
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 500/3282/21
15 червня 2021 рокум.ТернопільСуддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про скасування постанови та вимоги, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації звернулося до суду з позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), у якому просить «постанови про накладення штрафу та вимогу старшого державного виконавця Герелевич О.М. від 24.05.2021 ВП №64934560 – скасувати. Зобов`язати старшого державного виконавця відділу ВРП Герелевич О.М. відкрити виконавче провадження по ухвалі Чортківського районного суду від 18.02.2021 у справі №2-а-11446/11/1916 провадження №6-а/608/12/2021 щодо вчасного не подання до управління розрахункових документів ДНЗ «Чортківське ВПУ»».
Відповідно до вимог частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України з огляду на таке.
Згідно з пунктом 2 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
В порушення наведеної норми закону позивачем не вказано повного найменування відповідача, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти відповідача. У випадку, якщо такі відомості позивачу невідомі - про це не здійснено жодної відмітки.
Згідно з пунктом 4 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Ознайомившись зі змістом позовної заяви суд роз`яснює позивачу, що зміст позову – це частина позову, яка, з одного боку, відображає вид судового захисту, а саме – звернену до суду вимогу позивача щодо застосування конкретних способів захисту порушеного, оспорюваного чи невизнаного права; відповідно до змісту позовних вимог встановлюються межі судового розгляду і предмет доказування. З іншого боку, зміст позовних вимог складають матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, щодо яких суд повинен ухвалити рішення. Через це зміст позовних вимог має формулюватися максимально чітко і зрозуміло. Особа, звертаючись до суду із позовною заявою, повинна чітко зазначити рішення (дію чи бездіяльність) суб`єкта владних повноважень, які порушили її права, та повинна вказати спосіб захисту свого порушеного права, оскільки це визначатиме предмет доказування у справі.
У позові позивач нечітко формулює позовні вимоги, що позбавляє можливості ідентифікувати оскаржувані рішення. Так, позивач просить скасувати «постанови про накладення штрафу та вимогу старшого державного виконавця Герелевич О.М. від 24.05.2021 ВП №64934560».
До матеріалів справи долучено вимогу старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) Герелевич О.М. від 27.04.2021 та постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) Герелевич О.М. від 24.05.2021 ВП №64934560. Вимога старшого державного виконавця Герелевич О.М. від 24.05.2021 ВП №64934560 відсутня.
Відтак позивачу необхідно уточнити, яку саме вимогу державного виконавця він просить скасувати, вказавши її дату та номер, та у разі, якщо це вимога від 24.05.2021, то її копію надати до позову.
Щодо позовної вимоги «зобов`язати старшого державного виконавця відділу ВРП Герелевич О.М. відкрити виконавче провадження по ухвалі Чортківського районного суду від 18.02.2021 у справі №2-а-11446/11/1916 провадження №6-а/608/12/2021 щодо вчасного не подання до управління розрахункових документів ДНЗ «Чортківське ВПУ»», то суддя зауважує, що вона не є похідною позовною вимогою від перших двох та стосується виконання рішення суду у справі №2-а-11446/11/1916.
У позові позивач описав фактичні обставини, проте на навів жодного правового регулювання спірних правовідносин по кожній з позовних вимог.
Також у порушення пункту 11 частини п`ятої статті 160 КАС України відсутнє власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Інший недолік позовної заяви стосується не надання копії позовної заяви та доданих до не документів для відповідача.
Так, відповідно до частини першої статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
У даному випадку позивач звернувся з позовом до суб`єкта владних повноважень, а тому має надати до суду ще один примірник позову з копіями доданих до нього документів для вручення відповідачу.
Ще один недолік позову стосується несплати судового збору у встановленому законом розмірі.
Частиною третьою статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Порядок сплати судового збору регламентує Закон України від 08.07.2011 №3674-VI “Про судовий збір”. Згідно з частиною першою статті 3, частиною першою статті 4 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством; судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою, ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За нормами абзацу 4 статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік" з 1 січня 2021 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2270 гривень.
Частиною третьою статті 6 Закону України “Про судовий збір” передбачено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що позивачем оскаржуються постанова про накладення штрафу, яка є вимогою майнового характеру, вимога державного виконавця, яка є вимогою немайнового характеру. Окремо заявлена вимога про зобов`язання державного виконавця вчинити певні дії, яка не є похідною позовною вимогою від перших двох, не є наслідком протиправності рішень, які оскаржуються, та має бути оплачена судовим збором у розмірі, установленому Законом.
Отже, позовна заява містить одну вимогу майнового характеру та дві вимоги немайнового характеру.
Відтак позивачу слід було сплатити судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 2270,00 грн (за вимогу майнового характеру) та 2270,00 грн х 2 = 4540,00 грн за дві вимоги немайнового характеру, а всього 6810,00 грн.
До позовної заяви додано платіжне доручення про сплату Управлінням соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації судового збору у розмірі 2270,00 грн.
Таким чином, позивачу слід доплатити судовий збір в сумі 4540,00 грн за реквізитами Тернопільського окружного адміністративного суду:
ГУК у Терн.обл./тг м.Терноп./22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37977599
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA678999980313101206084019751
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу *;101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Крім того позивач, не позбавлений права уточнити позовні вимоги, залишивши одну позовну вимогу, за яку сплачено судовий збір.
Визначаючись щодо дотримання позивачем строку звернення до суду, суддя зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів (пункт 1 частини другої статті 287 КАС України).
Належним і достатнім доказом на підтвердження дати отримання оскаржуваної вимоги та постанови державного виконавця буде конверт, у якому оскаржувана вимога та постанова державного виконавця надійшли до позивача, якщо така направлялася поштовим зв`язком або відповідна розписка, журнал реєстрації та інші докази реєстрації вхідної кореспонденції, якщо така подавалася нарочно.
У позові позивач зазначає, що оскаржувану вимогу державного виконавця та постанови про накладення штрафу отримав 25.05.2021. З огляду на це строк для подання позову сплинув 04.06.2021.
До суду позовна заява подана 10.06.2021 (дата здачі позовної заяви на пошту).
Відсутність належних і достатніх доказів позбавляють суд можливості перевірити дотримання позивачем строку звернення до суду з цією позовною заявою. По-перше позивач не ідентифікував оскаржувану вимогу, по-друге не надав доказів на підтвердження обставин отримання оскаржуваних рішень.
Відповідно до частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду позивачем не подано.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
З врахуванням викладеного, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути вказані недоліки позовної заяви шляхом подання до суду:
позовної заяви, оформленої у відповідності до положень статті 160 КАС України, з чітким формулюванням позовних вимог та зазначенням реквізитів рішень, що оскаржуються, та належним їх правовим обґрунтуванням,
документу про сплату судового збору у недоплаченій сумі за реквізитами, вказаними вище,
доказів на підтвердження дати отримання оскаржуваної постанови та вимоги державного виконавця. У разі пропущення строку звернення до суду позивачу згідно зі статтею 123 КАС України необхідно подати до суду відповідну заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду та докази на підтвердження поважності причин його пропуску,
а також копії позовної заяви та доданих до неї документів для вручення відповідачу.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248, 256, 287 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про скасування постанови та вимоги, зобов`язання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Чепенюк О.В.