Рішення № 97658494, 15.06.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2021
Номер справи
260/599/21
Номер документу
97658494
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

15 червня 2021 року м. Ужгород№ 260/599/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління комунальної власності та архітектури Мукачівської міської ради (пл. Духновича, 2, м. Мукачево, Закарпатська область, 89600, код ЄДРПОУ 41242244), Управління міського господарства Мукачівської міської ради (пл. Духновича, 2, м. Мукачево, Закарпатська область, 89600, код ЄДРПОУ 03344510) про визнання протиправними та скасування рішень, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління комунальної власності та архітектури Мукачівської міської ради, Управління міського господарства Мукачівської міської ради (далі – відповідачі) про визнання протиправними та скасування рішень (а.с.1-16).

Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Позивач оскаржує Висновок відповідача 1 щодо відмови їй в погодженні проектної документації на підставі невідповідності її вимогам містобудівної документації місцевого рівня «Плану зонування території міста Мукачева» протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки остання має на меті побудувати хостел, який відноситься до категорії житлової та громадської забудови, а тому відмову у погодженні є протиправно. Просить зобов`язати відповідача прийняти рішення про погодження проекту землеустрою відведеної земельної ділянки.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі (а.с.51, 52).

22 березня 2021 року на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надішли відзиви відповідачів на позовну заяву, згідно яких вони заперечують проти задоволення позовних вимог повністю та просять суд відмовити позивачеві в задоволені позову повністю. Вважають висновок за № 201 від 13.08.2020 року «Про відмову у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільового призначення якої змінюється», таким, що прийняти в межах та спосіб встановлений чинним законодавством у зв`язку з тим, що подані матеріали щодо відведення земельної ділянки не відповідає плану зонування території.

Згідно фактичних обставин справи спірні відносини відповідача 1 з позивачем виникли у зв`язку із наданням відповідачем 1 Висновку за № 201 від 13 серпня 2020 року (надалі - Висновок № 201), згідно якого позивачу відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 2110400000:01:001:1321, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , цільове призначення якої змінюється (а.с.40).

Вказаний Висновок мотивований невідповідністю проекту землеустрою вимогам містобудівної документації місцевого рівня, а саме: Плану зонування території міста Мукачева, затвердженого рішенням 10 сесії Мукачівської міської ради 7 скликання № 154 від 31.03.2016 року (надалі - План зонування).

Згідно поданого позивачем проекту землеустрою, розробленого на підставі Договору № 20/257 від 30 червня 2020 року, цільове призначення земельної ділянки кадастровий номер 2110400000:01:001:1321 змінюється із земель житлової та громадської забудови « 03.07. Для будівництва та обслуговування торгівлі» на землі житлової та громадської забудови « 02.04. Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання» (а.с.27-33).

Однак, згідно Плану зонування, земельна ділянка, кадастровий номер 2110400000:01:001:1321, розташована у Зоні Г-3, яка є зоною розташування об`єктів вищої та середньої освіти, та встановлена з метою концентрації освітніх і супутніх до них функцій: інформаційних, культурних, оздоровчих, дозвілля (а.с.43).

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України (далі - ЗКУ) віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна ж цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Згідно ч. 3 ст. 20 ЗКУ зміна цільового призначення земельної ділянки приватної власності, що розташована у межах населеного пункту здійснюється на підставі рішення сільської, селищної, міської ради за ініціативою власника такої ділянки та на підставі розробленого власником проекту землеустрою.

Прийняттю органом місцевого самоврядування рішення про зміну цільового призначення передує погодження проекту землеустрою в порядку, встановленому статтею 1861 ЗКУ.

3. Положеннями ст. 1861 ЗКУ визначені повноваження органів виконавчої влади в частині погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 1861 ЗКУ проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Окрім того, згідно ч. 2 вказаної статті, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

Згідно до ч. 4 ст. 1861 ЗКУ розробник подає на погодження до органів, зазначених у ч. 2 вказаної статті завірені ним копії проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до ч. 5 ст. 1861 ЗКУ, виконавчий орган міської ради у сфері містобудування та архітектури зобов`язаний протягом 10 робочих днів з дня одержання копії проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Суд звертає увагу, що на підставі аналізу вищевказаних законодавчих положень, виконавчий орган міської ради у сфері містобудування та архітектури, до повноважень якого входить погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, у результаті розгляду такого проекту має право прийняти одне з наступних рішень:

1) про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

2) про відмову у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Разом з тим, згідно ч. 6 ст. 1861 ЗКУ підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Містобудівна документація — це затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій (згідно п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

До містобудівної документації, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон е план зонування території або ж зонінг (згідно п. 9 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» план зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об`єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об`єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів та підлягає стратегічній екологічній оцінці.

Окрім того, план зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації (ч. 2 ст. 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про землеустрій» організація і здійснення землеустрою належить до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст. Разом з тим, згідно п. 42 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації відноситься до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.

Відтак, рішенням 10 сесії Мукачівської міської ради 7 скликання від 31 березня 2016 року № 154 затверджено План зонування території міста Мукачева(зонінг). Відповідна містобудівна документація місцевого рівня оприлюднена у встановленому порядку (режим доступу: ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Відповідно до загальних відомостей про земельну ділянку згідно Витягу з Державного земельного кадастру № НВ-2104402702020 від 28.05.2020, земельна ділянка по АДРЕСА_2 , кадастровий номер 2110400000:01:001:1321, має цільове призначення 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі та відноситься до категорії «Землі житлової та громадської забудови» з видом використання «для будівництва та обслуговування будівель торгівлі».

Судом встановлено, що позивачем було подано до відповідача 1 проект землеустрою, розробленого на підставі Договору № 20/257 від 30 червня 2020 року, згідно якого цільове призначення земельної ділянки кадастровий номер 2110400000:01:001:1321 змінюється із земель житлової та громадської забудови « 03.07. Для будівництва та обслуговування торгівлі» на землі житлової та громадської забудови « 02.04. Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання» з метою будівництва на відповідній земельній ділянці покращеного хостелу (а.с.27-37).

Як вбачається з Висновку № 201, що міститься в матеріалах справи, підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється є його невідповідність вимогам містобудівної документації місцевого рівня «Плану зонування території міста Мукачева», затвердженого рішенням 10 сесії Мукачівської міської ради 7 скликання № 154 від 31 березня 2016 року (а.с.40).

Згідно параграфу 11 «Перелік територіальних зон та підзон визначені проектом» глави 2 розділу II Пояснювальної записки до Плану зонування території міста Мукачево (зонінг), на території міста Мукачево визначені наступні територіальні зони: невиробничі Г (громадські), житлові зони Ж, ландшафтно-рекреаційні зони Р, курортні зони К, зони транспортної інфраструктури TP, зони інженерної інфраструктури ІН, комунально-складські зони КС, виробничі зони В, спеціальні зони С, зони земель сільськогосподарського призначення СВ-1, зона земель сільськогосподарських підприємств та організацій СВ-2, зони земель історико-культурного призначення ІК.

Згідно відповідним планом зонування, земельну ділянку по АДРЕСА_2 , кадастровий номер 2110400000:01:001:1321, віднесено до земель невиробничих (громадських) зон, навчальні зони Г-3 (а.с.43).

Пунктом 5 частини 3 статті 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено вимогу під час зонування території установлювати для кожної зони дозволені і допустимі види використання територій для містобудівних потреб, умов та обмежень щодо їх забудови.

Відтак, на виконання вищевказаної вимоги закону, у параграфі 12 глави 2 розділу II Пояснювальної записки до Плану зонування території міста Мукачево (зонінг) у навчальних зонах (Г-3) встановлені наступні переважні, супутні та допустимі види використання.

До переважних видів використання земель відповідної зони віднесено розташування: вищих та середніх спеціальних учбових закладів, в тому числі коледжів та ліцеїв при вищих учбових закладах, позашкільних установ, шкільних центрів, дошкільних закладів; наукових та науково-пошукових закладів; центрів наукової інформації; бібліотек; конференц-залів, скверів, озеленених територій.

Супутні види дозволеного використання земель у навчальних зонах становлять: кінотеатри, розважальні комплекси; виставочні зали, музеї; фізкультурно-оздоровчі центри (з відкритими і закритими спортивними залами та басейнами); гуртожитки та будинки сімейного типу для проживання студентів та викладацького складу; поліклініки, аптеки; магазини; перукарні; пошта, телеграф, телефон; споруди комунальної та інженерної інфраструктури, необхідної для обслуговування даної зони; споруди для тимчасового зберігання транспортних засобів.

Допустимі види використання, які потребують спеціальних погоджень у навчальних зонах: підприємства зв`язку; будинки побуту; культові споруди; гаражі та стоянки для постійного зберігання індивідуальних транспортних засобів; громадські вбиральні.

Суд наголошує, що згідно п. 5.10. ДСТУ 4527:2006 «Послуги туристичні. Засоби розміщення. Терміни та визначення», затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 28 лютого 2006 року за № 54 «Про організацію виконання заходів, спрямованих на виконання Закону України «Про житловий фонд соціального призначення», гуртожиток - це засіб розміщення, як правило, відомчої підпорядкованості, до якої належать житлові кімнати, розташовані за коридорною (блочною) системою, і має умови для самостійного готування їжі з надаванням кухонного обладнання у спільне користування на поверсі.

