
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
15 червня 2021 року № 520/6780/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулася позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 з 02.04.2021 року пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2019 - 2020 роки в сумі 9118 грн 81 коп.
Ухвалою суду від 26.04.2021 прийнято цю адміністративну справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 17.05.2021 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача ГУ ПФУ в Одеській області.
Вказану ухвалу було направлено на адресу відповідача ГУ ПФУ в Одеській області 17.05.2021. 28.05.2021 на адресу ГУ ПФУ в Одеській області було направлено копію позовної заяви з додатками.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що ГУ ПФУ в Одеській області прийнято рішення №963340103440 від 07.04.2021 року, яким їй відмовлено у переводі з пенсії за віком за Законом України "Про державну службу" на пенсію за віком за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з тим, що при перерахунку пенсії її розмір буде становити 6707,62 грн, що є меншим за розмір пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». В той же час, відповідачем проведений вказаний перерахунок без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2018-2019-2020 роки, що становить 9118,81 грн.
Відповідач ГУ ПФУ в Харківській області не погодився з позовними вимогами та 13.05.2021 подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому виклав обґрунтування підстав винесення спірного рішення ГУ ПФУ в Одеській області, зазначивши, що позивачу вже була призначена пенсія за віком згідно із Законом України «Про державну службу», тому має місце не нове призначення пенсії, а переведення, і згідно чинного законодавства необхідно проводити призначення пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середнього заробітку та при розрахунку застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2014- 2016 рік в розмірі 5426 грн. 60 коп., а не за 2018-2020 роки - 9118, 81 грн, як того вимагає позивач. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (перерахунку) попереднього виду пенсії. Відтак, пенсійним органом було застосовано показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, з урахуванням чого при переводі позивача пенсія Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» була б нижчою ніж пенсія за віком із Законом України «Про державну службу», яку отримує позивач, через що у задоволенні заяви про переведення було відмовлено.
Відповідач ГУ ПФУ в Одеській області не погодився з позовними вимогами та 14.06.2021 подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому виклав обґрунтування підстав винесення спірного рішення ГУ ПФУ в Одеській області, які є подібними до змісту відзиву ГУ ПФУ в Харківській області.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно з вимогами ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Як вбачається з матеріалів справи, 02.04.2021 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» на пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням середньої заробітної плати за 2019-2020р.р.
Рішенням відділу з питань перерахунків пенсій № 3 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 07.04.2021 № 963340103440 було відмовлено в задоволенні заяви позивача.
В обґрунтування прийнятого рішення відповідач зазначив, що прийнято рішення відмовити у перерахунку пенсії, у зв`язку з недоцільністю, що встановлено на підставі долучених до електронної пенсійної справи сканованих копій документів. Для обчислення пенсії за віком враховано стаж по 30.01.2011. При перерахунку (перехід з закону на закон) страховий стаж пенсіонера складає 37 років 6 місяців 25 днів, середньомісячний заробіток 5426,60 грн, розмір пенсії становить 6707,62, що є меншим за розмір пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу», обчислену із застосуванням середнього заробітку працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2014- 2016 рік в розмірі 5426 грн. 60 коп.
Позивач вважає, що дії відповідача з приводу обчислення пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» при її порівнянні під час переведення із одного виду пенсії на інший є протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.
Надаючи оцінку обґрунтованості заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом врегульовано Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором що передбачено ч. 1 ст.10 статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ (за чинності якого позивачу призначено пенсію вперше) регулює суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, також регулює питання пенсійного забезпечення державних службовців.
Виходячи з аналізу норм Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», виплата пенсії за віком згідно із Законом України "Про державну службу", не входить до правового регулювання цього Закону, а регулюється виключно Законом України "Про державну службу", оскільки є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
У частині першій Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
Статтею 10 Закону №1058 передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV, однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Так, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернулася в квітні 2021 року вперше.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, з огляду на викладене, суд вважає, що при обрахунку позивачу пенсії за віком відповідно до вимог ст. 40 Закону № 1058-ІV підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати працівників в галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 31.03.15р. у справі №21-612а14, від 09.06.15р. у справі №21-550а14, Верховного Суду від 22.01.2019 по справі № 577/2457/17, від 16.06.2020 у справі №127/7522/17, від 23.10.2020 у справі №528/196/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Доводи відповідача про те, що позивача було переведено на інший вид пенсії в межах Закону № 1058, а не призначено нову пенсію, суд вважає необґрунтованими.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України " Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" позивач звернулася вперше.
