
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
14 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2426/21
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді – Тихонов І.В.,
при секретарі судового засідання – Таращенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ» до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
11 травня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ» (далі – позивач, ПрАТ « Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ») до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (далі – відповідач, відділення або Фонд), в якій просить визнати протиправними та скасувати рішення №93/1818/06-1 від 19.04.2021 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду в повному обсязі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі акту перевірки №23 від 13.04.2021 про результати документальної планової перевірки ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ» з питань дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України Відповідачем було прийнято рішення №93/1818/06-1 від 19.04.2021 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду.
Зокрема, відповідачем виявлені наступні порушення законодавства: - п. 5 ч. 1 та ч. 2 ст. 23, ч.1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 № 1105-ХІV (далі - Закон № 1105-ХІV); - п. 4.1 , п. 4.5. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян N 455 від 13.11.2001 (зі змінами, внесеними згідно з Наказом МОЗ№ 882 від 06.12.2011); - п. 4.1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406.
За наслідками вказаних порушень, згідно спірного рішення, підлягає поверненню до Фонду соціального страхування України неправомірно використані кошти у сумі 19676,57 грн., а також, на підставі ст. 15 Закону № 1105-ХІV, застосовано до Позивача фінансові санкції в розмірі 9838,29 грн.
Позивач вважає, що спірне рішення №93/1818/06-1 від 19.04.2021 прийняте протиправно та підлягає скасуванню, оскільки прийняте на підставі висновків, викладених в акті перевірки, які, на думку Позивача, є помилковими та не відповідають нормам діючого законодавства, з огляду на наступне.
На підставі акту перевірки №23 від 13.04.2021 Відповідач дійшов висновку про неправомірну оплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, оскільки непрацездатність пов`язана із алкогольним сп`янінням, а саме: проведена сплата по застрахованій особі ОСОБА_1 (номер свідоцтва НОМЕР_1 ) по листку непрацездатності серії НОМЕР_2 (невиробничі травми) за період з 28.09.2020 по 07.10.2020 із відміткою про алкогольне сп`яніння від 27.09.2020.
Сплата проведена за заявою-розрахунком № 004115 від 12.11.2020 за рахунок коштів Фонду у сумі 1569,65 грн. (5дн. х 313,93 грн.).
На підставі зазначеного Відповідач дійшов висновку про порушення Позивачем п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону№ 1105-ХІV.
Проте, Позивач вважає, що такі висновки Відповідача є необґрунтованими зазначив, що 28.09.2020 року був складений Акт про нещасний випадок невиробничого характеру № 317, де у п.5 про обставини нещасного випадку зазначено зі слів ОСОБА_1 вдома побив чоловік, внаслідок чого була отримана травма грудної клітини, п.7 - зазначена причина нещасного випадку, а саме протиправні дії інших осіб.
Голова комісії соціального страхування ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ» ОСОБА_2 письмово звернувся до Національної поліції України Головного управління Національної поліції в Луганській області Сєвєродонецький відділ поліції для роз`яснення складеної ситуації. У відповіді від Національної поліції чітко надане пояснення про звернення громадянки ОСОБА_1 27.09.2020 року до Сєвєродонецького ВП ГУНП в Луганський області про домашнє насильство скоєне проти неї. Ця заява занесена до Журналу єдиного обліку заяв та повідомлень про кримінальні правопорушення за № 24665, а також складений адміністративний протокол відносно винної в цьому випадку особи.
Таким чином, допомога по тимчасовій непрацездатності призначена ОСОБА_1 на підставі рішення комісії із соціального страхування, якою встановлено факт отримання тілесних ушкоджень внаслідок неправомірних дій іншої особи відносно неї, а не у зв`язку із знаходженням ОСОБА_1 у стані алкогольного сп`яніння. В даному випадку, причинно-наслідковий зв`язок між тимчасовою непрацездатністю внаслідок отриманої травми та алкогольним сп`янінням відсутній. Отже, допомогу по тимчасовій непрацездатності вищезазначеній особі призначено у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Крім того в акті перевірки зазначено про порушення Позивачем ч. 2 ст. 23, ч.І ст.31 Закону № 1105-ХІУ, а також п. 4.1 , п. 4.5. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян N 455 від 13.11.2001 (зі змінами, внесеними згідно з Наказом МОЗ № 882 від 06.12.2011); п. 4.1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406.
