Рішення № 97664375, 14.06.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2021
Номер справи
560/8196/20
Номер документу
97664375
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/8196/20

РІШЕННЯ

іменем України

14 червня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 10.06.2020 про відмову у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 12.03.2020 №18-202 вих 20, та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 з 09.06.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугою років у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Хмельницької області від 12.03.2020 №18-202 вих 20, без обмеження її граничного розміру з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що їй призначена пенсія за вислугу років на підставі статті 50-1 закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ). Зазначає, що зверталась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахування суми заробітної плати, вказаної у довідці прокуратури Хмельницької області від 12.03.2020 №18-202 вих 20. Однак, листом від 13.07.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачці в перерахунку та виплаті пенсії згідно з оновленої довідки у зв`язку із відсутністю підстав. Позивачка вважає, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії не відповідають чинному законодавству та рішенню Конституційного Суду України. Також вказує, що перерахунок пенсії слід здійснити в розмірі 90% від суми місячного заробітку за відповідною посадою, з якої вона вийшла на пенсію.

У поданому відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" від 30.08.2017 №657 була прийнята до винесення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019, та оскільки частина двадцята статті 86 Закону України Про прокуратуру від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ підлягає застосуванню в первинній редакції саме з 13.12.2019, вказана постанова Кабінету Міністрів України не є належною підставою для перерахунку пенсії. Враховуючи положення статті 91 закону України "Про Конституційний Суд України", рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та відсутність відповідного нормативного-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури після 13.12.2019, підстав для проведення перерахунку пенсій немає. В задоволенні позову просить відмовити.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалами від 23.02.2021 року Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, та про зупинення.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивачка - ОСОБА_1 з 01.06.2002 року отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до статті 50-1 закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.

В березні 2020 прокуратурою Хмельницької області позивачці видана довідка від 12.03.2020 №18-202 вих-20 про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії. Довідка видана на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".

09.06.2020 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, до якої серед іншого додала зазначену довідку. Як на підставу для перерахунку пенсії позивачка послалась на рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019.

Рішенням від 10.06.2020 №7/6 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовлено позивачці у задоволенні заяви про перерахунок пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.

Вважаючи протиправним рішення відповідача про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 12.03.2020 №18-202 вих 20, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

14.10.2014 прийнятий закон України "Про прокуратуру" №1697-VII (далі - Закон № 1697-VII).

1 січня 2015 року набрав чинності закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон N 76-VIII), яким, зокрема, внесені такі зміни: частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" N 1789-XII (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України"; частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року "Про прокуратуру" №1697-VII (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: "20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру"; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Кабінет Міністрів України впродовж 2015 - 2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи N 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 N 7-р(II)/2019, яким:

- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

- положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Конституційний Суд України в пункті 3 вказаного рішення установив такий порядок виконання ухваленого рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

«20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(II)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Суд враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року.

Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697-VII, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивачки.

Реалізація її права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.

Твердження Пенсійного органу про той факт, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VII (у редакції, що діє з 13.12.2019), обов`язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів.

Крім того, постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам".

Таким чином, позивачка має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону №1697-VII на підставі довідки прокуратури Хмельницької області №18-202вих-20 від 12.03.2020.

Тому, оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову у перерахунку позивачці пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.

При цьому суд зазначає, що саме з 13 грудня 2019 року особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону №1697-VII, мають право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури (зокрема, на підставі Постанови № 657); такі пенсії перераховуються з 13 грудня 2019 року.

Аналогічна позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 по справі №560/2120/20, яке набрало законної сили і є зразковим рішенням.

Отже, оскільки частина 20 статті 86 Закону N 1697-VII набрала чинності з 13.12.2019, ефективним способом відновлення порушених прав позивачки є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 13.12.2019, а не з 09.06.2019, як помилково вважає позивачка.

Вирішуючи позовні вимоги про зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію виходячи із розрахунку 90% від суми місячного заробітку за відповідною посадою, без обмеження їх граничного розміру, суд враховує таке.

Питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивачки відмовив їй у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

Крім цього, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачці пенсії на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивачки у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Аналогічна позиція також викладена в рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 по справі №560/2120/20.

Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити частково.

У зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, пропорційно до частини задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 10.06.2020 №7/6 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 закону України "Про прокуратуру" №1697-VII на підставі довідки прокуратури Хмельницької області №18-202 вих-20 від 12.03.2020 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

В задоволенні решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 840,80 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук