Рішення № 97694131, 16.06.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2021
Номер справи
620/4080/21
Номер документу
97694131
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 червня 2021 року м.Чернігів Справа № 620/4080/21

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Клопота С.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (без повідомлення сторін) справу за позовом Фермерського господарства "Горчинський" до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Фермерське господарство "Горчинський" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, в якому просить:

1. Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- від 01.03.2021 року № 2437500/35836454 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 16.10.2020 року № 29;

- від 01.03.2021 року № 2437501/35836454 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 22.10.2020 року № 30.

2. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі -податкових накладних подані Фермерським господарством "Горчинський" додаткові накладні:

- від 16.10.2020 № 29, датою її фактичного подання на реєстрацію 12.11.2020;

- від 22.10.2020 № 30, датою її фактичного подання на реєстрацію 12.11.2020.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що зупинення реєстрації поданих позивачем податкових накладних та відмова в їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладених є протиправною оскільки грунтується на припущеннях відповідача і є повністю не обгрунтованою.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

Представник Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області надав відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

Позивачем було сформовано та направлено до податкового органу для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних:

- податкову накладну від 16.10.2020 року № 29 на загальну суму 1 450 000,00 грн. (один мільйон чотириста п`ятдесят тисяч гривень 00 коп.), в т.ч. ПДВ - 241 666,67 грн., яка направлена на реєстрацію 12.11.2020 року;

- податкову накладну від 22.10.2020 року № ЗО на загальну суму 160 659,96 грн. (сто шістдесят тисяч шістсот п`ятдесят дев`ять гривень 96 коп.), в т.ч. ПДВ - 26 776.66 грн., яка направлена на реєстрацію 12.11.2020 року.

Через програму електронного документообігу, 12.11.2020 Позивач отримав дві електронні квитанції, де зазначено, що реєстрація ПН/РК в ЄРПН зупинена.

23.02.2021 Позивачем до ГУ ДПС у Чернігівській області було направило Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.

За результатами розгляду поданих Позивачем документів Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Чернігівській област своїми рішеннями від 01.03.2021 № 2437500/35836454 та від 01.03.2021 № 2437501/35836454, відмовив позивачу у реєстрації податкових накладних.

03.03.2021 рішення Відповідача-1 від 01.03.2021 № 2437500/35836454 та від 01.03.2021 № 2437501/35836454 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, були оскаржені позивачем в адміністративному порядку до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України.

За результатами їх розгляду, подані скарги були залишені без задоволення, а тішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Не погодившись з такими рішеннями, Позивач оскаржив їх до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступною.

Фермерське господарство "ГОРЧИНСЬКИЙ" (по справі - Позивач) є юридичною особою, яке створено 18.03.2008.

Основним видом його діяльності є 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Допоміжна діяльність: 01.13 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і

бульбоплодів; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві та інші.

Позивач має парк с/г техніки: Трактори - 2 одиниці (New Holland Т7060 та Т6050), вантажні автомобілі-1 одиниця, комбайн зернозбиральний (New Holland СХ6090) - 1 одиниця та землі для вирощування с/г культур.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області (по

справі - Відповідач-1) та є платником податку на додану вартість з 2009 року.

15.10.2020 між Позивачем (за договором - Постачальник) та Товариством з

обмеженою відповідальністю "Зернова компанія України" (за договором - Покупець) було

укладено договір поставки № 15/10/2020 (далі -Договір).

Відповідно до п.п. 1.1. даного Договору, в порядку та умовах цього Договору, Постачальник зобов`язується поставити, а Покупець прийняти та оплатити продукцію

українського походження: соняшник врожаю 2020 року, що відповідає умовам ДСТУ 4694:2006 (далі продукція), загальною кількістю в заліковій вазі 111,080 (сто одинадцять цілих вісімдесят тисячних) тон, +/- 10% в залежності від фактичної ваги поставленої продукції.

В п.п. 1.3, 1.4 даного Договору сторонами було визначено, що ціна продукції станови ть 14 500 (чотирнадцять тисяч п`ятсот гривень 00 коп.) за 1 (одну) тону, в тому числі ПДВ 2 416,67 грн. Загальна сума цього договору складає 1 610 659,96 грн. (один мільйон шістсот десять тисяч шістсот п`ятдесят дев`ять гривень 96 коп.), в тому числі ПДВ 268 443,33 грн.

