
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
07 червня 2021 рокум. Ужгород№ 260/1380/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гебеш С.А.
при секретарі судових засідань - Гулай М.В.
та осіб, які беруть участь у справі:
позивач - не з`явився;
представник позивача - не з`явився;
представник відповідача - Буря О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання дій протиправними, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Закарпатській області (далі – відповідач), в якому просить:
1. визнати протиправними дії відповідача, щодо нарахування ОСОБА_1 , заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі 16 344,43 грн., в тому числі; за 2019 рік – 7849, 13 грн., за 2020 рік – 8495,30 грн.
2. вирішити питання про розподіл судових витрат.
Позовні вимоги мотивовані тим, що листом від 06.04.2021 року відповідач повідомив, що позивачу нараховано борг зі сплати єдиного внеску в сумі 16344,43 грн., за 2019 та 2020 роки, однак вимогу про стягнення боргу не надав. Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2019 року по справі № 260/616/19, яке набрало законної сили 28.11.2019 року, позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07 листопада 2018 року № Ф-3228-50 визнано протиправною та скасовано. Таким чином, позивач вважає дії відповідача щодо нарахування боргу протиправними.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.
11 травня 2021 року на адресу суду відповідачем подано відзив, із змісту якого вбачається що такий проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Заперечуючи проти позову вказує на те, що позивач відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» є платником єдиного внеску, оскільки є фізичною особою – підприємцем. 20 січня 2020 року ГУ ДПС у Закарпатській області на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду по справі № 260/616/19 проведено зменшення нарахованих сум з єдиного внеску у розмірі 15819,54 грн. Звертає увагу, що рішення у справі № 260/616/19 від 04.10.2019 року, яким скасовано вимогу від 07 листопада 2018 року № Ф-3228-50, є виконаним ГУ ДПС у Закарпатській області в повному обсязі та проведено зменшення нарахованих сум з єдиного внеску у розмірі 15819,54 грн. – 20 січня 2020 року, та воно не стосується інших періодів не охоплених вищезазначеним судовим рішенням.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, з мотивів викладених у відзиві на позовну заяву та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши думку представника відповідача, розглянувши подані сторонами документи, матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
07 листопада 2018 року Головним управлінням ДФС у Закарпатській області, на підставі даних інформаційної системи органів доходів і зборів, винесено вимогу № Ф-3228-50 про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 15 819,54 грн.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2019 року у справі № 260/616/19 позовні вимоги ОСОБА_1 , в особі представника ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправною та скасування вимоги задоволено в повному обсязі.
Визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07 листопада 2018 року Головного управління ДФС у Закарпатській області № Ф-3228-50 про сплату боргу в розмірі 15819,54 грн.
Вказане рішення суду набуло законної сили 28.11.2019 року.
31.03.2021 року представник позивача звернувся до Головного управління ДПС у Закарпатській області із запитом стосовно надання інформації відносно ОСОБА_1 щодо наявності заборгованості та повернення останньому коштів з єдиного внеску, за результатами розгляду якого відповідач листом від 06.04.2021 року № 5159/6/07-16-13-02-09 повідомив наступне. Станом на 05.04.2021 р. за даними інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС по інтегрованій картці платника податків (код класифікації доходів бюджету 71040000 (для фізичних осіб – підприємців, у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність) за ОСОБА_1 рахується заборгованість зі сплати єдиного внеску в розмірі 16 344,43 грн. в тому числі: за 2019 рік – 7 849,13 грн., за 2020 рік – 8 495,30 грн.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі-Закон № 2464-VI), єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування – це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону № 2464-VI, виключно цим Законом визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску, платники єдиного внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, розмір єдиного внеску, орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність, склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI передбачено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI, платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VI, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі, якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Частиною 12 ст. 9 Закону № 2464-VI встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону № 2464-VI, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
З системного аналізу вищенаведених норм права, суд зазначає, що фізична особа-підприємець, яка застосовує спрощену систему оподаткування, сплачує єдиний соціальний внесок за періоди, в яких вона була платниками єдиного податку, крім цього, такий обов`язок виникає незалежно від того, отримувала особа дохід у цей період чи ні.
Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449 (далі - Інструкція № 449).
Відповідно до п. 4 розділу VI Інструкції № 449, вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
При формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: перша частина - літера «Ю» (вимога до юридичної особи) або «Ф» (вимога до фізичної особи), друга частина - порядковий номер, третя частина - літера «У» (узгоджена вимога).
Як зазначалося вище, рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2019 року у справі № 260/616/19 позовні вимоги ОСОБА_1 , в особі представника ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправною та скасування вимоги задоволено в повному обсязі. Визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07 листопада 2018 року Головного управління ДФС у Закарпатській області № Ф-3228-50 про сплату боргу в розмірі 15819,54 грн.
У вказаному рішенні судом було встановлено наступні обставини.
Так, підставою для винесення оскарженої вимоги став висновок відповідача про порушення позивачем свого обов`язку як фізичної - особи підприємця щодо сплати єдиного соціального внеску за період з 01.01.2017 по 31.10.2018 в сумі 15 819,54 грн.
Однак, як вбачається з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сформованого Ужгородською районною державною адміністрацією Закарпатської області, відомостей про реєстрацію ОСОБА_1 в якості фізичної особи-підприємця не знайдено.
Даний факт, також підтверджується витягом з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування форми ОК - 5, де не міститься інформації про те, що особа працювала у спірний період як само зайнята особа.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що відповідач на якого, відповідно до вимог КАС України, покладено обов`язок доказування правомірності свого рішення, у цій справі, доказів, які підтверджують державну реєстрацію ОСОБА_1 , як фізичної особи-підприємця, під час розгляду справи не надав.
Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи вищенаведене, у зв`язку із відсутністю доказів на підтвердження здійснення позивачем підприємницької діяльності, не включенням його до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а відтак беручи до уваги той факт, що позивач не є платником єдиного соціального внеску в розумінні статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", суд вважає, що у позивача відсутній обов`язок щодо сплати єдиного соціального внеску як фізичною особою-підприємцем. За таких обставин, у відповідача не було правових підстав для нарахування ОСОБА_1 єдиного соціального внеску в розмірі 16344,43 грн., в тому числі за 2019 рік – 7849,13 грн., за 2020 рік – 8495,30 грн.
Відповідно до вимог статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірності нарахування ОСОБА_1 єдиного соціального внеску в розмірі 16344,43 грн., вимоги позову відповідають вимогам законодавства та встановленим в судовому засіданні обставинам справи, що підтверджені належними та допустимими доказами та, за наведених обставин, позов слід задовольнити в повному обсязі, визнавши протиправними дії Головного управління ДПС у Закарпатській області щодо нарахування позивачу заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі 16344,43 грн., в тому числі: за 2019 рік – 7849,13 грн., за 2020 рік – 8495,30 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 908,00 грн., що підтверджено квитанцією від 12.04.2021 року № 0.0.2084364049.1.
Відповідні судові витрати належить компенсувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання дій протиправними - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Державної податкової служби України у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, буд. 52, код ЄДРПОУ - 44106694) щодо нарахування ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі 16344,43 грн., в тому числі: за 2019 рік - 7849,13 грн., за 2020 рік - 8495,30 грн.
3. Стягнути з Головного управління Державної податкової служби України у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, буд. 52, код ЄДРПОУ - 44106694) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.), що сплачений відповідно до квитанцій № 0.0.2084364049.1 від 12 квітня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 14.06.2021 року.
СуддяС.А. Гебеш