Рішення № 97691078, 15.06.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2021
Номер справи
200/2239/21-а
Номер документу
97691078
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 червня 2021 р. Справа№200/2239/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Пенсійного фонду України (місцезнаходження: 01014, м. Київ, вул. Бастіонна, 9, код ЄДРПОУ 00035323), Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84511, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 35, код ЄДРПОУ 42172734) про

визнання протиправною бездіяльності Пенсійного фонду України в особі Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиплати пенсії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з липня 2016 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 і залишилась нею недотриманою;

зобов`язання Пенсійного фонду України в особі Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу суму пенсії, що належала її матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і залишилась нею недоотриманою з липня 2016 по жовтень 2019, як члену сім`ї померлого пенсіонера, яка проживала з нею по день смерті та допомоги на поховання в розмірі двомісячної пенсії шляхом перерахування коштів на поточний картковий рахунок № НОМЕР_2 , який відкритий у ТВБВ “ 10012/0162 ОПЧ смт Марківка, вул.Центральна, буд.23, філія Луганське обласне управління АТ “Ощадбанк”, код банку 304665, код ЄДРПОУ 09304612,-

ВСТАНОВИВ

Позивач звернулась до суду з вищевказаним позовом, надала заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Позовні вимоги вмотивовані тим, відповідачем протиправно не виплачено суму пенсії, як члену сім`ї померлого пенсіонера, яка проживала з нею по день смерті, також не виплачено суми допомоги на поховання в розмірі двомісячної пенсії.

Позивач вважає, що відповідачем порушено її право на спадщину.

Ухвалою суду від 29.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду провадження справі відкрито; розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у справі, позивачці поновлено строк звернення до суду із даним позовом.

12.05.2021 від Пенсійного фонду України (далі – відповідач-1) надійшов відзив на позовну заяву, де останній проти задоволення позовних вимог заперечував, в огрунтвання зазаначив наступне.

Насамперед Пенсійний фонд України, звернув увагу суду на невідповідність позовної заяви вимогам ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Так відповідачем-1 зазначено, що позов заявлено до Пенсійного фонду України в особі Бахмутсько-Лиманського управління Пенсійного фонду України Донецької області, однак такої юридичної особи не існує. Позивачем не враховано, що Пенсійний фонд України та Бахмутсько- Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області є різними юридичними особами та мають різну компетенцію.

Щодо позовних вимог, зокрема про зобов`язання нарахувати та виплатити їй недоотриману суму пенсії, що належала її матері ОСОБА_2 з липня 2016 року по 3 жовтня 2019 року.

Частиною першою статті 46 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058) передбачено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії.

Відповідно до п. 3 ст. 49 Закону 1058 виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється, зокрема, у разі смерті особи.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦКУ).

Право на нарахування (перерахунок) пенсійний виплат є нерозривно пов`язаним з особою пенсіонера.

Згідно ч. 1 ст. 52 Закону № 1058 сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Згідно ст. 1227 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1219 ЦК України не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема, право на пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом.

Кошти, які не були нараховані померлому не є належною пенсійною виплатою (недоотриманою пенсією). За таких умов, пенсійні виплати не можуть бути нараховані померлій особі та не можуть вважатися недоотриманою пенсією, та не підлягають виплаті членам сім`ї померлого.

Померла правом отримання пенсії за життя не скористалась, тому в даному випадку мають місце не суми пенсії, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, а право на пенсію, яке не входить до складу спадщини та припиняється зі смертю особи, яка мала таке право. За таких умов вважає, що у позивача відсутнє право на одержання сум невиплаченої пенсії померлого.

Щодо отримання допомоги на поховання.

Згідно з п. 5.1. Порядку № 22-1 особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 7), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008 № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.07.2008 за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера.

Згідно позовної заяви, Позивачем до Бахмутсько - Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області надіслано заяву для отримання допомоги на поховання. Отже Позивачем не дотримано встановленого порядку звернення для отримання допомоги на поховання. Слід зазначити, що вказані положення законодавства щодо отримання допомоги на поховання застосовуються до всіх осіб, що звертаються за її отриманням.

