
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/7674/21
пр. № 2/759/4271/21
08 червня 2021 року м. Київ
Святошинський районний суд м. Києва
у складі:головуючого судді Ул`яновської О.В.,
секретаря судового засідання Гаєвської Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовними вимогами ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київська міська державна адміністрація) «Київтеплоенерго» (01001, м. Київ, пл. Франка, 5), третя особа: Житлово-будівельний кооператив «Індикатор-7» (03148, м. Київ, вул. Якуба Коласа) про захист прав споживачів,
В С Т А Н О В И В:
у квітні 2021 р. позивач звернувся з позовними вимогами про визнання неправомірною відмову відповідача у не проведенні нарахування послуги з теплопостачання та зобов`язання не проводити нарахування за централізоване опалення, гаряче водопостачання на приміщення будинку АДРЕСА_2 з 22.05.2020.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу на праві приватної власності належить нежитлове приміщення АДРЕСА_2 . Позивач 20.05.2020 звернувся до відповідача із заявою щодо відключення приміщення від внутрішньобудинкових мереж центрального опалення та гарячого водопостачання. З 22.05.2020 відповідно до актів, приміщення відключено від опалення та гарячого водопостачання, демонтовано лічильник гарячої води та встановлено заглушку, відключено приміщення від системи централізованого опалення. Позивач фактично припинив користуватись послугами відповідача. Проте, під час неодноразових звернень позивача щодо не нарахування оплати за централізоване опалення та гаряче водопостачання, з огляду на ненадання вказаних послуг, відповідачем було відмовлено. Вказане призводить до порушення прав позивача.
Ухвалою суду від 14.04.2021 відкрито провадження по справі, вирішено проводити розгляд справи в порядку позовного провадження, призначено підготовче засідання (а.с. 32).
05.05.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у задоволенні позовних вимог представник відповідача просить відмовити з огляду на їх необґрунтованість, безпідставність, не підтвердження належними доказами. Зазначає, що позивачем не надано доказів, які підтверджують прийняття органом місцевого самоврядування рішення щодо можливості відключення приміщення від централізованого опалення. Акт від 21.01.2021 складався за відсутності представника підприємства, підстави для нездійснення нарахувань за послуги з централізованого опалення відсутні. Нарахування послуги з централізованого постачання гарячої води за адресою місцезнаходження приміщення не здійснюється, запірні арматуру опломбовано. Позовні вимоги позивача не є належним засобом захисту в розумінні ст. 16 ЦК України, та стосуються вчинення певних дій у майбутньому, що є неправомірним (а.с. 36-39).
05.05.2021 до суду надійшли заперечення на відзив. Позивач зазначає, що відключення від системи централізованого опалення та водопостачання відбувалось за участі представників відповідача, самовільного відключення не було. Таке відключення не призвело до порушення прав власників інших квартир та нежитлових приміщень у будинку, не порушило санітарно-технічні вимоги та правила експлуатації будинку. Діючим законодавством передбачено право позивача на відключення від опалення та водопостачання (а.с.46-49).
24.05.2021 представник відповідача подав заперечення на відповідь на відзив, зазначив, що акт від 21.01.2021 складено за відсутності представника відповідача. Відключення приміщення від мереж централізованого опалення проводилось за відсутності комунального підприємства. В акті обстеження від 22.05.2020 зафіксовано фактичний стан системи опалення, проте, даний акт не є документом, що підтверджує здійснення відключення від мереж центрального опалення у встановленому законодавством порядку. 22.05.2020 представником відповідача здійснено опломбування запірної арматури на подачі гарячого водопостачання, тому нарахування за послугу з централізованого постачання гарячої води не проводиться. Підстави для задоволення позову відсутні (а.с.57-58).
Ухвалою суду від 08.06.2021 підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду.
Позивач у судове засідання не з`явився, повідомлявся належним чином, подав заяву від 08.06.2021 про проведення підготовчого судового засідання за його відсутності, призначення справи до судового розгляду (а.с. 65).
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, повідомлявся належним чином, 08.06.2021 подав заяву відповідно до якої, у задоволенні позовних вимог просить відмовити (а.с. 66).
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, повідомлялися належним чином (а.с. 64), причини неявки суду не відомі.
Згідно ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд, всебічно з`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні, вважає встановленими такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на праві приватної власності належить нежитлове приміщення АДРЕСА_2 , загальною площею 53,6 кв.м. (а.с. 8-9).
