Рішення № 97691161, 16.06.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2021
Номер справи
240/2555/21
Номер документу
97691161
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2021 року м. Житомир

справа № 240/2555/21

категорія 112030500

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України в особі Міжвідомчої комісії з питань виплати одноразової грошової допомоги про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій, та внутрішньо переміщених осіб України в особі Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо неприйняття рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №336;

- зобов`язати Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій, та внутрішньо переміщених осіб України в особі Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» розглянути заяву від 29.10.2020 щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги з прийняттям обґрунтованого рішення, відповідності до Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №336.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви від 29.10.2020 про виплату одноразової грошової допомоги, як інваліду другої групи суперечить вимогам Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №3551-ХІІ від 22.10.1993 (далі – Закон №3551) та Порядку №336, не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.

Вважає, що оскільки його захворювання пов`язане з безпосередньою участю в АТО, то він має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності, внаслідок захворювання одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Згідно з ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи в порядку ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Ухвала суду про відкриття провадження була направлена учасникам справи за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем.

Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження у справі через систему "Електронний суд" надіслав до суду відзив на позовну заяву (за вх.122561/21), у якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.

В обґрунтування відзиву на позовну заяву зазначає, що позивачу вперше з 31.01.2017 встановлено інвалідність 2 групи, із причин, що захворювання, так, пов`язане з проходженням служби в ОВС, в подальшому, з 16.04.2019 група інвалідності не змінилась, а змінено причину встановленої інвалідності на «захворювання, так, одержане під час безпосередньої участі в проведенні антитерористичної операції, забезпечення її проведення». Наголошує, що позивачу вже призначена та виплачена одноразова грошова допомога у зв`язку із встановленням 2 групи інвалідності, на виконання постанови Богунського районного суду м.Житомира від 30.10.2017 у справі №295/11216/17, а тому відсутні підстави для повторної її виплати.

Вказує, що міжвідомчою комісією рішенням від 27.12.2019 вже відмовлено позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги, вказане рішення відповідача було предметом розгляду у межах адміністративної справи №240/1690/20 та не скасовано.

Проте, позивач повторно звернувся до суду з даною позовною заявою щодо розгляду його заяви від 29.10.2020 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.258 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах Національної поліції та згідно з 27.12.2016 звільнений зі служби, що не заперечується сторонами.

Відповідно до свідоцтва про хворобу №542/198 від 21.12.2016 позивач визнаний непридатним до військової служби із зняттям із військового обліку, а захворювання, так, пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с. 60-61).

З 31.01.2017 позивачу первинно встановлено ІІ групу інвалідності із зазначенням причини інвалідності "захворювання, пов`язані з проходженнями служби в органах внутрішніх справ", що не заперечується сторонами.

Відповідно до листа Департаменту фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України №4175/02/07.1-19 від 06 грудня 2019 року, 21.02.2018 ОСОБА_1 на виконання постанови Богунського районного суду м.Житомир від 30.10.2017, залишеною без змін згідно з постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24.01.2018 у справі №295/11216/17, виплачено одноразову грошову допомогу у розмірі 320000 грн у зв"язку з установленням ІІ групи інвалідності (а.с. 43).

Згідно з довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №548344, ОСОБА_1 при первинному огляді встановлено ІІ групу інвалідності з 16.04.2019, у зв"язку з захворюванням, яке одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення (а.с.37, 56-57).

Відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №015465 при повторному огляді позивача встановлено ІІ групу інвалідності, захворювання, одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення (а.с.58-59).

Рішенням міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №1 від 27.12.2019 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у зв`язку з призначенням та виплатою такої допомоги на виконання постанови Богунського районного суду від 30.10.2017 у справі №295/11216/17, яка набрала законної сили (а.с.49).

Згідно з рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 21.05.2020 у справі №240/1690/20, яке залишено без змін згідно з постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28.08.2020, у задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України про визнання протиправним рішення, зобов"язання вчинити дії, відмовлено (а.с. 67-74).

ОСОБА_1 із заявою від 29.10.2020 звернувся до Міністерства у справах ветеранів України з проханням виплатити йому різницю одноразової грошової допомоги, що визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції" №850 від 21.10.2015, яка видана відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію" та постановою Кабінету Міністрів України затверджено "Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 29 квітня 2016 року №336 (далі - Порядок №336) (а.с. 51-54).

Листом від 03.12.2020 №10414/02/09.4-20 Міністерство у справах ветеранів України на заяву позивача від 29.10.2020 ОСОБА_1 стосовно прийняття рішення щодо виплати різниці сум грошових коштів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №336 повідомлено, що відповідь з порушеного права надана листом від 08.01.2020 №146/02/07.1-20.

Також вказано, що правомірність рішення міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" підтверджується рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 21.05.2020 у справі №240/1690/20 (а.с.15).

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги такою, що порушують його законні права, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII, у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі, зокрема, визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті (пункт 4 частини першої статті 97 Закону № 580-VIII).

Частиною першою статті 100 Закону №580-VIII передбачено, що визначення інвалідності та ступеня втрати працездатності без визначення інвалідності поліцейським здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров`я відповідно до закону та інших нормативно-правових актів.

У свою чергу правовий статус ветеранів війни та учасників бойових дій визначено Законом від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551-XII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 7 Закону №3551-XII до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків) чи пов`язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з`єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю в бойових діях у мирний час.

Відповідно до пунктів 11-13 частини другої статті 7 Закону №3551-XII до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа:

- військовослужбовців (резервістів, військовозобов`язаних) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, до забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях і стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;

- осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;

- осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національною гвардією України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.

За приписами статті 13 Закону №3551-XII особам, зазначеним у пунктах 11 - 15 частини другої статті 7 цього Закону, за рахунок коштів державного бюджету призначається і виплачується одноразова грошова допомога у зв`язку з встановленням інвалідності у розмірі, визначеному підпунктом "б" пункту 1 статті 16 - 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Якщо особа у зв`язку з встановленням інвалідності одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією частиною, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Алгоритм призначення і отримання одноразової грошової допомоги особам, які брали участь в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, визначений Порядком призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 № 336 (далі - Порядок №336).

Пунктом 2 Порядку №336 визначені особи, які є одержувачами одноразової грошової допомоги, серед яких зазначені поліцейські.

Згідно з підпунктом 4 Порядку №336 у разі коли одержувачі одноразової грошової допомоги одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором одержувача одноразової грошової допомоги.

З аналізу вказаних норм права випливає, що саме одержувач одноразової грошової допомоги, який одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом №3551-XII та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів, має право щодо вибору підстав отримання вказаної допомоги.

Судом встановлено, що позивачу 31.01.2017 встановлено ІІ групу інвалідності в результаті захворювання пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та у зв`язку з чим на підставі пункту 4 частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", позивачу було виплачено одноразову грошову допомогу по інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 51-54).

Однак, 16.04.2019 Медична (військово-лікарська) комісія ДУ «ТМО МВС України по Житомирській області» постановою №498 не змінила, а відмінила свідоцтво про хворобу №542/198 ВЛК ДУ "ТМО МВС України по Житомирській області" від 21.12.2016 про причинний зв"язок захворювання та встановила, що на день звільнення позивача зі служби - захворювання позивача, так, одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення (а.с.62).

Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №548344 від 17.04.2019 позивачу встановлено, що ІІ група інвалідності позивача з 16.04.2019 настала в результаті захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення (а.с.56-57).

Суд наголошує, що у даному випадку Медична (військово-лікарська) комісія ДУ «ТМО МВС України по Житомирській області» не приймала рішення про зміну причини інвалідності, а встановила єдину причину захворювання позивача - одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення.

При цьому, суд зауважує, що пунктом 8 Порядку №336 встановлено, що особи, зазначені в абзацах другому, третьому, четвертому та п`ятому пункту 2 цього Порядку, подають міжвідомчій комісії заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності. До заяви додаються копії таких документів: посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни; довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я, по батькові та місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів і має відповідну відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Згідно з пунктом 9 Порядку №336 міжвідомча комісія розглядає подані документи, запитує інформацію в органах, уповноважених виплачувати одноразову грошову допомогу відповідно до інших законів, крім Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", стосовно виплати або невиплати такої допомоги особам, щодо яких здійснено запит, а також у разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких подані документи, заслуховує пояснення таких осіб, свідків, представників державних органів і в місячний строк із дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або рішення про відмову в її призначенні.

