
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2021 р. Справа№200/11082/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Аканова О.О.,
при секретарі Ревва Е.Г.,
за участю позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Ковальова А.Г.,
представника третьої особи Федорченко Д.А.,
розглянувши у відритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження позовну заяву ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до територіального управління Державного бюро розслідувань (місцезнаходження:84333, Донецька область, вул.Героїв України, буд.21, код ЄДРПОУ 42331094), третя особа Державне бюро розслідувань (місцезнаходження: 01032, м.Київ, вул.Симона Петлюри, буд.15, код ЄДРПОУ 41760289) про визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до територіального управління Державного бюро розслідувань (місцезнаходження:84333, Донецька область, вул.Героїв України, буд.21, код ЄДРПОУ 42331094), третя особа Державне бюро розслідувань (місцезнаходження: 01032, м.Київ, вул.Симона Петлюри, буд.15, код ЄДРПОУ 41760289) про
визнання бездіяльності у вигляді непідготування та невнесення (ненадсилання) до кадрового підрозділу подання про присвоєння спеціального звання за формою згідно з додатком 1, затвердженого ПКМУ №564 від 27 травня 2020 Порядку присвоєння спеціальних звань рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань стосовно заступника начальника слідчого відділу територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованому у місті Краматорську, позивача, який має спеціальне звання “майор поліції” про присвоєння спеціального звання майор Державного бюро розслідувань” з 05.08.2020 протиправною;
зобов`язання негайно підготувати, внести (надіслати) до кадрового підрозділу подання про присвоєння спеціального звання за формою згідно з додатком 1, затвердженого ПКМУ №564 від 27 травня 2020 Порядку присвоєння спеціальних звань рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань стосовно заступника начальника слідчого відділу територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованому у місті Краматорську, позивача, який має спеціальне звання “майор поліції” про присвоєння спеціального звання майор Державного бюро розслідувань” з 15.10.2020 року.
Позовні вимоги обумовлені тим, що позивач вважає себе особою, яка має право на присвоєння спеціального звання. 27.05.2020 року КМУ було прийнято Постанову № 564 про затвердження Порядку присвоєння спеціальних звань рядового і начальницького складу ДБР. Відповідно до п. 7, 41 вказаного Порядку № 564, подання про присвоєння первинних та чергових спеціальних звань рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань особам, які проходять службу на посадах у територіальних управліннях Державного бюро розслідувань, готуються їх кадровими підрозділами для підготовки наказу щодо особового складу та в подальшому надсилаються до кадрового підрозділу ДБР тощо.
Проте, незважаючи на наявність чіткої процедури, територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Краматорську, не було підготовлено та подано відповідних документів до ДБР з метою реалізації права позивача на отримання спеціального звання "майор Державного бюро розслідувань", що зумовило звернення позивача до суду за захистом своїх прав.
Представником відповідача через канцелярію суду надав відзив, за змістом якого зазначив, що системний аналіз вищезазначених правових норм Закону №794-УІІІ, Положення №743 та Порядку №564 свідчить про те, що у системі Державного бюро розслідувань спеціальні звання Державного бюро розслідувань присвоюються виключно особам рядового та начальницького складу, які, серед іншого, у встановленому законодавством порядку прийняті на службу до Державного бюро розслідувань, склали Присягу осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань та посади яких визначені штатним розписом (штатом).
Зазначили, що позивач ніколи не проходив службу у Державному бюро розслідувань на посадах рядового та начальницького складу Державного бюро розслідувань. Тобто, на момент звернення позивача з позовом до суду позивач проходив службу у Державному бюро розслідувань на посаді державної служби категорії “Б” та мав статус державного службовця. ТУ ДБР у м. Краматорську акцентує увагу суду на тому, що чинним законодавством не передбачено присвоєння спеціальних звань Державного бюро розслідувань державним службовцям. Вказані обставини в контексті наведених правових норм зумовлюють висновок про те, що на момент звернення позивача з позовом до суду були відсутні законні підстави для підготовки та надіслання до кадрового підрозділу Державного бюро розслідувань подання про присвоєння спеціального звання.
