
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11 червня 2021 року Справа № 280/2774/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
06.04.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 (ІПН - НОМЕР_1 ) під час перерахунку та виплати пенсії з 74% до 70% грошового забезпечення та зменшення розміру пенсії з надбавками позивачу за рахунок виплати 50% суми підвищення пенсії, визначеною станом на 01 березня 2018 року з 01 січня 2018 року – протиправними; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 (ІПН - НОМЕР_1 ) перерахунок та виплачувати пенсію в розмірі 83% грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01 січня 2018 року, однією сумою, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовна заява обґрунтована тим, що з 14.10.2004 позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 74 % грошового забезпечення. Листом від 31.12.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило позивача про проведення перерахунку пенсії в порядку, встановленому Постановою № 103 від 21.02.2018. Також, у зв`язку зі змінами в законодавстві позивач набув право на перерахунок пенсії, у зв`язку з чим було здійснено перерахунок розміру пенсії, однак з 01.01.2018 виплачувалося 50% від нарахованої пенсії, а з 01.01.2019 виплачується 75% від нарахованої пенсії. Вважає, що при перерахунку раніше призначеної пенсії не допускається звуження змісту та обсягу соціальних гарантій. Також, позивач вказує на безпідставність застосування відповідачем під час виплати пенсії положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, оскільки пункти 1 та 2 вказаної постанови визнано незаконними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили. Вважає, що має законне право на отримання у повному обсязі (100%) належних йому сум за період з 01.01.2018, які повинні бути розраховані та виплачені відповідно до чинних у зазначений період нормативно-правових актів. З огляду на таке, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі з підстав викладених у відзиві, зокрема зазначає, що перерахунок пенсії позивача відбувся у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з грошового забезпечення виходячи з відсоткового розміру, який встановлено з 01.05.2014 (70%). Відсотковий розмір позивача під час проведення перерахунку було обмежено 70%, як встановлено ст. 13 Закону № 2262. Крім того, зазначає, що вчинені ним дії відповідали вимогам зазначеного вище нормативно-правового акту Кабінету Міністрів України, тому є правомірними. Скасування п. 2 постанови № 103 в судовому порядку відбулось 05.03.2019, тобто з набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 2826/3858/18, тому зобов`язання здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 не відповідає вимогам закону.
Ухвалою суду від 12.04.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву
Частиною п`ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін; з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач з 14.10.2004 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та одержує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивачу призначено пенсію в розмірі 74% грошового забезпечення, що підтверджується Розрахунком за пенсійною справою 58328 від 10.11.2004, вислуга складає 28 років, а ні 83 % як зазначає в прохальній частині позивач, що суд вважає опискою.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, з 01.01.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії виходячи з 70% грошового забезпечення. При цьому було встановлено йому виплату пенсії з 01.01.2018 у розмірі 50% суми підвищення пенсії, а з 01.01.2019 у розмірі 75% суми підвищення пенсії.
14.12.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про проведення перерахунку пенсії та виплати пенсії з урахуванням основного розміру пенсії у розміру 74% відповідних сум грошового забезпечення та з урахуванням 100% підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Листом від 31.12.2020 відповідач повідомив позивача, що при перерахунку у 2018 році його пенсії відповідачем застосовано приписи ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та розмір пенсії обмежено 70% відповідних сум грошового забезпечення. Наведене підтверджується Розрахунком пенсії за вислугу років позивача. Також в листі зазначено, що оскільки пункт 1 і 2 Постанови №103 з 05.03.2019 визнані у судовому порядку не чинними, то на теперішній час відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії.
Позивач, не погодившись з діями відповідача щодо перерахунку пенсії та її виплати, звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку таких пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок №45). Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII (далі - Закон №1774) ч. 4 ст. 63 Закону №2262 викладено у новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, із прийняттям зазначеного Закону №1774 Кабінету Міністрів України були делеговані повноваження визначати не лише порядок, а й умови та розмір перерахунку пенсій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 передбачена виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 - 50 відсотків; з 1 січня 2019 по 31 грудня 2019 - 75 відсотків; з 1 січня 2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 р.
Однак, норми Закону України №2262-ХІІ не передбачають можливості розстрочення виплати перерахованих пенсій.
Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90%, а потім 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 8 липня 2015 року у справі №732/48/15 та Верховним Судом у постановах від 31 січня 2018 року у справі № 523/4930/15-а та від 27 лютого 2018 року у справі №642/3284/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17, від 24 квітня 2018 року у справі № 686/12623/17.
Враховуючи вищевикладене, суд погоджується із доводами позивача про порушення прав позивача у зв`язку із обмеженням розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до 70 %, оскільки відповідно до даних автоматизованої системи Розрахунку пенсій, витяги з якої наявні у матеріалах справи, основний розмір пенсії позивача до перерахунку складав 74 %. Відтак, внаслідок перерахунку, проведеного відповідачем на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103, відсотковий розмір пенсії позивача зменшенню не підлягає.
