Рішення № 97690877, 31.05.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2021
Номер справи
160/6163/21
Номер документу
97690877
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2021 року Справа № 160/6163/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

20 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 21910427) №0400-0305-8/72147 від 26.08.2020р. та №0400-010301-8/18674 від 09.02.2021р. про відмову призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;

- зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 21910427) повторно переглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , від 14.08.2020 р. із зарахуванням до пільгового стажу роботи Державного відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтопрохідка» та структурних підрозділів його правонаступників з 05.10.2000 року по 31.05.2016 рік та період роботи у Виробничому кооперативі «Артіль старателів «Полярна» у період з 31.01.2003 року по 22.01.2005 рік.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1. Однак, відповідач рішенням №0400-0305-8/72147 від 26.08.2020 року та рішенням №0400-010301-8/18674 від 09.02.2021 року відмовив у призначенні пенсії. Вважає, що відповідачем безпідставно не було враховано до пільгового стажу роботи позивача на Державному відкритому акціонерному товаристві «Трест Донецькшахтопрохідка» та структурних підрозділах його правонаступників з 05.10.2000 року по 31.05.2016 рік, а також період роботи у Виробничому кооперативі «Артіль старателів «Полярна» у період з 31.01.2003 року по 22.01.2005 рік, оскільки факт його роботи протягом вказаних періодів підтверджується трудовою книжкою та відповідними довідками, факт належності яких було встановлено рішенням Межівського районного суду Донецької області від 24 грудня 2020 року у справі №181/1104/20. Позивач вважає відмову протиправною, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.04.2020 року відкрито провадження у справі №160/6163/21, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Зазначеною ухвалою суду також відстрочено позивачу сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.

27 травня 2021 року представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній проти позову заперечує та просить в позові відмовити з наступних підстав.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління із заявою від 14.08.2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Листом від 26.08.2020 року за вих. № 0400-0305-8/72147 Головне управління повідомило позивача про відмову у призначенні пенсії.

ОСОБА_1 повторно звернувся до Головного управління із заявою від 26.01.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч.

2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Листом від 09.02.2021 року за вих. № 0400-010301-8/18674 Головне управління повідомило позивача про відмову у призначенні пенсії.

Вказує, що починаючи з 11.10.2017 року (дата вступу в силу Закону України № N 2148-VIII), пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 1 та № 2 врегульована ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", отже, посилання на ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" суперечить чинному законодавству.

Згідно наданої позивачем пільгової довідки від 12.08.2020 №02/2487, виданої ТОВ "Шахтобудівельна компанія", до стажу роботи по Списку № 1 зарахований період з 01.06.2016 по 30.06.2020, який складає 4 роки 1 місяць.

Згідно п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а саме, загальний стаж роботи визначається за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України згідно сплати страхових внесків, а пільговий стаж обчислюється згідно відомостей по спецстажу індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України.

Оскільки згідно відомостей з реєстру страхувальників ТОВ "Шахтобудівельна компанія "Донецькшахтопроходка" було перереєстроване в м. Маріуполь, яке знаходиться на підконтрольній території України, зарахувати пільговий стаж за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування без надання пільгових довідок неможливо.

Отже, зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 05.10.2000 по 18.01.2003, з 28.02.2005 по 31.07.2008 та з 01.08.2008 по 31.05.2016 немає законних підстав.

Додатково зазначено, що трудова книжка оформлена з порушенням "Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях", затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 № 162, оскільки на титульній сторінці "Відомості про працівника" вказано лише рік народження позивача.

Представник відповідача також зазначає, що відповідно до трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 , відсутні записи про роботу з 31.01.2003 року по 22.01.2005 рік у Виробничому кооперативі "Артіль старателів "Полярна".

Будь-які підтверджуючі документи за зазначений період до заяви від 14.08.2020 року позивачем не надано, отже, станом на 14.08.2020 року спір щодо врахування або не врахування зазначеного періоду роботи не виникав, вимоги є передчасними, оскільки інформація про роботу відсутня.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 14.08.2020 року звернувся до Межівського відділу обслуговування громадян із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1 та надав відповідні документи на підтвердження пільгового стажу.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформленого у формі листа №0400-0305-8/72147 від 26.08.2020 року «Про відмову у призначенні пенсії» позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Підставою для такої відмови зазначено, що згідно наданої пільгової довідки від 12.08.2020 №02/2487 до стажу роботи по Списку № 1 зарахований період з 01.06.2016 по 30.06.2020, який складає 4 роки 1 місяць.

