Рішення № 97658882, 15.06.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2021
Номер справи
300/1243/21
Номер документу
97658882
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" червня 2021 р. справа № 300/1243/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про визнання протиправною бездіяльність щодо відмови у видачі оновленої довідки для перерахунку пенсійного забезпечення як колишньому працівнику Державної кримінально-виконавчої служби України з усіх додаткових видів грошового забезпечення, та зобов`язання видати оновлену довідку станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсійного забезпечення з 01.04.2019 із обов`язковим зазначенням, крім основних складових відомостей, про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) 29.03.2021 звернувся в суд з адміністративним позовом до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (надалі по тексту також - відповідач, міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань, Західне міжрегіональне управління), у якому просив:

- визнати протиправною відмову Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, орган пенсійного забезпечення, орган пенсійного фонду, Управління) оновленої довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 5 березня 2019 року, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії;

- зобов`язати Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготовити і подати позивачу та до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у відношенні до ОСОБА_1 оновлену довідку для перерахунку пенсійного забезпечення, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 стверджує, що являється пенсіонером Державної кримінально-виконавчої служби України, який отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб". Вказує, що при призначенні йому пенсії Західним міжрегіональним управлінням видана довідка для обчислення пенсії, яка крім посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, містила ряд надбавок та премій. Проте, на даний час зазначені додаткові види грошового забезпечення відсутні. З 1 березня 2018 року введено в дію постанову Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 за №704 (надалі по тексту також – Постанова №704). ОСОБА_1 зауважив, що дізнавшись про рішення Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 (провадження №11-20заі20), звернувся 05.03.2021 до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції із заявою про видачу йому та направлення до Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) для проведення перерахунку основного розміру пенсії, на рівнозначній посаді, яку він займав на день звільнення. Втім, у задоволенні такої заяви, на думку ОСОБА_1 , відповідач протиправно відмовив. Позивач вважає, що такі дії відповідача повністю суперечать вимогам статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" та звужують його конституційне право на належний розмір пенсії із урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, включення яких при призначенні пенсії та її перерахунку визначено вказаними нормами Закону.

Позивач просить у спірних правовідносинах врахувати висновки рішення Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 (провадження №11-20заі20), та рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18.

З огляду на викладені обставини ОСОБА_1 просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою суду від 02.04.2021 відкрито провадження у справі (а.с.14-15), розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи, згідно із правилами, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України).

Ухвала суду про відкриття провадження у справі від 02.04.2021, надіслана відповідачу за адресою вказаною у адміністративному позові, та яка відповідає відомостям Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зокрема: АДРЕСА_1 (із присвоєним ідентифікаційним кодом юридичної особи 40867243), яка 12.04.2021 вручена особисто уповноваженій особі відповідача, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення 76501 0143556 3 (а.с.19).

З урахуванням вказаного ухвала суду про відкриття провадження у справі від 02.04.2021 вважається врученою відповідачу належним чином з 12.04.2021.

Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву у строк, встановлений пунктом 3 ухвали про відкриття провадження від 02.04.2021. Із клопотаннями про продовження процесуального строку на подання відзиву на позов чи із письмовим обґрунтуванням поважних причин не подання відзиву до суду представник відповідача не звертався.

В силу вимог частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Зважаючи на характер спірних правовідносин, визначених в позовній заяві, та встановлених обставин, суду ухвалою від 31.05.2021 витребував у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, письмові пояснення, додаткову інформацію у вигляді довідок та оформленні і засвідчені відповідно до вимог статті 94 КАС України копії письмових доказів, для повного та всебічного розгляду даної адміністративної справи (а.с.20-21).

На виконання вказаної ухвали Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 03.06.2021 направило витребувані докази, які надійшли до суду 07.06.2021 (а.с.30-41).

