Рішення № 97693711, 16.06.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2021
Номер справи
560/8402/20
Номер документу
97693711
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/8402/20

РІШЕННЯ

іменем України

16 червня 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області в якому просить:

1. Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Старокостянтинівської міської ради щодо зняття призначеної за період з жовтня 2018 року по січень 2019 року включно у розмірі 626,44 грн (шістсот двадцять шість грн, 44 коп.)

2. Зобов`язати Управління соціального захисту населення Старокостянтинівської міської ради повернути неправомірно зняту суму у розмірі 626,44 грн (шістсот двадцять шість грн, 44 коп.) підприємству - надавачу послуг КП "Тепловик".

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що була отримувачем субсидії на період опалювального сезону 2018-2019 років. З жовтня 2018 року по січень 2019 року включно нарахування плати за послугу з постачання теплової енергії проводилось за відсутності засобів обліку виходячи із встановлених тарифів. Розмір призначеної безготівкової субсидії на послугу теплопостачання на жовтень 2019 року складав 403,69 грн., обов`язкова плата становила 268,24 грн., розмір призначеної субсидії на листопад 2018 року - 1720,71 грн., з грудня 2018 року по січень 2019 - 2067,42 грн. щомісячно, обов`язкова плата - 362,29 гривень. Розмір призначеної субсидії на послугу теплопостачання з урахуванням наявності засобу обліку на лютий-березень 2019 року, виплата якої здійснювалась у готівковій формі, склав 1122,62 грн щомісячно, на квітень 2019 року — 568,24 гривень. У відповіді на звернення відповідач зазначив, що у зв`язку з листом комунального підприємства по експлуатації теплового господарства "Тепловик" від 06.05.2019 № 447 управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради здійснено перерахунок раніше призначеної субсидії у зв`язку із зміною вартості опалення для населення у разі відсутності засобів обліку з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря. Вважає такі дії відповідача протиправними, та такими що суперечать нормам Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995, просить позов задовольнити.

Ухвалою судді від 15.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради не мало правових підстав для повернення комунальному підприємству по експлуатації теплового господарства "Тепловик" знятої житлової субсидії у безготівковій формі за період з жовтня 2018 року по січень 2019 року в розмірі 626,44 грн. Зазначає, що Управління праці та соціального захисту населення Старокостянтинівської міської ради діяло в межах наданих повноважень, у відповідності до чинного законодавства, а тому просить в позові відмовити.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , була отримувачем субсидії на період опалювального сезону 2018-2019 років. З жовтня 2018 року по січень 2019 року включно нарахування плати за послугу з постачання теплової енергії проводилось за відсутності засобів обліку виходячи із встановлених тарифів. Розмір призначеної безготівкової субсидії на послугу теплопостачання на жовтень 2019 року складав 403,69 грн., обов`язкова плата становила 268,24 грн., розмір призначеної субсидії на листопад 2018 року - 1720,71 грн., з грудня 2018 року по січень 2019 - 2067,42 грн. щомісячно, обов`язкова плата - 362,29 гривень. Розмір призначеної субсидії на послугу теплопостачання з урахуванням наявності засобу обліку на лютий-березень 2019 року, виплата якої здійснювалась у готівковій формі, склав 1122,62 грн. щомісячно, на квітень 2019 року - 568,24 гривень.

В зв`язку із цим у травні 2019 року на підставі листа КП "Тепловик" від 06.05.2019 №447 щодо зміни плати за послугу з постачання теплової енергії за відсутності засобів обліку з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря за жовтень 2018 року - грудень 2019 року проведено перерахунок розміру раніше призначеної житлової субсидії, за результатами якого було знято субсидію у сумі 626,44 грн (у тому числі за жовтень 2018 року у сумі 403,69 грн., за листопад 2018 року - 222,75 гривень).

Вважаючи такі дії відповідача протиправним, позивачка звернулась із даним позовом до суду.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем.

За змістом п.5 ч.3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Згідно з ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець послуг зобов`язаний, зокрема, надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості.

Відповідно до вимог п. 1 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі - Положення), житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:

на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;

на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Згідно з п.14. Положення (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо, зокрема, структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв`язку з тим, що управитель, об`єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ Ощадбанк (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі).

У разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, що відповідає вимогам, визначеним у підпункті 5 пункту 6 цього Положення, житлова субсидія на наступний сезон не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує громадянина з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі.

Якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку такого сезону.

Якщо громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку в строк понад два місяці з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон, житлова субсидія в такому випадку призначається з місяця, наступного за місяцем, в якому громадянин вчинив такі дії.

Згідно з пунктом 18 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329, яка діяла до 1 травня 2019 року), одержувачі житлової субсидії, яким вона надається за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам (у безготівковій формі), зобов`язані щомісяця сплачувати обов`язкову частку платежу. У разі, коли вартість фактично використаної послуги менша, ніж обов`язкова частка витрат на оплату такої послуги, громадяни сплачують її фактичну вартість. Сума житлової субсидії, яка не використана домогосподарством внаслідок економії, зараховується управителем, об`єднанням, виконавцем комунальної послуги на наступні розрахункові періоди протягом сезону, в якому призначено житлову субсидію, як оплата таких послуг.

Після закінчення опалювального сезону невикористана сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету в повному обсязі на підставі акта розрахунку загального обсягу невикористаних сум житлової субсидії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як слідує з матеріалів справи, перерахунок відповідач здійснив у травні 2018 року, в той час, коли абзац 8 пункту 17 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”, на підставі якого здійснено цей перерахунок, виключено на підставі Постанови КМ № 373 від 17.04.2019 (застосовується з 1 травня 2019 року). Тобто, такий перерахунок є неправомірним.

У зв`язку із застосуванням норми права, яка була виключена і не могла бути використана для перерахунку розміру субсидії було неправомірно позбавлено субсидії у сумі 626,44 грн. КП “Тепловик” рахує за мною борг у вказаній сумі, що також є неправомірно через дії відповідача.

У листі КП “Тепловик” від 31.07.2019 № 740 вказано, що заборгованість за послуги теплопостачання станом на 01.07.2019 року становить 626,44 грн.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, відповідачем жодними належними та допустимими докази не доведено правомірності своїх дій.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Старокостянтинівської міської ради щодо зняття призначеної житлової субсидії у безготівковій формі за період з жовтня 2018 року по січень 2019 року включно у розмірі 626,44 грн (шістсот двадцять шість грн 44 коп.)

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Старокостянтинівської міської ради повернути неправомірно зняту суму у розмірі 626,44 грн (шістсот двадцять шість грн 44 коп.) підприємству - надавачу послуг КП "Тепловик".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 від 12.10.1999 - Відповідач:Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області (пров. Подільський, 2,Старокостянтинів,Хмельницька область,31100 , код ЄДРПОУ - 25961769)

Головуючий суддя Г.В. Лабань