
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2021 р. Справа № 480/3522/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко І.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Мельник О.П.,
представника позивача - Солошенко Л.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Сумської міської ради в особі Управління "Центр надання адміністративних послуг м. Суми" Сумської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до виконавчого комітету Сумської міської ради в особі Управління "Центр надання адміністративних послуг м. Суми" Сумської міської ради (далі - відповідач, виконавчий комітет Сумської міської ради), в якій просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 15 лютого 2021 року, що викладено у заяві позивача від 12.02.2021 року, про відмову у реєстрації місця її проживання за адресою: АДРЕСА_1 ;
- зобов`язати відповідача здійснити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Свої вимоги мотивував тим, що рішення відповідача про відмову у реєстрації місця його проживання є протиправним, оскільки позивач як підставу для реєстрації місця проживання надав рішення Ковпаківського райсуду м. Суми від 14 травня 2019 року в справі №592/4407/19, що набрало законної сили 14.06.2019 року, згідно якого рішення Ковпаківського райсуду м. Суми від 27 жовтня 2010 року про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , безвісно відсутнім скасовано в зв`язку з появою ОСОБА_1 .
Жодних обмежень щодо проживання фізичної особи у квартирі, в якій він проживав та на підставі судового рішення був знятий з реєстрації не існує, але таке рішення суду скасовано, а як наслідок - всі права позивача мають бути поновлені. Рішення про визнання безвісно відсутнім ОСОБА_1 , що стало підставою для зняття його з реєстрації за місцем проживання, скасовано, тобто його реєстрація має бути поновлена шляхом здійснення реєстрації.
Ухвалою суду від 28.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Представником Управління "Центр надання адміністративних послуг м. Суми" Сумської міської ради подано відзив на позовну заяву, в якій представник просив залишити позов без задоволення, оскільки відповідно до ст. 6 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, п. 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ № 207 від 02.03.2006, для реєстрації місця проживання особа або її представник подає документи, що підтверджують право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. Однак, 12.02.2021 року ОСОБА_1 була подана заява про реєстрацію місця проживання без надання жодних документів, які б підтверджували право на проживання в житлі, в тому числі і рішення суду про скасування рішення про визнання його безвісно відсутнім, (в бланку заяви в відповідних полях не відображено жодного документу).
Представником позивача було подано відповідь на відзив, в якому представник вказав, що у відзиві відповідач не зазначає обґрунтувань із посиланням на відповідні норми права та докази. Крім того, зазначене відповідачем у відзиві не відповідає дійсним обставинам, оскільки заява про реєстрацію місця проживання заповнюється адміністратором Центру надання адміністративних послуг, якому позивач і пред`являв рішення суду та, копію якого отримав реєстратор.
Ухвалою суду від 21.05.2021 було витребувано додаткові докази у відповідача (а.с.28), що були надані представником Управління "Центр надання адміністративних послуг м. Суми" Сумської міської ради на виконання вимог ухвали суду (а.с.43-47).
За клопотанням представника позивача (а.с.33) ухвалою суду від 25.05.2021 ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та призначено судове засідання на 09.06.2021 (а.с.36).
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце проведення засідання був повідомлений належним чином (а.с.48), про причини неявки суд не повідомив, заяв про розгляд справи без участі чи про відкладення не подав.
Враховуючи приписи статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважав можливим судове засідання проводити у відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає необхідним позов задовольнити частково, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивач по 11.11.2010 був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується копією довідки про реєстрацію місця проживання від 16.03.2019 (а.с.9). Дана квартира перебувала у власності матері позивача (а.с.8), що вбачається із встановлених судовим рішенням від 27.10.2010 у справі №2-о-219/10 (а.с.10), обставин, та які в силу ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України доказуванню не підлягають.
Рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 27.10.2010 у справі №2-о-219/10 за заявою матері позивача ОСОБА_1 визнано безвісно відсутнім з 01.05.2008 (а.с.10).
Рішенням Ковпаківського районного суду м.Суми від 14.05.2019 у справі №592/4407/19 рішення Ковпаківського районного суду м.Суми від 27.10.2010 скасовано у зв`язку з появою ОСОБА_1 (а.с.11).
ОСОБА_1 12.02.2021 року звернувся до відповідача з заявою про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.7, 44). При цьому, позивачем було надано державному реєстратору копію рішенням Ковпаківського районного суду м.Суми від 14.05.2019 у справі №2-о/592/125/19, а також заяву про зняття з попереднього місця реєстрації за адресою АДРЕСА_2 , копію паспорту, військового квитка та квитанції про сплату адміністративного збору (а.с.45-47).
15 лютого 2021 року Управлінням "Центр надання адміністративних послуг м. Суми" Сумської міської ради прийнято рішення про відмову у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , вмотивоване тим, що особа не подала необхідних документів, а тому відсутні підстави для реєстрації місця проживання (а.с.7зворот, 44 зворот).
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку відносинам, що в даному випадку склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11 грудня 2003 року № 1382-IV (далі - Закон № 1382-IV) громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією України, законами чи міжнародними договорами, або підставою для їх обмеження.
Згідно зі ст.6 Закону № 1382-IV громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов`язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг):
письмову заяву;
документ, до якого вносяться відомості про місце проживання.
квитанцію про сплату адміністративного збору;
документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації;
військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів (частина восьма статті 6 Закону № 1382-IV).
У відповідності до статті 10 Закону № 1382-IV правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207 затверджені Правила реєстрації місця проживання, що визначають механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання осіб в Україні, а також форми необхідних для цього документів (далі - Правила №207).
Згідно п.18 Правил № 207 для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:
1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;
2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання;
3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);
4) документи, що підтверджують:
право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків / одного з батьків або законного представника/представників);
право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);
проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);
5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
Відповідно до п.19 Правил №207 працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання (або документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування), особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання/перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві.