За таких обставин, у даному випадку має місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду пенсії на інший, а отже пенсійний орган мав враховувати показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії - пенсії за віком відповідно до Закону України " Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відтак, відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області, обраховуючи пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для порівняння її з розміром пенсії, яку отримує позивач, протиправно не врахував показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії - пенсії за віком відповідно до Закону України " Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з огляду на що, розмір пенсії за результатом такого обрахунку був визначений невірно.
Рішення відповідача про відмову прийнято з підстав недоцільності переведення позивача на іншу пенсію, оскільки новий розмір пенсії буде нижчий за той, що отримує позивач відповідно до Закону України "Про державну службу", проте при такому порівнянні взятий невірний розмір нової пенсії, тому рішення ГУПФУ в Одеській області не є обґрунтованим, через що його слід визнати протиправним та скасувати.
З огляду на вказане належним способом захисту прав позивача буде саме визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Одеській області від 07.04.2021 № 963340103440 «Про відмову в перерахунку пенсії (перехід з закону на закон)».
Щодо підстав розгляду заяви позивача ГУ ПФУ в Одеській області, суд зазначає про таке.
Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок).
Відповідно до абз. 13 п. 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до п. 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Відповідно до п. 4.10 Порядку після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
Суд зазначає, що рішення про відмову в переведенні на іншу пенсію було прийняте ГУ ПФУ в Одеській області, а не ГУ ПФУ в Харківській області, як зазначає позивач. Відтак, органом, що призначає пенсію, в даному випадку є саме ГУ ПФУ в Одеській області.
Щодо вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 з 02.04.2021 року пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії , тобто за 2018-2019 - 2020 роки в сумі 9118,81 грн, суд зазначає наступне.
В ході розгляду справи встановлено, що рішення про відмову винесено за результатами порівняння розмірів пенсій за віком за відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", при цьому обрахунок пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» було проведено відповідачем з порушенням норм чинного законодавства, а саме без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії , тобто за 2018-2019 - 2020 роки в сумі 9118,81 грн.
Відтак, заява позивача підлягає повторному розгляду, з проведенням нового обрахунку розміру пенсії за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2019-2020 роки в сумі 9118,81 грн, та порівнянню з розміром пенсії, яку отримує позивач, для подальшого вирішення питання щодо доцільності такого переводу (а саме для з`ясування, чи не буде розмір пенсії за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2019-2020 роки в сумі 9118,81 грн меншим за розмір пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", яку отримує позивач).
Повноваження обрахунку пенсії та визначення її розміру, а також співставлення розміру пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" при переході з пенсії за віком за одним законом на пенсію за віком за іншим законом покладено чинним законодавством на органи Пенсійного Фонду України.
Суд не уповноважений здійснювати вказані вище обрахунки та не може перебирати на себе повноваження пенсійного органу. З огляду на зазначення, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача за даних обставин буде зобов`язання пенсійного органу повторно розглянути заяву позивача від 02.04.2021 з урахуванням висновків суду щодо необхідності застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії , тобто за 2018-2019-2020 роки в сумі 9118,81 грн.
З матеріалів справи встановлено, що розгляд заяви та винесення рішення за заявою позивача від 02.04.2021 здійснювало ГУ ПФУ в Одеській області, яке визначено з принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2 Порядку. Проте, з огляду на неналежне виконання визначеним пенсійним органом його повноважень щодо розгляду заяви позивача, що потягло за собою порушення прав позивача, суд вважає наявними підстави покласти обов`язок щодо повторного розгляду заяви позивача на ГУ ПФУ в Одеській області.
З огляду на вказане, в задоволенні позовних вимог до ГУ ПФУ в Харківській області належить відмовити.
Таким чином позов підлягає частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України шляхом стягнення з ГУ ПФУ в Одеській області на користь позивача половини сплаченого нею судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ: 20987385) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 07.04.2021 № 963340103440 «Про відмову в перерахунку пенсії (перехід з закону на закон).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву позивача від 02.04.2021 з урахуванням висновків суду щодо необхідності застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2019-2020 роки в сумі 9118,81 грн.
В задоволенні інших позовних вимог – відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ: 20987385) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у розмірі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 15.06.2021.
Суддя Білова О.В.