Разом із тим, відповідач -1 посилався на пропуск строку звернення до суду із даним позовом.

Бахмутсько - Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі відповідач-2) правом на подання відзиву не скористалось.

Відповідно ч. 6 ст. 162 КАС України у разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою суду від 12.04.2021 подальший розгляд справи вирішено проводити в порядку загального позовного провадження; продовжено підготовче засідання на тридцять днів; підготовче засідання призначено на 27.05.2021.

Ухвалою суду від 27.05.2021 підготовче провадження закрито, розгляд справи по суді призначено на 15.06.2021.

До судового засідання, призначеного на 15.06.2021 сторони не з`явились, належним чином повідомлені про час та дату судового засідання у справі, клопотань про відкладення розгляду справи не заявляли.

Суд, керуючись ч. 9 ст. 205 КАС України та відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, розгляд справи здійснив у письмовому провадженні.

Судом встановлено такі фактичні обставини справи.

Позивач ОСОБА_1 , є донькою померлої ОСОБА_2 , вказане підтверджено копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_3 .

ОСОБА_2 отримувала пенсію за віком, та перебувала на обліку Бахмутсько - Лиманського об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 13 грудня 2019 року, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що складено відповідний актовий запис № 124.

13.02.2020 позивач зверталась до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про виплату недоотриманих сум пенсії, після смерті своєї матері ОСОБА_2 , та виплату допомоги на поховання. Крім вимоги щодо виплати вищевказаних сум, позивач просила відповідача – 2, повідомити порядок та строки їх отримання. До вказаної заяви долані документи за наступним переліком: копія свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , серія НОМЕР_4 від 13.12.2019, копія рішення Троїцького районного суду Луганської області в ід 15.1 1.2019 у справі №433/1954/19, копія паспорта ОСОБА_2 , НОМЕР_5 , копія довідки РНОКПП ОСОБА_2 , копія пенсійного посвідчення ОСОБА_2 , Копія посвідчення на пільги ОСОБА_2 серія НОМЕР_6 ; копія Довідки № 1419068707 від 31.08.2015; копія Заява - Договору від 28.08.2015 між АТ «СБЕРБАНК РОСІЇ» та ОСОБА_2 ; копія виписки до угоди № 1 7446630 за період з 01.01.2016 по 04.06.2016 АТ «СБЕРБАНК»; копія паспорта ОСОБА_3 ЕГІ 765942; копія довідки РНОКПП ОСОБА_1 ; копія свідоцтва про народження ОСОБА_4 НОМЕР_7 ; копія Довідки Ровеньковського міськвідділу РАЦС Ворошиловградської області про укладення браку; копія Довідки № 925-5000252764 від 09.01.2020; копія заяви про виплату пенсії або грошової допомоги від 09.01.2020; копія домової книги для прописки громадян проживаючих у буд. АДРЕСА_3 ; копія титульної сторінки технічного паспорту на житловий будинок АДРЕСА_3 .

11.02.2021 представник позивачки повторно звернувся до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про виплати недоотриманих сум пенсії, допомоги на поховання, до вказаної заяви, також додані документи за вищевказаним переліком.

Позивач у позові вказує, що Бахмутсько-Лиманським об`єднананим управлінням Пенсійного фонду України Донецької області відповідей на вищевказані заяви не надано, виплати сум пенсії не здійснені, доказів зворотнього відповідачем - 2 суду не надано.

Оцінка суду.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 20 липня 2006 року у справі «Сокуренко і Стригун проти України» вказав: фраза «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Термін «судом, встановленим законом» у пункті 1 статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>». Суд дійшов висновку, що національний суд не мав юрисдикції судити деяких заявників, керуючись практикою, яка не мала регулювання законом, і, таким чином, не міг вважатися судом, «встановленим законом».

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

На підставі пунктів 1, 2 частини першої статі 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому:

хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або

хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або

хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.

Суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Аналіз вищезазначених норм закону свідчить про те, що до юрисдикції адміністративних судів віднесено розгляд тільки тих справ, де предметом спору є порушення прав, свобод чи інтересів конкретної особи з боку суб`єкта владних повноважень саме у сфері публічно-правових відносин. При цьому владні повноваження повинні здійснюватися відповідним суб`єктом саме в сфері публічно-правових відносин і стосуватися безпосередньо конкретної особи. Спори з приводу владних управлінських рішень, дій чи бездіяльності, що вчинені у межах приватних правовідносин, до адміністративної юрисдикції не відносяться.

Відповідачі у справі є субєктами владних повноважень органами виконавчої влади, основним завданням яких, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон № 1058-IV).

Згідно зі статтею 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Частиною першою статті 1227 Цивільного кодексу України визначено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Питання виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера врегульовані статтею 52 Закону № 1058-IV.

Згідно з частиною першою статті 52 Закону № 1058-IV сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну (частина друга статті 52 Закону № 1058-IV).

Відповідно до частини третьої статті 52 Закону № 1058-IV у разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Згідно з частинами першою, другою статті 1220 Цивільного кодексу України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Абзацами першим, третім пункту 2.26 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), передбачено, що для виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника. Члени сім`ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.

Згідно з п. 1.5 розд. І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера подається особою до органу, що призначає пенсію, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.

Пунктом 2.26 розд. ІІ Порядку також визначено, що для виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника.

За документ, що засвідчує родинні стосунки, приймаються паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідки про склад сім`ї, а також рішення суду (пункт 2.16 Порядку № 22-1).

За документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або документ відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також посвідку на постійне проживання (пункт 2.22 Порядку № 22-1).

Для виплати недоотриманої пенсії, яка увійшла до складу спадщини, у зв`язку з відсутністю членів сім`ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.

При цьому згідно з п. 1.7 розд. І Порядку днем звернення, зокрема за виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Отже, відповідно до наведених положень законодавства відповідним членам сім`ї померлого пенсіонера (членам сім`ї, що проживали разом з пенсіонером на день його смерті або перебували на його утриманні) надається право на звернення за виплатою суми недоотриманої таким пенсіонером пенсії протягом шести місяців з дня відкриття спадщини або ж вказаним особам чи іншим спадкоємцям після цього строку - після того, як пенсія, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, увійшла до складу спадщини.

Таке право реалізується шляхом волевиявлення - звернення до органу Пенсійного фонду України із заявою та відповідними документами.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач є членом сім`ї, яка проживала разом з пенсіонером ОСОБА_2 , на день її смерті, вказане підтверджується копіями паспортів НОМЕР_5 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , де вказано зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 та НОМЕР_8 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , також родинні стосунки підтверджені свідоцтвом про народження позивачки.

Статтею 53 Закону № 1058 визначено, що у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Порядок звернення за допомогою на поховання визначено розділом V Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 31.07.2014 № 895/25672 (далі – Порядок).

Відповідно до пункту 5.1 Порядку особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, заяву про виплату допомоги на поховання та довідку про смерть пенсіонера або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 15 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382).

Пунктом 5.2 Порядку визначено, що у разі реєстрації смерті подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави. Керівником органу, що призначає пенсію, на звороті довідки про смерть, або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть, чи копії свідоцтва про смерть, або іншого документа, що підтверджує факт смерті, виданого компетентним органом іноземної держави, для виплати допомоги на поховання робиться запис із зазначенням дати та суми, яка належить до виплати, і завіряється печаткою.

На документах, згідно з якими проведено виплату допомоги на поховання, після підтвердження її виплати проставляється штамп "Оплачено" із зазначенням дати виплати.

Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством України.

Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім`ї або іншою особою).

Виходячи з аналізу вказаних правових норм вбачається, що виплата допомоги на поховання у зазначеному розмірі має обов`язковий характер та не ставиться у залежність від будь-яких обставин, що пов`язані з іншими виплатами померлому пенсіонеру при його житті. При цьому особа, якій належить право на отримання допомоги на поховання пенсіонера, законодавчо не обмежена строками звернення до органу ПФУ з заявою про виплату такої допомоги.