Зокрема, на думку Відповідача була здійснена оплата допомоги при порушенні режиму, а саме: сплата проведена застрахованій особі, яка в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушила режим, встановлений лікарем (відмова від направлення на медикосоціальну експертну комісію (далі -МСЕК) по застрахованій особі ОСОБА_3 (номер свідоцтва НОМЕР_3 ) по листкам непрацездатності серії НОМЕР_4 за період з 21.04.2016 по 03.10.2016 та серії НОМЕР_5 за період з 04.10.2016 по 29.11.2016 та була звільнена від роботи протягом п`яти місяців у зв`язку з одним і тим самим захворюванням або його ускладненнями за останні дванадцять місяців. Сплата проведена за заявою-розрахунком № 284 від 10.03.2017р. за рахунок коштів Фонду на загальну суму 18106,92 грн, в тому числі: по листку непрацездатності серії АЕН № 884655 у сумі 13394,16 (162дн. х 82,68 грн.) та по листку непрацездатності серії АЕН №884673 у сумі 4712,76 (57дн. х 82,68 грн.).
Як зазначено в акті, за результатами проведеної перевірки обгрунтованості видачі застрахованій особі ОСОБА_3 листків непрацездатності серії АГН №884655 та серії НОМЕР_6 в комунальному некомерційному підприємстві Луганської обласної ради «Лисичанська обласна лікарня з надання психіатричної допомоги» встановлено, що за записами в медичній документації, згідно з п.5.1.4. Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я від 09.04.2008 №189, загальна тимчасова непрацездатність ОСОБА_3 за одним і тим же страховим випадком становила 375 днів з перервою ( за період з 05.08.2015 по 29.11.2016 ).
На підставі інформації із протоколів засідання комісії по соціальному страхуванню підприємства, Відповідачем в акті зроблено висновок, що при призначені виплати матеріального забезпечення страхованій особі ОСОБА_3 зачистками непрацездатності серії НОМЕР_7 та серії НОМЕР_6 не вбачається всебічного розгляду питання щодо продовження листків непрацездатності та комісією необгрунтовано прийнято рішення щодо терміну на який застрахована особа втратила право на отримання матеріального забезпечення у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності при порушенні призначеного режиму. В результаті чого неправомірно витрачені кошти склали 18106,92 грн.
Однак, Позивач вважає, що такі висновки Відповідача є необгрунтованими, а дії Позивача в повній мірі відповідали нормам діючого законодавства, оскільки нормами законодавстваможна зробити висновок, що ФСС здійснює оплату по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності на підставі виданого в установленному порядку листка непрацездатності.
У разі відмови особи від проходження комісії у листку непрацездатності робиться відмітка «від проходження МСЕК відмовився» із зазначенням дати відмови. При цьому, якщо особа продовжує хворіти, литок непрацездатності продовжується до відновлення працездатності або повторного направлення до МСЕК.
Таким чином, навіть у разі відмови від проходження МСЕК у певну дату тривалий лікарняний підлягає оплаті на загальних підставах, оскільки на момент настання тимчасової непрацездатності особа знаходиться у трудових відносинах з роботодавцем і є застрахованою особою.
Разом з тим, частина 2 ст. 23 Закону № 1105-ХІV, серед причин, по яким застрахована особа може втратити на оплату лікарняного, називає не з`явлення без поважних причин у призначений строк на медико-соціальну експертну комісію (МСЕК).
В даному випадку, особа втрачає право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності.
Згідно повідомлення у листку непрацездатності НОМЕР_7 за період з 21.04.2016 по 03.10.2016 про «відмову від направлення на МСЕК 21.04.2016 року», а саме порушення режиму, комісією соціального страхування ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ » було прийняте рішення не оплачувати день призначення МСЕК 21.04.2016, згідно ч.2 ст.23 Закону № 1105-ХІV та надати допомогу з 22.04.2016 по 03.10.2016 - 165 днів.
Листок непрацездатності АГН № 884673 за період з 04.10.2016 по 29.11.2016 є продовженням листка непрацездатності АГН № 884655 і комісія прийняла рішення сплатити повністю - 57 днів.
Отже комісія соціального страхування при призначені виплати матеріального забезпечення страхованій особі ОСОБА_3 за листками непрацездатності серії НОМЕР_7 та серії НОМЕР_6 всебічно розглянула питання щодо виплат по вищезазначеним листкам непрацездатності та прийняла обґрунтоване рішення щодо терміну на який застрахована особа втратила право на отримання матеріального забезпечення у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності при порушенні призначеного режиму.
Таким чином, комісією соціального страхування ПрАТ « Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ » прийнято рішення, яке в повній мірі відповідає вимогам ч.2 ст.23 Закону № 1105-ХІV.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Ухвалою суду від 17 травня 2021 року позовну заяву ПрАТ « Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ » прийнято до розгляду, справу визначено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (арк.спр.45-46).
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській областіпозовних вимог не визнало, про що 07.06.2021 надало відзив на адміністративний позов (арк. спр. 68-72), у якому заперечувало проти позовних вимог.
Обґрунтовуючи заперечення проти позову, відповідач зазначає таке.
Щодо неправомірного використання коштів Фонду за листком непрацездатності серії АДР №066999 за період з 28.09.2020 по 07.10.2020, виданому застрахованій особі ОСОБА_1 із відміткою про алкогольне сп`яніння. В Акті про нещасний випадок невиробничого характеру від 28.09.2020 (додатки № 6 та №7 до позовної отримана травма внаслідок побиття випадку не узгоджуються із №317 та у картці травматологічного хворе; заяви), зі слів ОСОБА_1 зазначено, що чоловіком. Зазначені обставини нещасного інформацією Головного управління Національної поліції в Луганській області, наданою у листі від 26.03.2021 №5744/111/34-2021 на запит Сєвєродонецького відділення від 11.03.2021 №541/06-01. А саме Головним управлінням Національної поліції в Луганській області, Зазначається, що 27.09.2020 року до Сєвєродонецького ВП ГУНП в Луганській області надійшло повідомлення від гр. ОСОБА_1 про те, що її співмешканець вчиняє до неї домашнє 5 насильство, відомості щодо нанесення їй тілесних ушкоджень або їх наявність у ОСОБА_1 відсутні.
Щодо випадку із ОСОБА_1 , головним управлінням Національної поліції в Луганській області у вищевказаному листі чітко вказується, що повідомлення про домашнє насильство поступало, але фактів про отримання ОСОБА_1 тілесних ушкоджень з медичних закладів не надходило та із заявою за фактом отримання тілесних ушкоджень гр. ОСОБА_1 не зверталась до ОСОБА_4 .
За наявними вище відомостями не вбачається прямого зв`язку щодо отримання фізичних травм, спричинених ОСОБА_1 в результаті домашнього насильства.
Згідно з частиною першою статті 31 Закону № 1105-XIV підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Відповідно до пункту 4.2 Інструкції №532/274/136-ос/1406, у разі тимчасової непрацездатності у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних з ним, робиться позначка про таке сп`яніння. Частиною першою статті 23 Закону № 1105-XIV передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності не надається у разі тимчасової непрацездатності у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних з таким сп`янінням.
Таким чином, підставою для застосування частини першої статті 23 Закону є наявність у листку непрацездатності відмітки про алкогольне, наркотичне або токсичне сп`яніння.
