
справа №619/2866/21
провадження №2-а/619/194/21
Ухвала
15 червня 2021 року
м. Дергачі
Дергачівський районний суд Харківської області
суддя Нечипоренко І.М.
ім`я (найменування) сторін:
позивач: ОСОБА_1 ,
відповідач: Відділ прикордонної служби «Дергачі» Харківського прикордонного загону (Військова частина 9951).
Питання, що вирішується ухвалою.
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просить скасувати постанови про накладення адміністративного стягнення № 151422 від 06.06.2021 по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 204-2 КУпАП та закрити провадження у справі.
Вирішуючи питання про прийняття до розгляду адміністративної справи суддя дійшов висновку про передачу справи на розгляд іншого адміністративного суду, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб`єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, іншого суб`єкта при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративний суд - це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Отже, належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил інстанційної, предметної та територіальної підсудності.
Відповідно до ст. 222-1 КУпАП органи Державної прикордонної служби України розглядають справи про адміністративні правопорушення, в т.ч. передбачені ст. 204-2 цього Кодексу.
Так, відповідачем у справі зазначений Відділ прикордонної служби «Дергачі» Харківського прикордонного загону, Військова частина 9951, який діє не як самостійний суб`єкт владних повноважень, а діє від імені органу Державної прикордонної служби України.
З оскаржуваної постанови вбачається, що код за ЄДРПОУ суб`єкта владних повноважень – 14321742, тоді як згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з таким ідентифікаційним кодом за ЄРДПОУ значиться військова частина 9951, засновником якої є Адміністрація Державної прикордонної служби України.
Східне регіональне управління є Регіональним управлінням Державної прикордонної служби України та являється територіальним органом охорони кордону в системі Державної прикордонної служби України.
До складу Східного регіонального управління входить, в т.ч. Харківський прикордонний загін (військова частина 9951), який являється юридичною особою та має ідентифікаційний код за ЄРДПОУ- «14321742».
Прикордонний загін є основною оперативно-службовою ланкою Державної прикордонної служби України, на яку покладаються охорона певної ділянки державного кордону самостійно чи у взаємодії з іншими органами охорони державного кордону та Морською охороною, забезпечення дотримання режиму державного кордону і прикордонного режиму, а також здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів.
До складу Харківського прикордонного загону входять 16 відділів прикордонної служби (ВПС), в т.ч. впс «Дергачі», який не має статусу юридичної особи, не є самостійним утворенням (філією або представництвом).
Пунктом 2 Положення про відділ прикордонної служби Державної прикордонної служби України, затвердженого наказом МВС України від 15.04.2016 №311, передбачено, що відділ прикордонної служби є основним підрозділом прикордонного загону (прикордонної комендатури), призначеним для безпосередньої охорони та захисту визначеної ділянки державного кордону.
Адреса відповідача, яка зазначена у позові: Харківська область, Дергачівський район, смт Козача Лопань, вул. Прикордонна, 4, є поштовою адресою підрозділу органу охорони державного кордону, що є фактичним розташуванням відділу прикордонної служби «Дергачі».
Проте, юридичною адресою органу охорони державного кордону, тобто Харківського прикордонного загону, є: м. Харків, вул. Клочківська, 228 П.
Частиною 1 статті 25 КАС України визначено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Частиною другою ст. 26 КАС України передбачено, що позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Враховуючи, що відділ прикордонної служби «Дергачі» діє не як самостійний суб`єкт владних повноважень, а діє від імені Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, а тому місцезнаходження відповідача за адресою: смт Козача Лопань, вул. Прикордонна, 4 є помилковим зазначенням адреси відповідача.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань місцезнаходження юридичної особи відповідача (Харківський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України ) – м. Харків, вул. Клочківська, 228 П, що територіально відноситься до Шевченківського району м. Харкова.
При цьому, зареєстроване місце проживання позивача не відноситься до територіальної юрисдикції Дергачівського районного суду Харківської області.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Як встановлено п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Оскільки Дергачівський районний суд Харківської області не є адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, справа передається на розгляд Дзержинського районного суду м. Харкова, тобто адміністративному суду за місцезнаходженням відповідача.
Частиною 8 ст. 29 КАС України встановлено, що передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Керуючись статтями 4, 20, 25, 29, 171, 294, 295 КАС України, суд
постановив:
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу прикордонної служби «Дергачі» Харківського прикордонного загону (Військова частина 9951) про скасування постанови передати на розгляд до Дзержинського районного суду м. Харкова.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Дергачівський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги особою, яка її оскаржує, протягом п`ятнадцяти днів з дня з дня її проголошення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 299 КАС України.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І. М. Нечипоренко