Відповідно до технічного паспорту від 05.06.2020, нежитлове приміщення №110 складається з тамбуру 19,8 кв.м., основного приміщення 18,9 кв.м., підсобного приміщення 5,5 кв.м., санвузлу 2,3 кв.м., основного приміщення 7,1 кв.м., основна площа становить 25,0 кв.м., допоміжна площа становить 27,6 кв.м. (а.с. 10-13).
21.01.2021 за участі Голови правління ЖБК «Індикатор-7», техніка з комплексного обслуговування будинку, начальника дільниці ТОВ «Аварійно-сервісна компанія» та в присутності власника приміщення №110 складено акт, яким встановлено, що радіатори центрального опалення проходять транзитом через приміщення в штробах у стіні. Власником приміщення виконано теплоізоляцію стояків центрального опалення (а.с. 24).
22.05.2020 представником РВЗ-4 КП «Київтеплоенерго» за участі позивача складено акт №110, відповідно до якого в приміщенні виявлено, що радіатори опалення на кухні та кімнаті відсутні, стояки опалення проходять транзитом через квартиру. Рекомендовано тепло ізолювати стояки (а.с. 21).
Крім того, 22.05.20220 представником РВЗ-4 КП «Київтеплоенерго» складено акт опломбування запірної арматури на подачі гарячого водопостачання АДРЕСА_2 . Також складено акт контрольного зняття показників з лічильник ГВП №110 (а.с. 22-23).
22.03.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо зняття з обліку постачання теплової енергії та припинення нарахування плати за послуги з централізованого опалення приміщення №110 з моменту відключення вказаного приміщення від централізованого опалення (а.с. 25).
Відповідач листом від 24.03.2021 повідомив позивачу, що 22.05.2020 виконано опломбування запірної арматури на подавальному трубопроводі гарячого водопостачання, нарахування за послугу постачання гарячої води не проводиться. Повноваження щодо вжиття заходів з відключення системи опалення приміщення АДРЕСА_2 у відповідача відсутні. Нарахування за послуги з централізованого опалення проводиться на загальних підставах та підлягають обов`язковій сплаті (а.с. 26-27).
Позивач отримує рахунки-повідомлення щодо сплати послуг за централізоване постачання гарячої води, централізоване опалення (а.с. 14-19).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Частиною 6 ст. 19 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (далі - Правила), централізоване опалення це послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу), яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем теплопостачання.
Згідно пункту 24 Правил, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється (пункт 25 Правил).
Пунктом 26 Правил визначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 26 липня 2019 року № 169 та визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води
Згідно розділу 3 Порядку власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ЕВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ЕВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ЕВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.
Для відокремлення (відключення) від ЦО та ЕВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення.
Заява про відокремлення (відключення) від ЦО та ЕВП передається на розгляд Комісії.
Комісія розглядає таку заяву та комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації.
Отже, для відключення від мереж ЦО та ЦПЕВ споживачеві необхідно отримати відповідний дозвіл відповідної комісії, що утворюється органом місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що позивачем не було дотримано відповідного порядку для відключення нежитлового приміщення від централізованого опалення. Відповідної заяви до органу місцевого самоврядування подано не було, а тому і відповідний дозвіл не видавався.
Відповідач не порушував права позивача, позовні вимоги в цій частині є необгрунтованими та безпідставними.
Щодо вимоги про не проведення нарахування платежів за централізоване опалення та гаряче водопостачання, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Частиною 1 ст. 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Вирішуючи даний спір, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині зобов`язують відповідача до вчинення певних дій у майбутньому, що не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України, захисту підлягає лише порушене право
Враховуючи наведене, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, та те, що позивач не надав достатніх доказів, які б підтверджували позовні вимоги, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог слід відмовити.
На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про теплопостачання», ст.ст. 15, 16 ЦК України; ст.ст. 12, 13, 48, 76-82, 141, 229, 259, 263-265, 268, 273, 280-283, 353 ЦПК України,-
У Х В А Л И В:
у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київська міська державна адміністрація) «Київтеплоенерго» (01001, м. Київ, пл. Франка, 5), третя особа: Житлово-будівельний кооператив «Індикатор-7» (03148, м. Київ, вул. Якуба Коласа) про захист прав споживачів відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги через Святошинський районний суд м. Києва до апеляційного суду у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О.В Ул`яновська
Повний текст судового рішення складено 16.06.2021