Отже, визначене в Акті перевірки порушення оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, що пов`язана із сп`янінням, а саме: сплати допомоги за листком непрацездатності серії АДР №066999 (невиробничі травми) за період з 28.09.2020р. по 07.10.2020, виданому застрахованій особі ОСОБА_1 з відміткою про алкогольне сп`яніння від 27.09.2020, є обґрунтованим.
Щодо порушення по листкам непрацездатності серії АГН №884655 за період з 21.04.2016 по 03.10.2016 та серії АГН № 884673 за 6 період з 04.10.2016 по 29.11.2016, виданим застрахованій особі ОСОБА_3 при порушенні режи|му, встановленого лікарем (відмова від направлення на медико-соціальну Експертну комісію (далі –МСЕК).
За результатами проведеної обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності Управління ОСОБА_5 перевірки обґрунтованості видачі застрахованій особі ОСОБА_3 листків непрацездатності серії АГН №884655 та серії НОМЕР_6 у комунальному некомерційному підприємстві Луганської обласної ради «Лисичанська обласна лікарня з надання психіатричної допомоги» встановлено, що за записами в медичній документації, згідно з п.5.1.4. Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я! від 09.04.2008 №189, загальна тимчасова непрацездатність ОСОБА_3 за одним і тим же страховим випадком становила 375 днів з перервою ( за період з 05.08.2015 по 29.11.2016 ).
Застрахована особа ОСОБА_3 відмовилась з`явитись 21.04.2016 року на огляд МСЕК, у подальшому огляд МСЕК хворої, також не відбувався. Таким чином, застрахована особа ОСОБА_3 , порушив 21.04.2016 року встановлений пунктом 4.1 Інструкції № 455 режим огляду МСЕК, продовжувала його порушувати і у період з 21.04.2016 по 29.11.2016, не з`являючись на огляд МСЕК. У зв`язку з чим, за вимогами частини другої статті 23 Закону України №1105, застрахована особа ОСОБА_3 втрачає право на допомогу з дня допущення порушення і до моменту виходу зі стану цього порушення.
Враховуючи вищевикладене, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі за необґрунтованістю.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні, навів пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлені такі обставини справи.
Згідно до статті 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 11І05-ХІV (далі - Закон № 1105-ХІV) визначено, що Фонд соціального страхування України (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Відповідно до пунктів 1 та 6 частини 2 статті 9 Закону № 1105-ХІV Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на нйх завдань здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах бюджету Фонду, затвердженого Кабінетом Міністрів України, управління майном, контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.
Сєвєродонецьким міським відділенням Фонду соціального страхування України у Луганській області, в особі головного спеціаліста відділу по роботі зі страхувальниками Сєвєродонецького відділення ОСОБА_6 та головного спеціаліста перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності Сєвєродонецького відділення ОСОБА_7 , на підставі наказу «Про проведення планової перевірки Приватного акціонерного товариства « Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ » від 24.02.2021 № 68-ОД (арк.спр. 75); направлення на проведення документальної перевірки від 01.03.2021№13 (арк.спр. 76); наказу «Про продовження проведення планової перевірки ПАТ « Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ» від 09.04.2020 № 132- ОД (арк.спр. 78) та направлення на проведення документальної перевірки №24 від 12.04.2021(арк.спр. 79) у періоди з 01.03.2021 по 11.03.2021 та з 12.04.2021 по 13.04.2021 проведено документальну планову перевірку правильності використання позивачем страхових коштів Фонду за період з 01.01.2017 по 31.12.2020. Перевірка проводилась відповідно до затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України від 02 жовтня 2020 року № 23 Порядку. Предмет документальної перевірки: дотримання порядку використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України.
Так, під час проведення перевірки відділенням виявлено факти порушення позивачем законодавства у сфері соціального страхування, а саме: п.5 ч.1 ст. 23, ч.2 ст.23, ч.1 ст. 31, ч.1 ст.34 Закону № 1105-ХІУ, п.4.1, п. 4.5. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001 № 455 (далі - Інструкція №455), п. 4.1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності затвердженої наказом МОЗ України від 03.11.2004 №532/274/136-ос/1406 (далі - Інструкція №532/274/136-ос/1406), які призвели до неправомірного використання коштів Фонду соціального страхування України на суму 19 676,57 грн. (арк.спр.16-18).
