
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2021 року м. Житомир справа № 240/3055/21
категорія 102010000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Капинос О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростишівської міської ради про визнання бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій він просить:
- визнати бездіяльність Коростишівської міської ради щодо розгляду звернення ОСОБА_1 від 01.12.2020 № 59/6;
- зобов`язати Коростишівську міську раду розглянути звернення ОСОБА_1 від 01.12.2020 № 59/6 в установленому законом порядку.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що він спільно з Громадською організацією "Проти придурків та ідіотів", відповідно до Конституції України, Закону України "Про звернення громадян" звернувся до Коростишівської міської ради з зверненням депутату від політичної партії "Радикальна партія Олега Ляшка" ОСОБА_2 від 01.12.2020 №59/6. Посилаючись на те, що відповідач в порушення вимог статтей 18, 19 Закону України "Про звернення громадян" звернення позивача не розглянув, відповіді в установлений термін не надав, позивач просить визнати бездіяльність Коростишівської міської ради щодо розгляду даного звернення.
Позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка призначена до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомленням учасників справи.
Відповідач у відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позовної заяви, зазначаючи, що заява від 01.12.2020 за №59/6 була адресована конкретному депутату від політичної партії "Радикальна партія Олега Ляшка" ОСОБА_2 , а відповідачем у даній справі являється Коростишівська міська рада. Окрім цього, відповідачем зазначено, що із заяви позивача на адресу міської ради від 01.12.2020 за №59/6 неможливо визначити суть порушеного питання, а тому така заява не є зверненням в розумінні Закону України " Про звернення громадян".
Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що позивач не міг оскаржити бездіяльність депутата, а оскаржив бездіяльність органу місцевого самоврядування, оскільки депутат не являється суб"єктом владних повноважень з приводу реалізації його компетенції у сфері управління. Також вказав, що відповідно до ч.4 ст.7 Закону України "\Про звернення громадян", якщо питання, порушені в одержаному місцевого самоврядування не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п"яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
З матеріалів справи вбачається, що 02.12.2020 на електронну пошту Коростишівської міської ради ОСОБА_1 спільно з громадською організацією "Проти придурків та ідіотів", за підписом голови цієї організації ОСОБА_1 , була направлена заява адресована депутату від політичної партії "Радикальна партія Олега Ляшка" ОСОБА_2 .
Позивач, вважаючи, що Коростишівська міська рада, не розглянувши вказану заяву, не виконала вимоги Закону України "Про звернення громадян", чим порушила його права, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Статтею 1 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо (ч. 3 ст. 3 Закону України "Про звернення громадян").
Звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань; у зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги (ч. 1, ч. 7 ст. 5 Закону України "Про звернення громадян").
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що звернення із заявою породжує право на її розгляд у громадянина, який звернувся, та обов`язки щодо її розгляду у особи, до якої таке звернення адресоване.
Отже, наполягаючи на тому, що відповідь має бути надана певним органом, позивач має довести, що відповідне звернення можна беззастережно ідентифікувати як таке, що адресоване цьому органу.
Разом з тим, з матеріалів справи слідує, що із заявою від 01.12.2020 за № 59/6 звертався не громадянин ОСОБА_1 , а Громадська організація "Проти придурків та ідіотів", головою якої є ОСОБА_1 , і не до Коростишівської міської ради, а до депутата від політичної партії "Радикальна партія Олега Ляшка" ОСОБА_2 .. На користь такого свідчить звернення " ОСОБА_3 ", зазначене у змісті цієї заяви.
Посилання позивача на те, що заява була підписана ОСОБА_1 суд до уваги не приймає, оскільки з наданих до позову доказів чітко вбачається, що із заявою звертався голова громадської організації ОСОБА_1 , що і підписав заяву.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (ч. 1 ст. 5 КАС України).
Позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду (п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Відповідач - суб`єкт владних повноважень (п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України)
Суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства (п.7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч.1 ст. 77 КАС України).
Таким чином, під час дослідження доказів судом не встановлено, а позивачем не підтверджено факт порушення його прав відповідачем, який не розглянув заяву Громадської організації "Проти придурків та ідіотів" від 01.12.2021 №59/6, адресовану депутату Коростишівської міської ради від політичної партії "Радикальна партія Олега Ляшка" Лукомському М.Ю.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов безпідставний, тому у його задоволенні слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Коростишівської міської ради (вул. Володимирська, 1, м. Коростишів, 12501, код ЄДРПОУ 04053660) про визнання бездіяльності, зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос