
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/1650/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (РНКОПП - НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )
до: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39767636; адреса: вул. Академіка Корольова, 26, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006)
про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, в якому просить суд :
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, яке полягає у незатвердженні проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на підставі його заяви, зареєстрованої у Головному управлінні Держгеокадастру у Кіровоградській області від 29.12.2020 року №24665.
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградської області затвердити проект землеустрою та передати ОСОБА_1 у приватну власність земельну ділянку площею 1.702 га з кадастровим номером 3522281900:02:000:0269, яка знаходиться на території Іванковецької сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області за межами населеного пункту.
Позов мотивовано тим, що маючи на меті отримати у власність земельну ділянку, відовідно до Наказу Головного управління Держгеокадастру «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою» від 13 жовтня 2020 року, позивач вчинив усі дії, спрмовані на розробку та погодження проекту землеустрою земельної ділянки площею 1.702 га з кадастровим номером 3522281900:02:000:0269, яка знаходиться на території Іванковецької сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області за межами населеного пункту. Проте, звернувшись до відповідача наприкінці грудня 2020 року із заявою про затвердження поекту землеустрою та надання у власність вказаної земельної ділянки, ОСОБА_1 дотепер не отримав жодного рішення за своєю заявою, у той час як статтею 118 Земельного кодексу України встанолений п`ятнадцятиденний строк для прийняття відповідачем рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Ухвалою суду від 14 квітня 2021 року у справі відкрите провадження; справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
14 травня 2021 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідач позовні вимоги не визнає та просить відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування своє позиції зазначає, що рішення щодо затвердження проекту землеустрою дійсно не прийнято, оскільки відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) » з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення. Крім того, так як в Україні склалася пандемічна ситуація та введено карантинні межі, які вплинули і на роботу працівників Головного управління, а саме працівники відділу який здійснює перевірку та затвердження проектів перебувають на лікарняному у зв`язку з коронавірусною хворобою. Тобто Головне управління не відмовляється від перевірки та затвердження проекту землеустрою, а лише повідомляє про тимчасові незручності.
14 червня 2021 року відповідач повідомив суд про те, що 07 червня 2021 року ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області винесено Наказ №11-1711/14-21-СГ, яким, зокрема, ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у зв`язку з тим, що наразі відповідач не є розпорядником земельних ділянок державної власності за межами населених пунктів.
Позивач своїм правом на подання відповіді на відзив не скористався.
За таких умов, з урахуванням правил перебігу процесуальних строків, що встановлені частиною шостою статті 121 КАС України, суд розглядає дану справу у межах строку, встановленого статтею 258 КАС України.
Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи, додані до них документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
13 жовтня 2020 року ОСОБА_1 , відповідно до Наказу Головного управління Держгеокадастру в Кіровградській області «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою», було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться на території Іванковецької сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області за межами населеного пункту.
На виконання вищезазначеного Наказу ОСОБА_1 та сертифікованим інженером-землевпорядником укладено договір на розробку проекту землеустрою.
Експертом державної експертизи складено висновок про розгляд проекту щодо відведення земельної ділянки 07 грудня 2020 року №27069/88-20.
Державним кадастровим реєстратором Відділу у Славутському районі та м. Нетішині Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області за результатами розгляду проекту землеустрою 24 грудня 2020 року проведено державну реєстрацію земельної ділянки, підтвердженням чого є витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № ІЇВ-6813029732020. Згідно витягу з Державного земельного кадастру, земельна ділянка має кадастровий номер 3522281900:02:000:0269.
За таких умов ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про затвердження погодженого проекту землеустрою. Заява разом з проектом та долученими документами зареєстрована у Головному управлінні Держгеокадастру у Кіровоградській області 29 грудня 2020 року за №24665.
Однак, станом на час звернення позивача до суду відповідач не прийняв жодного рішення щодо поданої ОСОБА_1 заяви.
Натомість наказ щодо відмови позивачеві у затвердженні проекту землеустрою та наданні у власність спірної земельної ділянки відповідач прийняв 07 червня 2021 року.
Вважаючи, що ГУ Держгеокадастру у Полтавській області допущено протиправну бездіяльність у вирішенні клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства на території, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України (далі - ЗК України).