Аналізуючи вищезазначені норми чинного законодавства України, порядок призначення та виплати допомоги полягає у наступному: особи, які мають право на одноразову грошову допомогу звертаються з документами до відповідача; відповідач розглядає подані документи та приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або рішення про відмову в її призначенні.

Матеріали справи свідчать, що 29.10.2020 позивач звернувся із заявою до Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та просив, у зв`язку з тим, що йому було змінено причину інвалідності, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», призначити та виплатити одноразову грошову допомогу, з урахуванням раніше виплаченої суми (а.с.51-54).

Проте Перший заступник Міністра у справах ветеранів України Олександр Порхун листом від 03.12.2020 за №10414/02/09.4-20 повідомив позивача, що відповідь з порушеного права надана листом від 08.01.2020 №146/02/07.1-20, окрім того, правомірність рішення міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" підтверджується рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 21.05.2020 у справі №240/1690/20 (а.с.15).

У свою чергу суд вважає за необхідне зазначити, що Порядком №336 саме до дискреційних повноважень Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» віднесена можливість або прийняти рішення про призначення, або відмовити у призначенні одноразової грошової допомоги.

Водночас Перший заступник Міністра у справах ветеранів України О. Порхун не наділений повноваженнями на самостійне визначення наявності/відсутності в осіб права на призначення чи відмову в отриманні одноразової грошової допомоги у зв`язку із інвалідністю, або залишення їх заяв без реалізації.

Однак, як свідчать матеріали спарви, перший заступник Міністра у справах ветеранів України О. Порхун всупереч викладеним у Порядку №366 положенням, вийшов за межі наданих чинним законодавством України повноважень та фактично самостійно розглянув подану позивачем заяву про виплату йому одноразової грошової допомоги з підстав встановлення ІІ групи інвалідності у зв`язку з захворюванням, одержаним під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення та прийняв рішення про залишення її без реалізації, чим неправомірно перебрав на себе повноваження відповідача.

Натомість Міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не виконала вимоги пункту 9 Порядку №336, не розглянула заяву позивача про призначення одноразової допомоги та не винесла жодного рішення з цього питання, чим проявила протиправну бездіяльність.

Окрім того, суд звертає увагу на те, що предметом розгляду у справі №240/1690/20 були дії відповідача, викладені у листі Міністерства у справах ветеранів тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України №146/02/07.1-20 від 08.01.2020 за результатами розгляду заяви позивача від 31.05.2019 із наданими до неї документами, проте предметом розгляду у даній адміністративній справі є бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду заяви позивача від 29.10.2020 про прийняття рішення про виплату різниці одноразової грошової допомоги.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності Міністерства у справах ветеранів України в особі Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.10.2020 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII та пункту 6 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №336, з урахуванням раніше виплаченої суми одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію».

Для належного способу захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов`язати Міністерство у справах ветеранів України в особі Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.10.2020 щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII та прийняти рішення відповідно до положень Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №336, з урахуванням раніше виплаченої суми одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію».

При цьому, обраний судом спосіб захисту порушеного права, шляхом зобов`язання розглянути заяву і прийняти передбачене законом рішення, відповідає змісту спірних правовідносин і є ефективним та забезпечує належний судовий захист у тій мірі, яка є необхідною у даному випадку.

Такий висновок суду заснований на тому, що органом, уповноваженим на прийняття рішення за наслідками розгляду заяви позивача щодо призначення одноразової грошової допомоги, є саме Міністерство у справах ветеранів України до компетенції якого входить розгляд документів поданих позивачем, а тому, в даному випадку, суд не може перебирати на себе вирішення вказаного питання.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до ч.5 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід. номер НОМЕР_1 ) до Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій, та внутрішньо переміщених осіб України в особі Міжвідомчої комісії з питань виплати одноразової грошової допомоги (пров.Музейний, 12, Київ 1, 01001, код ЄДРПОУ 42657144) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, - задоволено частково.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства у справах ветеранів України в особі Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.10.2020 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII та пункту 6 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №336, з урахуванням раніше виплаченої суми одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію».

Зобов`язати Міністерство у справах ветеранів України в особі Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.10.2020 щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII та прийняти рішення відповідно до положень Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №336, з урахуванням раніше виплаченої суми одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію».

У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено в повному обсязі 16 червня 2021 року.

Суддя А.В. Горовенко