Результати перевірки оформлено Актом документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України від 13.04.2021 № 23 ( далі - Акт перевірки). Акт перевірки підписано позивачем із запереченнями (арк.спр.8-9).
На підставі вищевказаного акту перевірки та опису виявлених порушень вимог законодавства відділення Фонду дійшло висновку про неправомірну оплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, оскільки непрацездатність пов`язана із алкогольним сп`янінням, а саме: проведена сплата по застрахованій особі ОСОБА_1 (номер свідоцтва НОМЕР_1 ) по листку непрацездатності серії НОМЕР_2 (невиробничі травми) за період з 28.09.2020 по 07.10.2020 із відміткою про алкогольне сп`яніння від 27.09.2020. Сплата проведена за заявою-розрахунком № 004115 від 12.11.2020р. за рахунок коштів Фонду у сумі 1569,65 грн. (5дн. х 313,93 грн.). На підставі зазначеного Відповідач дійшов висновку про порушення Позивачем п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону№ 1105-ХІУ.
Сєвєродонецьким відділенням Фонду 15.04.2021 на адресу ПАТ « Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ » надіслано позивачу відповідь на заперечення до Акту перевірки лист № 845/06-1 від 15.04.2021, в якій зазначено, що викладанні в Акті перевірки висновки щодо неправомірно витрачених позивачем сум страхових коштів Фонду відповідають нормам діючого законодавства у сфері соціального страхування та відповідно до частини 6 статті 15 Закону № 1105-ХІV підлягають поверненню (арк.спр.23-27).
19.04.2021 начальником Управління Машко Н.М. винесено Рішення від № 93/1818/06-1 від 19.04.2021 про повернення страхових коштів Фонду у сумі 19679,57грн. та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду (50% неправомірно витрачених страхових коштів) у сумі 9838,29 грн, що разом складає 29514 грн. 86 коп. (арк.спр.21-22).
Згідно п.5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» допомога по тимчасовій непрацездатності не надається:
1) у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;
2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров`ю з метою ухилення від роботи чи інших обов`язків або симуляції хвороби;
3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;
4) за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;
5) у разі тимчасової непрацездатності у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних з таким сп`янінням;
6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв`язку з навчанням.
Згідно із частиною 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за погодженням з Фондом.
Якщо на день призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності розслідування вже було проведено відповідно до порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 270 "Про затвердження порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру", і складено акт за формою НТ, то комісія із соціального страхування використовує його при вирішенні питання щодо призначення та виплати допомоги.
Згідно із пунктом 3 частини 2 статті 15 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» страхувальник зобов`язаний під час перевірки правильності використання коштів Фонду та достовірності поданих роботодавцем даних надавати посадовим особам Фонду необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки.
Отже, у разі виникнення питань щодо призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв`язку з травмою, не пов`язаною з виконанням трудових обов`язків, за вимогою працівників Фонду, які здійснюють перевірку, комісією із соціального страхування надається протокол засідання комісії щодо прийняття даного рішення або ж акт за формою НТ у разі, якщо його було складено.
Таким чином, у разі настання страхового випадку, передбаченого Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», особі на підставі рішення комісії із соціального страхування на підприємстві виплачується допомога. При цьому у разі, коли в листку непрацездатності є позначка, що застрахована особа на момент отримання травми була у стані алкогольного сп`яніння, комісія із соціального страхування підприємства з`ясовує обставини травмування і встановлює причинний зв`язок отримання травми з вживанням алкоголю. Якщо такий зв`язок встановлено, комісія приймає рішення про відмову в наданні допомоги. У випадку, коли травма не пов`язана з вживанням алкоголю, допомога надається на загальних підставах.
Відповідно до ч. 3 ст. 50 Закону України “Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування” рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
З аналізу наведених норм слідує, що комісія (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, при призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв`язку з травмою, не пов`язаною з виконанням трудових обов`язків, встановлює причинний зв`язок отримання травми з вживанням алкоголю. Тобто, якщо такий зв`язок встановлено, комісія приймає рішення про відмову в наданні допомоги, а у випадку, коли травма не пов`язана з вживанням алкоголю, допомога надається на загальних підставах.
Судом встановлено, що в Акті про нещасний випадок невиробничого характеру № 317 від 28.09.2020 вбачається, що ОСОБА_1 в 20:30 час. 27 вересня 2020 року отримала травму грудної клітини, внаслідок побиття чоловіком дома. Перебування потерпілого в стані алкогольного сп`яніння. Висновки робочої групи клопочимо про оплату листа непрацездатності (арк.спр.30). Відповідно до картки травматологічного хворого, зазначено причина обставини травми: побив чоловік, дата час 27.09.2020 в 20:30 (арк.спр.31).
Відповідно до листка непрацездатності виданий 28 вересня 2020 року ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 (невиробничі травми), режим: амбулаторний, з 28.09.2020, з 03.10.2020 та з 08.10.2020 стати до роботи, з якого вбачається – відмітка про алкогольне сп`яніння від 27.09.2020 (арк.спр.28).
З даного приводу суд зазначає, що згідно до вищезазначеного акту про нещасний випадок невиробничого характеру та у картці травматологічного хворого, зі слів ОСОБА_1 зазначено, що отримана травма внаслідок побиття чоловіком дома, в стані алкогольного сп`яніння.
Зазначені обставини нещасного випадку не узгоджується із наданою інформацією Головного управління Національної поліції в Луганській області, наданою у листі від 26.03.2021 №5744/111/34-2021 за підписом заступника начальника В. Жданов на запит В.о. начальника відділення ФСС України УВДФ у Луганській області Євгену Пушкарьову, на лист за вихідним номером №541/06-01 від 11.03.2021.
Відповідно до вищевказаного листа вбачається, що 27.09.2020 до Сєвєродонецького РУП ГУНП в Луганській області надійшло повідомлення від гр. ОСОБА_1 , про те, що її співмешканець вчиняє до неї домашнє насильство. У подальшому на ОСОБА_8 , складено протокол за вчинення домашнього насильства, за ч.1 ст.173-2 КУпАП. Відомостей щодо нанесення тілесних ушкоджень, або їх наявність у гр. ОСОБА_1 , із медичних закладів не надходило, та із заявою за фактом отримання тілесних ушкоджень, по теперішний час, гр. ОСОБА_1 , до ОСОБА_4 не зверталась (арк.спр.90).
Таким чином, з вказаного листа Головного управління Національної поліції в Луганській області встановлено, що від ОСОБА_1 надходило повідомлення про домашнє насильство, але фактів про нанесення та отримання тілесних ушкоджень з медичних закладів не надходило та із заявою за фактом отримання та їх наявності ОСОБА_1 до ОСОБА_4 не зверталась.
За наявними вище відомостями не встановлений факт отримання тілесних ушкоджень, та не вбачається прямого зв`язку щодо отримання фізичних травм, спричинених ОСОБА_1 в результаті домашнього насильства.
Згідно з частиною першою статті 31 Закону № 1105-XIV підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Відповідно до пункту 4.2 Інструкції №532/274/136-ос/1406, у разі тимчасової непрацездатності у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних з ним, робиться позначка про таке сп`яніння. Частиною першою статті 23 Закону № 1105-XIV передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності не надається у разі тимчасової непрацездатності у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних з таким сп`янінням.
Таким чином, суд погоджується з позицією відповідача, що підставою для застосування частини першої статті 23 Закону № 1105-XIV є наявність у листку непрацездатності відмітки про алкогольне (наркотичне або токсичне) сп`яніння. Отже, визначене в Акті документальної перевірки порушення оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, що пов`язана із сп`янінням, а саме: сплати допомоги за листком непрацездатності серії АДР №066999 (невиробничі травми) за період з 28.09.2020 по 07.10.2020, виданомої ОСОБА_1 з відміткою про алкогольне сп`яніння від 27.09.2020, є обґрунтованим.
