
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
28 травня 2021 року м. Ужгород№ 260/2234/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гебеш С.А.
при секретарі судових засідань - Гулай М.Ю.
та осіб, які беруть участь у судовому засіданні:
позивач - не з`явився;
представник відповідача - Блага О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Закарпатській області, Державної податкової служби України в особі відокремленого підрозділу Головне управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29 квітня 2020 року № 0008035433 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату ЄСВ у сумі 12244,81 грн. та № 0008025433 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату ЄСВ у сумі 12020,58 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що незаконне потрійне нарахування податковим органом штрафу спричинено тим, що податковий орган включив ці суми у нарахування за кожен квартал, потроюючи таким чином суму штрафу, проте положення пп. 2 п. 11 ст. 25 Закону України "Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" передбачає штраф у розмірі 20% своєчасно не сплачених сум незалежно від терміну несвоєчасного перерахування ЄСВ.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 червня 2020 року відкрито загальне позовне провадження.
10 липня 2020 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, із змісту якого вбачається, що такий проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Заперечуючи проти позову вказує на те, що порушення ФОП ОСОБА_1 граничних строків сплати узгоджених сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування підтверджуються інтегрованими картками та розрахунком штрафної санкції і пені, що і стало підставою для винесення оскаржуваних податкових повідомлень - рішень.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 січня 2021 року залучено до участі у даній справі в якості співвідповідача - Державну податкову службу України в особі відокремленого підрозділу Головне управління ДПС у Закарпатській області.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила, з мотивів наведених у письмовому відзиві. Просила суд відмовити у позові, як безпідставному.
Будучи належним чином повідомленим про день, час та місце судового розгляду даної справи, позивач у судове засідання не з`явився, однак подав заяву про розгляд справи без його участі та участі його представника.
Розглянувши подані сторонами докази, заслухавши представника відповідача, всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - Позивач) являється платником єдиного внеску як фізична особа-підприємець, так і як роботодавець.
Відповідачем, на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" 29.04.2020 року прийнято рішення № 0008025433, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 10770,54 грн. за період з 21.07.2016р. по 04.07.2017р та нараховано пеню у розмірі 1250,04 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску, нарахованого роботодавцем на суми заробітної плати та № 0008035433 яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 10050,38 грн. за період з 23.06.2017р. по 20.02.2019р. та нараховано пеню у розмірі 2194,43 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску, нарахованого для фізичних осіб-підприємців.
Вказані податкові повідомлення - рішення і є предметом розгляду даної адміністративної справи.
Вирішуючи дані спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Статтею 67 Конституції України встановлений обов`язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі – Закон) визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Виключний перелік платників єдиного внеску встановлений нормами ст. 4 Закону, до яких належать:
1) роботодавці;
2) фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
3) особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
4) члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах;
5) особи, які беруть добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування;
6) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зовнішніх зносин, уповноважений орган центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період, - за непрацюючого іншого з подружжя працівника дипломатичної служби, який перебуває за кордоном за місцем довготермінового відрядження такого працівника.
Що стосується податкового повідомлення - рішення від 29 квітня 2020 року № 0008025433, то судом встановлено настпне.
Як вбачається з інтегрованої картки платника податку за кодом класифікації доходів бюджету 71010000 (єдин. внес., нарах. робот. на суми зароб. плати. винаг. за дог. цпх. доп. по тим час.непр.) за період з 20.07.2016 по 31.12.2016 ФОП ОСОБА_1 самостійно задекларовано 26875,64 грн. єдиного внеску (4306,50 грн. за червень 2016р. (термін сплати 20.07.2016) + 4306,39 грн. за липень 2016р. (термін сплати 22.08.2016) + 4785,00 грн. за серпень 2016р. (термін сплати 20.09.2016.) + 3907,75 грн. за вересень 2016р. (термін сплати 20.10.2016) + 5104,00 грн. за жовтень 2016р. (термін сплати 21.11.2016) + 4466,00 грн. за листопад (термін сплати 20.12.2016)), які несвоєчасно сплачено до бюджету. Крім того, Позивачем несвоєчасно було сплачено узгоджену суму штрафних санкцій в розмірі 2598,11 грн. згідно рішення від 26.07.2016р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
За період з 01.01.2017 по 04.07.2017 платником самостійно задекларовано 30255,99 грн. єдиного внеску (3575,51 грн. за жовтень 2014 року (термін сплати 04.05.2017) + 3113,51 грн. за листопад 2014 року (термін сплати 04.05.2017) + 1324,57 грн. за січень 2015 року (термін сплати 04.05.2017) + 2530,40 грн. за вересень 2014 року (термін сплати 10.05.2017) + 9856,00 грн. за квітень 2017 року (термін сплати 22.05.2017) + 9856,00 грн. за травень 2017 року (термін сплати 20.06.2017)), які сплачено з порушенням граничних строків.