Слід зазначити, що розташування гуртожитків у зоні Г-3 передбачає функціонування саме відомчого гуртожитку навчальних закладів, що є відмінним від хостелу, адже останній згідно п. 5.31. ДСТУ 4527:2006 «Послуги туристичні. Засоби розміщення. Терміни та визначення», затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 28 лютого 2006 року за № 54, не характеризується відомчою підпорядкованістю як гуртожиток, а натомість відноситься до категорії готелів, які характеризуються наявністю номерного фонду, служби прийому, інших служб, що забезпечують надання готельних послуг, відмінних від умов проживання у гуртожитках (п. 3.3. Розділу 3 ДБН В.2.2-20:2008 Будинки і споруди. Готелі, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України № 340 від 23.07.2008 p.).

Разом з тим, згідно Державного класифікатора будівель і споруд ДК 018-2000, затвердженого і введеного в дію Наказом Держстандарту України від 17 серпня 2000 року за № 507, готелі віднесено до підкласу 1122.3 «Будинки житлові готельного типу» групи 112 «Будинки з двома та більше квартирами», а гуртожитки виділені в окрему групу з кодом 113.

Зважаючи на вищевикладене, у переліку переважних, супутніх та допустимих видів забудови земельних ділянок в межах зони Г-3 відсутній такий вид використання земельної ділянки як будівництво та обслуговування будівель тимчасового проживання, а саме - хостелу, а тому такий вид використання не може бути дозволений для цієї функціонально-правової зони.

Вказане також спростовує твердження позивача на ототожнення хостелу з гуртожитками для проживання студентів та викладацького складу та відповідність у такому випадку виду використання земельної ділянки « 02.04. Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання» по АДРЕСА_2 , кадастровий номер 2110400000:01:001:1321, навчальній зоні Г- 3.

Відтак, вищезазначене вказує на невідповідність обраного цільового призначення земельної ділянки вимогам містобудівної документації, а саме - Плану зонування території міста Мукачева (зонінг), затвердженого рішенням 10 сесії Мукачівської міської ради 7 скликання від 31 березня 2016 року № 154, що згідно ч. 4 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» є підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється.

Додатково суд зазначає, що відповідно до положень параграфу 5 «План зонування території міста (зонінг). Переважні, супутні та допустимі види забудови земельних ділянок в межах зон» глави 2 розділу І Пояснювальної записки до Плану зонування території міста Мукачево (зонінг):

Рішення щодо забудови, землекористування та благоустрою території міста та окремих ділянок приймаються на основі установленого зонінгом переліку переважних, супутніх і допустимих видів забудови земельних ділянок, єдиних умов і обмежень, які діють у межах зон, визначених планом зонування (див. Розділ II), і розповсюджуються у рівній мірі на всі, розміщені в межах відповідних зон, земельні ділянки, інші об`єкти нерухомості, незалежно від форм власності, (пункт «а» відповідного параграфу);

Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем в межах вимог, встановлених законодавством до використання земель цієї категорії, відповідно зонінгу, іншої містобудівної документації та документації із землеустрою (пункт «в» відповідного параграфу);

Види використання земельних ділянок або нерухомості, які відсутні у переліку переважних, супутніх або допустимих видів забудови земельних ділянок в межах зон, є недозволеними для відповідної функціонально-правової зони та не можуть бути дозволені, у тому числі і за процедурою спеціального погодження. У переліку переважних, супутніх або допустимих видів забудови земельних ділянок в межах зон можуть вноситися доповнення та зміни у порядку, визначеному зонінгом (пункт «м» відповідного параграфу).

Відповідно до вищезазначеного, у Плані зонування території міста Мукачево закріплено принцип раціонального використання та охорони земель, їх використання виключно відповідно до видів їх використання, які відповідають їх цільовому призначенню у межах, визначених містобудівною документацією.

Частиною 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Аналогічне положення закріплене в статті 19 Конституції України.

Відтак, органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти виключно в порядку, передбаченому законом, в даному випадку - згідно положень Земельного кодексу України та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відповідно до 1861 ЗКУ виконавчий орган міської ради у сфері містобудування та архітектури, до повноважень якого входить погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, у результаті розгляду такого проекту має право прийняти рішення про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; про відмову у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Тобто, виконавчим органом міської ради у сфері містобудування та архітектури може бути прийнято одне з можливих рішень.

Відтак, за своєю правовою природою повноваження щодо погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення якої змінюється є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.

Враховуючи вищезазначене у задоволені позовних вимог слід відмовити повністю.

На підставі наведеного та керуючись ст. 5, 19, 77, 243, 246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління комунальної власності та архітектури Мукачівської міської ради (пл. Духновича, 2, м. Мукачево, Закарпатська область, 89600, код ЄДРПОУ 41242244), Управління міського господарства Мукачівської міської ради (пл. Духновича, 2, м. Мукачево, Закарпатська область, 89600, код ЄДРПОУ 03344510) про визнання протиправними та скасування рішень – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).

СуддяД.В. Іванчулинець