Таким чином, з дня перерахунку пенсії (з 01.01.2018) на підставі Постанови КМУ №103 відповідач зобов`язаний виплачувати позивачу пенсію у розмірі 74 % грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення з 01.01.2018 позивачу пенсії з 74 % грошового забезпечення на 70% грошового забезпечення та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.01.2018 позивачу перерахунок та виплату пенсії в розмірі 74% грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум підлягають задоволенню.
Судом також встановлено, що з 01.01.2018 відповідачем проведений перерахунок розміру пенсії позивача та встановлено виплату лише 50% суми підвищеної пенсії в період з 01.01.2018 по 31.12.2018.
Пунктом 1 Постанови №103 було передбачено: «перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України №2262 до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»».
Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на дату проведення перерахунку пенсії позивача, далі - Постанова №704), зокрема, затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Служби безпеки згідно з додатком 4; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.
Пунктом 4 вказаної Постанови передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Відповідно до п. 2 Постанови №103 передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
З огляду на вищенаведене і порядок здійснення перерахунку пенсій, яка призначена відповідно до Закону №2262, та фактичні обставини справи щодо здійснення такого перерахунку пенсії позивача, дають можливість зробити висновок про те, що визначений п. 2 Постанови № 103 порядок, яким виплата позивачу сум підвищення перерахованої пенсії, що мала бути перерахована та виплачена в період з 01.01.2018р., фактично зменшена та розстрочена на значний термін, що порушує право позивача на отримання всієї суми підвищеної пенсії.
Постанова № 103 є підзаконним нормативно-правовим актом, у зв`язку з чим при вирішенні спірних правовідносин необхідно керуватися правовим актом, який має вищу юридичну силу, в даному випадку Законом № 2262, який не передбачає можливості невиплати особі-пенсіонеру частини нарахованої пенсії на підставі рішення Кабінету Міністрів України.
Загальний порядок виплати пенсій визначено ст. 52 Закону №2262, відповідно до ч.3 цієї статті виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Посилання відповідача на Постанову № 103 є безпідставним, оскільки остання є підзаконним нормативно-правовим актом, у зв`язку з чим при вирішенні спірних правовідносин необхідно керуватися правовим актом, який має вищу юридичну силу, в даному випадку Законом № 2262.
Таке застосування норм права узгоджується з вимогами ч. 3 ст. 7 КАС України, відповідно до якої у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надано Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Крім того, питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям «порядок проведення перерахунку пенсії», тому право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2018 року, з урахуванням вже сплачених сум, має визначатися та визначається безпосередньо Законом № 2262, отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності», а відповідні суми доплати до пенсії за результатом проведення перерахунку слід вважати «майном» у значенні цього положення, оскільки позивач отримав право на вказані суми виплат, яке як до прийняття, так і під час чинності Постанови № 103, було передбачено Законом № 2262, отже, невиплата вказаних сум є втручанням у право позивача на мирне володіння майном.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 23.04.2020 у справі № 2040/7219/18.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», рішення суду набрало законної сили 05.03.2019.
Судом, пункти 1, 2 Постанови № 103 визнані протиправними та нечинними саме з підстав їх невідповідності нормам Закону № 2262, тобто правовому акту вищої сили і така невідповідність існувала з моменту прийняття Постанови № 103.
Суд зазначає, що дата набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18 (05.03.2019) не впливає на дату, з якої позивач потребує судового захисту своїх порушених соціальних прав.
Посилання відповідача на те, що ним у 2019 році проведено виплату перерахованої пенсії позивача у розмірі 75% з огляду на вимоги Постанови Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019, суд також вважає необґрунтованими, оскільки, у Кабінету Міністрів України відсутні повноваження змінювати встановлені Законом № 2262 умови пенсійного забезпечення, і фактично Постанова № 804 повторює положення п. 2 Постанови № 103, які визнанні нечинними у судовому порядку.
Таким чином суд вважає, що відповідач протиправно з 1 січня 2018 року виплачував позивачу нараховану пенсію не в повному обсязі, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Позивача звільнено від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» як учасника бойових дій, а тому питання розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) – задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення з 01.01.2018 ОСОБА_1 пенсії з 74% грошового забезпечення на 70% грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.01.2018 ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 74% грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 перерахованої пенсії за вислугу років виплату 50 відсотків перерахованої пенсії з 01.01.2018 по 31.12.2018 та у розмірі 75 відсотків перерахованої пенсії з 01.01.2019 по 31.12.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 до 31.12.2019 в розмірі 100% суми підвищення пенсії, з урахуванням раніше виплачених коштів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 11.06.2021.
Суддя О.В. Конишева