОБА_1 про призначення усіх видів соціальних допомог та декларацій про доходи та витрати осіб від 01 серпня 2017 року та 02 лютого 2018 року, ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, а саме - з 01 серпня 2017 року по 31 січня 2018 року в сумі 645 грн. 69 коп., щомісячно; з 01 лютого 2018 року по 31 червня 2018 року в сумі 497 грн. 34 коп., щомісячно, а також з 01 липня 2018 року по 31 липня 2018 року в сумі 582 грн. 27 коп.
Позивач зазначив, що в результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією від 14 листопада 2018 року виявлено, що відповідач ОСОБА_1 надала недостовірну інформацію про доходи сім`ї, а саме - про заробітну плату, яку вона отримувала від Товариства з обмеженою відповідальністю “ АНТАРЕС - БУД” в розмірі 851 грн. 40 коп. і стипендію в розмірі 267 грн., які були отримані в періоди, за які ОСОБА_1 обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розміру вищезазначеної допомоги, у період з 01 лютого 2017 року по 31 липня 2018 року та з 01 листопада 2018 року по 31 грудня 2018 року в сумі 2184 грн. 78 коп.
Вказану суму позивач просив стягнути з відповідача.
У судове засідання представник позивача не з`явився, при цьому 07 червня 2021 року подав на адресу суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив розглядати справу за його відсутності. Проти ухвалення заочного рішення представник позивача не заперечував.
Відповідач ОСОБА_1 , належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання, у судове засідання не з`явилася без повідомлення причин; відзив не подала.
Відповідно до положень ст. 280 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) суд постановив розглядати справу в заочному порядку, на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши в судовому засіданні наявні у справі письмові докази, суд встановив таке:
З 01 серпня 2017 року відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Відповідно до заяв ОСОБА_1 про призначення усіх видів соціальних допомог та декларацій про доходи та витрати осіб від 01 серпня 2017 року, 02 лютого 2018 року та 03 серпня 2018 року, ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям (а. с. 5 - 6, 9 - 10, 15 - 16).
Згідно з інформацією Державної податкової інспекції від 14 листопада 2018 року, наданою на запит позивача від 11 вересня 2018 року, ОСОБА_1 , в період за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розмірів вищезазначеної допомоги, отримала дохід у розмірі 1118 грн. 40 коп. (851 грн. 40 коп. + 267 грн.), про що не повідомила позивача (а. с. 20).
У зв`язку з викладеним вище, ОСОБА_1 , за період з 01 серпня 2017 року по 31 грудня 2018 року надміру виплачено державних коштів у розмірі 2184 грн. 78 коп. (а. с. 29).
Призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям здійснюється відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям” (далі - Закон) та Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок).
Відповідно до ст. ст. 3, 4, 5, 6 Закону право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України, призначення і виплата допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середнім сукупним доходом.
Згідно з положеннями ст. 5 Закону розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом. До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Відповідно до ст. 6 Закону державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Згідно з положеннями п. 23 Порядку контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення.
Відповідно до п. 16 Порядку виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється якщо малозабезпеченою сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги.
Згідно з положеннями п. 25 Порядку якщо малозабезпеченою сім`єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім`ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
14 грудня 2018 року позивачем направлено відповідачу повідомлення про переплату державної соціальної допомоги/субсидії про необхідність повернення нарахованих коштів у розмірі 2184 грн. 78 коп. у строк до 20 травня 2019 року, а також попереджено про наслідки (а. с. 27). 17 травня 2019 року відповідачем ОСОБА_1 подано заяву до управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району, в якій відповідач просила відстрочити їй строк повернення нарахованих коштів до 20 вересня 2019 року. При цьому, вказану вище суму коштів відповідач у добровільному порядку до цього часу не повернув.
Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 2102 грн. 00 коп., сплачений позивачем за платіжним дорученням № 1470 від 07 грудня 2020 року.
Керуючись ст. ст. 12, 13, ч. 1 ст. 81, ч. 1 ст. 141, ст. ст. 258, 259, 264, 265, 280 - 282 Цивільного процесуального кодексу України, -
вирішив:
Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради(р/р № UA258201720343170062000032971, код класифікації 2501030, код ЄДРПОУ 03194499) надміру виплачених державних коштів у розмірі 2184 грн. 78 коп. та судовий збір у розмірі 2102 грн. 00 коп.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 273 ЦПК України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з положеннями ст. 284 ЦПК України заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Відповідно до ст. 289 ЦПК України заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Відповідно до ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Згідно з положеннями ст. 355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції - Миколаївського апеляційного суду.
Суддя Н. О. Шаронова