
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
08 червня 2021 року № 520/5717/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Рубан В.В.,
за участі
секретаря судового засідання - Кіт С.В.,
представника позивача - Лихачова Р.Б.,
представника відповідача - Діанової С.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,-
В С Т А Н О В И В :
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 17.03.2021 року №00034740710 про застосування штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обліку алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального на загальну суму 500 000,00 грн.;
- стягнути з відповідача судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 17.03.2021 року № 00034740710 є необґрунтованим та незаконним, а тому підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов в повному обсязі, з підстав, зазначених у ньому та у відповіді на відзив.
Представник відповідача в судовому засіданні та у наданому до суду письмовому відзиві проти позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні, оскільки спірне податкове повідомлення-рішення прийнято на законних підставах та скасуванню не підлягає.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , є фізичною особою-підприємцем та перебуває на обліку у якості платника податків в Головному управління ДПС у Харківській області.
Напрямами господарської діяльності позивача є діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом. Дозвільний вид робіт: внутрішні перевезення пасажирів автобусами; міжнародні перевезення пасажирові автобусами, що підтверджується згідно ліцензії та дозволів.
Судом встановлено, що фахівцями ГУ ДПС на підставі наказу від 10.02.2021 № 795-п та з метою здійснення контролю за дотриманням вимог Закону № 481/95-ВР, Податкового кодексу України (далі -ПК України) та інших нормативно - правових актів у сфері обігу підакцизних товарів, здійснено фактичну перевірку господарського об`єкту за адресою: АДРЕСА_2 , де здійснює діяльність ФО-П ОСОБА_1 ..
18.02.2021 року складено акт фактичної перевірки, яким встановлено, що позивач у період з квітня по жовтень 2020 отримував пальне від постачальника Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнафтотовар» (код в ЄДРПОУ: 39461953) - важкий дистилянт (газойл), код згідно УКТ ЗЕД 2710194300, згідно договору поставки №08/07-20 від 20.07.2020, що підтверджується акцизними накладними, які відображаються у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (додаток 1 до акту перевірки). Згідно наданих документів встановлено, що адресою місця зберігання пального визначено АДРЕСА_3 . При реєстрації вищевказаних акцизних накладних постачальник зазначив наступні критерії: код операції «З», умови оподаткування « 0», напрямок використання « 0». На момент перевірки ФО-П ОСОБА_1 не отримав ліцензію на зберігання пального.
На підставі висновків акта перевірки від 19.02.2021 № 2811/20/36/РРО/ НОМЕР_1 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення - рішення від 17.03.2021 № 00034740710 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу на загальну суму 500 000 гривень.
Відповідач обґрунтовує свою позицію тим, що відповідальність за зберігання пального без отримання ліцензії передбачена абз. 9 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР, а розмір фінансової санкції у разі зберігання пального без наявності ліцензії становить 500 000 гривень за кожне місце зберігання.
Позивачем, в обґрунтування позовних вимог, зазначено, що ним за наведеною адресою не здійснюється зберігання пального, а придбане пальне відвантажується у паливні баки транспортних засобів, які мають достатній об`єм для вміщення отриманого палива.
Не погодившись із правомірністю вказаного податкового повідомлення-рішення , позивач звернувся з даним позовом.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначені Законом №481/95-ВР.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Так, ч.1 ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" була викладена у редакції Закону України від 23.11.2018р. №2628-VIII, згідно з яким оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.
Згідно з ч.8 ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" була викладена у редакції Закону України від 23.11.2018р. №2628-VIII та Закону України від 18.12.2019р. №391-IX суб`єкти господарювання отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання.
При цьому, відповідно до ч. 21 ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" у редакції Закону України від 18.12.2019р. №391-IX суб`єкти господарювання, які здійснюють роздрібну, оптову торгівлю пальним або зберігання пального виключно у споживчій тарі до 5 літрів, ліцензію на роздрібну або оптову торгівлю пальним або ліцензію на зберігання пального не отримують.
Згідно п.п.14.1.1411 ст.14 Податкового кодексу України пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.
Відповідно до п.п.14.1.6 ст. 14 Податкового кодексу України акцизний склад - це: а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів; б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Не є акцизним складом: а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії; б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб`єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.
Критерій, визначений цим підпунктом, щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не застосовується до ємностей суб`єктів господарювання, які є розпорядниками хоча б одного акцизного складу;
в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб`єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;
г) паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;
ґ) приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару;
За приписами ст.1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.
Змісту визначення "зберігання" положення наведених вище актів права не розкривають, однак суд вважає, що під зберіганням слід розуміти триваючий у часі процес постійної та безперервної фізичної наявності певної кількості речей матеріального світу в конкретному місці, корисні властивості якого придатні забезпечити досягнення мети - існування речі у незмінному стані (тобто у будівлі, на земельній ділянці, у сховищі, у цистерні тощо).
