Ухвала суду № 97690905, 15.06.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2021
Номер справи
160/9349/21
Номер документу
97690905
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

15 червня 2021 року Справа № 160/9349/21

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Прудник С.В., розглянувши позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «АДІТОН» до Дніпровської митниці Держмитслужби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

10 червня 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «АДІТОН» до Дніпровської митниці Держмитслужби, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00000201902 від 25.05.2021 року;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00000211902 від 25.05.2021 року.

Означені позовні вимоги вмотивовані тим, що спірні податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки при митному оформлені товару за митною декларацією від 29.08.2021р. №UA110150/2019/236718 позивачем було надано всі передбачені чиним Українським та міжнародним законодавством документи що ідентифікували товар, не містили розбіжносте та підтверджували походження товару з країн ЄС (преференційного походження товару). У відповідача, на дату митного оформлення не виникло обґрунтованих сумнівів щодо достовірності наданих документів щодо країни походження товару, він не застосував процедуру передбачену митним кодексом України - винесення картки відмови в митному оформленні та вимогу надати додаткові документи, а без будь яких зауважень здійснив митне оформлення товару напівпричепа платформа тентований KOGEL (VIN НОМЕР_1 ) згідно ВМД №UA110150/2019/236718 від 29.08.2019р., застосувавши преференцію для звільнення від сплати мита відповідно до вимог міжнародної угоди між Україною та Європейським союзом. А, після сплину 70 діб після митного оформлення, раптово, відповідач направляє запит до Державної фіскальної служби України (лист від 07.11.2019р. №2172/8/04-50-19-04) про що він зазначає в акті перевірки. Мета даного листа - подальше направлення до митних органів Чеської Республіки щодо підтвердження достовірності декларації про походження до 6000 євро, складеної на інвойсі від 05.08.2019р. №1930102 , та з`ясування питання стосовно виконання умов набуття статусу преференційного походження товару в рамках Угоди. Потім на запит ДФС України №08-1/15-0341-11866 від 19.09.2020р., начебто від уповноваженого органу Чеської Республіки отримана відповідь від 02.02.2021р. №7181-2/2021-900000-212/JS із результатом перевірки та копією інвойсу. У відповіді уповноважений орган Чеської республік повідомив, що експортер не надав підтверджуючих документів про преференційне походження товару. Тобто уповноважений органу Чеської Республіки не проводив перевірку декларації про проходження, складеної на інвойсі від 05.08.2019р. №1930102, так як експортер не надав документів, про що і повідомив у своїй відповіді. І все це стало і підставою для проведення перевірки згідно повідомлення №15 від 06.04.2021р. На неодноразові звернення позивача надати Товариству копії вищевказаних запитів та відповіді, для того, щоб пересвідчить у наявної обґрунтованих сумніві у відповідача щодо походження товару та яку саме відповідь він отримав від Чеської Республіки, яку трактує як неможливість підтвердження походження товару, відповідач нічого не надав.

Більше того, в акті перевірки, відповідач повторно зазначив про ненадання позивачем документів для перевірки, хоча і пояснення і всі наявні у нас документи, були повторно надані відповідачу та ним отримані 16.04.2021р. Однак, в запиті про надання пояснень та документів (від 05.04.2021р. №7.5- 08-02-4/19/13/3572) відповідач нічого конкретного не запитував, та не посилався на конкретні наявні в нього обґрунтовані сумніви щодо достовірності поданих документів при митному оформленні. Після отримання акту перевірки, розуміючи повне ігнорування очевидних фактів з боку відповідача, позивач ще додатково 27.05.2021 засобами електронного листування звернувся до офіційного представника компанії Kogel Trailer GmbH & Co.Kg на території України з проханням допомогти в отриманні підтверджуючих документів з заводу виробника про те, що вказаний напівпричеп дійсно виготовлено в ЕС, згідно міжнародного ідентифікаційного коду виробника WMI-напівпричеп платформа тентований KOGEL SNCC24 (VIN НОМЕР_1 ), рік випуску 2012. 28.05.2021 року було отримано відповідь, згідно якої вказано, що «... відповідно до конструкторської документації , на момент виходу з виробництва, даний напівпричеп KOGEL SNCC24 (VIN НОМЕР_1 ) був виготовлений трьохвісним тентованим загального призначення на виробничих потужностях Kogel Trailer GmbH.Am KOGEL-Werk.l.D-89349 Burtenbach. Burtenbach (Буртенбах) - це муніціпалітет в районі Гюнцбург в Баварії в Німеччині. Отже це також підтверджує країну виробника – Німеччина.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.06.2021 року, зазначена вище справа була розподілена та 02.06.2021 року передана судді Пруднику С.В.

При вирішення питання щодо відкриття провадження в адміністративній справі та призначення її до розгляду суд виходить з такого.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, підсудна Дніпропетровському окружному адміністративному суду.

Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.

За змістом норм ч. 1, 2 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Пунктом ч. 4 ст. 12 цього Кодексу визначено, що виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об`єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб`єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років».