Щодо порушення по листкам непрацездатності серії АГН №884655 за період з 21.04.2016 по 03.10.2016 та серії АГН № 884673 за 6 період з 04.10.2016 по 29.11.2016, виданим застрахованій особі ОСОБА_3 при порушенні режиму, встановленого лікарем (відмова від направлення на медико-соціальну Експертну комісію.
В акті перевірки зазначено про порушення ПАТ «Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ» ч.2 ст.23, ч.1 ст.31 Закону № 1105 ХІУ, та п. 4.1 , п. 4.5. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян № 455 від 13.11.2001 (зі змінами, внесеними згідно з Наказом МОЗ № 882 від 06.12.2011); п. 4.1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406.
За результатами проведеної перевірки обґрунтованості видачі застрахованій особі ОСОБА_3 листків непрацездатності серії АГН №884655 та серії НОМЕР_6 в комунальному некомерційному підприємстві Луганської обласної ради «Лисичанська обласна лікарня з надання психіатричної допомоги» встановлено, що за записами в медичній документації, згідно з п.5.1.4. Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я від 09.04.2008 №189, загальна тимчасова непрацездатність ОСОБА_3 за одним і тим же страховим випадком становила 375 днів з перервою ( за період з 05.08.2015 по 29.11.2016 ).
Відповідно до ч. 2 ст. 22 № 1105-ХІV допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов`язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, перебування у закладах охорони здоров`я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв`язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Згідно до ч.2 ст. 23 Закону № 1105-ХІV застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з`являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) чи медико-соціальну експертну комісію (МСЕК), втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності.
Відповідно п. 4.1. Інструкції №455 направлення хворого для огляду до МСЕК здійснюють ЛКК лікувально – профілактичних закладів за місцем проживання або лікування при наявності стійкого чи необоротного характеру захворювання, а також у тому разі, коли хворий був звільнений від роботи протягом чотирьох місяців безперервно з дня настання тимчасової непрацездатності чи протягом п`яти місяців у зв`язку з одним і тим самим захворюванням або його ускладненнями за останні дванадцять місяців, а при захворюванні на туберкульоз – протягом десяти місяців з дня настання тимчасової непрацездатності.
Відповідно до довідки перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності ОСОБА_3 в КНП Луганської обласної ради «Лисичанська обласна лікарня з надання психіатричної допомоги» від 12.03.2021 (арк.спр. 81-84) та при підрахунку днів хвороби застрахованої особи за одним захворюванням період початок захворювання з 03.08.2015 по 05.08.2016 (2 дня); листок непрацездатності серії АГМ№236085 період з 05.08.2015 по 23.10.2015 (80 днів); листок непрацездатності серії АГМ№236082 період з 24.10.2015 по 11.11.2015 (19 днів) із перервами перевищує законодавчо встановлений термін (п`ять місяців); листок непрацездатності серії АГМ236100 період з 05.12.2015 по 26.01.2016 (53 днів). Загальна кількість днів за одним захворюванням станом на 26.01.2016 (154 днів). Листок непрацездатності серії АГТ226991 з 20.04.2016 по 21.04.2016 (2 дня); листок непрацездатності серії АГН884655 з 21.04.2016 по 03.10.2016 (165 днів) Листок непрацездатності серії АГН884673 04.10.2016 29.11.2016 (57 днів).
Загальна кількість днів за одним захворюванням ОСОБА_3 станом на 29.11.2016 складає 375 днів з перервою (за період з 05.08.2015 по 29.11.2016), що перевищує встановлений термін – п`яти місяців у зв`язку з одним і тим самим захворюванням або його ускладненням за останні дванадцять місяців, відповідно до п. 4.1. Інструкції № 455.