Представник третьої особи через канцелярію суду надав пояснення, за змістом, аналогічним відзиву відповідача, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 14 грудня 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрити провадження в адміністративній справі; розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні без повідомлення сторін).
Ухвалою суду від 14 січня 2021 року розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 09 лютого 2021 року о 12:00 год.
Ухвалою суду від 09 лютого 2021 року продовжено територіальному управлінню Державного бюро розслідувань процесуальний строк для надання додаткових доказів по справі; відкладено підготовче судове засідання по адміністративній справі на 04 березня 2021 року об 13:00 год.
Ухвалою суду від 04 березня 2021 року продовжено підготовче засіданні на тридцять днів; відкладено підготовче засідання по справі на 25 березня 2021 року о 13:00 год.
Ухвалою суду від 25 березня 2021 року прийнято заяви про зменшення та про збільшення позовних вимог ОСОБА_1 у справі; закрито підготовче провадження по адміністративній справі; призначено судовий розгляд по суті на 11 год. 30 хвл. 12 квітня 2021 року.
Ухвалою суду від 12 квітня 2021 року продовжено термін розгляду адміністративної справи № 200/11082/20-а відповідно до п.3 Розділу VI “Прикінцеві положення” КАС України; відкладено розгляд справи до 15:00 год. 13.05.2021 року.
Ухвалою суду від 13 травня 2021 року продовжено термін розгляду адміністративної справи № 200/11082/20-а відповідно до п.3 Розділу VI “Прикінцеві положення” КАС України; відкладено розгляд справи до 12:30 год. 27.05.2021 року.
Ухвалою суду від 27 травня 2021 року продовжено термін розгляду адміністративної справи № 200/11082/20-а відповідно до п.3 Розділу VI “Прикінцеві положення” КАС України; відкладено розгляд справи №200/11082/20-а до 13:30 год. 10 червня 2021 року.
Позивач у судовому засіданні просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача та представник третьої під час судового засідання проти позову заперечували, просили відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
ОСОБА_1 , відповідно до паспорту НОМЕР_2 , виданим 28 жовтня 1999 року Слов`янським МВ УМВС України в Донецькій області, є громадянином України.
Позивач є учасником бойових дій відповідно до посвідчення НОМЕР_3 .
20.11.2020 територіальним управлінням Державного бюро розслідувань оголошено про проведення конкурсу на посади до теруправлінь ДБР.
Наказом територіального управління, розташованого у місті Краматорську Державного бюро розслідувань від 05.11.2018 №25 відповідно до пункту 2 частини 3 статті 13 та частини 3 статті 14 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» призначено ОСОБА_2 на посаду заступника начальника Третього слідчого відділу (відділу з розслідування військових злочинів) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, як такого, що успішно пройшов за конкурсом, з 05 листопада 2018 року, з випробувальним строком шість місяців.
Наказом Державного бюро розслідувань від 03 травня 2019 №107-ос присвоєно ОСОБА_3 , заступнику начальника Третього слідчого відділу (відділу з розслідування військових злочинів) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, з 07 травня 2019 6 (шостий) ранг державного службовця, як такому, що пройшов випробування та має спеціальне звання майора поліції.
08.07.2020 Державним бюро розслідувань відповідно до наказу №323 затверджено Перелік посад у територіальних управлінням Державного бюро розслідувань, що підлягають заміщенню особами рядового та начальницького складу, граничних спеціальних звань за цими посадами, що додається.
13.11.2020 директором підполковником державного бюро розслідувань винесено попередження №10-13-34/364 про наступне вивільнення позивача у зв`язку із скороченням посади державної служби 01 лютого 2021 внаслідок затвердження змін до штатного розпису територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, відповідно до наказу державного бюро розслідувань від 20.10.2020 №199дск «Про затвердження змін до штатного розпису територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську на 2020 рік».