Згідно з матеріалів справи напрямами господарської діяльності позивача є діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів автомобільним транспортом. Дозвільний вид робіт: внутрішні перевезення пасажирів автобусами; міжнародні перевезення пасажирові автобусами, що підтверджується згідно ліцензії та дозволів.
ФОП ОСОБА_1 , для обслуговування міжобласних та міжнародних маршрутів має ліцензію та відповідні дозволи (ліцензія АГ №504996 та дозволи - УП №001537, УП №001550, №014942, БВ №006318). Позивач виконує пасажирські перевезення по маршрутам - «Харків-Кролевець» (Україна), «Харків-Ромни» (Україна), «Харків-Познань» (Польща), «Харків-Гдиня» (Польща), які належать підприємцю, згідно Дозволів, виданих Міністерством Інфраструктури України у яких вказано та затверджено маршрут руху.
Позивач підприємницьку діяльність здійснює на автобусах : Автобус - Mercedes - Benz 0404 RH, 1995 р.в., держ. номер НОМЕР_2 , об`єм двигуна 12763 см. куб., об`єм топливного баку 640 л.; Автобус - Mercedes - Benz 0404 RH, 1993 р.в., держ. номер НОМЕР_3 , об`єм двигуна 12763 см. куб., об`ємпаливного баку 640 л.; Автобус - RenaultSFRl 12, 1995 р.в., держ. номер НОМЕР_4 , об`єм двигуна 9834 см. куб., об`ємпаливного баку 400 л.; Автобус MAN А32, 2001р. в., держ. номер НОМЕР_5 , об`єм двигуна 1281 см. куб., об`ємпаливного баку 640 л.; Автобус - ScaniaKl 13 CLC, 1996 р. в., держ. номер НОМЕР_6 , об`єм двигуна 11020 см. куб., об`ємпаливного баку 400 л.; Автобус VANHOOLT-924, 1998 р. в., держ. номер НОМЕР_7 , об`єм двигуна 12816 см. куб., об`ємпаливного баку 950 л.; Автобус NEOPLAN - N122L, 1999 р. в., держ. номер НОМЕР_8 , об`єм двигуна 14618 см. куб., об`ємпаливного баку 650 л.; Автобус NEOPLAN - N122L, 2001 р. в., держ. номер НОМЕР_9 , об`єм двигуна 14618 см. куб., об`ємпаливного баку 650 л.; Автобус VANHOOLTD927, 2003 р. в., держ. номер НОМЕР_10 , об`єм двигуна 12000 см. куб., об`ємпаливного баку 950 л.; Автобус BOVAFHD, 2001 р. в., держ. номер НОМЕР_11 , об`єм двигуна 11630 см. куб., об`ємпаливного баку 760 л.
Так, в межах договору №08/07-20 від 20.07.2020 року позивач у період з квітня по жовтень 2020 отримував пальне від постачальника Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнафтотовар» (код в ЄДРПОУ: 39461953) - важкий дистилянт (газойл), код згідно УКТ ЗЕД 2710194300, що підтверджується акцизними накладними, які відображаються у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Судом встановлено, що адреса доставки пального - АДРЕСА_3 , це місце, де ФОП ОСОБА_1 згідно договорів суборенди з ТОВ «СЕРВІСНА КОМПАНІЯ» «СКАТ» від 02.07.2019 р. №48 С орендує 817,5 м3 площі, де розташована ремонтна база та стоянка автобусів, на яких підприємець здійснює свою підприємницьку діяльність.
Позивач наполягає на тому, що ним за наведеною адресою не здійснюється зберігання пального, а придбане пальне відвантажується у паливні баки транспортних засобів, які мають достатній об`єм для вміщення отриманого палива.
Судом встановлено, що при проведені перевірки ФОП Калуженова представниками податкової служби за зазначеною адресою жодних сховищ з пальним не виявлено та факт зберігання пального за зазначеною адресою не доведено.
Враховуючи вищенаведене та підстави, які слугували висновку податкового органу, податковим органом не доведено належними та допустимим доказами, що ФОП ОСОБА_1 відповідає підакцизним умовам згідно ч. 1 та ч. 8 ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, напоїв, тютюнових виробів та пального".
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що відповідач, відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, правомірність винесеного податкового повідомлення - рішення належним чином в суді не довів, у зв`язку з чим оскаржуване податкове повідомлення – рішення підлягає скасуванню, а позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
У зв`язку з наведеним вище позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати присуджуються позивачу відповідно до вимог частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 17.03.2021 року № 00034740710 за платежем адміністративні штрафи та штрафні санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обліку алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального на загальну суму 500 000,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, 43983495) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) витрати по оплаті судового збору у розмірі 5000 (п`ять тисяч) грн..
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 16.06.2021 року.
Суддя Рубан В.В.