Оскільки згідно відомостей з реєстру страхувальників ТОВ "Шахтобудівельна компанія "Донецькшахтопроходка" було перереєстроване в м. Маріуполь, яке знаходиться на підконтрольній території України, зарахувати пільговий стаж за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування без надання пільгових довідок неможливо.

Отже, для зарахування до пільгового стажу періодів роботи з 05.10.2000 по 18.01.2003, з 28.02.2005 по 31.07.2008 та з 01.08.2008 по 31.05.2016 необхідно надати пільгові довідки, копії наказів на атестацію робочих місць та довідки про перейменування підприємств.

Таким чином, загальний страховий стаж позивача складає 34 роки 5 днів , в тому числі пільговий стаж по Списку №1 - 4 роки 1 місяць (при необхідних 10), тому 20.08.2020 року відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно статті 114 Закону у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

ОСОБА_1 звернувся до Межівського районного суду Дніпропетровської області, заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документу.

Рішенням Межівського районного суду Дніпропетровської області від 24 грудня 2020 року у справі № 181/1104/20 встановлено факт належності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянину України, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , правовстановлюючих документів, а саме:

- Наказ № 35 від 18 липня 1997 року м. Донецьк, “Про підсумки” атестації робочих місць за умовами праці” Міністерство вугільної промисловості України, Відкрите Акціонерне Товариство “Трест Донецькшахтопрохідка” “Про підсумки” атестації робочих місць за умовами праці”. Додаток № 1 до наказу ДВАТ (Державного Відкритого Акціонерного Товариства) Донецькшахтопрохідка” від 18 липня 1997 року № 35 “Перелік робочих місць, виробництв та професій з пільговим пенсійним забезпеченням за Списком № 2 (мовою оригіналу - Приказ № 35 от 18.07.1997 года г. Донецк, Минуглепром Украины, Открытое Акционерное Общество “Трест Донецкшахтопроходка” “Об итогах аттестации рабочих мест по условиям труда”; Приложение № 1 к приказу ГОАО “Трест Донецкшахтопроходка от 18.07.1997 г. № 35 “Перечень рабочих мест, производств, работ и профессий, работникам которых подтверждено право на льготное пенсинное обеспечение по Списку № 2”).

- Наказ № 9 від 18 лютого 2000 року м. Донецьк, Міністерство вугільної промисловості України ДП ДХК (Державне підприємство Державна Холдингова компанія)” Донбасшахтобуд, ДВАТ (Державне Відкрите акціонерне товариство) трест Донецькшахтопрохідка” Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці”, Додаток № 1 до наказу ДВАТ (Державного відкритого акціонерного товариства) Трест “Донецькшахтопрохідка” від 18 лютого 2000 року № 9 “Перелік робочих місць, виробництв, робіт та професій працівникам, яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1” (мовою оригіналу: Приказ № 9 от 18 февраля 2000 г. г. Донецк Министерство угольной промышленности Украины, ДП ГХК “Донбассшахтострой” ГОАО “Трест Донецкшахтопроходка” “Об итогах аттестации рабочих мест по условиям труда”; Приложение № 1 к приказу ГОАО “Трест Донецкшахтопроходка от 18.02.2000 г. № 9 “Перечень рабочих мест, производств, работ и профессий, работникам которых подтверждено право на льготное пенсионное обоспечение по Списку № 1”).

- Наказ № 114 від 13 грудня 2005 року м. Донецьк, Міністерство палива та енергетики України ДП ДХК (Державне підприємство Державна Холдингова компанія)” Донбасшахтобуд, ДВАТ (Державне Відкрите акціонерне товариство) трест Донецькшахтопрохідка” Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці”, Додаток № 1 до наказу ДВАТ (Державного відкритого акціонерного товариства) Трест “Донецькшахтопрохідка” від 13 грудня 2005 року № 114 “Перелік робочих місць, виробництв, робіт та професій працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1” (мовою оригіналу - Приказ № 114 от 13.12.2005 г. г. Донецк Министерство топлива и енергетики Украины, ДП ГХК “Донбассшахтострой” ГОАО “Трест Донецкшахтопроходка” “Об итогах аттестации рабочих мест по условиям труда”; Приложение № 1 к приказу ГОАО “Трест Донецкшахтопроходка от 13.12.2005 г. № 114 “Перечень рабочих мест, производств, работ и профессий, работникам которых подтверждено право на льготное пенсионное обеспечение по Списку № 1”).