Згідно абзацу першого пункту 1 частини першої статті 7 Закону, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Абзацом першим частини восьмої статті 9 Закону передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
За приписами частини 11 статті 9 Закону у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно частини другої-третьої та десятої статті 25 Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року №449 (далі - Інструкція №449).
Згідно з пунктом 1 Розділу VII вказаної Інструкції, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Розділу VII Інструкції №449, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому, складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
За приписами абзаців 1, 2 пункту 5 Розділу VII Інструкції №449, на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Згідно частини 6 статті 25 Закону за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Що стосується податкового повідомлення - рішення № 0008035433 від 29 квітня 2020 року, то судом встановлено наступне.
З інтегрованої картки платника податку за кодом класифікації доходів бюджету 71040000 (для фізичних осіб-підприємців) за період з 23.06.2017 по 31.12.2017 Позивачем несвоєчасно було сплачено узгоджену суму єдиного внеску в розмірі 31977,16 грн, донараховану згідно вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 12.06.2017р. (донарахована сума складає 55628,24 грн..) та штраф у розмірі 8211,43 грн. (255,0грн. + 7956,43 грн.) згідно рішень від 12.06.2017р.
Надалі Законами України №1774 від 06.12.2016 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", №2148 від 03.10.2017 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" внесено зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", зокрема, щодо нарахування та сплати єдиного внеску фізичними особами - підприємцями.
З 01.01.2017 року фізичні особи – підприємці зобов`язані сплачувати єдиний внесок незалежно від отримання доходів.
Пунктом 2 частини 1 статті 7 Закону (зі змінами внесеними ЗУ №1774 від 06.12.2016) зазначено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Згідно з абзацом 3 ч. 8 ст. 9 Закону платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року.
На підставі вказаних норм Позивачу нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 2017 рік у розмірі 8 448,00 грн., так як сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. Вказана сума єдиного внеску ФОП ОСОБА_1 несвоєчасно була сплачена до бюджету.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону (зі змінами внесеними ЗУ №2148 від 03.10.2017) єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Згідно з абзацом 3 ч. 8 ст. 9 Закону платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
З огляду на вказані норми, та як вбачається з інтегрованої картки за кодом класифікації доходів бюджету 71040000 (для фізичних осіб-підприємців) за 2018 рік єдиний внесок, нарахований за І-ІV календарні квартали 2018 року у розмірі 9 828,72 грн. (по 2 457,18 грн. за квартал), Позивачем такий сплачено несвоєчасно (зараховано до бюджету частково 18.02.2019р. та решту суми 20.02.2019р.).
Порушення ФОП ОСОБА_1 граничних строків сплати узгоджених сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування підтверджуються інтегрованими картками та розрахунком штрафної санкції і пені.
Враховуючи вищенаведене, оскільки Позивачем не забезпечено своєчасну сплату нарахованих та узгоджених сум єдиного внеску у встановлені строки, то Відповідачем правомірно прийнято рішення від 29.04.2020 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску: №0008025433 та №0008035433.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Вимогами статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Зважаючи на норми вищевикладених статей КАС України, суд приходить до переконання, що відповідачем доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Окрім того, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат також відсутні.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 72-73, 76-77, 139, 143, 243-246, 255 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовних вимог Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Закарпатській області, Державної податкової служби України в особі відокремленого підрозділу Головне управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 08 червня 2021 року
СуддяС.А. Гебеш