
Номер провадження: 2-о/225/254/2021
Єдиний унікальний номер: 225/3660/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(повний текст)
16 червня 2021 року м. Торецьк
Дзержинський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Довженко О.В.,
за участю секретаря судового засідання Петрової С.О.,
заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Торецький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
ВСТАНОВИВ:
В червні 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
В обґрунтування заявлених вимог заявник зазначає, що є ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України в м. Луганськ Луганської області народила сина, якого іменувала ОСОБА_2 .
Оформити державну реєстрацію народження дитини та отримання свідоцтва про народження встановленого в Україні зразку заявник не має можливості, оскільки отримані після народження дитини документи не відповідають формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 року № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024, а отже, факт народження дитини - не підтверджують.
наведене стало приводом для звернення заявника до суду з заявою про встановлення факту народження.
Заявник в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Торецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) в судове засідання не з`явився, надав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення заявлених вимог не заперечує.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засідання під присягою зазначила, що є матір`ю заявника - ОСОБА_1 , та бабусею новонародженої дитини. Заявник в зареєстрованому шлюбі не перебуває, ІНФОРМАЦІЯ_1 в ДУ «Луганський перинатальний центр» народила другу дитину - ОСОБА_2 .
Дослідивши матеріали справи та представлені суду докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:
згідно з п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Частиною 2 ст. 315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ч.1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Згідно паспорта громадянина України № НОМЕР_1 від 22.07.2019 року, виданого органом 1428, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є уродженкою м. Торецьк (м.Дзержинськ) Донецької області, РНОКПП НОМЕР_2 (належним чином засвідчена копія наявна в матеріалах справи).
Відповідно до довідки від 03.07.2019 року №1421-5000153148 про взяття на облік внутрішньо переміщенної особи, місце реєстрації ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у зареєстрованому шлюбі не перебуває (докази зворотного в матеріалах справи відсутні).
Факт народження ОСОБА_1 29.05.2020 року другої дитини чоловічої статі підтверджений обмінною картою пологового відділення від 02.06.2020 року, що видана ДУ «Луганський перинатальний центр» ОСОБА_1 , свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 17.06.2020 року, що видане Жовтневим відділом запису актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції, актовий запис №278, показаннями свідка. Більш того, в судовому засіданні заявниця була особисто присутня разом з двома своїми дітьми, у тому числі дитиною, факт народження якої є предметом встановлення у даній справі.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для задоволення заяви про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, суд виходив з наступного:
згідно зі ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 254-VIII «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», територія м. Луганськ Луганської області, де народився ОСОБА_2 , на даний час є тимчасово окупованою територією України.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів від 7 листопада 2014 року № 1085 зі змінами та доповненнями, м. Луганськ Луганської області віднесено до населеного пункту, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження через окупацію території незаконними збройними формуваннями, тому всі видані даними органами документи є недійсними та не створюють юридичних наслідків. Даний факт перешкоджає здійсненню заявником державної реєстрації народження дитини та отриманню свідоцтва про народження встановленого в Україні зразку.
У зв`язку з неможливістю виконання повноважень відділами державної реєстрації актів цивільного стану Донецької та Луганської областей в районі проведення антитерористичної операції, їх повноваження здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за межами цих територій. При цьому, суд враховує, що бланки суворої звітності, в тому числі документи про державну реєстрацію актів цивільного стану, які були видані на цих територіях після 01.12.2014 року, не є документами територіальних органів Міністерства юстиції України.
В той же час, кожен громадянин України, який переселився з району проведення антитерористичної операції, має право звернутися до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану на його вибір для вирішення питань, що входять до їх компетенції.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Крім цього, відповідно до ч. 1 ст. 144 СК України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Положеннями ч. 1 ст. 7 Закону України"Про громадянство України" передбачено, що особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Згідно ч.ч. 2, 3, 4 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним та таким, що не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях.
При цьому, ч. 3 ст. 317 ЦПК України передбачено, що у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Враховуючи наведене, з огляду на наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку щодо доведеності факту народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , другої дитини чоловічої статі - ОСОБА_2 , в м. Луганськ Луганської області ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно ч. 1 ст. 135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Оскільки суду не представлені докази укладення між заявником та батьком дитини шлюбу, зокрема, свідоцтво про шлюб вставленого в Україні зразку, запис батька дитини у Книзі реєстрації народжень необхідно здійснити за прізвищем матері, а ім`я та по батькові батька дитини записати за її вказівкою.
Отже, з метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявник та його дитина, зважаючи на існування у заявника об`єктивних перешкод для проведення державної реєстрації факту народження дитини, а також, з огляду на те, що чинним законодавством України іншого порядку встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України не встановлено, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.12, 81, 89, 259, 263, 315, 317 ЦПК України, ст. 135 СК України, суд, - УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце реєстрації як ВПО: АДРЕСА_2 ), заінтересована особа: Торецький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) (місцезнаходження: Донецька область, місто Торецьк, вулиця Дружби, 24, код ЄДРПОУ 26552240) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити повністю.
Встановити факт, що 29.05.2020 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, уродженка м. Торецьк (колишня назва - Дзержинськ) Донецької області, РНОКПП НОМЕР_2 , не перебуваючи в зареєстрованому шлюбі, в м.Луганськ Луганської області, Україна, народила другу дитину чоловічої статі - ОСОБА_2 .
Записати матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянку України, уродженку м.Торецьк (колишня назва - Дзержинськ) Донецької області.
Запис про батька дитини здійснити зі слів матері, відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Донецького апеляційного суду з урахуванням вимог п. 15.5 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Повний текст рішення виготовлений 16.06.2021 року.
Суддя О.В. Довженко