Позивача попереджено про наступне скорочення посади заступника начальника Третього слідчого відділу (відділу з розслідування військових злочинів) слідчого управління територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, які він обіймає. Звільнено буде на підставі пункту 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу» з виплатою згідно з частиною четвертою цієї статті вихідної допомоги у розмірі двох середньомісячних заробітних плат.
26.02.2021 згідно наказу територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську №44-ос відповідно до пунктів 2 та 5 частини третьої статті 13 Закону України «Про державне бюро розслідувань», керуючись пунктом 1 частини першої та частиною четвертою сатті 87 Закону України «Про державну службу», в зв`язку з скороченням посади державної служби 01 березня 2021 внаслідок затвердження змін до штатного розпису Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, відповідно до наказу Державного бюро розслідувань від 20.10.2020 №199дск «Про затвердження змін до штатного розпису територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську» та наказу Державного бюро розслідувань від 30.12.2020 №303дск «Про затвердження змін до наказів Державного бюро розслідувань» звільнено ОСОБА_2 з посади заступника Третього слідчого відділу (відділу з розслідування військових злочинів) територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, 01 березня 2021 в зв`язку з скороченням посади державної служби внаслідок зміни штатного розпису, з припиненням державної служби.
Позивач в заяві про поновлення строку звернення до суду зазначив, що інформація про оголошення про проведення конкурсу в територіальному управлінні Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, розміщена на офіційному сайті Державного бюро розслідувань 20.11.2020 року.
З приводу строку звернення до суду, суд вважає, що позивач дізнався про порушення своїх прав саме 20.11.2020 року, до суду позивач звернувся 26.11.2020, відтак, строк звернення до суду в межах даної справи, - не порушено.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються Законами України “Про Державне бюро розслідувань” від 12.11.2015 № 794-УІІІ, “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-УІІІ та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі статтею 1 Закону України “Про Державне бюро розслідувань” Державне бюро розслідувань є державним правоохоронним органом, на який покладаються завдання щодо запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його компетенції.
Статтею 14 Закону України “Про Державне бюро розслідувань” регламентується, що до працівників Державного бюро розслідувань належать особи рядового і начальницького складу, державні службовці та особи, які уклали трудовий договір (контракт) із Державним бюро розслідувань.
Служба в Державному бюро розслідувань є державною службою особливого характеру, що полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України. Час проходження служби в Державному бюро розслідувань зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону.
На службу до Державного бюро розслідувань приймаються на конкурсній основі в добровільному порядку (за контрактом) громадяни України, які спроможні за своїми особистими, діловими та моральними якостями, віком, освітнім і професійним рівнем та станом здоров`я ефективно виконувати відповідні службові обов`язки.
Прийняття громадян України на службу до Державного бюро розслідувань без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом.
Кваліфікаційні вимоги та критерії професійної придатності для зайняття посад у підрозділах Державного бюро розслідувань затверджуються Директором Державного бюро розслідувань.
Призначення на посади у Державному бюро розслідувань, крім посад Директора Державного бюро розслідувань, керівника підрозділу внутрішнього контролю центрального апарату Державного бюро розслідувань та керівників підрозділів внутрішнього контролю територіальних управлінь Державного бюро розслідувань, здійснюється за результатами відкритих конкурсів, що проводяться конкурсними комісіями з проведення конкурсів на зайняття посад працівників Державного бюро розслідувань. Типове положення про конкурсну комісію та порядок проведення відкритого конкурсу затверджує Директор Державного бюро розслідувань.
Трудові відносини працівників Державного бюро розслідувань регулюються цим Законом (у частині переведення працівників Державного бюро розслідувань на нижчі або рівнозначні посади та звільнення осіб рядового та начальницького складу), законодавством про працю, державну службу та укладеними трудовими договорами (контрактами). На державних службовців Державного бюро розслідувань поширюється дія Закону України "Про державну службу". Посади державних службовців Державного бюро розслідувань відносяться до відповідних категорій посад державної служби в порядку, встановленому законодавством.
