
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залучення третьої особи
10 червня 2021 рокум. Ужгород№ 260/494/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Гебеш С.А.
при секретарі судового засідання – Гулай М.В.
та осіб, які беруть участь у справі:
позивач - ОСОБА_1
представник відповідача - Романюк Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Закарпатської обласної прокуратури про відшкодування матеріальної шкоди у вигляді неотриманої частини заробітної плати, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Закарпатської обласної прокуратури про відшкодування матеріальної шкоди у вигляді неотриманої частини заробітної плати.
Із змісту позовних вимог вбачається, що позивач просить стягнути з держави України в особі Закарпатської обласної прокуратури матеріальну шкоду у вигляді неотриманої частини заробітної плати, а саме посадового окладу, за період з липня 2015 року по лютий 2020 року у сумі 1 145 584,74 грн.
У зв`язку із наведеним, судом у судовому засіданні відповідно до вимог ч. 2 ст. 49 КАС України поставлено на обговорення питання щодо залучення в якості третьої особи Головне управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області.
Позивач та представник відповідача у судовому засіданні не заперечували проти залучення такого в якості третьої особи до участі в даній справі.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Відповідно до ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Згідно з ч. 2 ст. 51 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, мають права та обов`язки, визначені у статті 44 цього Кодексу.
При цьому, участь у справі третіх осіб з одного боку обумовлена завданням адміністративного судочинства, яким згідно з частиною першою статті 2 КАС України є справедливий, неупереджений та своєчасний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, а з іншого - вимогами процесуального законодавства про законність і обґрунтованість судового рішення.
Натомість правовим наслідком незалучення до участі у справі третіх осіб є порушення конституційного права на судовий захист, оскільки особи не беруть участі у справі, вирішення якої може безпосередньо вплинути на їх права, свободи, інтереси або обов`язки та не реалізують комплексу своїх процесуальних прав.
Судом встановлено, що предметом розгляду даної адміністративної справи є стягнення з держави України в особі Закарпатської обласної прокуратури матеріальної шкоди у вигляді неотриманої частини заробітної плати, а саме посадового окладу, за період з липня 2015 року по лютий 2020 року у сумі 1 145 584,74 грн.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган, державне підприємство, установа, організація (далі державне підприємство), юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.
Згідно з частиною 1 статті 3 зазначеного закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно зі статтею 25 Бюджетного кодексу України відшкодування відповідно до закону шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади (органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування), а також їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень, здійснюється державою (Автономною Республікою Крим, органами місцевого самоврядування) у порядку, визначеному законом. Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Таким чином, відповідно до вказаних приписів, при виконанні судових рішень про задоволення позовних вимог про стягнення коштів з держави України в особі Закарпатської обласної прокуратури орган, який здійснює виконання такого рішення, є Головне управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про залучення до участі у справі в якості третьої особи - Головне управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області.
Тому, для забезпечення права третьої особи підготувати та надати свої письмові пояснення щодо позову, суд вважає за необхідне відкласти судове засідання.
Керуючись ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Залучити Головне управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, місто Ужгород, вул. П. Мирного, будинок 2А, код ЄДРПОК - 37975895) до участі в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Закарпатської обласної прокуратури про відшкодування матеріальної шкоди у вигляді неотриманої частини заробітної плати, в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
2. Відкласти розгляд даної адміністративної справи на 24 червня 2021 року на 12 год. 00 хв., засідання відбудеться за адресою: 88017, Закарпатська область, пл. Б. Хмельницького, буд. 21.
3. Копію ухвали направити (надати) учасникам справи, а третій особі також надіслати позовну заяву разом з додатками до неї.
4. Запропонувати третій особі підготувати та надати суду пояснення щодо даного адміністративного позову у строк до 24 червня 2021 року.
5. Викликати учасників справи у судове засідання у порядку статті 124 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає окремому оскарженню.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 15 червня 2021 року.
Суддя С.А. Гебеш