
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позову без розгляду
15 червня 2021 року м. Київ№ 640/9712/21Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вовк П.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання матеріали адміністративної справи за позовом Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі до товариства з обмеженою відповідальністю «СТЕЙНС», третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору: Миколаївська міська рада про визнання недійсними установчих документів, припинення юридичної особи, -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі (далі також - ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю «СТЕЙНС» (далі також - ТОВ «СТЕЙНС», відповідач), в якому позивач просить суд: визнати недійсними установчі документи ТОВ «СТЕЙНС» (код за ЄДРПОУ 41873483); припинити юридичну особу ТОВ «СТЕЙНС» (код за ЄДРПОУ 41873483).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 квітня 2021 року прийнято вказану вище позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та встановлено, що справа буде розглядатись одноособово суддею Вовком П.В. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Крім того, ухвалою суду від 13 квітня 2021 року, зокрема, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору: Миколаївську міську раду та витребувано у позивача протягом п`яти днів з дати отримання даної ухвали:
- обґрунтування звернення до суду із даним позовом щодо підприємства, яке не перебуває за основним місцем обліку в ГУ ДПС Херсонській області, АРК та м. Севастополі;
- належним чином засвідчену копію облікової картки платника податків ТОВ «СТЕЙНС» (код ЄДРПОУ 41873483) за період з 18 січня 2018 року по 08 квітня 2021 року;
- всі наявні документи та пояснення, які на думку позивача мають значення для розгляду даної справи та підтверджують доводи позивача, крім тих, що вже надані з позовною заявою (за бажанням).
Так, позовні вимоги обґрунтовані тим, що в 2018 році ТОВ «СТЕЙНС» (код ЄДРПОУ 41873483) знаходилось за адресою: 54036, місто Миколаїв, вулиця Будівельників, будинок 5А та перебувало за основним місцем обліку в ГУ ДПС Херсонській області, АРК та м. Севастополі.
Засновником та керівником вказаного товариства значився ОСОБА_1 , якого вироком Херсонського міського суду Херсонської області від 10 червня 2019 року у справі № 766/23755/18 визнано винним у вчинені злочину, передбаченого ч. 1 статті 205-1 Кримінального кодексу України та призначено покарання у вигляді арешту строком на три місяці.
Вироком суду встановлено, що ОСОБА_1 , усвідомлюючи протиправність своїх дій, в порушення діючого законодавства, умисно, з метою отримання грошової винагороди в розмірі 800, 00 грн. від невстановленої особи на ім`я ОСОБА_2 за реєстрацію на своє ім`я одного суб`єкта підприємницької діяльності - юридичної особи, достовірно знаючи, що підприємство реєструється на його ім`я без мети здійснення ним підприємницької діяльності, 17 січня 2018 року за невстановленою точною адресою у місті Херсоні, вніс завідомо неправдиві відомості до офіційних документів, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, а саме: ТОВ «СТЕЙНС» (код ЄДРПОУ 41873483).
У той же час, як вбачається з наявного в матеріалах справи витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сформованого 10 березня 2021 року (т. 1 а.с. 11-13), ТОВ «СТЕЙНС» (код ЄДРПОУ 41873483) знаходить за адресою: 03680, місто Київ, вулиця Якутська, будинок 8 та перебуває за основним місцем обліку в Головному управлінні ДПС у м. Києві; засновником та керівником товариства є ОСОБА_3 .
Державна реєстрація змін до установчих документів ТОВ «СТЕЙНС» відбулась 18 червня 2018 року, тобто до винесення вироку відносно ОСОБА_1 .
За правилами ч. 1 та ч. 4 статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Так, згідно з п. 67.2 статті 67 Податкового кодексу України (далі також - ПК України), контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо:
припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;
скасування державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;
скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до п.п. 63.1 та 63.2 статті 63 ПК України, облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків.
Взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, у тому числі юридичних осіб - нерезидентів, які відкривають рахунки у банках України, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов`язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
З метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, може прийняти рішення про зміну основного та неосновного місця обліку великого платника податків, у тому числі визначити, що облік такого платника податків здійснює територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, та його структурні підрозділи в разі створення.
Об`єктами оподаткування і об`єктами, пов`язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв`язку з якими у платника податків виникають обов`язки щодо сплати податків та зборів. Такі об`єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом цього Кодексу.
Платник податків зобов`язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.
Згідно з п. 63.4 статті 63 ПК України, взяття на облік платників податків - юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів здійснюється після їх державної реєстрації чи включення відомостей про них до відповідних державних реєстрів на умовах, що визначаються законодавчими актами України, крім випадків, визначених цим Кодексом, коли органами реєстрації є контролюючі органи або коли проведення державної реєстрації платника податків у відповідному статусі законодавством не передбачається.
З метою постійного забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб інформацією центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, оприлюднює на єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та власному офіційному веб-сайті дані про взяття на облік як платників податків юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб не пізніше наступного робочого дня після взяття на облік (п. 63.12 статті 63 ПК України).
У той же час, за правилами п. 66.3 статті 66 ПК України, у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків (далі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.
Підставою для зняття з обліку платника податків в одному контролюючому органі і взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації.
У такому разі платник податків, визначений у пункті 64.2 статті 64 цього Кодексу, зобов`язаний подати контролюючому органу за новим місцезнаходженням відповідну заяву у десятиденний строк від дня реєстрації зміни місцезнаходження (місця проживання) згідно з порядком обліку платників податків. У разі неподання такої заяви протягом 10 календарних днів платник податків або посадові особи платника податків несуть відповідальність відповідно до закону.
Матеріалами справи встановлено, що ТОВ «Стейнс» з 2018 року перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у м. Києві (Державній податковій інспекції у Святошинському районі міста Києва), у той час як із позовними вимогами про визнання недійсними установчих документів, припинення юридичної особи звернулось ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі.
Відповідно до ч. 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 4 статті 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Водночас, ч. 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом (ч. 3 статті 77 КАС України).
Положеннями ч.ч. 1-2 статті 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (ч. 3 статті 80 КАС України).
З метою всебічного та повного дослідження обставин справи, ухвалою суду від 13 квітня 2021 року, яка була отримана позивачем 19 квітня 2021 року, у суб`єкта владних повноважень було витребувано обґрунтування звернення до суду із даним позовом щодо підприємства, яке не перебуває за основним місцем обліку в ГУ ДПС Херсонській області, АРК та м. Севастополі, а також належним чином засвідчену копію облікової картки платника податків ТОВ «СТЕЙНС» (код ЄДРПОУ 41873483) за період з 18 січня 2018 року по 08 квітня 2021 року.
Вимоги зазначеної ухвали позивачем визнані не були, так само суду не повідомлено причини неможливості подання таких доказів.
Згідно п. 9 ч. 1 статті 240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позивач у визначений судом строк без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору.
Беручи до уваги наведене, оскільки позивачем без поважних причин не надано суду доказів, необхідних для вирішення спору, позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись статтями 122, 123, 240, 248 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі (73003, місто Херсон, проспект Ушакова, будинок 75, код ЄДРПОУ ВП 43995495) до товариства з обмеженою відповідальністю «СТЕЙНС» (03680, місто Київ, вулиця Якутська, будинок 8; код ЄДРПОУ 41873483), третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору: Миколаївська міська рада (54027, місто Миколаїв, вулиця Адміральська, будинок 20; код ЄДРПОУ 26565573) про визнання недійсними установчих документів, припинення юридичної особи - залишити без розгляду.
Ухвала суду, відповідно до ч. 2 статті 256 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом 15 днів за правилами, встановленими статтями 293-297 КАС України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону №2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя П.В. Вовк