Пунктом 14 частини першої статті 12 Закону України “Про Державне бюро розслідувань” встановлено, що Директор Державного бюро розслідувань присвоює у встановленому законодавством порядку ранги державних службовців працівникам Державного бюро розслідувань та спеціальні звання особам рядового і начальницького складу.
Згідно пункту 3 частини третьої статті 13 Закону України “Про Державне бюро розслідувань” директор територіального управління Державного бюро розслідувань вносить Директору Державного бюро розслідувань подання про присвоєння у встановленому законодавством порядку спеціальних звань особам рядового і начальницького складу та рангів державних службовців працівникам відповідного територіального управління.
Отже законодавством чітко розмежовано, що особам, які є державними службовцями Директором Державного бюро розслідувань за поданням директора ТУ ДБР у м. Краматорську присвоюється виключно ранг державного службовця.
З комплексного аналізу положень Закону України “Про Державне бюро розслідувань” вбачається, що законодавцем передбачено єдиний можливий варіант призначення спеціального звання лише особі, яка призначена на посаду рядового та начальницького складу - в добровільному порядку за результатами відкритого конкурсу, на посаду кваліфікаційні вимоги якої містять категорію посади “старшого начальницького складу”.
Враховуючи, що Законом України “Про Державне бюро розслідувань”, зокрема, статтею 14(3) не передбачено переведення особи, що займає посаду державної служби, на посаду, яка підлягає заміщенню рядовим та начальницьким складом, Державним бюро розслідувань прийнято рішення регламентувати порядок дій у разі прийняття відповідних змін до штатного розпису центрального апарату та територіальних управлінь Державного бюро розслідувань.
Так, наказом Державного бюро розслідувань від 03.01.2020 № 2 внесено зміни до наказу Державного бюро розслідувань від 28.12.2019 № 343 “Про організацію проведення заходів на виконання вимог Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань” з урахуванням змін, внесених наказом Державного бюро розслідувань від 02.01.2020 № 1”.
Наказ Державного бюро розслідувань № 343 доповнено пунктом 3: “Затвердити порядок зміни категорії посад працівників Державного бюро розслідувань, які заміщуються державними службовцями на посади, які підлягають заміщенню особами рядового і начальницького складу (додаток)”.
Порядком зміни категорії посад працівників Державного бюро розслідувань (додаток до наказу Державного бюро розслідувань від 03.01.2020 № 2) (далі - Порядок) визначено процедуру зміни категорії посад працівників Державного бюро розслідувань, які підлягають заміщенню особами рядового і начальницького складу з урахуванням специфічних умов проходження служби.
Відповідно до пункту 2 Порядку, Директор або особа, яка виконує його повноваження, визначає в межах граничної чисельності перелік посад у центральному апараті та територіальних управліннях Державного бюро розслідувань, що підлягають заміщенню особами рядового та начальницького складу, граничних спеціальних звань за цими посадами, передбачених пунктом 5 частини першої статті 12 Закону України “Про Державне бюро розслідувань”.
Так, згідно із статтею 12 Закону України “Про Державне бюро розслідувань” від 12.11.2015 № 794-УІІІ, до повноважень Директора Державного бюро розслідувань, або особи, що виконує обов`язки Директора, окрім іншого віднесено:
1) визначення відповідно до законодавства в межах граничної чисельності переліки посад у центральному апараті та територіальних управліннях Державного бюро розслідувань, що підлягають заміщенню особами рядового та начальницького складу, граничних спеціальних звань за цими посадами;
2) видання у межах повноважень накази і розпорядження, давати доручення, які є обов`язковими для виконання працівниками Державного бюро розслідувань.
Визначення переліку посад у центральному апараті та територіальних управліннях Державного бюро розслідувань, що підлягають заміщенню особами рядового та начальницького складу, граничних спеціальних звань за цими посадами, може відбуватися поетапно за рішенням Директора Державного бюро розслідувань або особи, яка виконує його повноваження.
Служба в Державному бюро розслідувань на посадах рядового і начальницького складу передбачає відповідність кваліфікаційним вимогам та особливим критеріям професійної придатності, які є відмінними від вимог служби в Державному бюро розслідувань на посадах державної служби.
