
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
16 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2208/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
23 квітня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 або позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі ГУ ПФУ в Луганській області або відповідач), відповідно до якого позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно додатково' наданих оригіналів документів для перерахунку пенсії, які дають право на підвищення пенсії, починаючи з 22.09.2017;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії з урахуванням індексації у розмірі, зазначеному в довідці Головного управління Національної поліції в Луганській області від 25.11.2020 № 1261/111/22-2020, починаючи з 22.09.2017.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплатити ОСОБА_1 різницю з урахуванням сплачених сум пенсії, починаючи з 22.09.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_1 з 30.07.1994 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ України, з 07.11.2015 по 21.09.2017 - в Національній поліції України.
Наказом начальника ГУНП України у Луганській області від 15.09.2017 № 647 /ос ОСОБА_1 було звільнено з 21.09.2017 зі служби в поліції на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» - через хворобу. Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні складає 23 років 01 місяць 20 днів.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення з 22.09.2017, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ по лінії Національної поліції.
З листа-відповіді ГУ ПФУ в Луганській області від 03.09.2020 вих. № 2071-2487/В-01/8-1200/20 на звернення позивача за вх.№2487/В-1200-20 від 26.08.2020, було з`ясовано, що з поданням про призначення пенсії, що 06.10.2017 надійшло до ГУ ПФУ в Луганській області, було надано грошовий атестат від 21.09.2017 № 88, довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії, видану ГУНП в Луганській області № 768/111/22-2017 від 25.09.2017 за період з 01.12.2015 по 31.08.2017.
Інформації про розмір індексації ця довідка не містила. Водночас на запит ОСОБА_1 від 22.10.2020, ГУНП в Луганській області листом від 25.11.2020 № 1261/111/22-2020 надало довідку від 25.11.2020 № 1261/111/22-2020 про суму нарахованої та сплаченої індексації за останні 24 місяці служби позивача в органах Національної поліції перед звільненням.
У зв`язку із цим, позивач 10.12.2020 спрямував заяву з проханням ГУ ПФУ в Луганській області перерахувати призначену йому пенсію з урахуванням сум індексації, нарахованої та сплаченої відповідно до Закону України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» та ч.5 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VІІІ, відомості про яку надано позивачу ГУНП в Луганській області в формі довідки від 25.11.2020 №1261/111/22-2020 про суму нарахованої та сплаченої ОСОБА_1 індексації за останні 24 місяці служби в органах Національної поліції України перед звільненням.
До заяви позивачем було додано оригінал довідки від 25.11.2020 №1261/111/22- 2020 про суму нарахованої та сплаченої індексації за останні 24 місяці служби в органах Національної поліції України перед звільненням в сумі 2889,16 грн та копію листа відповіді ГУНП в Луганській області від 25.11.2020 № 1261/111/22-2020.
Однак, відповідач листом від 12.01.2021 №44- 3310/В-01 /8-1200/21 у відповідь на заяву позивача від 10.12.2020 відмовив у перерахунку пенсії, обґрунтовуючи свою відмову тим, що за нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та підпунктів 23, 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до вказаного Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, перерахунок призначеної пенсії здійснюється на підставі наданих додатково документів від уповноваженого структурного підрозділу, в яких зазначено зміни грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Довідка про зміну щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від уповноваженого структурного підрозділу Національної поліції України не надходила.
Позивач вважає відмову відповідача у перерахунку пенсії незаконною з підстав того, що діючим законодавством передбачено перерахунок раніше призначених пенсій, зокрема на підставі наданих пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію додаткових документів, які дають право на підвищення пенсії.
Ухвалою суду від 26.04.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху (а.с. 31-32).
Ухвалою суду від 17.05.2021 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, задоволено клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду, визначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників прави (у письмовому провадженні) (а.с.49-51).
Представник відповідача позовні вимоги не визнав у повному обсязі, 04.06.2021 надав відзив на позовну заяву та просив відмовити у задоволенні позову з огляду на наступне (а.с.77-78).
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі-Закон № 2262) по лінії Національної поліції України.
Подання документів для призначення (перерахунку) пенсій за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється в порядку визначеному статтею 49 цього закону та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007.
Відповідно до цього законодавства заява про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» подається до Головних управлінь Пенсійного фонду через уповноважені структурні підрозділи.
При виникненні підстав для проведення перерахунку такої категорії пенсій всі документи до органів Пенсійного фонду також надаються саме цими уповноваженими структурними підрозділами.
Відносно позивача подання про призначення пенсії, грошовий атестат та довідки про додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії подавались структурним підрозділом Національної поліції України.
