
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/8745/20
У Х В А Л А
ПРО ВСТАНОВЛЕННЯ СПОСОБУ ВИКОНАННЯ
СУДОВОГО РІШЕННЯ
15 червня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення способу виконання судового рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року у справі №380/8745/20 за позовом ОСОБА_1 до Львівського апеляційного суду за участю третьої особи: Державної судової адміністрації України про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Львівським окружним адміністративним судом отримано заяву ОСОБА_1 про встановлення способу виконання судового рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року у справі №380/8745/20, в якій позивач просить:
- встановити спосіб виконання судового рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року (справа №380/8745/20) в частині виплати суми заборгованості у розмірі 603354,18 гривень шляхом списання з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, у порядку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» і постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників».
Заява обґрунтована тим, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року було частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Львівського апеляційного суду за участю третьої особи Державної судової адміністрації: визнано протиправними дії Львівського апеляційного суду щодо нарахування та виплати судді ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 18 квітня 2020 року по 31 липня 2020 року із застосуванням щомісячного обмеження розміру суддівської винагороди, передбаченого статтею 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» та зобов`язано Львівський апеляційний суд провести донарахування та здійснити виплату ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 18 квітня 2020 року по 31 липня 2020 року у відповідності до вимог статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», без застосування обмеження передбаченого статтею 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», з урахуванням раніше сплачених сум та з відрахуванням обов`язкових податків та зборів.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.04.2021 року вказане рішення було залишено без змін, відтак воно набрало законної сили.
Львівський апеляційний суд у своєму листі від 12.05.2021 року №10.05/19/2021 зазначає про відсутність на законодавчому рівні визначеного порядку компенсації недоотриманих суддями сум суддівської винагороди, а також відсутність додаткових коштів, що унеможливлює нарахування та виплату такої компенсації.
До зазначеної відповіді було долучено лист Державної судової адміністрації України про виділення додаткових бюджетних призначень, в якому було вказано наступне:
«Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з державних органів регулюється Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - Закон) і Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (далі - Порядок).
Виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, здійснюється згідно із законодавством України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів і працівників апаратів судів» у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період, що підтверджується листом ДСА України від 17.03.2021 №11-5151/21 (додається).
Відповідно до статті 3 Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень – за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Абзацом десятим пункту 25 Порядку передбачено, що в разі наявності в боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за такою бюджетною програмою.
Тому вищезазначені рішення Львівського окружного адміністративного суду можливо виконати шляхом безспірного списання донарахованої Львівським апеляційним судом суми коштів з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів і працівників апаратів судів» Державною казначейською службою Україн».
В подальшому, Львівський апеляційний суд здійснив розрахунок суддівської винагороди позивача від. 24.05.2020 року за №07.20/235/2021.
Львівський апеляційний суд, продав суду заяву про ініціювання судом розгляду питання встановлення способу виконання судового рішення та встановити спосіб виконання судового рішення в частині виплати суми заборгованості у розмірі 603354,18 гривень шляхом списання з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, у порядку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» і постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників».
Мотивація заяви відповідача наступна:
Львівський апеляційний суд позбавлений можливості виконати вказане судове рішення у повному обсязі, оскільки здійснення таких платежів, як виплата з бюджету недоотриманих коштів на користь суддів без наявності відповідного бюджетного призначення та не в межах бюджетних асигнувань законодавством не передбачено. Відсутність додаткових коштів у Львівського апеляційного суду для виплати такої компенсації підтверджується кошторисом суду на 2021 рік, в якому немає кошторисних призначень на відшкодування суддівської винагороди за КЕКВ 2730 (додається).
Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з державних органів регулюється Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - Закон) і Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (далі - Порядок).
Виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, здійснюється згідно із законодавством України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів і працівників апаратів судів» у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період, що підтверджується листом ДСА України від 17.03.2021 №11-5151/21 (додається).
Відповідно до статті 3 Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень – за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Абзацом десятим пункту 25 Порядку передбачено, що в разі наявності в боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за такою бюджетною програмою.
Тому вищезазначене рішення Львівського окружного адміністративного суду можливо виконати шляхом безспірного списання донарахованої Львівським апеляційним судом суми коштів з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів і працівників апаратів судів» Державною казначейською службою України.
При прийнятті ухвали, суд виходить з наступного:
Згідно із ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України:
1. За заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
2. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
3. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
8. Ухвалу суду за результатами розгляду питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю.
Зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами для їх застосування є саме обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
На підстав матеріалів справи, правової позиції сторін в тому числі листа ДСА України від 17.03.2021 №11-5151/21 суд вважає за можливим змінити спосіб виконання судового рішення, а саме в частині виплати суми заборгованості у розмірі 603354,18 гривень шляхом списання з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, у порядку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» і постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників».
Таким чином, заява позивача про зміну способу виконання рішення суду підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 248, 378 підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Заяву позивача про встановлення способу виконання судового рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року у справі № 380/8745/20 – задоволити повністю.
Змінити спосіб виконання судового рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року у справі № 380/8745/20, а саме в частині виплати суми заборгованості у розмірі 603354,18 гривень шляхом списання з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України (ЄДРПОУ 26255795, м. Київ, вул. Липська, 18/5), у порядку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» і постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників» на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Ухвала суду першої інстанції може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду.
Ухвала суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Суддя Гавдик З.В.