Як передбачено п. 4.6 даного Договору, Постачальник - платник податку на додану вартість зобов`язаний надати Покупцю податкову накладну в. електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації її в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно чинного законодавства України.

22.10.2020 року відповідно до видаткової накладної № 21 Постачальником було поставлено, а Покупцем отримано соняшник врожаю 2020 року, кількістю 111,08 тон на загальну суму 1 610 659,96 грн. (один мільйон шістсот десять тисяч шістсот п`ятдесят дев`ять гривень 96 коп.), в т.ч. ПДВ - 268 443,33 грн.

За даною господарською операцією з контрагентом ТОВ "Зернова компанія України" Позивачем було сформовано та направлено до податкового органу для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних:

- податкову накладну від 16.10.2020 № 29 на загальну суму 1 450 000,00 грн. (один мільйон чотириста п`ятдесят тисяч гривень 00 коп.), в т.ч. ПДВ - 241 666,67 грн., яка направлена на реєстрацію 12.11.2020;

- податкову накладну від 22.10.2020 № 30 на загальну суму 160 659,96 грн. (сто шістдесят тисяч шістсот п`ятдесят дев`ять гривень 96 коп.), в т.ч. ПДВ - 26 776.66 грн., яка направлена на реєстрацію 12.11.2020.

Через програму електронного документообігу, 12.11.2020 Позивач отримав дві електронні квитанції, де зазначено, що: «Документ прийнято. Відповідно до п. 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в ЄРПН зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D1 -9,6455%, ”Р"=0».

23.02.2021 Позивачем до ГУ ДПС у Чернігівській області було направило Повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено. Серед переліку поданих документів в т.ч. були: договір поставки; видаткова накладна; платіжні доручення про перерахування грошових коштів за укладеними договорами; товарно-транспортні накладні; технічні паспорти на підтвердження наявності у власності та користуванні с/г техніки (тракторів, комбайна, автомобіля); податкова декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік з відомостями з відомостями про наявність земельних ділянок; звіт № 4-сг про посівні площі сільськогосподарських культур в 2020 році; звіт № 37-сг про збирання врожаю сільськогосподарських культур станом на 01 жовтня 2020 року; звіт № 29-сг про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду в 2020 році та інші.

За результатами розгляду поданих Позивачем документів Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Чернігівській області (по справі - Відповідач-1) своїми рішеннями від 01.03.2021 № 2437500/35836454 та від 01.03.2021 № 2437501/35836454, відмовив Позивачу у реєстрації податкових накладних, з підстав ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинено. У графі «Додаткова інформація (зазначити до якої інформації)» вказано: «Недостатність трудових ресурсів для здійснення господарської діяльності».

03.03.2021 рішення Відповідача-1 від 01.03.2021 № 2437500/35836454 та від 01.03.2021 №2437501/35836454 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, були оскаржені Позивачем в адміністративному порядку до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України. За результатами їх розгляду, подані скарги були залишені без задоволення, а тішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Відповідно до пп.16.1.2, 16.1.3 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до пп. а п. 185.1 ст.185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається, згідно з приписами п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі по тексту - Порядок № 1246), податкова накладна є електронним документом, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно п. 12 зазначеного вище Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).

У свою чергу механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі по тексту - Порядок № 1165).

Пунктом 4 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Відповідно до абз. 2 пункту 5 Порядку № 1165 податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно пункту 7 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до змісту пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до пунктів 2, 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в. реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 (далі по тексту - Порядок № 520), прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (надалі також - комісія регіонального рівня). У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Пунктом 11 Порядку № 520 передбачено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Так, Позивачем після подання контролюючому органу спірних Податкових накладних для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, 12.11.2020 року отримано дві ідентичні квитанції, яких податковим органом, зокрема, зазначено, що відповідно до п. 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК в ЄРПН зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКГІП товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Оцінюючи наведені у вказаних вище квитанціях підстави контролюючого органу для такого зупинення, слід зазначити наступне.

У Додатку 3 до Порядку № 1165 визначено критерії ризиковості здійснення операцій.

Так, відповідно до пункту 1 Додатку 3 до Порядку № 1165 відсутність товару/послуги. зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Наведене дає підстави для висновку, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.

Таким чином, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності.

Як вбачається зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних: від 16.10.2020 № 29 та від 22.10.2020 № 30, контролюючий орган вказав, що господарська операція платника податків відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Слід зауважити, що зупинення реєстрації ПН/РК за пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій відбувається у разі одночасного дотримання трьох умов:

1) відсутність товару в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару, що на постійній основі постачається;

2) обсяг постачання дорівнює або перевищує товарні залишки;

3) переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Натомість, надіслані Позивачу квитанції містять вимогу щодо надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПРІ, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

23.02.2021 Позивачем було надіслано контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних: від 16.10.2020 № 29 та від 22.10.2020 № 30, реєстрацію яких було зупинено.

До даних повідомлень зі сторони Позивача додавалися пояснення та пакет документів на підтвердження реальності проведення господарських операцій.

Пунктом 11 Порядку № 520 передбачено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

За результатами розгляду поданих Позивачем пояснень та документів Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Чернігівській області прийнято Рішення від 01.03.2021 № 2437500/35836454 та від 01.03.2021 № 2437501/35836454, якими відмовив Позивачу у реєстрації податкових накладних, з підстав ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинено. У графі «Додаткова інформація (зазначити до якої інформації)» вказано: «Недостатність трудових ресурсів для здійснення господарської діяльності».

Разом з тим, виходячи з аналізу вищенаведених правових норм можна прийти до висновку, що рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Чернігівській області повинно містити, як чітку підставу для зупинення реєстрації ПН/РК, так і чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Однак, як рішення про зупинення реєстрації спірних податкових накладних, так і оскаржуване Рішення про відмову у їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних не містять в собі мотивації підстав та причин віднесення господарських операцій, здійснених Позивачем, до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, як і не містять доказів наявності податкової інформації, що свідчить про недостатність трудових ресурсів для здійснення господарської діяльності з посиланням на відповідні документи.

До того ж, як суд зазначав вище, Рішення про зупинення реєстрації спірних податкових накладних не містить вичерпного переліку документів, які необхідно подати платнику податків, а оскаржуване Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН лише містить загальну фразу про те, що причиною його прийняття є: «ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинено», без зазначення конкретного переліку таких документів.

Разом з тим, слід зазначити, що недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого Позивач не зміг належним чином виконати свої обов`язки щодо реєстрації податкової накладної.

Здійснення моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

За своїм правовим змістом недотримання податковим органом вимог законодавства, на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо оформлення квитанції, прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкової накладної, теж не є законним.

До того ж, Позивачем, на розблокування податкової накладної, були надані і вся звітність і копії наказів про прийняття на роботу працівників.

В поясненні Позивач зазначав, що в різні періоди виробничого циклу на господарстві працює різна кількість працівників, в основному для посіву, обробки та збирання урожаю, з урахуванням рівня механізації у господарстві достатньо 2-х осіб, які керують технікою (трактори, автомобілі, комбайн) та обслуговують її, це сам голова господарства та тракторист, які обидва мають право керувати будь-якою с/г технікою і тільки при необхідності господарство наймає сезонних підсобних працівників, а відтак наявних на господарстві трудових ресурсів достатньо для обробки наявних земель.

Таким чином, оскаржувані рішення про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних є не обгрунтованими, оскільки факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарської операції, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Від так, оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню.

Стосовно позовних вимог про зобов`язання Державної податкової служби України (по справі - Відповідач-2) зареєструвати податкові накладні, суд зазначає наступне.

Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Відповідно ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За приписами ч. 2 ст. 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

В даному випадку, задоволення позовної вимоги Позивача щодо зобов`язання Відповідача-2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних спірні податкові накладні - є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

За таких обставин, заявлені Позивачем позовні вимоги є обґрунтованими, законними та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Фермерського господарства "Горчинський" підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 4540,00 грн.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Фермерського господарства "Горчинський" (вул.Восьмого березня, буд.19, с.Волосківці, Менський район, Чернігівська область,15632) до Державної податкової служби України (Львівська площа, буд.8, м.Київ,04053), Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд.11, м.Чернігів, 14000) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- від 01.03.2021 № 2437500/35836454 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 16.10.2020 року № 29;

- від 01.03.2021 № 2437501/35836454 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 22.10.2020 року № 30.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі -податкових накладних подані Фермерським господарством "Горчинський", додаткові накладні:

- від 16.10.2020 № 29, датою її фактичного подання на реєстрацію 12.11.2020;

- від 22.10.2020 № 30, датою її фактичного подання на реєстрацію 12.11.2020.

Стягнути з Державної податкової служби України на користь Фермерського господарства "Горчинський" судовий збір в розмірі 4540,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 16 червня 2021 року.

Суддя С.Л. Клопот