ОСОБА_1 , звернулась до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, також позивач просила здійснити виплату допомоги на поховання про що свідчить копія її заяви та зворотє повідомлення про її отримання (24.02.2020) представником відповідача-2, за довіреністю.

Судом встановлено, що вищевказані заяви позивачки та її представника, окрім прохання про виплати коштів, також містили прохання про роз`яснення порядку звернення за вказаними виплатами.

Доказів, того що заяви від 13.02.2020 та 11.02.2021, які були спрямовані на отримання недоотриманих сум пенсії померлого пенсіонера та допомоги на поховання, відповідачем розглянуті суду не надано.

Враховуючи все вищевикладене, суд встановив, що відповідачем-2 допущена бездіяльність, яка полягає у не розгляді поданих позивачкою та її представником заяв та документів, спрямованих на виплату недоотриманої пенсії ОСОБА_5 , як члену сім`ї померлого пенсіонера та виплату допомоги на поховання.

Доказів, про надання позивачці відповідних роз`ясненнь щодо порядку звернення до органів ПФУ за отриманням допомоги на поховання та недоотриманих сум пенсії, або відмови у задоволенні прохань, що викладені у заявах від 13.02.2020 та 11.02.2021, суду не надано.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.

Зважаючи на обставини справи, суд встановив, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправною бездіяльності Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, яка полягала у не розгляді заяви ОСОБА_1 від 13.02.2020 про виплату недоотриманої суми пенсії після смерті її матері ОСОБА_2 та виплати допомоги на поховання, разом із доданими до неї документами.

Разом із тим, з огляду на наявність дискреційних повноважень відповідача при прийнятті рішень щодо виплати недоотриманих сум пенсії та допомоги на поховання, наявні підстави для визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви позивача від 13.02.2020 про виплату недоотриманої суми пенсії, після смерті матері ОСОБА_2 та виплати допомоги на поховання та зобов`язання відповідача розглянути заяву позивача від 13.02.2020 про виплату недоотриманої суми пенсії, після смерті матері ОСОБА_2 та виплати допомоги на поховання з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Стосовно клопотання позивача про звернення до негайного виконання рішення суду в частині суми виплати пенсії за один місяць суд зазначає, що вичерпний перелік судових рішень, які виконуються негайно, визначений нормами статті 371 КАС України.

Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Враховуючи, що судом при вирішенні даного спору, рішення про стягнення сум заборгованості з пенсії не приймалось, отже підстави для звернення даного рішення до негайного виконання відсутні.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Частиною восьмою статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Оскільки спір виник внаслідок протиправної бездіяльності відповідача -2, суд вважає за необхідне стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2.

Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Пенсійного фонду України (місцезнаходження: 01014, м. Київ, вул. Бастіонна, 9, код ЄДРПОУ 00035323), Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84511, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 35, код ЄДРПОУ 42172734) про визнання протиправною бездіяльності Пенсійного фонду України в особі Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиплати пенсії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з липня 2016 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 і залишилась нею недотриманою; зобов`язання Пенсійного фонду України в особі Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу суму пенсії, що належала її матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і залишилась нею недоотриманою з липня 2016 по жовтень 2019, як члену сім`ї померлого пенсіонера, яка проживала з нею по день смерті та допомоги на поховання в розмірі двомісячної пенсії шляхом перерахування коштів на поточний картковий рахунок № НОМЕР_2 , який відкритий у ТВБВ “ 10012/0162 ОПЧ смт. Марківка, вул.Центральна, буд.23, філія Луганське обласне управління АТ “Ощадбанк”, код банку 304665, код ЄДРПОУ 09304612 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84511, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 35, код ЄДРПОУ 42172734) щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_4 ) від 13.02.2020 про виплату недоотриманої суми пенсії, після смерті матері ОСОБА_2 та виплати допомоги на поховання.

Зобов`язати Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84511, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 35, код ЄДРПОУ 42172734) розглянути заяву ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_4 ) від 13.02.2020 про виплату недоотриманої суми пенсії, після смерті матері ОСОБА_2 та виплати допомоги на поховання з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84511, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 35, код ЄДРПОУ 42172734) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_4 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 908,00 (сімсот чотири гривні грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя О.О. Аканов