Рішення № 97694199, 16.06.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.06.2021
Номер справи
640/18757/19
Номер документу
97694199
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 червня 2021 року м. Київ № 640/18757/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справуза позовомПриватного підприємства «СЕБ-Фармація»доГоловного управління Державної фіскальної служби у м. Києвіпровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11 червня 2019 року № 0032891409, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Приватне підприємство «СЕБ-Фармація» (далі - ПП «СЕБ-Фармація», позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі - ГУ ДФС у м. Києві, відповідач), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.06.2019 року № 0032891409, винесене ГУ ДФС у м. Києві.

Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю висновків акту фактичної перевірки від 16.05.2019 року № 1028/26/15/14/21577761 про порушення позивачем порядку оприбуткування готівки, за результатами якого прийнято оскаржуване податкового повідомлення-рішення від 11.06.2019 року № 0032891409, оскільки готівкові кошти оприбутковано у відповідності з вимогами чинного законодавства.

Так, позивач зазначає, що відповідно до Z-звітів за період що розглядався під час перевірки, а також з урахуванням встановленого ліміту, що не підлягає щоденному інкасуванню відповідно до наказу керівника ПП «СЕБ-Формація» від 05.01.2018 року, жодних порушень щодо оприбуткування позивачем вчинено не було.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.10.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

31 жовтня 2019 року на виконання ухвали про відкриття провадження у справі відповідачем надано відзив на адміністративний позов, яким проти позовних вимог заперечено у повному обсязі.

Відзив обґрунтовано тим, що фактичною перевіркою встановлено не оприбуткування позивачем готівкових коштів у період з 01.02.2019 по 05.05.2019 року до касової книги підприємства (відокремленого підрозділу) касової книги у сумі 29 377,40 грн., чим порушено пункт 11 розділу ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 року № 148.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

16 травня 2019 року Головним управлінням ДФС у м. Києві проведено фактичну перевірку аптеки № 2 за адресою: м. Київ, вул. Верхній Вал, 48/28, яка належить ПП «СЕБ-Фармація», за результатами якої складено акт перевірки № 1028/26/15/14/21577761 (далі - акт перевірки).

Висновками вказаного акту перевірки встановлено порушення ПП «СЕБ-Фармація» порушення п. 11 р. 2 Положення про ведення Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 року № 148, а саме перевіряючий встановлено факт не оприбуткування у касовій книзі за період з 01.02.2019 по 05.05.2019 року готівкових коштів на загальну суму 29 377,40 грн.

На підставі акту перевірки, Головним управлінням ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.06.2019 року № 0032891409, відповідно до якого до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 146 887,00 грн.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 23.08.2019 року № 40988/6/99-99-11-06-01-25 за результатами адміністративного оскарження податкове повідомлення-рішення від 11.06.2019 року № 0032891409 залишено без змін, скаргу ПП «СЕБ-Фармація» - без задоволення.

Вважаючи, що податкове повідомлення-рішення від 11.06.2019 року № 0032891409 прийнято відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства, з урахуванням неправомірних висновків акту фактичної перевірки, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав із даним адміністративним позовом.

Розглядаючи спірні правовідносини, суд виходить з того, що відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637 (далі - Положення № 637) оприбуткуванням готівки є проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Відповідно до пункту 2.6. Положення № 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням розрахункової книжки оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних PK). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Слід звернути увагу, що зазначена норма чітко визначає, що поняття "своєчасно" означає виключно у день одержання готівки.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР (далі - Закон № 265) та пункту 1.2 Положення № 637, книга обліку розрахункових операцій (далі КОРО) - це прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).

Положеннями пунктів 5, 6 та 8 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 28.08.2013 року № 417, встановлено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на господарську одиницю, передбачає, зокрема: наявність книги ОРО в господарській одиниці, на яку ця книга зареєстрована, або на місці проведення розрахунків; здійснення записів про реквізити розрахункових квитанцій до початку використання розрахункової книжки та безпосередньо після закінчення її використання у межах робочого дня чи зміни; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.

Використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, зокрема, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо; у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій; ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги ОРО.

У разі роздрукування на РРО протягом робочого дня декількох фіскальних звітних чеків усі вони підклеюються у відповідній книзі ОРО, записи в розділі 2 книги ОРО робляться за кожним фіскальним звітним чеком окремо. Якщо фіскальний звітний чек містить дані про операції службового внесення та службової видачі коштів, то графи 3 і 4 розділу 2 книги ОРО можна не заповнювати.

Таким чином, облік готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі ОРО передбачає як вклеювання фіскальних звітних чеків РРО у розділ 1 книги ОРО, так і виконання записів у розділі 2 книги ОРО.

Відповідно до статті 2 та пункту 9 статті Закону № 265, фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам`яті.

Суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.