Відповідно до пункту 6 Порядку, зміна категорії посад працівників Державного бюро розслідувань, які заміщуються державними службовцями на посади, які підлягають заміщенню особами рядового і начальницького складу, здійснюється за рішенням Директора Державного бюро розслідувань або особи, яка виконує його повноваження.
Зміна категорії посад передбачає виведення із штатного розпису та скорочення посади державного службовця (відповідно до статті 87 Закону України “Про державну службу”) та введення до штатного розпису посади рядового і начальницького складу.
Згідно абзацу сьомого пункту 6 Порядку, після затвердження штатного розпису Державного бюро розслідувань (змін до штатного розпису) щодо працівників, посади яких скорочуються, видається наказ про їх персональне попередження про наступне звільнення на підставі Закону України “Про державну службу” у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів.
На введені до штатного розпису посади, що підлягають заміщенню особами рядового та начальницького складу, оголошується конкурс. Виключно за умовами проходження всіх етапів відбору та за результатами спеціальної перевірки, переможець конкурсу призначається на відповідну посаду.
Так, відповідно до положень статті 14 (3) Закону, державні службовці можуть бути переведені у системі Державного бюро розслідувань за їхньою згодою без обов`язкового проведення конкурсу на іншу нижчу або рівнозначну вакантну або тимчасово вакантну посаду, за умови їх відповідності кваліфікаційним вимогам та критеріям професійної придатності для відповідної посади, у порядку визначеному Законом України “Про державну службу”.
Особи рядового і начальницького складу можуть бути переведені у системі Державного бюро розслідувань, у тому числі з територіального управління до центрального апарату Державного бюро розслідувань, за їхньою згодою без обов`язкового проведення конкурсу на іншу нижчу або рівнозначну вакантну або тимчасово вакантну посаду, за умови їх відповідності кваліфікаційним вимогам та критеріям професійної придатності для відповідної посади (частина друга статті 14'3 Закону України “Про Державне бюро розслідувань”).
З аналізу зазначеної статті вбачається, що переведення працівників Державного бюро розслідувань з посад державної служби на посади рядового і начальницького складу, не лише не передбачено законодавцем, але й фактично заборонено.
Окрім іншого, з аналізу положень Закону України “Про Державне бюро розслідувань” вбачається чітке розмежування категорій посад в системі Державного бюро розслідувань, оскільки такі посади: мають різні кваліфікаційні вимоги; до таких посад застосовуються різні умови проходження конкурсу (зокрема, конкурс для посад рядового та начальницького складу передбачає проходження військово-лікарської комісії, тестів на фізичну підготовку); посада державного службовця та посада начальницького складу є різними категоріями посад і мають різний правовий статус, який врегульований для державних службовців Законами України “Про державну службу” та “Про Державне бюро розслідувань”, а для осіб рядового та начальницького складу Положенням про проходження служби особами рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, Законом України “Про Державне бюро розслідувань” та КЗпП України.
Крім того, відповідно до статті 14 (3) Закону України “Про Державне бюро розслідувань” особи, які вперше призначаються на посади рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань та у відповідних випадках пройшли встановлений строк стажування, складають присягу такого змісту: "Я, (прізвище, ім`я та по батькові), вступаючи на службу до Державного бюро розслідувань, усвідомлюючи свою високу відповідальність, клянуся завжди залишатися відданим Українському народові, неухильно додержуватися Конституції та законів України, поважати та охороняти права, свободи і законні інтереси людини і громадянина, честь держави, бути чесним, сумлінним і дисциплінованим, зберігати державну та іншу охоронювану законом таємницю".
Особа рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань підписує текст присяги, що зберігається в її особовій справі. Порядок складення присяги встановлює Директор Державного бюро розслідувань.
Статтею 142 Закону України “Про Державне бюро розслідувань” визначено перелік спеціальних звань осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань (дана норма набула чинності 22.05.2019, тобто до прийняття позивача на посаду, згідно з Законом України Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань” від 16.05.2019 № 2720-УІІІ).
