Рішення № 97690747, 16.06.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2021
Номер справи
140/4456/21
Номер документу
97690747
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/4456/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Вест Петрол Маркет” про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області (далі – ГУ ДСНС України у Житомирській області, позивач) звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Вест Петрол Маркет” (далі - ТОВ “Вест Петрол Маркет”, відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, зазначених у даному позові, а саме: заборонити подальшу експлуатацію АЗК ТОВ “Вест Петрол Маркет” за адресою: Житомирська область, Новоград-Волинський район, с. Броники, вул. Весела, 9.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами позапланової перевірки АЗК ТОВ “Вест Петрол Маркет” за адресою: Житомирська область, Новоград-Волинський район, с. Броники, вул. Весела, 9 встановлено порушення вимоги законодавства у сфері пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей. Порушення вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, які зареєстровані у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697, Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів, які затверджені наказом Міністерства палива та енергетики від 24.12.2008 №658, що зареєстровані в Міністерстві юстиції України 16.03.2009 за №235/16251, вказані в акті, складеному за результатами проведення позапланової перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 08.04.2021 №75.

Позивач посилається на те, що встановлені в акті порушення є такими, що впливають на ризики виникнення пожежі чи надзвичайної ситуації, а у випадку їх фактичного настання – неминуче заподіяння шкоди здоров`ю або життю людей.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Копію вказаної ухвали відповідач отримав нарочно 14.05.2021, про що свідчить повідомлення про вручення (отримання) документів від 14.05.2021, проте у встановлений судом строк товариство відзив на позовну заяву не подало.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд, перевіривши доводи позивача у позовній заяві, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

Відповідно до доручення Прем`єр-міністра України від 11.03.2021 №10033/1/1-21 “Щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки суб`єктами господарювання, закладами, установами, у сфері управління (володінні, користування) яких перебувають місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним”, Кодексу цивільного захисту України, Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052, наказу Управління ДСНС України у Житомирській області від 12.03.2021 №86 “Про проведення позапланових перевірок“ у період з 06 по 08 квітня 2021 року головним інспектором Новоград-Волинського міськрайонного відділу Управління ДСНС України у Житомирській області Бортником Є.О. на підставі посвідчення про проведення заходу державного нагляду (контролю) від 05.04.2021 №81 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а саме АЗК № 08-09 “Броники” ТОВ “Вест Петрол Маркет”, що знаходиться за адресою: Житомирська область, Новоград-Волинський район, с. Броники, вул. Весела, 9.

За результатами перевірки складено акт від 08.04.2021 № 75, яким встановлено, що ТОВ “Вест Петрол Маркет” порушено вимоги законодавства у сфері пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей. Виявлені порушення вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697) (далі - ППБУ, Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів, затверджені наказом Міністерства палива та енергетики від 24.12.2008 №658, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.03.2009 за №235/16251 (далі - ППБ для ОЗТРН), а саме:

АЗК не обладнано автоматизованою системою раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (порушено вимоги частини 1 статті 53 Кодексу цивільного захисту України);

не визначено категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог ДСТУ б В.1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також клас зони згідно з «Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установо» для зовнішніх дільниць, та відсутні позначення у межах зон (порушено пункт 2.9 глави 2 розділу ІІІ ППБУ);

знижено клас вогнестійкості елементу заповнення прорізів у протипожежній перешкоді, які відокремлюють приміщення електрощитової (порушено пункт 1.24 глави І розділу IV ППБУ);

АЗС не забезпечено розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою (порушено пункт 4 розділу І ППБУ, пункт 31 розділу VII ППБ для ОЗТРН);

не здійснено періодичне очищення резервуарів (відсутні записи в технологічній документації) (порушено пункт 24 розділу VII ППБ для ОЗТРН);

не забезпечено пожежну безпеку на території об`єкту, а саме не відремонтовано металеві грати дренажних лотків для відведення забруднених нафтопродуктами атмосферних опадів в очисні споруди відповідно до вимог пункту 10.8.25 ДБН Б.2.2-12:2019 (порушено пункт 4 розділу 1 ППБУ);

не організовано проведення технічного обслуговування та приведення у справний стан наявних пожежних сповіщувачів системи пожежної сигналізації у частині налагодження роботи світлових індикаторів відповідно до вимог ДСТУ 9047:2020 (порушено пункти 1.1, 1.4 розділу V ППБУ);

на покажчику джерела зовнішнього протипожежного водопостачання вказано, що джерелом є ПГ, а не водонапірна башта та не уточнено відстань від покажчика до водонапірної башти (порушено підпункти 1, 9, 10 пункту 2.1 глави 2 розділу V ППБУ);

АЗК не забезпечено комплектом засобів пожежогасіння (ящик з піском місткістю 0,5 мі лопати. Засоби для перенесення піску, покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу розміром 1,5x2 м.) (порушено пункт 3.11 розділу V ППБУ, пункт 7 додатку 2 ППБ для ОЗТРН).

