
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2021 року справа №380/5383/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Новак Л.М.
за участю:
представника позивача Саламаха Н.В.
представника відповідача Качмарик Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатські скарби» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України, з участю другого відповідача Комісії Головного управління ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про визнання протиправними дій та про зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Карпатські скарби» звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України з участю другого відповідача Комісії Головного управління ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення № 2365904/38331140 від 02.02.2021 року про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
зобов`язати зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3 від 07.08.2020 року на суму 762537,95 грн., в тому числі 127089,66 грн. податку на додану вартість;
визнати протиправним та скасувати рішення № 2381470/38331140 від 05.02.2021 року про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
зобов`язати зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №4 від 13.08.2020 року на суму 719860,85 грн., в тому числі 119976,81 грн. податку на додану вартість;
визнати протиправним та скасувати рішення № 2387911/38331140 від 09.02.2021 року про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
зобов`язати зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №6 від 19.08.2020 року на суму 717222,60 грн., в тому числі 119537,10 грн. податку на додану вартість;
визнати протиправним та скасувати рішення № 2437526/38331140 від 01.03.2021 року про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
зобов`язати зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №9 від 26.08.2020 року на суму 272448,22 грн., в тому числі 45408,04 грн. податку на додану вартість.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є незаконними та протиправними. Позивач надав контролюючому органу усі документи, які підтверджують здійснення господарських операцій після зупинення реєстрації вказаних податкових накладних. Стверджує, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не зазначено переліку документів, які потрібно надати контролюючому органу. Зазначає, що жодним нормативним актом не встановлено права контролюючого органу відмовляти в реєстрації податкових накладних виключно з підстав перебування у реєстрі ризикових платників податків. Відмова відповідача в реєстрації податкових накладних порушує його право на формування податкового кредиту.
У своїх запереченнях Головне управління ДПС у Львівській області посилається на те, що реєстрація згаданої податкової накладної була зупинена, оскільки платник, яким подано вказані податкові накладні на реєстрацію, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості здійснення операції та особистий ключ електронного підпису, за допомогою якого подавались податкові накладні на реєстрацію, розміщений на незахищеному носії інформації. Зазначає, що контролюючим органом запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації для розгляду питання про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної. На час формування квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних позивач перебував в Реєстрі ризикових платників податків. Вказує, що позивачем до повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено не надано всіх первинних документів.
У відповіді на відзив позивач посилається на те, що при зупиненні реєстрації податкових накладних від нього не вимагалося подання документів на підтвердження факту перевезення та наявності в перевізника права на здійснення такого перевезення. Зазначає, що на момент здійснення господарських операцій товарно-транспортні накладні могли оформлятись в довільній формі.
Окрім того, у запереченні на відповідь на відзив відповідач стверджує, що платник податків повинен мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити усі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами.
Представник позивача просить позов задоволити з урахуванням наведених мотивів.
Представник відповідачів проти позову заперечує, просить в його задоволенні відмовити повністю.
Ухвалою суду від 21.04.2021 року відкрито загальне позовне провадження.
Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 03.06.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.
Позивачем складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні: від 07.08.2020 року №3 на загальну суму 762 537 грн. 95 коп. з урахуванням податку на додану вартість; від 13.08.2020 року №4 на загальну суму 719 860 грн. 85 коп. з урахуванням податку на додану вартість; від 19.08.2020 року №6 на загальну суму 717 222 грн. 60 коп. з урахуванням податку на додану вартість; від 26.08.2020 року №9 на загальну суму 272 448 грн.22 коп. з урахуванням податку на додану вартість.
Згідно із квитанціями про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №9215015070 від 28.08.2020 року щодо податкової накладної №3; №9216128797 від 31.08.2020 року щодо податкової накладної №4; №9234213349 від 15.09.2020 року щодо податкової накладної №6; №9234447543 від 15.09.2020 року щодо податкової накладної №9, реєстрація вказаних податкових накладних зупинена відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України.
Для підтвердження здійснення операцій позивачем надано пояснення та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, що підтверджується повідомленнями №1 від 10.02.2021 року щодо податкової накладної №3; №1 від 03.02.2021 року щодо податкової накладної №4; №2 від 04.02.2021 року щодо податкової накладної №6; №1 від 24.02.2021 року щодо податкової накладної №9.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято наступні рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненаданням платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання – передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних: №2365904/38331140 від 02.02.2021 року щодо податкової накладної №3; №2381470/38331140 від 05.02.2021 року щодо податкової накладної №4; №2387911/38331140 від 09.02.2021 року щодо податкової накладної №6; №2437526/38331140 від 01.03.2021 року щодо податкової накладної №9.
Не погодившись із згаданими рішенням позивач звернувся з позовом до адміністративного суду.