Поряд з цим, згідно п. 10 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Також нормами ч. 2 і 3 ст. 257 КАС України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, зміст якої відповідає змісту ч. 4 цієї статті.

При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з ч. 1 ст. 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Дослідивши наявні матеріали справи, предмет та підстави позову, склад учасників справи, суд вважає, що подана до суду позивачем позовна заява підлягає до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження згідно частини 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України.

З матеріалів адміністративного позову порушень строків, передбачених статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, не вбачається.

Також, товариством з обмеженою відповідальністю «АДІТОН» одночасно із позовною заявою подано клопотання про витребування доказів від відповідача, а саме: документи які стали підставою для проведення невиїзної перевірки - лист від 07.11.2019р. №2172/8/04-50-19-04; запит ДФС України №08-1/15-03/11-11866 від 19.09.2020р.; відповідь уповноваженого органу Чеської республіки від 02.02.2021 №7181- 2/2021-900000-212/JS з додатком.

Дане клопотання підлягає до задоволення.

Так, суд звертає увагу на те, що за приписами ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Отже, суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом (ч. 3 ст.77 КАС України).

Згідно з частиною третьою статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Статтею 129 Конституції України обов`язковість рішень суду (до яких належать і ухвали) визначена як одна з основних засад судочинства.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Згідно з частинами другою та третьою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

При цьому, відповідно до частини восьмої статті 80 КАС України у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом, зокрема, накладення штрафу.

Враховуючи вище наведене, суд вважає за необхідне витребувати від Дніпровської митниці Держмитслужби документи, які стали підставою для проведення невиїзної перевірки - лист від 07.11.2019р. №2172/8/04-50-19-04; запит ДФС України №08-1/15-03/11-11866 від 19.09.2020р.; відповідь уповноваженого органу Чеської республіки від 02.02.2021 №7181- 2/2021-900000-212/JS з додатком.

Поряд з цим, суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 5 ст. 44 КАС України учасники справи зобов`язані: сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні.

З огляду на викладене суд зазначає, що за приписами статті 242 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно частини четвертої статті 45 КАС України, суд зобов`язаний вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами. У випадку зловживання учасником судового процесу його процесуальними правами, суд застосовує до нього заходи, визначені цим Кодексом.

Із положень статті 144 КАС України випливає, що заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов`язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства.

Заходи процесуального примусу застосовуються судом, як правило, негайно після вчинення порушення. Про застосування заходів процесуального примусу суд постановляє ухвалу.

Згідно пункту 5 частини першої статті 145 КАС України, заходом процесуального примусу є штраф.

Пунктами 1 частини другої статті 149 КАС України, визначено, що суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку повторного чи систематичного невиконання процесуальних обов`язків.

Ухвала про стягнення штрафу є виконавчим документом і стягувачем за таким виконавчим документом є Державна судова адміністрація України.

Отже, з огляду на вказане, суд вважає за необхідне попередити учасників справи про можливість застосування судом заходів процесуального примусу, зокрема накладення штрафу та винесення окремої ухвали у разі невиконання вимог даної ухвали суду.

Підстав для її повернення або відмови у відкритті провадження у справі не має.

Керуючись статтями 171, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Прийняти до свого провадження позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «АДІТОН» до Дніпровської митниці Держмитслужби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень та відкрити провадження в адміністративній справі.

Призначити справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін з 06 липня 2021 року в приміщенні суду за адресою: 49089, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, зала судових засідань № 1.

Здійснювати розгляд адміністративної справи одноособово суддею С. В. Прудником.

Клопотання товариства з обмеженою відповідальністю «АДІТОН» про витребування доказів – задовольнити.

Витребувати від Дніпровської митниці Держмитслужби документи, які стали підставою для проведення невиїзної перевірки - лист від 07.11.2019р. №2172/8/04-50-19-04; запит ДФС України №08-1/15-03/11-11866 від 19.09.2020р.; відповідь уповноваженого органу Чеської республіки від 02.02.2021 №7181- 2/2021-900000-212/JS з додатком.

Вказані витребувані письмові докази подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду у строк до 06 липня 2021 року.

Суд попереджає Дніпровську митницю Держмитслужби про можливість застосування судом заходів процесуального примусу, зокрема накладення штрафу та винесення окремої ухвали у разі невиконання вимог даної ухвали суду.

Роз`яснити відповідачу його право на подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу, протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.

Встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позов.

Встановити відповідачу строк для подання заперечень на відповідь на відзив протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив. Повідомити сторін, що відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив, заперечення та пояснення повинні відповідати вимогам частин другої-четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.

Інформацію щодо адміністративної справи учасники даної справи можуть отримати на офіційному порталі судової влади України у мережі Інтернет (веб-адреса сторінки: http://adm.dp.court.gov.ua/sud0470/gromadyanam/csz/).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя С. В. Прудник