Працівник органу реєстрації також з метою перевірки належності особі, що подала заяву для реєстрації місця проживання, відповідного житла на праві власності чи належності власнику/співвласникам, що надали згоду особі для реєстрації місця проживання, відповідного житла на праві власності, а також з метою перевірки перебування такого житла в іпотеці або довірчій власності як способу забезпечення виконання зобов`язань використовує відомості Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відповідно до Порядку доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. N 1127 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідач наголошує на тому, що позивачем не було надано всіх необхідних документів для реєстрації, у тому числі рішення суду про скасування рішення про визнання ОСОБА_1 безвісно відсутнім.
До вказаних доводів суд відноситься критично, оскільки, як вбачається з поданої заяви, відповідачем, у відповідності до зазначених вище норм Правил №207 була надана допомога позивачу в заповненні бланка заяви та документи, які додані до заяви перелічені були не позивачем. При цьому в заяві вказано, що додано лише квитанція про сплату адміністративного збору. У той же час, до заяви, як вбачається з наданих відповідачем доказів, надавались також і заява про зняття з попереднього місця реєстрації за адресою АДРЕСА_2 , копія паспорту та військового квитка ОСОБА_1 , які в переліку доданих до заяви документів відсутні (а.с.44,46,47). Вказане, на переконання, свідчить про заповнення заяви не у повному обсязі, а відтак не може бути достовірним доказом того, що копія рішення Ковпаківського районного суду м.Суми від 14.05.2019 у справі №592/4407/19 позивачем не надавалось.
Окремо судом враховано, що відповідно до п.19 Правил №207 працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві.
Як вбачається з заяви повноважною особою відповідача 12.02.2021 було перевірено саме НАЯВНІСТЬ та правильність НЕОБХІДНИХ документів, про що свідчить підпис на зворотній стороні заяви. Відтак, доводи відповідача з приводу не надання позивачем рішення Ковпаківського районного суду м.Суми від 14.05.2019 у справі №592/4407/19, суд не приймає до уваги.
Відповідно до ч.1 ст.9-1 Закону № 1382-IV підставами для відмови в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання є наступні:
- особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію;
- у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними;
- для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.
Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови (частина друга статті 9-1 Закону № 1382).
Як вбачається з оскаржуваного рішення, реєстратор Управлінням "Центр надання адміністративних послуг м. Суми" Сумської міської ради, підставою для його прийняття вказує, що особою не подано необхідних документів, у той же час у рішенні відповідач не наводить, яких саме документів позивачем не було надано до його заяви про реєстрацію місця проживання за тих умов, що в судовому засіданні не був підтверджений факт не надання позивачем рішення Ковпаківського районного суду м.Суми від 14.05.2019 у справі №592/4407/19, та якому відповідачем не було надано жодної оцінки.
Крім того, саме на відповідача, відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов`язок доведення правомірності прийнятого рішення, якщо він заперечує проти позову.
Однак, таких доказів відповідачем суду не надано.
Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини у справі та досліджені докази, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення відповідача не може бути обґрунтованим, а відтак таким, що відповідати критеріям правомірності, визначених в ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому позовні вимоги про визнання його протиправним та скасування підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , суд зазначає, що відповідно до п.23 Правил №207 працівник органу реєстрації в день звернення особи або її представника чи в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг або представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, органів державної реєстрації актів цивільного стану або даних від органу соціального захисту населення, серед іншого, приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації місця проживання особи.
При цьому, при реєстрації місця проживання державний реєстратор відповідне рішення приймає на власний адміністративний розсуд.
Як випливає зі змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями розуміються повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим з даних обставин.
Суд не може підміняти собою чи перебирати на себе функції суб`єктів владних повноважень у сфері адміністративного управління. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в захисті прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.
Тобто, дискреційними є повноваження суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова “може”.
При цьому суд зазначає, що при прийнятті рішення відповідачем не було надано оцінки всім поданим позивачем документам для реєстрації, а у процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин, а суд не уповноважений здійснювати перевірку наявності чи відсутності наявних документів (інформації), оскільки у такому разі це не входить до предмету судової перевірки.
За таких обставин, суд доходить до висновку, що обраний позивачем спосіб захисту, зокрема в частині зобов`язання відповідача здійснити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , не відповідає нормам чинного законодавства та виходить за межі компетенції суду.
Враховуючи вищезазначене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.
У той же час, згідно ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи, що під час розгляду справи було встановлено протиправність рішення прийнятого відповідачем, суд з метою повного та ефективного захисту прав позивача вважає необхідним зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.02.2021 року про реєстрацію його місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вказане положення, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 908,00грн., сплаченого ним за подання позовної заяви згідно квитанції від 23.04.2021 (а.с.6).
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до виконавчого комітету Сумської міської ради в особі Управління "Центр надання адміністративних послуг м. Суми" Сумської міської ради (40030, м.Суми, майдан Незалежності, буд.2, код ЄДРПОУ 04057942) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Сумської міської ради в особі Управління "Центр надання адміністративних послуг м. Суми" Сумської міської ради від 15 лютого 2021 року про відмову у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , що викладене у заяві ОСОБА_1 від 12.02.2021 року.
Зобов`язати виконавчий комітет Сумської міської ради в особі Управління "Центр надання адміністративних послуг м. Суми" Сумської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.02.2021 року про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.
Стягнути з виконавчого комітету Сумської міської ради в особі Управління "Центр надання адміністративних послуг м. Суми" Сумської міської ради (40030, м.Суми, майдан Незалежності, буд.2, код ЄДРПОУ 04057942) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в рахунок повернення сплачений при подачі позову судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00коп.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 14.06.2021.
Суддя І.Г. Шевченко