
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
15 червня 2021 року м. Київ № 640/19470/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Шулежка В.П., суддів Літвінової А.В., Погрібніченка І.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про заміну позивача та відмову від позову в адміністративній справі за позовом Ташанської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області до Кабінету Міністрів України, треті особи - Міністерство розвитку громад та територій України, Київська обласна державна адміністрація, Тащанська об`єднана територіальна громада про визнання протиправними та скасування розпорядження,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Полого-Вергунівська сільська рада Переяслав-Хмельницького району Київської області (далі - позивач) з позовом до Кабінету Міністрів України (далі - відповідач), за участю третіх осіб - Міністерства розвитку громад та територій України (далі - третя особа 1), Київської обласної державної адміністрації (далі - третя особа 2), Ташанської об`єднаної територіальної громади (далі - третя особа 3) про визнання протиправним та скасування розпорядження від 12.06.2020 №715-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області».
Ухвалою суду від 18.09.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 15.12.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представником Ташанської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області подано до суду заяву про відмову від позову, в якій просить змінити сторону позивача з Полого-Вергунівської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області на Ташанську сільську раду Переяслав-Хмельницького району Київської області та закрити провадження у справі у зв`язку з відмовою від позову.
Ухвалою суду від 03.02.2021 зупинено провадження у даній справі до встановлення правонаступника Полого-Вергунівської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області.
Від Ташанської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області надійшла заява про відмову від позову, до якої долучено виписку з рішення від 22.02.2021 №183-6-VIII про затвердження передавальних актів щодо передачі майна сільських рад, які припиняються в результаті реорганізації шляхом приєднання до Ташанської сільської ради та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Ухвалою суду від 24.03.2021 поновлено провадження у справі та призначено судове засідання.
Представником Полого-Вергунівської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області подано клопотання про розгляд справи за його відсутності.
У судове засідання представники сторін не прибули, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Розглянувши подані документи та докази, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до виписки з рішення №23-I-VIII від 11.11.2020, на підставі ст.8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», ст.ст.26, 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розпочато процедуру реорганізації сільських рад, у тому числі: Полого-Вергунівської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області у зв`язку з реорганізацією шляхом приєднання до Ташанської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області; вирішено вважати Ташанську сільську раду Переяслав-Хмельницького району правонаступником активів і пасивів, всіх майнових прав та обов`язків, зокрема, Ташанської сільської ради; уповноважено Ташанського сільського голову провести державні реєстрації, зокрема, змін до установчих документів Ташанської сільської ради та припинення юридичної особи, зокрема, Полого-Вергунівської сільської ради.
06 грудня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій», яким, серед іншого, розділі V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» доповнено пунктами 6-1 і 6-2.
Відповідно до пункту 6-1 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень:
- у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади) (п.1);
- після припинення повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами (далі - ради, що припиняються), їхні виконавчі комітети продовжують здійснювати свої повноваження до затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною сформованою територіальною громадою (далі - новообрана рада), персонального складу її виконавчого комітету. Протягом зазначеного строку сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, очолює такі виконавчі комітети та входить до їх персонального складу (п.2);
- після припинення повноважень сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу ради, що припиняється, відповідні функції одноособово виконує сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, з дня набуття ним повноважень до затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету (п.3);
- сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту (п.4);
- новообрані ради можуть прийняти рішення про розподіл майна, майнових прав та зобов`язань розформованої територіальної громади, територія якої включена до територій кількох сформованих територіальних громад, за іншими критеріями, ніж визначені підпунктами 5 і 6 цього пункту. Такі рішення приймаються згідно з приписами бюджетного законодавства та враховуються при здійсненні реорганізації відповідних органів місцевого самоврядування і складанні передавальних актів (розподільчих балансів) за результатами реорганізації (п.7);
- не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом (п.8);
- юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою (п.9);
- з дня затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету починається реорганізація відповідних юридичних осіб - виконавчих комітетів рад, що припиняються, шляхом їх приєднання до юридичної особи - виконавчого комітету новообраної ради. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад припиняються у порядку, визначеному цим пунктом (п.10);
- державна реєстрація припинення юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих комітетів здійснюється на підставі заяви, поданої суб`єкту державної реєстрації сільським, селищним, міським головою, обраним сформованою територіальною громадою, або уповноваженою ним особою.
Сільські, селищні, міські ради та їхні виконавчі органи розформованих територіальних громад припиняються як юридичні особи з дня внесення запису про їх припинення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (п.18).
Відповідно до положень статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Отже, моментом переходу прав до правонаступника юридичної особи слід вважати дату внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в порядку, передбаченому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Згідно виписки з рішення шостої сесії VІІІ скликання Ташанської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області вбачається, що Ташанська сільська рада: - затвердила передавальні акти щодо передачі майна сільських рад, які припиняються в результаті реорганізації шляхом приєднання до Ташанської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області, у тому числі Полого-Вергунівської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області; - прийняла основні засоби та товарно-матеріальні цінності, відображені у передавальних актах, у власність Ташанської об`єднаної територіальної громади в особі Ташанської сільської ради; - вирішила припинити юридичні особи, у тому числі Полого-Вергунівську сільську раду та доручила Ташанському сльському голові звернутись до державного реєстратора для проведення відповідних реєстраційних дій.
Так, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Полого-Вергунівська сільська рада Переяслав-Хмельницького району Київської області є припиненою, про що свідчить реєстраційний запис від 24.02.2021 №1003581120008001381, підстава: рішення щодо реорганізації. Правонаступником зазначено - Ташанську сільську раду Переяслав-Хмельницького району Київської області.
Таким чином, Ташанська сільська рада Переяслав-Хмельницького району Київської області є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Полого-Вергунівської сільської ради.
Відповідно до ст.52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Отже, процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб`єкта владних повноважень), прав і обов`язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для заміни позивача у справі - Полого-Вергунівську сільську раду у порядку процесуального правонаступництва на Ташанську сільську раду.
Поряд з цим, суд зазначає, що Ташанською сільською радою Переяслав-Хмельницького району Київської області подано заяву про відмову від позову.
Частиною першою статті 47 КАС України передбачено, що крім прав та обов`язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову.
Відповідно до статті 189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Згідно частини третьої статті 189 КАС України про прийняття відмови від позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі.
Суд не приймає відмови від позову, визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси (ч.5 статті189 КАС України).
Положення наведених норм, відповідно до принципу диспозитивності, передбачають право позивача на порушення провадження в суді та право розпорядження своїми вимогами на свій розсуд.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом.
Враховуючи викладене, з огляду на те, що відмова від позову не суперечить чинному законодавству та не порушує чиїх-небудь охоронюваних законом прав та інтересів, суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття відмови позивача від позову та закриття провадження у справі.
Керуючись положеннями статей 52, 238, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
1. Заяву Ташанської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області заяву про заміну позивача та відмову від позову задовольнити.
2. Допустити заміну позивача Полого-Вергунівську сільську раду Переяслав-Хмельницького району Київської області у порядку процесуального правонаступництва на Ташанську сільську раду Переяслав-Хмельницького району Київської області.
3. Прийняти відмову Ташанської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області від позову.
4. Закрити провадження у справі за позовом Ташанської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області до Кабінету Міністрів України, треті особи - Міністерство розвитку громад та територій України, Київська обласна державна адміністрація, Тащанська об`єднана територіальна громада про визнання протиправними та скасування розпорядження.
5. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та згідно частини 2 статті 238 КАС України може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя В.П. Шулежко
Суддя А.В. Літвінова
Суддя І.М. Погрібніченко