З поданням про призначення пенсії від 06.10.2017 до Головного управління була надана довідка про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії, яка видана Головним управлінням Національної поліції в Луганській області № 768/11122/2017 від 25.09.2017. Інформації про розмір індексації ця довідка не містила.
Зазначив, що відповідно до вимог ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ індексація не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії позивачу, так як така надбавка не має статусу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців.
Окрім того, пенсії військовослужбовцям не перераховуються індивідуально кожній особі окремо за їх заявами, а тільки у разі прийняття постанов Кабінету Міністрів України чи законів України про зміну розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
На підставі викладеного, відповідач просить суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера на ім`я позивача (а.с.13-14).
Позивач з 30.07.1994 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ України (Біловодський РВ УМВС України в Луганській області), з 07.11.2015 по 21.09.2017 - в Національній поліції України (Біловодський ВП ГУНП в Луганській області). Наказом начальника ГУНП України у Луганській області від 15.09.2017 № 647 /ос ОСОБА_1 було звільнено з 21.09.2017 зі служби в поліції на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» - через хворобу. Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні складає 23 років 01 місяць 20 днів (а.с.15-18).
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення з 22.09.2017, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (а.с.65).
Листом ГУ ПФУ в Луганській області від 03.09.2020 вих. № 2071-2487/В-01/8-1200/20 на звернення позивача за вх.№2487/В-1200-20 від 26.08.2020, повідомлено, що документи для призначення пенсії ОСОБА_1 надійшли від ГУНП в Луганській області 06.10.2-17, які, зокрема містили: грошовий атестат від 21.09.2017 № 88, довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місці служби підряд перед звільненням від 25.09.2017 № 768/111/22-2017 за період з 01.12.2015 по 31.08.2017. Одночасно листом повідомлено, що дані про нарахування індексації в довідці не зазначені (а.с.24-25).
Подання та документи про призначення пенсії ОСОБА_1 перебувають в матеріалах справи (а.с.66-68).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 у справі № 360/2958/20 було задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області, яким:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 , індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 21.09.2017.
- зобов`язано Головне управління Національної поліції в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 21.09.2017 (а.с.40-41).
На запит ОСОБА_1 від 22.10.2020 ГУНП в Луганській області листом від 25.11.2020 № 1261/111/22-2020 згідно рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/2958/20 від 23.09.2020, надано позивачу довідку про суму нарахованої та сплаченої позивачу індексації за період з 07.11.2015 по 21.09.2017 (а.с. 19-22).
10.12.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням нарахованих та фактично отриманих сум, які не увійшли у розрахунок пенсії, зокрема, індексації грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням. До заяви позивачем було додано оригінал довідки ГУНП в Луганській області про суму нарахованої та сплаченої індексації за період з 07.11.2015 по 21.09.2017 (а.с.26).
Згідно вказаної довідки вбачається, що сума нарахованої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 21.09.2017 складає 2889,16 грн (а.с.21).
Листом ГУ ПФУ в Луганській області від 12.01.2021 № 44-3310/В-01/8-1200/21 повідомлено, що за нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та підпунктів 23, 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до вказаного Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, перерахунок призначеної пенсії здійснюється на підставі наданих додатково документів від уповноваженого структурного підрозділу, в яких зазначено зміни грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Оригінал довідки разом із супровідним листом ГУНП в Луганській області від 25.11.2020 № 1261/111/22-2020 повернуто на адресу позивача із зазначенням про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії (а.с.27-28).
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки ГУНП в Луганській області, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Отже, спірним питанням у справі є наявність права у позивача на включення до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 21.09.2017в сумі 2889,16 грн згідно довідки ГУНП в Луганській області (направленої на адресу позивача листом від 25.11.2020 № № 1261/111/22-2020).
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі – Закон № 2262).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 49 Закону № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Згідно із частинами першою та другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі – Порядок № 45), яким визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 (далі – Порядок № 3-1).
Пунктом 4 Порядку № 3-1 визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Зазначений висновок викладено Верховним Судом України у постанові від 22.04.2014 у справі № 21-484а13.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 скористався своїм правом та заявою від 10.12.2020 звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області про перерахунок раніше призначеної йому пенсії згідно довідки ГУНП в Луганській області щодо розміру індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 21.09.2017 в сумі 2889,16 грн, виданої на виконання рішення суду (а.с.21, 26).
Оскільки чинним законодавством передбачено право безпосереднього звернення пенсіонера до органу, що призначає пенсію, із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі доданих документів, що й мало місце в спірних правовідносинах, доводи відповідача стосовно подачі документів виключно уповноваженими структурними підрозділами суд вважає такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, відповідно не заслуговують на увагу.