- Довідка уточнююча характер роботи артіль старателів “Полярна, Шмідтовського району, Чукотського автономного округу, район Крайньої Півночі, в якості гірника очисного забою з 31.01.2003 р. по 22.01.2005 р (мовою оригіналу - Справка уточняющая характер работы артель старателей “Полярная, Шмидтовского района, Чукотского автономного округа, район Крайнего Севера, в качестве горнорабочего очисного забоя с 31.01.2003г. по 22.01.2005 г.).

- Наказ № 9 від 08 серпня 2008 року м.Донецьк, Товариство з обмеженою відповідальністю “Шахтобудівельна компанія “Донецькшахтопроходка” “Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці”, Додаток № 1 до наказу по ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю “ШБК (Шахтобудівельна компанія) “Донецькшахтопроходка” від 08 серпня 2008 року № 9 “Перелік робочих місць, виробництв, робіт та професій працівникам, яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1” (мовою оригіналу - Приказ № 9 от 08 августа 2008 г. г. Донецк, Общество с ограниченной ответственностью “Шахтостроительная компанія Донецкшахтопроходка” “Об итогах аттестации рабочих мест по условиям труда”; Приложение № 1 к приказу по ООО “ШСК Донецкшахтопроходка от 08 августа.2008 г. № 9 “Перечень рабочих мест, производств, работ и профессий, работникам которых подтверждено право на льготное пенсионное обоспечение по Списку № 1”).

- Наказ № 81 від 02 липня 2010 року м. Донецьк, Товариство з обмеженою відповідальністю, “Шахтобудівельна компанія “Донецькшахтопроходка” “Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці”, Додаток № 1 до наказу по ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю “ШБК (Шахтобудівельна компанія) “Донецькшахтопроходка” від 02 липня 2010 року № 81 “Перелік робочих місць, виробництв, робіт та професій працівникам, яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1”; (мовою оригіналу - Приказ № 81 от 02 июля 2010 г. г. Донецк, Общество с ограниченной отвественностью “Шахтостроительная компания Донецкшахтопроходка” “Об итогах аттестации рабочих мест по условиям труда”; Приложение № 1 к приказу по ООО “ШСК Донецкшахтопроходка от 02 июля 2010 г. № 81 “Перечень рабочих мест, производств, работ и профессий, работникам которых подтверждено право на льготное пенсионное обеспечение по Списку № 1”).

- Наказ №273 від 26 грудня 2012 року м. Донецьк, Товариство з обмеженою відповідальністю, “ Шахтобудівельна компанія “Донецькшахтопроходка” “Про закриття відокремлених підрозділів”; (мовою оригіналу - Приказ № 273 от 26.12.2012 г., г. Донецк, Общество с ограниченной отвественностью “Шахтостроительная компанія Донецкшахтопроходка” “О закрытии обособлених предприятий ”).

- Наказ № 222 від 01 липня 2015 року м. Донецьк, Товариство з обмеженою відповідальністю, “Шахтобудівельна компанія “Донецькшахтопроходка” “Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці”, Додаток “Перелік робочих місць, виробництв, професій та посад працівникам Товариства з обмеженою відповідальністю “Шахтобудівельна компанія “Донецькшахтопроходка”, яким за результатами їх чергової атестації з умов праці підтверджено право на пільги та компенсації 2015 рік. Примітка: цей документ є додатком до наказу по підприємству від 01 липня 2015 року № 222” (мовою оригіналу - Приказ № 222 от 1 июля 2015 г., г. Донецк, Общество с ограниченной ответственностью “Шахтостроительная компания Донецкшахтопроходка” “Об итогах аттестации робочих мест по условиям труда”; Приложение № 1 к приказу по ООО “ШСК Донецкшахтопроходка” “Перечень рабочих мест, производств, профессий и должностей работников Общества с ограниченной отвественностью“ Шахтостроительная компания Донецкшахтопроходка” которым по результатам очередной аттестации по условиям труда подтверждено право на льготы и компенсацию 2015 год;).

- Наказ № 11-к від 06 липня 2018 року м. Донецьк “Про звільнення у зв`язку з ліквідацією”, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, ВАТ (відкрите акціонерне товариство) “Трест “Донецькшахтопроходка” (мовою оригіналу - Приказ №11-к от 06 июля 2018 г., г. Донецк Министерство энергетики и угольной промышленности Украины, ОАО “Трест Донецкшахтопроходка” “Об увольнении в связи з ликвидацией”).

- Наказ м. Донецьк № 4 від 01 березня 2019 року “Про ведення бухгалтерського обліку на підприємстві”, Товариство з обмеженою відповідальністю “Шахтобудівельна компанія “Донецькшахтопроходка” (мовою оригіналу - Приказ № 4 от 01 марта 2019 г., г.Донецк, Общество з ограниченной ответственностью “Шахтостроительная компания Донецкшахтопроходка” “О ведении бухгалтерского учета на предприятии”).

- Відпускне посвідчення ОСОБА_1 працюючому у виробничому кооперативі “Артіль старателей на посаді “горноробочий очисного забою” “Полярная” Російська Федерація (мовою оригіналу - Отпускное удостоверение ОСОБА_2 работающему в производственном кооперативе “Артель старателей в должности “горонорабочий очисного забоя” “Полярная” Российская Федерация) .

- Страховий медичний поліс обов`язкового страхування громадян ОСОБА_1 серія НОМЕР_3 (мовою оригіналу - Страховой медицинский полис обязательного страхования граждан ОСОБА_2 серия НОМЕР_3 )

- Російська Федерація страхове свідоцтво державного пенсійного страхування № 120/213-415-73 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (мовою оригіналу - Росийская Федерация, Страховое свидетельство № 120/213-415-73 государственного пенсионного страхования ОСОБА_2 ).

- Довідка за № 02/055 від 02.07.2020 року видана Товариством з обмеженою відповідальністю ““Шахтобудівельна компанія “Донецькшахтопроходка”.

- Довідка про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за № 01/118 від 02.07.2020 року.

- Довідка про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за № 02/056 від 02.07.2020 року видана Товариством з обмеженою відповідальністю ““Шахтобудівельна компанія “Донецькшахтопроходка.

- Довідка про заробітну плату для обчислення пенсії за № 01/119 від 02.07.2020 року.

- Довідка про відомості, що накопичені в системі загальнообов`язкого державного страхування за звітами страхувальників по роках трудових відносин роки: - з 1999 по 2005 (форма довідки ОК-1.2 для оцінки) ОСОБА_1 .

Зазначене рішення суду набрало законної сили 25.01.2021 року.

26.01.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1.

Рішенням, оформленим у формі листа №0400-010301-8/186/4 від 09.02.2021 року «Щодо відмови в призначенні пенсії» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надано відповідь, що за наданими документами загальний страховий стаж складає 29 роки 6 місяців 7 днів, а стаж роботи за Списком № 1 складає 4 роки 2 місяці (відповідно до довідки № 02/2487 від 12.08.2020р.).

У зв`язку з відсутністю необхідного загального стажу роботи, ОСОБА_1 не має права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 на теперішній час. В призначенні пенсії відмовлено.

Також повідомлено, що до страхового стажу не враховано періоди роботи по трудовій книжці серії НОМЕР_2 від 26.08.1985року, оскільки трудова книжка оформлена не належним чином (неповністю заповнена дата народження).

Позивач, вважаючи, відмову у призначені йому пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 неправомірною та такою, що порушує гарантовані Конституцією України соціальні права позивача на пенсійне забезпечення, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи заявлений спір по суті, суд зазначає наступне.

Вдповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями ст. 3 Конституції України, як Основного Закону України - людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до ст.ст. 21, 22 Конституції України - усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Конституційні права і свободи людини і громадянина, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: основи соціального захисту.

Конституційне поняття «Закон України», на відміну від поняття «законодавство України», не підлягає розширеному тлумаченню, це - нормативно-правовий акт, прийнятий Верховною Радою України в межах повноважень. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, а тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлено законами.

У відповідності до вимог статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Враховуючи загальні принципи міжнародного права, викладені у наведених вище рішеннях Європейського суду з прав людини, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах позивач не може бути позбавленим права на отримання пенсії у зв`язку з отриманням певної інформації від відповідних органів влади.

Згідно п.2 Розділу ХV Прикінцеві положення Закону № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788).

Згідно з п.1 ч.2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (даті - Закон № 1058-ІV) на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок;

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:

чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;

жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Наказом Міністерства праці України № 58 від 29.07.1993 року затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників.

Згідно пункту 1.1. цієї Інструкції трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. До трудової книжки вносяться відомості про працівника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв`язку з цим винагороди (п.п.2.2 Інструкції).

