
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
15 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2355/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду 06 травня 2021 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області), в якій з урахуванням уточненої позовної заяви, що надійшла до суду 19 травня 2021 року, завлено такі позовні вимоги:
1) визнати протиправними дії відповідача;
2) зобов`язати відповідача провести перерахунок призначеної пенсії позивача, згідно з додатково наданою довідкою ГУНП в Луганській області від 19 березня 2021 року № 328/111/22-2021, якою підтверджується проведення виплати індексації грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням зі служби в поліції в розмірі 21813,98 грн та виплатити різницю з урахуванням сплачених сум з 01 грудня 2020 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з 07 листопада 2015 року проходив службу в ГУНП в Луганській області, за наказом начальника ГУНП в Луганській області від 30 листопада 2020 року № 1391 о/с позивача звільнено зі служби в поліції за статтею 77 частиною першою пунктом 2 (через хворобу) з 01 грудня 2020 року, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 18 років 02 місяці 21 день, в пільговому обчисленні: 13 років 04 місяці 28 днів, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, з виплатою компенсації за невикористану в році звільнення відпустку у кількості 09 діб. Позивач перебуває на обліку у відповідача отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою від 30 березня 2021 року про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням нарахованих та фактично отриманих сум, які не увійшли у розрахунок пенсії, зокрема, індексації грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням у загальному розмірі 21813,98 грн, а саме: грудень 2018 року - 681,96 грн; січень, лютий, березень, квітень 2019 року по 681,96 грн щомісяця; травень, червень 2019 року по 849,08 грн щомісяця; липень, серпень, вересень, жовтень, листопад 2019 року по 887,09 грн щомісяця; грудень 2019 року, січень, лютий, березень, квітень, травень 2020 року по 929,08 грн щомісяця; червень 2020 року - 1023,67 грн; липень, серпень, вересень, жовтень, листопад 2020 року по 1069,94 грн щомісяця.
Відповідач рішенням від 05 квітня 2021 року № 31 відмовив позивачу в перерахунку пенсії за довідкою УФЗБО ГУНП в Луганській області від 19 березня 2021 року № 328/111/22-2021, з тих підстав, що додаткові види грошового забезпечення, які враховуються при призначенні (перерахунку) пенсій визначаються виключно законами України, а встановлений в Законі № 2011-XII перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, Конституційний Суд України визнав вичерпним, тому відсутні підстави для врахування індексації у склад грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Позивач з такою відмовою не згоден, оскільки згідно з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 06 березня 2019 року в справі № 522/11262/16-а та від 13 березня 2019 року в справі № 522/7855/17, незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативно-правових актів, якими врегульовані відносини щодо обчислення пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2011-XII, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи, зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-XII та Порядку № 1078.
Ухвалою від 11 травня 2021 року позовну заяву залишено без руху (арк. спр. 17-18).
Ухвалою від 24 травня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); витребувано від відповідача докази; запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву (арк. спр. 28-29).
Відповідач правом подати відзив не скористався, вимоги ухвали від 24 травня 2021 року в частині витребування доказів не виконав.
Керуючись положеннями частини дев`ятої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України, якою визначено, що у разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній доказами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази у відповідності до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
З копій виданих на ім`я позивача паспорта громадянина України, картки платника податків, посвідчення від 30 червня 2015 року серії НОМЕР_1 , посвідчення від 12 березня 2021 року серії НОМЕР_2 встановлено такі дані про позивача: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , має статус учасника бойових дій, є особою з інвалідністю третьої групи (арк. спр. 6-7, 9).
Позивач за наказом ГУНП в Луганській області від 30 листопада 2020 року № 1391 о/с звільнений зі служби в поліції за пунктом 2 частини першої статті 77 Закону України «Про національну поліцію» (через хворобу) з 01 грудня 2020 року, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 18 років 02 місяці 21 день, в пільговому обчисленні: 13 років 04 місяці 28 днів, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, з виплатою компенсації за невикористану в році звільнення відпустку у кількості 09 діб, премія за грудень 2020 року 41,61 % (арк. спр. 8).
ОСОБА_1 звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою від 30 березня 2021 року про перерахунок пенсії із зарахуванням до складу грошового забезпечення для розрахунку пенсії за вислугу років отриманої позивачем протягом 24 останніх календарних місяці служби перед звільненням індексації грошового забезпечення в сумі 21813,98 грн, розмір якої підтверджений довідкою ГУНП в Луганській області від 19 березня 2021 року № 328/111/22-2021. Вказані обставини підтверджені копіями заяви та довідки (арк. спр. 10-11).
Дослідженням довідки ГУНП в Луганській області від 19 березня 2021 року № 328/111/22-2021 про суму нарахованої та сплаченої індексації встановлено, що позивачем в період з грудня 2018 року по листопад 2020 року (24 календарних місяці служби перед звільненням) отримано індексацію в загальній сумі 21813,98 грн (арк. спр. 10).
Листом від 12 квітня 2021 року № 1318-1436/Г-17/8-1200/21 ГУПФУ в Луганській області повідомило ОСОБА_1 , що згідно з Законом № 2262-ХІІ позивачу з 02 грудня 2020 року призначено пенсію за вислугу років на підставі подання та інших документів, наданих ГУНП в Луганській області 18 грудня 2020 року, які, зокрема містили: грошовий атестат від 10 грудня 2020 року № 113, довідку про щомісячні додаткові грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення від 10 грудня 2020 року № 1043/111/22-2020 за період з 01 грудня 2018 року по 30 листопада 2020 року. З посиланням на положення абзацу третього статті 43 Закону № 2262-ХІІ та пункту 7 Порядку № 393 ГУПФУ в Луганській області зазначено, що додаткові види грошового забезпечення, які враховуються при призначенні (перерахунку) пенсій визначаються виключно законами України, а встановлений в Законі перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, Конституційний Суд України визнав вичерпним (рішення від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015), тому відсутні підстави для врахування індексації у склад грошового забезпечення для обчислення пенсії. Враховуючи викладене рішенням ГУПФУ в Луганській області від 05 квітня 2021 року № 31 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії за довідкою від 19 березня 2021 року № 328/111/22-2021 (арк. спр. 12-13).