Акт підписано уповноваженою особою ТОВ “Вест Петрол Маркет” без зауважень.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 № 877-V(далі - Закон № 877-V).

Відповідно до абз.2 ст.1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбаченихзаконом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною 1 статті 3 Закону №877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) серед іншого здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності; гарантування прав та законних інтересів кожного суб`єкта господарювання; презумпції правомірності діяльності суб`єкта господарювання у разі, якщо нормазаконучи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставізакону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків суб`єкта господарювання та/або повноважень органу державного нагляду (контролю); недопущення встановлення планових показників чи будь-якого іншого планування щодо притягнення суб`єктів господарювання до відповідальності та застосування до них санкцій; здійснення державного нагляду (контролю) на основі принципу оцінки ризиків та доцільності.

Частиною першою статті 4 Закону №877-Vпередбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України № 5403-VI від 02.10.2012 (далі - Кодекс).

Відповідно до ч. 3 ст. 55 Кодексу забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.

Так, відповідно до частин 1 та 2 статті 64 Кодексу центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Приписами ч.2 ст.68 Кодексу встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст.70 Кодексу підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Виявлені порушення при перевірці ТОВ “Вест Петрол Маркет” зафіксовані актом перевірки, обґрунтовані Правилами пожежної безпеки в Україні, затвердженими наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, Правилами пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів, затверджені наказом Міністерства палива та енергетики від 24.12.2008 №658, Кодексом цивільного захисту України.

За наявності таких порушень працівники та відвідувачі АЗК постійно перебувають в умовах, коли існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, завдання шкоди здоров`ю через невиконання і ігнорування відповідачем вимог нормативних актів з питань пожежної безпеки.

Згідно пунктів 25 та 26 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України пожежа, як небезпечна подія за своїми наслідками становить загрозу життю або здоров`ю населення.

Вищевказані порушення, як окремо, так і в сукупності здатні призвести до виникнення пожежі, яка створить загрозу життю та здоров`ю людей своїми небезпечними чинниками, такими як: токсичні продукти горіння, вогонь, висока температура навколишнього середовища, дим, знижена концентрація кисню, вибухи, руйнування.

Відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій не дозволить своєчасно виявити загрозу виникнення надзвичайних ситуацій, здійснити оповіщення персоналу та населення, яке потрапляє в зону можливого ураження.

Несправність систем протипожежного захисту призведе до несвоєчасного виявлення пожежі та, як наслідок, неможливості її ліквідації на початковій стадії, несвоєчасного повідомлення про виникнення пожежі.

Відсутність протипожежних дверей, що відділяють електрощитові призведе до поширення пожежі.

Відсутність плівкоутворювального піноутворювача, джерел зовнішнього водопостачання, первинних засобів пожежогасіння створить перешкоди гасінню пожежі.

Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази та документи, які б спростовували виявлені ГУ ДСНС України у Житомирській області порушення, зазначені в акті перевірки. Також у матеріалах справи відсутні докази фактичного усунення відповідачем всіх виявлених порушень.

Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку, що виявленні порушення на АЗК ТОВ “Вест Петрол Маркет” за адресою: Житомирська область, Новоград-Волинський район, с. Броники, вул. Весела, 9, є такими, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Суд акцентує увагу на тому, що існування хоча б одного із виявлених під час перевірки відповідача порушень створює загрозу життю та/або здоров`ю людей є самостійною підставою для застосування заходів реагування. Кожне із виявлених порушень створює загрозу життю та/або здоров`ю людей, які перебувають у приміщенні та будівлях АЗК ТОВ “Вест Петрол Маркет” за вказаною адресою, перешкоджають швидкому виявленню та гасінню пожежі, повідомленню (оповіщенню) про неї, а також оперативній евакуації людей на ранній стадії виникнення пожежі чи надзвичайної ситуації.

На думку суду, неусунення кожного із виявлених порушень може призвести до незворотних наслідків, що є неприпустимим, оскільки порушує конституційно закріплені права, зокрема, на життя й здоров`я працівників, відвідувачів та осіб, задіяних в гасінні пожежі на безпечні умови для життя та праці.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей внаслідок недотримання ТОВ “Вест Петрол Маркет” вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, та враховуючи ступінь небезпечності, слід застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, а саме: заборонити подальшу експлуатацію АЗК ТОВ “Вест Петрол Маркет” за адресою: Житомирська область, Новоград-Волинський район, с. Броники, вул. Весела, 9.

Отже, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до вимог статті 139 КАС України, судові витрати між учасниками справи розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, а саме: заборонити подальшу експлуатацію АЗК Товариства з обмеженою відповідальністю “Вест Петрол Маркет” за адресою: Житомирська область, Новоград-Волинський район, село Броники, вулиця Весела, 9.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області (10006, Житомирська область, місто Житомир, вулиця Героїв Пожежних, будинок 67-Б, код ЄДРПОУ 38624322).

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Вест Петрол Маркет” (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кременецька, будинок 38, код ЄДРПОУ 42663493).

Суддя В.Д. Ковальчук