Записи в трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону (пункт 2.3 Інструкції).

Усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення (пункт 2.4. Інструкції).

Аналогічні вимоги містила Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.74 № 162. 2.10. Окрім того, відповідно до вимог пункту 2.10 цієї Інструкції зазначено, що у розділі "Відомості про роботу", "Відомості про нагородження", "Відомості про заохочення" трудової книжки (вкладиша) закреслення раніше внесених неточних або неправильних записів не допускається. У разі необхідності, наприклад, зміни запису відомостей про роботу після зазначення відповідного порядкового номеру, дати внесення запису в графі 3 пишеться: "Запис за N таким-то недійсний".

Як вбачається із трудової книжки НОМЕР_2 , дата заповнення 26.08.1985 року, у останній містяться записи про роботу позивача у спірні періоди.

Щодо твердження відповідача про відсутність інформації про проведення атестації робочих місць та необхідності надання пільгових довідок, копій наказів про атестацію робочих місць та довідок про перейменування підприємств, суд зазначає, що рішенням Межівського районного суду від 24 грудня 2020 року у справі №281/1104/20 було встановлено факт належності ОСОБА_1 пільгових довідок, результатів атестації робочих місць та довідки про перейменування підприємств, які відповідач не прийняв до уваги.

Разом з цим, суд вважає за необхідне зазначити, що порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок №442) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року №41 (далі - Методичні рекомендації №41), відповідно до яких основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у сфері реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442 встановлено, що відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком на пільгових умовах за списками № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01 серпня 1992 року, встановлено, що атестація робочих місць за умовами праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров`я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.

Згідно з п. 6 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.92, атестація робочих місць передбачає обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці, визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу в несприятливих умовах.

Згідно з п. 4 Порядку №442 та п.п. 1.5 п. 1 Методичних рекомендацій № 41 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років; відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Пунктами 8, 9 Порядку № 442 передбачено, що відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Частиною 6 статті 114 Закону №1058-IV та ч.5 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що контроль за правильністю застосування списків на пільгове пенсійне забезпечення і якістю проведення атестації робочих місць на підприємствах та в організаціях, підготовка пропозицій щодо вдосконалення таких списків покладаються на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Відповідно до п.4.2 Порядку №383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Пунктом 4.3 Порядку №383 встановлено, що у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Згідно з п.5 Порядку №383 у разі підтвердження за результатами атестації та висновку Державної експертизи умов праці права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списками №1 чи №2 працівникам окремих видів виробництв, робіт, професій чи посад, які мають виражену специфіку, до пільгового стажу зараховується період їх роботи на даному підприємстві, за який умови праці на відповідних робочих місцях не змінювалися і який визначений наказом по підприємству чи організації про затвердження результатів проведення цієї атестації.

Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, тоді як підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами можливе лише у випадку її відсутності або відсутності в ній записів.

Підтвердженням (доказом), що позивач у вищезазначені періоди (які не зараховані позивачу до пільгового стажу) працював за Списком № 1 - є записи в його трудовій книжці.

Водночас, за приписами наведеної норми уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати лише в разі, коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.

Суд зазначає, що відмова відповідача у зарахуванні позивачу пільгового стажу пенсії не відповідає вимогам пенсійного законодавства.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442, пенсії за віком на пільгових умовах призначаються за результатами атестації робочих місць, яка також надає інші пільги і компенсації, передбачені законодавством, а саме надбавка за роботу в зазначених умовах, право на скорочений робочий день, додаткову відпустку й одержання лікувально-профілактичного лікування. Атестація повинна проводитися на підприємстві не рідше одного разу на п`ять років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Контроль за проведенням атестації, правильністю застосування Списків покладено на Державну експертизу умов праці.

Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації) визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

У пункті 4.2 зазначеного Порядку застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

Суд зазначає, що, якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Зазначена вище позиція суду кореспондується позиції ВС від 06 липня 2020 р. у зразковій справі № 345/9/17 (адміністративне провадження № К/9901/30111/18), в тексті якої зазначено, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Щодо підстави для відмови у призначенні пенсії у зв`язку з неточностями у трудовій книжці, а саме, як зазначає відповідач, що остання оформлена не належним чином (неповністю заповнена дата народження), суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що необхідність підтверджувати періоди роботи для визначення стажу роботи виникає у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі Порядок №637).

Відповідно до п. 3 зазначеного Порядку, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Наказом Міністерства праці України № 58 від 29.07.1993 року затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників.

Згідно пункту 1.1. цієї Інструкції трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. До трудової книжки вносяться відомості про працівника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв`язку з цим винагороди (п.п.2.2 Інструкції).

Записи в трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону (пункт 2.3 Інструкції).

Усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення (пункт 2.4. Інструкції).

Аналогічні вимоги містила Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.74 № 162. 2.10. Окрім того, відповідно до вимог пункту 2.10 цієї Інструкції зазначено, що у розділі "Відомості про роботу", "Відомості про нагородження", "Відомості про заохочення" трудової книжки (вкладиша) закреслення раніше внесених неточних або неправильних записів не допускається. У разі необхідності, наприклад, зміни запису відомостей про роботу після зазначення відповідного порядкового номеру, дати внесення запису в графі 3 пишеться: "Запис за N таким-то недійсний".

Відповідності до п. 2.4 Інструкції "Про порядок ведення трудових книжок працівників", затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 № 58, усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Наприклад, якщо робітник або службовець прийнятий на роботу 5 січня 1993 р., у графі 2 трудової книжки записується "05.01.1993".

Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Таким чином, обов`язок здійснення записів у трудовій книжці власником або уповноваженим ним органом покладено на останніх та, а не на працівника, а отже, відповідальність за неправильність вчиненого запису, відсутність на печатці коду ЄДРПОУ, чи інших відомостей не може бути перекладена на працівника та позбавляти його права на врахування трудового стажу, який враховується для призначення пенсії.

Отже, формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.

При цьому, суд зазначає, що у відповідності до розділів ІІІ, ІV Порядку № 22-1, відповідач наділений повноваженнями самостійно отримати необхідні документи, що відповідає принципу належного урядування і націлено на забезпечення органами Пенсійного фонду України реалізації громадянами їх конституційного права на пенсійне забезпечення.

Згідно зі статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її

Зловживанням з боку пенсіонера в розумінні частини першої статті 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є, зокрема, подання ним документів з явно неправильними відомостями.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що право особи на призначення пенсії за віком має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала. Також і відповідальність за надання недостовірних пенсійних документів покладена на підприємство (організацію) та пенсіонера.

Суд зазначає, що витребування та перевірка первинних документів є також правом пенсійного органу. Тобто перекладання обов`язку доказування, надання відомостей тощо на позивача є неприйнятним. Неможливість пенсійного органу скористатися правом на перевірку зазначених у трудовій книжці відомостей не може бути підставою для обмеження права пенсіонера на отримання належної пенсії.

Верховним Судом в постанові від 24.05.2018 року у справі № 490/12392/16-а викладено правову позицію, відповідно до якої, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини підприємства не може бути підставою для позбавлення особи конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань нарахування/призначення пенсії.

З аналізу наведених норм, судом встановлено, що відповідальність за ведення трудової книжки покладається на підприємство, відтак, неточності у заповненні трудової книжки не можуть бути підставою для виключення певних періодів роботи зі страхового стажу позивача.

Суд зазначає, що не зарахування спірного стажу ОСОБА_1 буде суперечити принципу правової визначеності, оскільки в п.3.1 Рішення Конституційного Суду України (Справа №1-25/2010 від 29 червня 2010 року) зазначено, що одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.

Суд вважає, що право позивача на встановлені законом гарантії не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов`язків працівником, відповідальним за порядок ведення трудової книжки. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.

Неточність в записах в трудовій книжці не може бути підставою для виключення певних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення та належний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства.

Підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, враховуючи завдання та принципи адміністративного судочинства, суд дійшов висновку, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області в зарахуванні спірних періодів роботи до пільгового стажу роботи позивача за Списком №1, є протиправною.

Частиною 1 статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно з частиною 2 статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об`єднаного Королівства (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 21910427) №0400-0305-8/72147 від 26.08.2020 року та №0400-010301-8/18674 від 09.02.2021 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до пільгового стажу періоди роботи у Державному відкритому акціонерному товаристві «Трест Донецькшахтопрохідка» та структурних підрозділах його правонаступників з 05.10.2000 року по 31.05.2016 рік та період роботи у Виробничому кооперативі «Артіль старателів «Полярна» з 31.01.2003 року по 22.01.2005 рік.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 21910427) з урахуванням висновків суду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 14.08.2020 року про призначення пенсії.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.М. Олійник