Судом з`ясовано, що в даній справі спірним є право позивача на врахування індексації до складу грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, з якого обчислений розмір призначеної позивачу пенсії за вислугу років.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзиви учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з абзацами першим-третім пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей» (далі – Порядок № 393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
За визначенням статті 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі – Закон № 1282-XII) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до частин першої та п`ятої статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру, у тому числі й пенсії.
Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Однак, враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону № 2011-ХІІ містить бланкетну норму, суд дійшов висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ та Порядку № 1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Такий висновок не суперечить правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 06 лютого 2019 року в справі № 522/2738/17, оскільки Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) щодо наявності підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сформулювала критерії включення до нього саме тих складових, які передбачені Законом № 2262-ХІІ. Разом з тим, питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої індексації грошового забезпечення, не було предметом розгляду Великою Палатою Верховного Суду у справі №522/2738/17.
Вищевказаний правовий висновок сформований в постанові Верховного Суду від 03 квітня 2019 року в справі № 638/9697/17 та підтриманий в інших постанова, зокрема від 15 квітня 2019 року в справі № 522/9659/16-а, від 30 вересня 2019 року в справі № 751/4349/16-а, від 21 січня 2021 року в справі № 296/10628/16-а, від 08 лютого 2021 року в справі № 820/4963/18, від 17 травня 2021 року в справі № 552/4951/17.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі – Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13, у постановах Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а, від 15 липня 2020 року у справі № 520/3360/19, від 21 вересня 2020 року у справі № 520/2990/19.
Як слідує з матеріалів справи, позивач після отримання довідки про суму нарахованої та сплаченої індексації звернувся із відповідною заявою до відповідача за проведенням перерахунку його пенсії з урахуванням вказаної в цій довідці індексації грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення.
Проте, відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача із урахуванням цієї довідки, посилаючись, що за Законом № 2011-XII індексація грошового забезпечення не віднесена до додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні (перерахунку) пенсій за Законом № 2262-ХІІ.
Однак, враховуючи вищевказаний правовий висновок Верховного Суду, суд відхиляє такі твердження відповідача як безпідставні та погоджується з твердженнями позивача, що відповідач безпідставно відмовляє в зарахуванні індексації до складу грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, з якого обчислений розмір призначеної позивачу пенсії за вислугу років, та в її перерахунку з дати призначення.
Твердження відповідача щодо невідповідності наданої позивачем довідки ГУНП в Луганській області від 19 березня 2021 року № 328/111/22-2021 вимогам пункту 7 Порядку № 3-1, суд відхиляє, оскільки відповідачем в листі не конкретизовано, в чому саме полягає така невідповідність. Суд також вважає такі твердження надмірним формалізмом з боку відповідача, внаслідок якого позивач позбавлений права на отримання пенсії в належному розмірі.
Підсумовуючи викладене, за наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно відмовляє позивачу в зарахуванні індексації до грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, з якої здійснений розрахунок пенсії, та її перерахунку з дня призначення.
З листа ГУПФУ в Луганській області від 12 квітня 2021 року № 1318-1436/Г-17/8-1200/21 судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за вислугу років з 02 грудня 2020 року, а не з 01 грудня 2020 року, як вказує позивач. При цьому, позивачем не надано суду жодних доказів призначення йому пенсії саме з 01 грудня 2020 року.
За таких обставин суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 02 грудня 2020 року.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд зазначає, що згідно із загальними засадами права, дії суб`єкта владних повноважень це активна поведінка суб`єкта владних повноважень, а бездіяльність це пасивна поведінка суб`єкта владних повноважень. Як дії, так і бездіяльність можуть мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
За встановлених судом обставин, зважаючи на те, що ГУПФУ в Луганській області не здійснює перерахунок пенсії позивача на підставі довідки ГУНП в Луганській області від 19 березня 2021 року № 328/111/22-2021, то це свідчить саме про протиправну бездіяльність відповідача, а не дії відповідача, як вказує позивач, у зв`язку з чим суд, керуючись положеннями статті 9 КАС України вважає за необхідне обрати належний спосіб захисту порушених прав позивача та визнати таку бездіяльність протиправною з наведених вище підстав.
Як наслідок, підлягає задоволенню й похідна від цієї вимоги вимога щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 02 грудня 2020 року.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зважаючи на встановлені обставини, суд задовольняє позов частково, з обранням належного способу захисту порушених прав позивача, за захистом яких позивач звернувся до суду з цим позовом.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач від сплати судового збору звільнений на підставі пункту 13 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення перерахунку пенсії з врахуванням до грошового забезпечення, з якого ОСОБА_1 нараховано пенсію, суму індексації грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, підтверджену довідкою Головного управління Національної поліції в Луганській області від 19 березня 2021 року № 328/111/22-2021.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 02 грудня 2020 року, врахувавши до грошового забезпечення, з якого нараховано пенсію, суму індексації грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, підтверджену довідкою Головного управління Національної поліції в Луганській області від 19 березня 2021 року № 328/111/22-2021.
У задоволенні вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова