
Справа № 560/3640/19
РІШЕННЯ
іменем України
15 червня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку та виплати позивачеві пенсії по інвалідності з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 року у розмірі 3723 грн, з 1 січня 2019 року - у розмірі 4173 грн.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача: з 01.01.2018 року, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 року (3723,00 грн.); з 01.01.2019 року, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року (4173,00 грн) з врахуванням проведених виплат.
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідом третьої групи.
Позивач вказує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахунок пенсії у зв`язку із зміною розміру мінімальної заробітної плати з 01.01.2018 року та з 01.01.2019 року не проводився. Позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною, а тому звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.11.2019 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.
21.11.2019 на виконання ухвали суду надано матеріали пенсійної справи позивача.
Від відповідача 03.12.2019 надійшло клопотання про залишення позовної вимоги ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 13.11.2019 без розгляду з підстав того, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, перебіг якого, на думку представника відповідача, розпочався з жовтня 2017 року, так як виплата пенсії здійснюється щомісячно та є періодичним платежем.
Надаючи правову оцінку клопотанню відповідача суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії у відповідності до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач звернувся до відповідача 12.09.2019.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26.09.2019 № С-1139-О-02.26-04 позивача повідомлено, що пенсія перерахована та виплачується відповідно до норм чинного законодавства та повідомлено про можливість оскарження вказаної відповіді до Пенсійного фонду України або в судовому порядку.
З адміністративним позовом до суду позивач звернувся 13.11.2019, тобто в межах шестимісячного строку, який обраховується з 26.09.2019.
Отже клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду є необґрунтованим та таким що не підлягає задоволенню.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.12.2019 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення розгляду справи.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.12.2019 провадження по справі було зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у справі №520/12609/19. Провадження поновлене ухвалою від 01.06.2021.
Від представника відповідача 05.12.2019 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що розмір пенсії позивача, обчислений з врахуванням 5 - кратного розміру заробітної плати - 5520,38 грн є меншим, ніж мінімальний розмір пенсії для осіб з інвалідністю внаслідок війни 3 групи - 5630,40 грн ( 360% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, 1564,00 * 360%), тому обраховувати пенсію з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2018 року у розмірі 3723 грн, 01 січня 2019 року - у розмірі 4173 грн - недоцільно. Відтак, в діях Головного управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не вбачається будь-якої неправомірності.
У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Судом встановлено такі обставини у справі.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, отримує пенсію як особа з інвалідністю 3 групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що призначена відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .
Відповідно до відомостей трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 з 23.05.1985 звільнений у зв`язку з призовом на військову службу.
Згідно з відомостями військового квитка в період з 23.06.1985 по 11.05.1987 позивач проходив строкову військову службу.
Архівною довідкою, що видана Центральним архівом внутрішніх військ МВС України від 08.04.2011 № 344 підтверджується, що ОСОБА_1 під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 27.04.1986 по 02.05.1986 одержав дозу опромінення 13,57 рентген.
17.09.2013 позивачу встановлена 3 група інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного з виконанням обов`язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС, ступінь втрати працездатності позивача складає 30%.
Копією Експертного висновку від 17.07.2013 № 5135-5620 Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України по установленню причинного зв`язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується, що наявне у позивача захворювання пов`язане з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
12.09.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про здійснення перерахунку та виплату пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати з 01.01.2018 та з 01.01.2019.
Листом від 26.09.2019 № С-1139-О-02.26-04 відповідач, повідомив, що розмір пенсії з врахуванням 5-кратного розміру заробітної плати є меншим, ніж мінімальний розмір пенсії для осіб з інвалідністю внаслідок війни 3 групи, а тому обраховувати пенсію з врахуванням 5 - кратного розміру заробітної плати недоцільно.
Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до ч.1 ст.59 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи №796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон України №796-XII від 28.02.1991), пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів Україні щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 03.10.2017 ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII, який набрав чинності з 11.10.2017, викладено у наступній редакції: "Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".
Статтею 10 Закону України № 796 від 28.02.1991, що визначає основи соціального захисту такої пільгової категорії осіб, як учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, наведено визначення осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з приміткою до цієї статті до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов`язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Таким чином, з системного аналізу наведених норм вбачається, що право на пенсію відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII від 28.02.1991, мають особи лише за наявності трьох умов у сукупності: 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 належить до категорії осіб, на яких поширюються вказані вище умови, а тому в нього є законне право на пенсію, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII від 28.02.1991.
Крім того, відповідач не заперечує вказане право на перерахунок пенсії позивача, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII від 28.02.1991.
Пунктом 9.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, передбачено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року за формулою:
П = Зс*Кзс*(Кв/100%)
де П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:
Кзс = Зп(мін)*5/Зс1
де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Отже, виходячи з аналізу вказаних правових норм вбачається, що у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та одночасно змінюється показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Пенсія позивачу з 01.10.2017 року перерахована з врахуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, та її розрахунок з 01.10.2017 наступний:
3764,40 грн (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016 роки) * 3,56956 (коефіцієнт заробітної плати 3200,00 грн ( мінімальна заробітна плата в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 рік)) = 13437,26*30% (відсоток втрати працездатності) = 4031,18 грн (основний розмір пенсії) + 435,60 грн. (підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни 3 групи, 1452,00-30%) + 284,70 грн (додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю) + 50,00 грн (цільова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни) = 4801,48 грн.
Середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, за 2017 рік становить 6273,45 грн, а за 2018 рік - 7810,88 грн.
Отже, суд погоджується із позицією відповідача, що перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 та з 01.01.2019 не доцільно було проводити у зв`язку із зменшенням її розміру.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необгрунтовані, а тому у їх задоволенні необхідно відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.О. Михайлов