Таким чином доводи позивача щодо відсутності порядку присвоєння спеціальних звань слідчим Державного бюро розслідувань до 05.08.2020 спростовуються вимогами Закону України “Про Державне бюро розслідувань” та Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2020 № 13 “Питання присвоєння спеціальних звань начальницького складу та співвідношення між військовими (спеціальними) званнями, класними чинами та спеціальними званнями Державного бюро розслідувань”, яка втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2020 № 564 “Питання присвоєння спеціальних звань рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань та їх співвідношення з іншими спеціальними, а також військовими званнями і класними чинами” (далі - Порядок № 564).
Крім того, порядок проходження служби особами рядового та начальницького складу Державного бюро розслідувань, їх права та обов`язки, визначені Положенням про проходження служби особами рядового та начальницького складу Державного бюро розслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2020 № 743 (далі - Положення №743).
Відповідно до пункту 3 Положення № 743 особами рядового та начальницького складу Державного бюро розслідувань є громадяни України, які на конкурсній основі у добровільному порядку (за контрактом) прийняті на службу до Державного бюро розслідувань і яким присвоєно спеціальні звання осіб рядового та начальницького складу відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 7 Положення № 743 встановлення, зміна або припинення правових відносин осіб рядового та начальницького складу, які проходять службу (зокрема присвоєння спеціального звання, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення із служби, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку тощо), оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Директором Державного бюро розслідувань.
Відповідно до пункту 10 Положення № 743 особи, які вперше призначаються на посади рядового та начальницького складу Державного бюро розслідувань, складають присягу відповідно до статті 14-1 Закону України “Про Державне бюро розслідувань”.
Відповідно до пункту 54 Порядку № 743 посади, на які призначаються особи рядового та начальницького складу, та відповідні їм спеціальні звання Державного бюро розслідувань визначаються штатним розписом (штатом).
Слід зауважити, що механізм присвоєння спеціальних звань рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань визначений Порядком №564.
Відповідно до пункту 41 Порядку № 564 списки осіб рядового і начальницького складу, які подаються до присвоєння спеціальних звань Державного бюро розслідувань, надсилаються до кадрового підрозділу Державного бюро розслідувань у письмовій та електронній формі окремо за кожним званням в алфавітному порядку із зазначенням прізвища, імені, по батькові у давальному відмінку, повного найменування посади, яку обіймає працівник.
Змістовний аналіз вищезазначених правових норм свідчить про те, що у системі Державного бюро розслідувань спеціальні звання Державного бюро розслідувань присвоюються виключно особам рядового та начальницького складу, які, серед іншого, у встановленому законодавством порядку прийняті на службу до Державного бюро розслідувань, склали Присягу осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань та посади та відповідні спеціальні звання яких визначені штатним розписом.
Вказані обставини в контексті наведених правових норм зумовлюють висновок про те, що на теперішній час відсутні законні підстави для підготовки та надіслання до кадрового підрозділу Державного бюро розслідувань подання про присвоєння спеціального звання, а також про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Так, згідно з частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.
Відповідно до частини другою статті 77 КАС України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим, враховуючи загальний принцип змагальності сторін, офіційного з`ясування всіх обставин справи, обов`язок доказування суб`єкта владних повноважень немає абсолютного характеру, а позивач не позбавлений обов`язку надавати докази на обґрунтування позовних вимог та спростування доводів суб`єкта владних повноважень.
Згідно з статтею 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Беручи до уваги викладені норми та фактичні обставини справи, із зазначеного вбачається, що доводи позивача є безпідставними, та не свідчать про обґрунтованість позову, оскільки беззаперечним є той факт, що позивач не може мати спеціальне звання, оскільки має ранг державного службовця згідно Закону України “Про державну службу”.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, для задоволення позовних вимог правові підстави відсутні.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями КАС України, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Вступну та резолютивну частини рішення ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено у судовому засіданні 10.06.2021 року.
Повний текст рішення складено 15 червня 2021 року.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Аканов