Змістом спірних правовідносин є рішення №2365904/38331140 від 02.02.2021 року, №2381470/38331140 від 05.02.2021 року, №2387911/38331140 від 09.02.2021 року, №2437526/38331140 від 01.03.2021 року про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абзацу 1 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, з наступними змінами та доповненнями (далі – ПК України) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Абзацом п`ятим цієї ж статті встановлено, що підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Згідно з абзацом 10 п.201.10 ст.201 ПК України якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до п.12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246, з наступними змінами та доповненнями (далі – Порядок №1246), після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Пунктом 13 Порядку №1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Згідно з абзацом 1 п.5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. №1165, з наступними змінами та доповненнями (далі – Порядок № 1165), платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Абзацом 2 цієї ж норми встановлено, що податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до п.6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Як передбачено п.10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з п.11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до п.4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 р. за № 1245/34216, з наступними змінами та доповненнями (далі – Порядок №520), у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 цього ж порядку передбачено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до п.9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Згідно з п.10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Пункт 11 Порядку №520 передбачає, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Судом встановлено, що квитанції №9215015070 від 28.08.2020 року, №9216128797 від 31.08.2020 року, №9234213349 від 15.09.2020 року, №9234447543 від 15.09.2020 року містять рекомендацію щодо надання пояснень та копій документів, які підтверджують інформацію, зазначену в згаданих податкових накладних. За наслідками надання таких пояснень та копій документів будуть прийняті рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд зазначає, що пунктом 5 Порядку №520 встановлено вичерпний перелік документів, які необхідні для прийняття рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної. Однак, ДПС України в згаданих квитанціях не зазначено які саме пояснення та документи повинен подати позивач.
Наведене дає підстави для висновку, що законодавець встановлює перелік обов`язкової для фіксації в рамках квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування інформації. Без деталізації такого роду інформації відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою. Податковий орган в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування повинен зазначити конкретну причину, на підставі якої було зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Окрім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної №8 щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкової накладної, теж не є законним.
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 10.04.2020 року у справі №819/330/18, від 10.04.2020 року у справі № 819/330/18, від 23.10.2018 року у справі № 822/1817/18, від 21.05.2019 року у справі № 0940/1240/18.
Окрім того, суд зазначає, що в матеріалах справи наявні достатні докази (договір поставки №01/07-9 від 01.07.2020 року; договір купівлі-продажу транспортного засоюу №4641/20184084591 від 31.08.2018 року; договір оренди автомобіля від 22.08.2018 року; договір оренди транспортних засобів від 05.11.2020 року; видаткові накладні №85 від 07.08.2020 року, №144 від 07.08.2020 року, №140 від 05.08.2020 року, №24 від 12.08.2020 року, №25 від 12.08.2020 року; товарно-транспортна накладна №Р85 від 07.08.2020 року; платіжні доручення №90 від 13.08.2020 року, №105 від 19.08.2020 року, №107 від 20.08.2020 року, №114 від 20.08.2020 року, №116 від 20.08.2020 року, №921 від 07.08.2020 року, №926 від 14.08.2020 року, №935 від 19.08.2020 року, №933 від 17.08.2020 року, №147 від 28.07.2020 року, №136 від 26.08.2020 року, №134 від 26.08.2020 року; договір №01 від 05.07.2019 року; копія договір про перевезення №01/20 від 02.01.2020 року, копії балансу на 31.03.2020 року, на 30.06.2020 року, на 30.09.2020 року, на 31.12.2020 року та інші документи), які також надавались позивачем і контролюючому органу, вказують на наявність достатніх підстав для реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення не відповідає критерію правомірності, передбаченому п.1 ч.2 ст.2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.
Як наслідок, обґрунтованими є вимоги щодо спонукання до вчинення дій.
При цьому, твердження відповідача, щодо дискреційних повноважень ДПС України при реєстрації податкових накладних та виключної компетенції уповноваженого органу, то такі спростовуються ефективністю обраного позивачем способу захисту, який кореспондується із положеннями п.20 Порядку №1246.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обгрунтованими, а позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі підлягають стягненню на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №2365904/38331140 від 02.02.2021 року, №2381470/38331140 від 05.02.2021 року, №2387911/38331140 від 09.02.2021 року, №2437526/38331140 від 01.03.2021 року.
Зобов`язати Державну податкову службу України (адреса: м.Київ, пл.Львівська, 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №3 від 07.08.2020 року, №4 від 13.08.2020 року, №6 від 19.08.2020 року, №9 від 26.08.2020 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (адреса: м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43968090) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатські скарби» (адреса: Львівська область, Жидачівський район, с.Лучани, вул.Івана Франка, 41Б; код ЄДРПОУ 38331140), 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 16 червня 2021 року.
Суддя В.Я.Мартинюк