Таким чином, у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО, оприбуткуванням готівки є сукупність дій з фіксації повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних розрахункової книги) та відображення на їх підставі готівки у книзі обліку розрахункових операцій. При цьому поняття "сукупність" означає, що обидві умови повинні виконуватись, і невиконання хоча б однієї, є порушенням норми загалом.

Відповідно до пункту 2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 року № 199, зміна - це період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту; Z-звіт - це денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам`яті та занесенням її до фіскальної пам`яті РРО.

Відповідно до пункту 7 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 року № 199, усі режими роботи РРО повинні блокуватися, зокрема, у разі перевищення максимальної тривалості зміни. У додатку до Вимог зазначено, що максимальна тривалість зміни не повинна перевищувати 24 години.

З аналізу вказаних норм випливає, що суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, мають своєчасно та в повній мірі оприбутковувати усю готівку, що надходить до кас, для чого щоденно, тобто кожного робочого дня по закінченні зміни, але не пізніше 24 години цього ж дня, мають друкувати на РРО фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в КОРО з одночасним внесенням відповідних записів про рух готівки.

Відповідно до пункту 11 розділу ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 року № 148 готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі. Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги, є забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті 44 Податкового кодексу України і занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку (КОРО - у разі її використання на період виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії). Установа/підприємство визначає місце та спосіб зберігання відокремленими підрозділами щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) у електронній формі.

Як вбачається з акту перевірки, контролюючим органом встановлено, що у період з 01.02.2019 року по 05.05.2019 року позивачем по реєстру розрахункових операцій фіскальний номер 3000091234 видано готівкові кошти у сумі 218 000, 00 грн (операція службова видача), проте до каси підприємства, касової книги оприбутковано готівкові кошти у сумі 188 622,60 грн., що підтверджується копіями касової книги та копії відповідних Z-звітів.

Тобто, перевіряючими встановлено, що позивачем в період з 01.02.2019 року по 05.05.2019 року не оприбутковано готівкові кошти до каси підприємства у сумі 29 377, 40 грн.

У той же час, позивачем в обґрунтування протиправності вказаних висновків надано до суду копію наказу директора ПП «СЕБ-Фармація» від 05.01.2018 року про встановлення ліміту залишку готівкових коштів в касі аптеки за адресою: м. Київ, вул. Верхній Вал, 48/28 в розмірі 5300, 00 грн. з щоденною інкасацією.

Позивач, з посиланням на вказаний наказ вважає, що за період з 01.02.2019 року по 05.05.2019 року в касі аптеки залишалася сума, що не перевищувала встановлений ліміт, та підтверджується записами в касовій книжці, книзі ОРО, Z- звітами, Х-звітами.

Суд зазначає, що матеріали справи містять копії Z- звітів, Х-звітів та касової книги за період з 01.02.2019 року по 05.05.2019 року.

Так згідно вказаних документів, судом встановлено, що за період з 01.02.2019 по 05.05.2019 суб`єкт господарювання з місця проведення розрахунків за адресою: м. Київ, вул. Верхній Вал, 48/28 по реєстратору розрахункових операцій фіскальний номер 3000091234 видано готівкові кошти у сумі (операція службова видача) 218 000, 00 грн. Втім, до каси підприємства (відокремленого підрозділу), касової книги, оприбутковано готівкову кошти у сумі 188 622, 60 грн.

Вказане свідчить про те, що за вказаний період позивачем не оприбутковано готівкові кошти до каси підприємства (відокремленого підрозділу) касової книги у сумі 29 377, 40 грн.

У той же час, суд критично ставиться до посилань позивача, щодо правомірності не включення сум готівки до касової книги з огляду на наявність ліміту коштів, які можуть лишатись в касі підприємства, з огляду на те що інформація щодо залишку неоприбуткованих коштів у Z- звітах та у касовій книзі має співпадати, водночас у касовій книзі позивача суми залишкових коштів зазначені менше ніж у Z- звітах.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується наявність у позивача порушень вимог пункту 11 розділу ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 року № 148.

Згідно пункту 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» (чинного на момент виникнення спірних відносин), у разі порушення юридичними особами всіх форм власності норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, - за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п`ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

З огляду на вище зазначене, суд вважає що висновки акту фактичної перевірки від 16.05.2019 року № 1028/26/15/14/21577761 про порушення позивачем порядку оприбуткування готівки є обґрунтованими, а податкове повідомлення рішення від 11.06.2019 року № 0032891409, винесене на підставі зазначеного акту, правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень суд перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд прийшов до переконання у задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Відповідно до положень частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно яких підлягають відшкодуванню або оплаті витрати позивача - не суб`єкта владних повноважень лише при задоволенні адміністративного позову.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні з адміністративним позовом до суду було сплачено судовий збір в розмірі 2 203,31 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 21.08.2019 року № 34225, що міститься в матеріалах справи.

Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог сплачений судовий збір позивачам не повертається.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства «СЕБ-Фармація» відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя І.М. Погрібніченко