Що стосується вимог позивача про наявність підстав для включення до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-ІІІ (далі Закон № 2017-ІІІ) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина 2 статті 19 Закону № 2017-ІІІ).
Статтею 9 Закону № 2011-XII передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон № 1282-ХІІ).
Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, відповідно механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2262-ХІІ.
Статтею 6 Закону №1282-ХІІ встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Згідно зі статтею 4 вказаного Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 року № 1078, передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.
Таким чином, індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Такий правовий висновок висловлено Верховним Судом у складі суддів Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.04.2019 у справі № 638/9697/17 (номер рішення в ЄДРСР 68104318).
Враховуючи наведені обставини та норми законодавства, які їх регулюють, суд дійшов висновку про наявність права позивача на включення сум індексації до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію.
Оскільки суд дійшов висновку про те, що індексація має бути врахована у складі грошового забезпечення позивача для розрахунку пенсії, у зв`язку з цим позивач має право на перерахунок пенсії з урахування суми індексації грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням.
З огляду на викладене суд вважає, що в спірних відносинах мають місце правові підстави для перерахунку пенсії позивачу, зокрема, при розрахунку розміру пенсії із сум грошового забезпечення, що нараховувалося позивачу, до такого грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, має бути включено індексацію.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зважаючи на обставини справи, суд встановив, що порушення прав позивача відбулося внаслідок відмови відповідача у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , викладеної у листі від 12.01.2021 № 44-3310/В-01/8-1200/21 щодо включення до грошового забезпечення для її розрахунку індексації. Тому суд вважає за необхідне з метою ефективного захисту порушеного права позивача обрати належний спосіб захисту з виходом за межі позовних вимог шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за заявою від 10.12.2020.
Разом з тим, щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії з урахуванням індексації на підставі довідки ГУНП в Луганській області з 22.09.2017, тобто з часу призначення пенсії, суд зазначає таке.
Матеріалами пенсійної справи підтверджується, що пенсія ОСОБА_2 призначена з 22.09.2017.
Підставою для перерахунку пенсії позивача є довідка ГУНП в Луганській області щодо нарахування та виплати позивачу індексації згідно рішення суду по справі № 360/2958/20 за період з 07.11.2015 по 21.09.2017, надана позивачу листом від 25.11.2020 за № 1261/111/22-2020, якою підтверджується проведення виплати індексації у розмірі 2889,16 грн. Без надання цієї довідки відповідач не мав правових підстав та обов`язку проводити перерахунок пенсії з урахуванням такої індексації.
Частиною другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Таким чином, оскільки позивачем надано додатково довідку ГУНП в Луганській області щодо нарахування та виплати індексації згідно рішення суду по справі № 360/2958/20 за період з 07.11.2015 по 21.09.2017, яка є підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії, разом з заявою про перерахунок пенсії, яка надійшла до відповідача 10.12.2020, перерахунок у відповідності до вимог частини другої статті 63 Закону № 2262-ХІІ має бути проведено за минулий час, але не більше як за 12 місяців з дня подання додаткових документів, тобто – з 10.12.2019.
Застосовність в даному випадку положень частини другої статті 63 Закону № 2262-ХІІ підтверджена Верховним Судом у постанові від 18.04.2019 у справі № 286/766/17, в якій зазначено: “Вирішуючи питання, з якого часу має бути здійснений такий перерахунок колегія суддів враховує, що у своєму позові ОСОБА_2 не визначав конкретну дату, з якої він просить його здійснити, у зв`язку з чим суд вважає, що оскільки, як встановлено судами, позивач перебуває на обліку в Головному УПФ з 26 квітня 2016 року, а із заявою про перерахунок пенсії, до якої додав нові довідки звернувся 22 лютого 2017 року (тобто в межах 12 місяців), такий перерахунок має бути здійснений з дня призначення пенсії, що не суперечить частині другій статті 63 Закону № 2262-ХІІ”.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог (частина третя статті 139 КАС України).
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн (а.с.12).
Оскільки спір виник внаслідок протиправних дій відповідача, суд вважає за необхідне стягнути витрати зі сплати судового збору на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 91, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, м.Сєвєродонецьк, Луганська область, вул.Шевченка, 9) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови, викладеної у листі від 12.01.2021 № 44-3310/В-01/8-1200/21, у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за заявою від 10.12.2020.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії з 10 грудня 2019 року з урахуванням індексації на підставі довідки ГУНП в Луганській області згідно рішення суду по справі № 360/2958/20 за період з 07.11.2015 по 21.09.2017, з виплатою різниці, що утворилась з 10 грудня 2019 року до моменту фактичного перерахунку.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області судові витрати по сплаті судового збору у сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.Є. Петросян