Крім того, перевірка обґрунтованості видачі листків непрацездатності свідчить, що, у разі тимчасової непрацездатності у зв`язку з одним і тим самим захворюванням протягом п`яти місяців з перервою за останні 12 місяців з дня настання тимчасової непрацездатності та враховуючи тяжкість перебігу психічного розладу у ОСОБА_3 та при наявності ознак стійкої втрати працездатності, не вирішене питання про своєчасне направлення на МСЕК для встановлення інвалідності. Натомість, тільки при продовженні лікування за листком непрацездатності серії АГН №884655 в графі примітка зазначено – Відмова від проходження МСЕК 21.04.16 (арк.спр.38). Таким чином, застрахована особа ОСОБА_3 , порушив 21.04.2016 року встановлений пунктом 4.1 Інструкції № 455 режим огляду МСЕК, продовжувала його порушувати і у період з 21.04.2016 по 29.11.2016, не з`являючись на відповідний огляд МСЕК.
Відповідно до п. 4.1. Інструкції № 532/274/136-ос/1406 при порушенні хворим призначеного режиму вказується вид порушення (наприклад, несвоєчасна явка на прийом до лікаря; алкогольне, наркотичне, токсичне сп`яніння під час лікування;
вихід на роботу без дозволу лікаря; самовільне залишення закладу охорони здоров`я; виїзд на лікування в іншому закладі охорони здоров`я без відмітки про дозвіл виїзду; відмова від направлення або несвоєчасна явка на МСЕК та ін.), тобто відмова від направлення до МСЕК є порушенням хворим призначеного режиму.
Згідно до ч.2 ст.23 Закону України №1105 застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з`являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) чи МСЕК, втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що листом Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №04-08-1394/СД від 01.12.2016 щодо оплати листків непрацездатності ПАТ «Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ» надавалась відповідь на його запит від 02.11.2016 №52 в якій зазначалось: « Перевіркою медичної документації ОСОБА_3 було встановлено, що листок непрацездатності № 884655 з 21.04.2016 до 03.10.2016 позначка про відмову від направлення до МСЕК зроблена на підставі письмової заяви хворої. Згідно п.4.5 Інструкції № 455, при відмові хворого від направлення на МСЕК, факт відмови засвідчується відповідною позначкою про це в листку непрацездатності. Пунктом 2 статті 23 Закону України №1105 передбачено, що застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не зявляються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі на медико-соціальну експертизу (МСЕК), втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення (арк.спр. 91).
Відповідно до п.1 ч.5 ст.15 Закону України № 1105 роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення.
Частиною шостою ст.15 Закону України № 1105 визначено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Згідно пункту 4.1 Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання, затвердженого Постановок) правління Фонду соціального страхування України № 23 від 02 жовтня 2020 року керівник робочого органу 9 виконавчої дирекції Фонду або його заступник приймає рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду за формою згідно з додатком 6 до цього Порядку.
З урахуванням вищезазначеного, суд прийшов до висновку, що Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області правомірно, у відповідності з вимогами діючого законодавства, прийняло оскаржуване рішення про повернення страхових кошті Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду № 93/1818/06-1 від 19 квітня 2021 року.
За обставин справи, позивачем не наведено обґрунтованих доводів проти оскаржуваного рішення. Натомість, відповідачем з посиланням на належні та допустимі докази, приписи чинного законодавства доведено допущення ПАТ «Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ» порушень вимог законодавства.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі встановлених судом фактів, суд приходить до висновку про те, що під час прийняття оскаржуваного рішення відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, пропорційно, своєчасно та з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Отже суд приходить до висновку про те, що заявлені в даному адміністративному позові позовні вимоги до задоволення не підлягають, оскільки є безпідставними та не ґрунтуються на приписах законодавства, що регулює спірні правовідносини.
З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог, підстави для стягнення на його користь понесених ним судових витрат зі сплати судового збору відсутні.
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ» (93408, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Пивоварова, буд. 5) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (93411, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр. Космонавтів, буд. 16) про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.В. Тихонов