Рішення № 97691590, 15.06.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2021
Номер справи
280/1885/21
Номер документу
97691590
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15 червня 2021 року Справа № 280/1885/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

ОСОБА_1

до Благовіщенської сільської ради Василівського району Запорізької області

про визнання відмови у наданні інформації незаконною та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі – позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Благовіщенської сільської ради Василівського району Запорізької області ОСОБА_2 (надалі – відповідач), в якому просить суд

- визнати протиправною відмову, яку викладену в листі вих. №02-01-26/209 від 20.02.2021 за підписом начальника фінансового відділу Благовіщенської сільської ради, у надані інформації, на письмове звернення ОСОБА_3 від 15.01.2021 зареєстроване за вх. №29/02-01-26 від 20.01.2021

- зобов`язати Благовіщенської сільської ради надати ОСОБА_1 інформацію, запитувану у письмовому зверненні від 15.01.2021 зареєстроване за вх. №29/02-01-26 від 20.01.2021, а саме про:

- структуру і штатний розпис за 2020 рік Благовіщенської об`єднаної територіальної громади, Новодніпровської сільської ради, усіх шкільних та дошкільних навчальних закладів Благовіщенської об`єднаної територіальної громади та села Новодніпровка; кількість фахівців, що були задіяні у робочих процесах, які посади залишалися вакантними станом на 2020 рік згідно штатного розпису;

-розмір заробітної плати помісячно за 2020 рік із зазначенням складових (оклад, надбавки, премії тощо) усіх посадових осіб виконавчого комітету Благовіщенської об`єднаної територіальної громади, Новодніпровської сільської ради, а також усіх шкільних та дошкільних навчальних закладів Благовіщенської об`єднаної територіальної громади та села Новодніпровка, згідно діючого на 2020 рік штатного розпису;

-інформацію про підстави нарахування та виплати премій посадовим особам виконавчого комітету Благовіщенської об`єднаної територіальної громади, Новодніпровської сільської ради, а також усіх шкільних та дошкільних навчальних закладів Благовіщенської об`єднаної територіальної громади та села Новодніпровка, з наданням копій розпоряджень про такі нарахування, а також інформацію у вигляді довідки (за формою: посада, місяць за який сплачувалася премія, вид робіт/результат роботи за наслідками яких особу було премійовано).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 20.01.2021 звернувся до відповідача з запитом на отримання публічної інформації Закону України «Про інформацію» та Закону України «Про доступ до публічної інформації». На вказаний запит позивач отримав відповідь із відмовою у наданні запитуваної інформації. Вважає, що відповідач порушує його право щодо отримання, збирання публічної інформації, які закріплені статтею 34 Конституції України та статтею 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Ухвалою суду від 16.03.2021 адміністративний позов залишено без руху.

24.03.2021 позивачем усунено недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 29.03.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позовну заяву відповідач заперечує проти позовних вимог, вважає їх безпідставними та необґрунтованими. Посилались на те, що у своєму зверненні депутат Благовіщенської сільської ради ОСОБА_1 просив надати йому розмір заробітної плати помісячної із зазначенням складових усіх шкільних та дошкільних навчальних закладів згідно діючого штатного розпису 2020 року, а також підстави нарахування премій із наданням копій розпоряджень на підставі яких ці нарахування здійснювались. А також просив падати інформацію за формою: посада, місяць за який сплачувалась премія, вид робіт/результат роботи за наслідками яких особу було премійовано. Ця інформація належить до категорії з обмеженим доступом, оскільки стосується осіб, які не відносяться до категорії посадових осіб. І вони не давали свої згоди на те, щоб інформацію яка їх стосується була надана іншим особам. Також, позивачем було подано звернення, а не звернення, як цього вимагає Закон, тобто документи наданий позивачем пе відповідав вимогам Закону. Зазначили, що звернення було подано від депутата Благовіщенської ради, а позовна заява подана від фізичної особи. З наведених підстав відповідач просив відмовити у задоволенні позову.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 20 січня 2021 року ОСОБА_1 , звернувся до голови Благовіщенської сільської ради з письмовим зверненням від 15.01.2021, яке зареєстроване за вх.№29/02-01-26 від 20.01.2021, де він просив відповідно до Законів України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації» надати йому інформацію про:

-структуру і штатний розпис за 2020 рік Благовіщенської ОТГ, Новодніпровської сільської ради, усіх шкільних та дошкільних навчальних закладів Благовіщенської ОТГ та с.Новодніпровка; кількість фахівців, що були задіяні у робочих процесах, які посади залишалися вакантними станом на 2020 рік згідно штатного розпису;

-розмір заробітної плати помісячно за 2020 рік із зазначенням складових (оклад, надбавки, премії тощо) усіх посадових осіб виконавчого комітету Благовіщенської ОТГ, Новодніпровської сільської ради, а також усіх шкільних та дошкільних навчальних закладів Благовіщенської ОТГ та с. Новодніпровка, згідно діючого на 2020 рік штатного розпису;

-інформацію про підстави нарахування та виплати премій особам, зазначеним у зверненні, з наданням копій розпоряджень про такі нарахування;

- інформацію у вигляді довідки (за формою: посада, місяць за який сплачувалася премія, вид робіт/результат роботи за наслідками яких особу було премійовано).

20.02.2021 відповідачем була надано відповідь за №02-01-26/2, згідно якої у задоволенні звернення позивача було відмовлено у повному обсязі. В якості підстави для відмови зазначено не дотримання вимог запиту на інформацію. Крім того, заначено, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

Положення статті 40 Конституції України гарантують кожній особі право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових чи службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Із змісту звернення (запиту) позивача слідує, що воно стосується доступу до публічної інформації.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 року №2657-XII (далі - Закон №2657-XII) кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб`єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати право особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб`єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію (частини перша та друга статті 7 Закону №2657-XII).

Спеціальним законом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес є Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 року №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).

Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб`єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації (частина перша статті 2 Закону №2939-VI).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону №2939-VI суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, приписи чинного законодавства надають будь-якій фізичній особі право звернутися до відповідного розпорядника публічної інформації із запитом про надання інформації.

Відповідно до положень статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно з пунктом 2 статті 5 Закону України №2939-VI доступ до публічної інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію. Право на доступ до публічної інформації гарантується обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених Законом (пункт 1 частини першої статті 3 Закону №2939-VI).

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про доступ до публічної інформації", інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.

Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Частиною п`ятою статті 6 Закону №2939-VI передбачено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.

У статті 13 Закону №2939-VІ закріплено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків; 4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Частиною четвертою статті 13 Закону №2939-VI визначено, що усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.

Суд зазначає, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Таким чином, Благовіщенська сільська рада Василівського району Запорізької області є належним розпорядником інформації в розумінні Закону №2939-VI.

Крім того, суд звертає увагу, що інформація про заробітну плату та інші виплати працівнику державного органу або органу місцевого самоврядування є інформацією про фізичну особу. Конституційний суд України рішенням від 20 січня 2012 року установив, що перебування особи на посаді, пов`язаній зі здійсненням функцій держави або органів місцевого самоврядування, передбачає не тільки гарантії захисту прав цієї особи, а й додаткові правові обтяження. Публічний характер як самих органів-суб`єктів владних повноважень, так і їх посадових осіб вимагає оприлюднення певної інформації для формування громадської думки про довіру до влади та підтримку її авторитету у суспільстві.

Розпорядження бюджетними коштами включає здійснення витрат з державного чи місцевого бюджету. Заробітна плата та інші виплати (премії, матеріальна допомога тощо) посадовим та службовим особам є витратами з бюджету. Частиною п`ятою статті 6 Закону №2939-VI визначено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Це підтверджується положенням статті 5 Закону України «Про захист персональних даних», у якій йдеться про те, що не є конфіденційною інформацією персональні дані, що стосуються здійснення особою, яка займає посаду, пов`язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень, а також «не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про отримання у будь-якій формі фізичною особою бюджетних коштів, державного чи комунального майна, крім випадків, передбачених статтею 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 60 Закону України «Про запобігання корупції» інформація про розміри, види оплати праці, матеріальної допомоги та будь-яких інших виплат з бюджету або за рахунок технічної або іншої допомоги в рамках реалізації в Україні програм (проектів) у сфері запобігання, протидії корупції особам, зазначеним у пункті 1, пунктах "а" і "в" пункту 2 та пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, а також одержані цими особами за правочинами, які підлягають обов`язковій державній реєстрації, а також подарунки, які регулюються цим Законом, не може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом.