09.06.2021 на адресу суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подано копію листа за №4/348 від 25.06.2018, яким відповідач у справі скерував до органу пенсійного фонду подання і матеріали про призначення пенсії ОСОБА_1 (а.с.43-45).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 з липня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" призначено пенсію по інвалідності, що підтверджується особистою заявою позивача про призначення пенсії від 19.06.2018, поданням Західного міжрегіонального управління про призначення пенсії №867 від 19.06.2018 і протоколом за пенсійною справою №0906006113 (Державний департамент з питань виконання покарань) від 19.06.2018 (а.с.34, зворотній бік а.с.33, а.с.33).

Відтак, доводи позивача про призначення йому пенсії за віком за правилами коментованого Закону, а також що таке призначення мало місце до 2018 року, не відповідають дійсності.

Згідно із протоколом за пенсійною справою №0906006113 (Державний департамент з питань виконання покарань) від 19.06.2018 (а.с.10, 33), пенсія позивача з 2-ою групою інвалідності обраховувалась в основному розмірі 80% грошового забезпечення, яке включало такі складові :

1. посадовий оклад – 5 360,00 гривень;

2. оклад за військове звання – 1 200,00 гривень;

3. процентна надбавка за вислугу років 35% – 2 296,00 гривень.

Позивач, не погоджуючись із врахуванням вищевказаної складової грошового забезпечення, звернувся 05.03.2021 з відповідною заявою до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про видачу йому та направлення до Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) для проведення перерахунку основного розміру пенсії, на рівнозначній посаді, яку він займав на день звільнення (а.с.7).

У відповідь, позивачем отримано листа від 15.03.2021 за №5к/вих./7.2/1475, згідно зі змістом якого ОСОБА_1 повідомлено про відсутність підстав для складення нової довідки із включенням додаткових видів грошового забезпечення і премії, оскільки станом на день розгляду заяви позивача законодавством України не визначеного нового порядку виготовлення, видачі та направлення довідки щодо перерахунку пенсії до Головних управлінь Пенсійного фонду України. Позивачу рекомендовано звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з проханням скерувати до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції відповідний список осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (а.с.8).

Вважаючи відмову відповідача протиправною та такою, що порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення, ОСОБА_1 за захистом своїх прав звернувся з позовною заявою до суду.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд при вирішенні даної справи керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина 2 статті 19 Конституції України).

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в державній пожежній охороні і в органах і підрозділах цивільного захисту є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Нормами статті 7 Закону №2262-XII, передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідно до статті 11 Закону №2262-XII умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і цим Законом.

Умови призначення пенсій по інвалідності визначені статтею 18 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", зокрема, пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Як встановлено з матеріалів адміністративної справи, ОСОБА_1 до липня 2018 року отримував пенсію призначену відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", вказане засвідчується довідкою – атестатом про припинення виплати пенсії, яка направлена Богородчанським відділом з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Тисменицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (а.с.40, зворотній бік а.с.40).

В липні 2018 року одночасно із надходженням від відповідача подання (зворотній бік а.с.33), ОСОБА_1 подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області заяву про переведення із пенсії, призначеної згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", шляхом нового призначення пенсії по інвалідності за правилами Закону №2262-ХІІ (а.с.34).

Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Схеми відповідності посад резервістів та військовослужбовців затверджуються центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями (частина 5 статті 43 Закону №2262-ХІІ).

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, за правилами частини 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

При цьому, частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

До набрання чинності Постанови №704 діяла постанова Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

В контексті вказаного суд наголошує, що станом на липень 2018 року (місяць, в якому мало місце призначення позивачу пенсії за Законом №2262-ХІІ) вже діяли положення Постанови №704, а в період з липня 2018 року по день відмови Західного міжрегіонального управління у видачі спірної довідки, не мало місце зміна, введення нових чи інше упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців.

Разом з тим, вказаним вище подіям передувало прийняття Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також – Постанова №103), пунктом 1 якої встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Пунктом 3 Постанови №103 зобов`язано перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Однак, позивач не відноситься до категорії осіб, визначених у пункті 1 і 3 Постанови №103, так як пенсія по Закону №2262-ХІІ призначена ОСОБА_1 в липні 2018 року, шляхом перепризначення її (нового призначення) із пенсії по інвалідності за правилами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на пенсію по інвалідності на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII.

Тобто в липні 2018 року не мало місце переведення позивача із одного виду пенсії на іншу в межах пенсій, визначених Законом №2262-ХІІ. В спірному випадку відбулося нове призначення пенсії саме за правилами коментованого закону, умови, норми і порядок призначення, нарахування і виплати якої врегульовано статтею 11 Закону №2262-ХІІ.

При цьому, суд вказує, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного Фонду України №3-1 від 30.01.2007 (надалі по тексту також – Порядок №3-1).

Так, згідно з приписами пунктів 1, 4, 6 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (надалі по тексту також – органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (надалі по тексту також - міністерства та інші органи).

Заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою – дати їх відправлення.

Пунктом 7 Порядку №3-1 визначено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності, серед інших, подаються такі документи:

заява про призначення пенсії (додаток 1);

грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

Відповідно до поданої заяви про призначення пенсії від 19.06.2018 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , просить перевести його з одного виду пенсії на інший, а саме: на пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Як встановлено судом, відповідно до подання на призначення пенсії №867 від 19.06.2018 Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробацій Міністерства юстиції представило документи для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_3 , вислуга років визначена на підставі грошового атестату №13 від 27.11.2006, відповідно до наказу ІТК-2 Ш-320ФГУ ОІК №33 ГУФСІН Росії по Пермському краю від 31.03.1992 №39л/с ОСОБА_1 , старший лейтенант внутрішньої служби, черговий помічник начальника колонії ІТК-2 Ш-320 ОІК №33 ГУФСІН Росії по Пермському краю звільнений в запас з 01.04.1992, вислуга років станом на 01.04.1992 складала 10 років 07 місяців 29 днів Дане подання направлено супровідним листом Західного міжрегіонального управління за №4/348 від 25.06.2018 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (зворотній бік а.с.33, а.с.44).

Суд в даному випадку звертає увагу, що заява про призначення пенсії до органу пенсійного забезпечення від 19.06.2018 та подання Західного міжрегіонального управління на призначення пенсії №867 від 19.06.2018 по своєму змісту складені відносно двох різних осіб (різниця у даті народження/віку особи і її місце проживання).

Відтак, у суду відсутні належні докази, що подання про призначення пенсії від 19.06.2021 за №867 стосується саме ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який в даній справі є позивачем та 19.06.2018 звертався за призначенням пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

Ні позивач, ні відповідач, ні орган призначення пенсії не надали суду обґрунтованих пояснень і доказів, на якій підставі мало місце прийняття документів до виконання із урахуванням того, що останні мають суттєві розбіжності, які в липні 2018 року виключали можливість у прийнятті позитивного рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності за правилами Закону №2262-ХІІ.

Окрім вказаного варто наголошує, що за змістом абзаців 1-3 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (надалі по тексту також – Постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції разом із поданням про призначення пенсії супровідним листом за №4/348 від 25.06.2018 скеровано Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Із змісту такої довідки слідує, що остання видана відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 із включенням до неї посадового окладу, окладу за військовим званням, відсотковою надбавкою за вислугою років, за нормами чинними на 01.03.2018, за відповідною посадою "черговий помічник колонії ИТК-2 Ш-320 ФГУ ОИК №33 ГУФСИН по Пермському краю". Розмір забезпечення становить:

- посадовий оклад - 5 360,00 гривень;

- оклад за військовим (спеціальним) званням (старший лейтенант) – 1 200,00 гривень;

- надбавка за вислугу років 35% - 2 296,00 гривень.

Як з`ясовано судом, вказана довідка не містить відомостей про:

- реєстраційний номер за відповідним обліком Західного міжрегіонального управління і дати її видачі уповноваженим органом;

- не вказано посаду ОСОБА_1 на момент виникнення права на призначення пенсії (19.06.2018) за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням в системі органів з питань виконання покарань.

Отже, даному випадку довідка не містить даних за якою останньою штатною посадою вона видана.

Разом з тим, в порушення норм пункту 7 Постанови №393, довідка про заробітну плату ОСОБА_1 від 27.11.2006 за №6/450, видана за 12 місяців 1991 року, з яких тільки з вересня по грудень 1991 було нараховано заробітну плату, даних за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням довідка не містить.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 затверджено "Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393" (надалі по тексту також - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Зокрема, на час звернення позивача до міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків Головних управлінь Пенсійного фонду України уповноважені органи, серед яких Державний департамент з питань виконання покарань, Державна пенітенціарна служба, Мін`юст, готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (надалі по тексту також - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, на переконання суду, ОСОБА_1 і Західне міжрегіональне управління не надали відповідні документи за їх переліком, змістом і формою, які б мали були правовою підставою для призначення пенсії відповідно до Постанови №393.

Більше того, ОСОБА_1 не відноситься до осіб визначених в пункті 1 Постанови №103, так як йому пенсія за правилами Закону №2262-ХІІ після 01.01.2018 призначена 19.06.2018 вперше.

У зв`язку із тим, що положення Постанови №103 не розповсюджуються на правовідносини позивача із відповідачем, то Західне міжрегіональне управління не мала юридичного права у відношенні до ОСОБА_1 видавати довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018, так як станом на дану календарну дату у позивача не було призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Позивач, за умови належного оформлення Західним міжрегіональним управлінням подання про призначення пенсії, мав право на отримання відповідних довідок виданих на виконання абзаців 1-3 пункту 7 Постанова №393, пункту 7 Порядку №3-1 та право на обчислення пенсії із складової грошового забезпечення у відповідності до частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ із урахуванням особливостей положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відтак, не підлягає застосуванню у спірних правовідносинах правові висновки, викладені Верховним Судом у рішенні в зразковій справі №160/8324/19 (провадження №11-20заі20) та рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18, так як останні стосуються пенсій військовослужбовців і прирівняних до них особі, яким пенсії вже призначені станом на 01.01.2018.

Зважаючи на те, що позивач у заяві від 05.03.2021 вимагав у відповідача видати оновлену довідку станом на 05.03.2019, як дату, яка визначена Верховним Судом у рішенні в зразковій справі №160/8324/19 (провадження №11-20заі20), з якої військовослужбовці, пенсія яким призначена до 01.01.2018, отримали відновлене право на включення до складових грошового забезпечення також щомісячні додаткові види горового забезпечення і премію, - з врахуванням нерозповсюдження на ОСОБА_1 визнаних в судовому порядку протиправними і не чинними окремих положень Постанови №103 і Порядку №45, суд у даній справі констатує безпідставність вимог позивача.

В силу вимог частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд вжив всіх заходів на з`ясування обставин, які мають значення для даної справи, в тому числі витребував додаткові докази з власної ініціативи (а.с.30-45).

Будь-яких належних та допустимих доказів на спростування висновків суду, відповідач не надав.

Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення, суд робить висновок про не обґрунтованість адміністративного позову, а позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення.

Щодо розподілу судових витрат суд відзначає, що позивач на підставі пунктів 9 та 10 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи (а.с.11).

Згідно вимог абзацу 2 частини 5 статті 139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Аналіз вказаної правової норми свідчить, що основною умовою для стягнення судових витрат з іншої сторони на користь особи, є понесення таких витрат особою.

Суд не стягує з відповідачів витрати по сплаті судового збору так як останні позивачем фактично не понесені.

Окрім того, зважаючи на висновок суду про необґрунтованість адміністративного позову в силу вимог статті 139 КАС України не підлягає стягненню із відповідача суб`єкта владних повноважень судового збору.

Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесені ними судові витрати при розгляду даної справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу таких витрат.

Враховуючи наведене, на підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 241-246, 295, 297, пунктом 3 розділу VI "Прикінцеві положення" та підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач – ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_4 ;

відповідач – Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (ідентифікаційний код юридичної особи 40867243), вул. Архипенка, 1, м. Львів, 79005.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.