
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" червня 2021 р. справа № 300/2014/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про скасування рішення, зобов`язання до вчинення дій та стягнення моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду від власного імені та в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про скасування рішення, зобов`язання до вчинення дій та стягнення моральної шкоди.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про те, що є матір`ю дитини-інваліда з дитинства та має стаж роботи понад 15 років. Відповідно до ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058) позивач має право на призначення дострокової пенсії за віком. Враховуючи дану норму позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком як матері особи з інвалідністю з дитинства, однак відповідач відмовив у призначенні такої пенсії, посилаючись на відсутність висновку лікарсько-консультативної комісії про можливість настання інвалідності до досягнення дитиною 18-ти років. В той же час, позивач звертає увагу суду на те, що при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії, нею подано усі необхідні підтверджуючі документи. З огляду на викладені обставини просить суд скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за №599 від 02.04.2020 про відмову в призначенні пенсії; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком як матері інваліда з дитинства; стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 15000 грн. моральної шкоди.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.05.2021 дану позовну заяву залишено без руху у зв`язку з її невідповідністю вимогам статтей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків (а.с.58-59).
14.05.2021 позивачем зазначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недоліки усунуто (а.с.61-106).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.05.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.107-108).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 09.06.2021. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи, просив в задоволенні позову відмовити (а.с.113-118).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
Позивач є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 21, 68).
Згідно медичних висновків ЛКК №9/3 від 21.02.2012, №190/5 від 15.08.2013 та №32/8 від 18.02.2014 ОСОБА_2 стала інвалідом дитинства до 18 років - 21.02.2012, що підтверджується також відповідним посвідченням (а.с. 20, 69, 70).
Згідно даних трудової книжки ОСОБА_1 , страховий стаж становить 24 роки 3 місяці (а.с.15-18, 65-67).
ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком, як матері інваліда з дитинства, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням за №599 від 02.04.2020 відповідач відмовив ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком, як матері інваліда з дитинства, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», мотивуючи таку відмову тим, що заявником не представлено висновок ЛКК чи висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (а.с. 12, 62). Інших підстав для відмови в призначенні пенсії відповідачем не вказано.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернулась з вказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п`ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення» жінки, які народили п`ятеро або більше дітей і виховали їх до восьмирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 15 років із зарахуванням до стажу часу догляду за дітьми (пункти "є" і "ж" статті 56). При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років, які мають право на одержання соціальної пенсії.
Відповідно до п. 2.18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ за № 22-1 від 25.11.2005, визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акту огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров`я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).
Аналізуючи вищенаведені норми, враховуючи те, що позивачем було надано висновки, якими підтверджується, що інвалідність її доньки настала до досягнення нею 16 років, та наявність достатнього страхового стажу позивача для призначення дострокової пенсії, то суд доходить до висновку, що відповідач протиправно відмовив у призначенні позивачу пенсії.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 31.07.2018 по справі № 501/2838/16-а.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача як на підставу для відмови ненадання позивачем висновку лікарсько-консультативної комісії чи висновку МСЕК про можливість настання інвалідності донькою позивача до досягнення нею 18-ти років.
Так, за змістом п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на призначення дострокової пенсії мають не тільки матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, а і матері особи з інвалідністю віком до 16 років.
Необхідні документи, які підтверджують встановлення у віці до 16 років інвалідності дитині позивача, були надані відповідачу із заявою про призначення пенсії, зокрема медичні висновки ЛКК №9/3 від 21.02.2012, №190/5 від 15.08.2013 та №32/8 від 18.02.2014.
Таким чином, позивачем надано до органу Пенсійного фонду всі передбачені чинним законодавством, документи, необхідні для призначення їй дострокової пенсії за віком як матері інваліда з дитинства.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Отже, пенсія позивачу повинна бути призначена з моменту її звернення із відповідною заявою.
Згідно частини першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладені висновки суду щодо протиправності відмови відповідача в призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком, як матері інваліда з дитинства, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», то рішення відповідача за №599 від 02.04.2021 є протиправним та підлягає до скасування.
Як наслідок, слід зобов`язати відповідача призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком, як матері інваліда з дитинства, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з моменту звернення.
Що стосується вимоги позивача про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 15 000 гривень за завдану моральну шкоду, то суд зазначає таке.
Згідно з пунктом 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Вчинення лише протиправного діяння стосовно особи свідчить про можливість, але не обов`язковість виникнення моральної шкоди, а об`єктивними обставинами, які підтверджують негативний емоційний стан потерпілого, є, зокрема: неможливість продовження активного суспільного життя, погіршення або позбавлення реалізації фізичною особою своїх звичок та бажань, погіршення відносин з оточуючими людьми тощо.
Згідно з пунктом 5 згаданої постанови Пленуму Верховного Суду України відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача, а також вини останнього в її заподіянні.
Як вбачається із заявленого позову, позивач обґрунтовує завдану їй моральну шкоду, спричиненими моральними стражданнями, які виникли у неї внаслідок протиправної відмови відповідачем в призначенні пенсії.
Разом з цим, суд звертає увагу, що матеріали адміністративної справи не містять жодного доказу на підтвердження причинного зв`язку між прийнятим рішенням відповідача та завданням позивачу моральної шкоди.
Таким чином, сам лише факт порушення прав позивача оскаржуваним рішенням, не може слугувати виключною підставою для стягнення на її користь моральної шкоди, оскільки моральна шкода має бути обов`язково підтверджена належними та допустимими доказами, тому суд приходить до висновку про необґрунтованість позовної вимоги щодо відшкодування моральної шкоди.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про скасування рішення, зобов`язання до вчинення дій та стягнення моральної шкоди - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за №599 від 02.04.2020 про відмову в призначенні пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) призначити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) дострокову пенсію за віком, як матері інваліда з дитинства, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з моменту звернення.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Матуляк Я.П.