Отже, визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходилась у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації. Така інформація є відкритою і розкривається необмеженому колу осіб.

Відповідно до частин першої та другої статті 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Згідно з ч.ч. 4, 5 ст. 19 Закону №2939-VI Письмовий запит подається в довільній формі. Запит на інформацію має містити:

1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є;

2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;

3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Частинами першою та четвертою статті 20 Закону №2939-VI передбачено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Частиною першою статті 22 Закону №2939-VІ передбачено право розпорядника інформації відмовити в задоволенні запиту, якщо: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.

Тобто, законодавцем визначено вичерпний перелік підстав для відмови в задоволенні запиту на отримання публічної інформації.

Як встановлено судом, позивачем 20.01.2021 було подано до Благовіщенської сільської ради звернення (запит) про надання публічної інформації, однак відповідачем було відмовлено у його задоволенні у зв`язку із недотримання вимог до запиту на інформацію.

Разом з тим, як було встановлено судом на час розгляду справи відповідач надав відповідь із відмовою у задоволенні звернення позивача, оскілки останні не дотримано вимог запиту на інформацію. Крім того, заначено, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел.

Так, суд не бере до уваги твердження відповідача, що позивач звернувся із зверненням, а не із запитим, оскільки позивач посилався на ст.ст. 13, 5, 6, 13, 14, 19, 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації", статті 5, 6, 7, 29 Закону України " Про інформацію " та ст. 34, 38 Конституції України, та просив надати відповідь на запит, а отже запит відповідача формально носить назву «звернення» і по суті викладених у ньому питань є саме запитом.

Також, слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Враховуючи вищезазначене, та те, що інформація про заробітну плату, премії, матеріальну допомогу, будь-які інші виплати з державного чи місцевого бюджету працівнику державного органу або органу місцевого самоврядування не є конфіденційною, не може бути обмежена в доступі і підлягає наданню на запит, суд приходить до висновку, що, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 908, 00 грн.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 263 КАС України, на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову, викладену в листі вих. №02-01-26/209 від 20.02.2021 за підписом начальника фінансового відділу Благовіщенської сільської ради у надані інформації, на письмове звернення ОСОБА_1 від 15.01.2021 зареєстроване за вх. №29/02-01-26 від 20.01.2021.

Зобов`язати Благовіщенську сільську раду Василівського району Запорізької області надати ОСОБА_1 інформацію, запитувану у письмовому зверненні від 15.01.2021 зареєстроване за вх. №29/02-01-26 від 20.01.2021, а саме про:

- структуру і штатний розпис за 2020 рік Благовіщенської об`єднаної територіальної громади, Новодніпровської сільської ради, усіх шкільних та дошкільних навчальних закладів Благовіщенської об`єднаної територіальної громади та села Новодніпровка; кількість фахівців, що були задіяні у робочих процесах, які посади залишалися вакантними станом на 2020 рік згідно штатного розпису;

- розмір заробітної плати помісячно за 2020 рік із зазначенням складових (оклад, надбавки, премії тощо) усіх посадових осіб виконавчого комітету Благовіщенської об`єднаної територіальної громади, Новодніпровської сільської ради, а також усіх шкільних та дошкільних навчальних закладів Благовіщенської об`єднаної територіальної громади та села Новодніпровка, згідно діючого на 2020 рік штатного розпису;

- інформацію про підстави нарахування та виплати премій посадовим особам виконавчого комітету Благовіщенської об`єднаної територіальної громади, Новодніпровської сільської ради, а також усіх шкільних та дошкільних навчальних закладів Благовіщенської об`єднаної територіальної громади та села Новодніпровка, з наданням копій розпоряджень про такі нарахування, а також інформацію у вигляді довідки (за формою: посада, місяць за який сплачувалася премія, вид робіт/результат роботи за наслідками яких особу було премійовано).

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Благовіщенської сільської ради Василівського району Запорізької області (71330, Запорізька область, Василівський район, с. Благовіщенка, пров. Центральній, буд. 10, код ЄДРПОУ 24906372) судові витрати, у вигляді судового збору у сумі 908, 00 грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В.Стрельнікова