
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2021 року Чернігів Справа № 620/985/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ткаченко О.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах як особі, евакуйованій з 10-кілометрової зони відчуження у 1986 році;
- зобов`язати призначити пенсію як особі, евакуйованій з 10-кілометрової зони відчуження у 1986 році, із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 05.01.2021.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відмова відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах є протиправною, оскільки він має право на призначення пенсії як евакуйованому у 1986 році з 10-ти кілометрової зони відчуження із зниженням пенсійного віку на 10 років у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.02.2021 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач у встановлений судом строк надав відзив на позов, в якому із позовними вимогами не погодився, зазначивши, що позивачем до заяви про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку надана довідка, за підписом керівника оперативної групи по місту Прип`ять №134 від 05.05.1991, зі змісту якої вбачається, що позивач проживав за адресою: АДРЕСА_1 , проте міста, в якому проживав позивач, довідка не містить, а в довідці виконавчого комітету Київської обласної ради народних депутатів від 05.07.1991 про підтвердження того, що позивач був прописаний в місті Прип`ять, відсутня печатка. Таким чином, відсутність у позивача відповідних довідок не породжує виникнення права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є евакуйованим громадянином у 1986 році із зони відчуження та має категорію 2, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 05 листопада 1992 року (а.с.8).
05 січня 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Листом від 28 січня 2021 року відповідач повідомив, що йому відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку згідно із ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” через відсутність довідки про період (періоди) проживання на територіях радіоактивного забруднення, виданої органом місцевого самоврядування (а.с.14).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796).
Так, згідно із статтею 9 Закону №796 особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт; 4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.
Статтею 14 Закону № 796-XII передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття).
Відповідно до пункту 2 статті 55 вказаного Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» потерпілим від Чорнобильської катастрофи евакуйованим з 10-кілометрової зони відчуження у 1986 році на 10 років.
Згідно ст.65 Закону № 796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Аналіз зазначених норм свідчить, що для виникнення в особи права на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на 10 років, така особа повинна надати пенсійному органу документи, які підтверджують її статус та довідку, яка підтверджує її евакуацію з 10-кілометрової зони відчуження.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України (ухвала від 04.09.2015 у справі №690/23/15-а) та Верховного Суду (постанова від 18.09.2018 у справі №520/9284/17) єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-XII, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Проживання позивача на території радіоактивного забруднення ( АДРЕСА_1 ) підтверджується:
- довідкою виконавчого комітету Київської обласної ради народних депутатів від 05.07.1991 (а.с.17);
- довідкою виконавчого комітету Ірпінської міської ради народних депутатів Київської області від 05.05.1991 № 134 (а.с.15);
-листом Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації від 22.12.2020 № 2235/02-06.1-28 (а.с. 16)
Відповідно до Розпорядження начальника ІДО Київської області від 02.05.1986 №09 місто Прип`ять віднесено до 10-кілометрової зони відчуження, з якої евакуювали населення з 27 квітня до 3 травня 1986 року.
Суд відмічає, що посилання відповідача у зазначеному рішенні на формальні неточності в документах, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
Вказаний висновок відповідає позиції викладений Верховним судом у постанові від 25.04.2019 у справі 3593/283/17.
Враховуючи викладене та те, що статус позивача як особи, евакуйованої із зони відчуження підтверджується відповідним посвідченням, суд приходить до висновку щодо протиправності рішення, прийнятого відповідачем, яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно ст. 55 Закону № 796-XII.
Призначення та виплата пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV і Закону №796-XII.
Частиною 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строк.
Судом встановлено, що із заявою про призначення пенсії позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України 05.01.2021, що підтверджується матеріалами справи (а.с.12).
З урахуванням наведених вище положень законодавства, право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років виникло у позивача 05.01.2021.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Згідно зі статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст.139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах як особі, евакуйованій з 10-кілометрової зони відчуження у 1986 році.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах як особі, евакуйованій з 10-кілометрової зони відчуження у 1986 році, із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 05.01.2021.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул.П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940)
Повний текст рішення виготовлено 07 червня 2021 року.
Суддя О.Є. Ткаченко