Частиною першою статті 3 ЗК України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Положеннями частини третьої статті 22 ЗК України передбачено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
За змістом частин першої-другої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з пунктом "в" частини третьої статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Пунктом "б" частини першої статті 121 ЗК України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
За приписами частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною сьомою статті 118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Згідно з частинами шостою, сімнадцятою та вісімнадцятою статті 186 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Підставою для відмови у погодженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб`єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати:
додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, встановленого Законом України "Про землеустрій";
надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею;
проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
Кожен орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інший суб`єкт, визначений цією статтею, розглядає та погоджує документацію із землеустрою самостійно та незалежно від погодження документації із землеустрою іншими органами.
Частиною четвертою статті 122 ЗК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначені статтею 186-1 ЗК України, згідно з приписами частини 1 якої проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Частинами дев`ятою та десятою статті 118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
У даній справі позивач оскаржує саме бездіяльність Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області при вирішенні клопотання позивача від 29 грудня 2020 року №24665 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відсутність належним чином оформленого рішення Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи відмову у його затвердженні у формі наказу свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Разом з тим, 07 червня 2021 року ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області винесено Наказ №11-1711/14-21-СГ, яким, зокрема, ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у зв`язку з тим, що наразі відповідач не є розпорядником земельних ділянок державної власності за межами населених пунктів.
Частиною першою статті 2 Закону України "Про адміністративні послуги" передбачено, що дія цього Закону поширюється на суспільні відносини, пов`язані з наданням адміністративних послуг.
За визначенням статті 1 Закону України "Про адміністративні послуги" адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб`єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов`язків такої особи відповідно до закону.
Отже, вирішення питання про видачу рішення про передачу у власність, надання у постійне користування та надання в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності є адміністративною послугою у розумінні Закону України "Про адміністративні послуги".
Частиною першою статті 10 Закону України "Про адміністративні послуги" передбачено, що граничний строк надання адміністративної послуги визначається законом.
У даному випадку відповідний (п`ятнадцятиденний) строк встановлено частиною дев`ятою статті 118 ЗК України.
Водночас, підпунктом 3 пункту 2 розділу ІІ Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17 березня 2020 року № 530-IX установлено, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19): з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" (із змінами) відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 р. установлено з 12 березня 2020 р. до 22 травня 2020 р. на всій території України карантин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (зі змінами) установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 19 грудня 2020 р. до 30 червня 2021 р. на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061), від 20 травня 2020 р. № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626) та від 22 липня 2020 р. №641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 63, ст. 2029).
Отже, на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) з дня оголошення карантину 12 березня 2020 року зупинено перебіг строків надання адміністративних та інших послуг, визначених законом.
Зважаючи на вищевикладене, враховуючи, що наразі карантин не припинений, відсутні підстави стверджувати про порушення відповідачем строку розгляду питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та прийняття відповідного рішення, оскільки перебіг цього строку зупинено до дня припинення карантину.
Таким чином, у спірних відносинах відсутня протиправна бездіяльність Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області у вирішенні клопотання ОСОБА_1 від 29 грудня 2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, оскільки з вказаного питання 07 червня 2021 року Головним Управлінням Держгеокадастру в Кіровоградській області було прийнято Наказ №11-1711/14-21-СГ про відмову у затвердженні такого проекту землеустрою.
Суд враховує, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Зважаючи на підстави та предмет позову у даній справі (визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, яке полягає у незатвердженні проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на підставі його заяви, зареєстрованої у Головному управлінні Держгеокадастру у Кіровоградській області від 29.12.2020 року №24665) суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідачем не було допущено протиправної бездіяльності, якою б порушувалися права позивача.
Інша позовна вимога - про зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою та передати ОСОБА_1 у приватну власність земельну ділянку площею 1.702 га з кадастровим номером 3522281900:02:000:0269, яка знаходиться на території Іванковецької сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області за межами населеного пункту – є похідною від первинно заявленої вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача та так само задоволенню не підлягає.
Принагідно суд зазначає, що даній справі позивач не оскаржує наказ Головного Управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №11-1711/14-21-СГ про відмову у затвердженні проекту землеустрою. Вказаний наказ прийнято після звернення позивача до суду з позовом у даній справі. Відтак, питання правомірності чи неправомірності наказу виходить за межі предмету спору у цій справі.
Позивач скористався правом на звернення до адміністративного суду і його право не може бути обмежене, заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги розглянуті судом по суті, проте, враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні відносини, підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
З огляду на відмову у задоволенні позовних вимог, суд зазначає, що судові витрати, які підлягали б розподілу на підставі статті 139 КАС України, у справі відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНКОПП - НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39767636; адреса: вул. Академіка Корольова, 26, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язати вчинити певні дії – відмовити повністю.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд (а у разі початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - безпосередньо до суду апеляційної інстанції).
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.В. Кравчук