
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2021 року м. Житомир справа № 240/2894/21
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Лавренчук О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру призначеної мені, ОСОБА_1 , пенсії з 80 відсотків до 70 відсотків сум грошового забезпечення, починаючи з 01.09.2020;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату мені, ОСОБА_1 , призначеної пенсії в основному розмірі 80 відсотків сум грошового забезпечення, починаючи з 01.05.2020, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, з урахуванням проведених виплат;
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо нездійснення (відмови) у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені у новій довідці про розмір грошового забезпечення УСБУ в Житомирській області від 12.08.2020 №57/85-2610 для обчислення та перерахунку розміру пенсії - протиправною;
- зобов`язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок (додатковий перерахунок) та подальшу виплату мені пенсії на підставі нової (оновленої довідки ) з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, зокрема, з урахуванням його розмірів обрахованих та встановлених на підставі нової (оновленої) довідки УСБУ в Житомирській області від 12.08.2020 №57/85-2610, станом на 05.03.2019, наданої до ГУ ПФ України в Житомирській області, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, та забезпечити подальшу виплату встановленого нового (оновленого) розміру пенсії;
- зобов`язати відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області забезпечити повернення мені заборгованості по пенсійних виплатах після їх перерахунку з 01.09.2020 у повному розмірі та зазначити суму боргу, порядок і строки його погашення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, у відповідності до чинного законодавства.
В обґрунтування позову вказує, що при призначенні пенсії було встановлено, що її розмір становить 80% грошового забезпечення, однак відповідач при перерахунку пенсії із 01.01.2018 застосував розмір 70% грошового забезпечення та здійснював виплату у 2018 році у розмірі 50% сум підвищення, у 2019 році-75% сум підвищення. Окрім того, звертаючись до суду з позовом ОСОБА_1 зазначає, що має право на перерахунок пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Ухвалою від 05.04.2021 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати до суду у термін, протягом п`ятнадцяти днів, з дня отримання даної ухвали, належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
Відзив на позовну заяву надійшов до суду 13.05.2021. Заперечуючи позовні вимоги відповідач вказує, що довідка про грошове забезпечення є за своєю правовою природою індивідуально визначеним рішенням суб`єкта владних повноважень, В даному випадку довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року є рішенням суб`єкта владних повноважень. Без вирішення питання законності формування документа про грошове забезпечення неможливо ставити питання про законність проведення перерахунку пенсії, який проведено на підставі цього документа. Довідка про грошове забезпечення, яка була надана в 2018 році, являється законною, не відкликана у визначений спосіб органом, що її видала. А тому її показники, підлягають обов`язковому використанню при здійсненні перерахунку пенсії. Звертає увагу, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих іншими органами (державними органами, з яких особи були звільнені з служби) довідок про розмір грошового забезпечення. Проте довідка Управління Служби безпеки України в Житомирській області від 12.08.2020 №57/85-2610 для проведення перерахунку пенсії позивачу з 1 квітня 2019 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не надходила. За змістом пункту 2 постанови КМУ №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії встановлених законодавством) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року 50% суми підвищення з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року 75% суми підвищення з 1 січня 2020 року 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Враховуючи вище вказані норми законодавства, розмір пенсії позивача після проведених перерахунків з 1 січня 2018 не зменшився, а орган Пенсійного фонду проводячи перерахунок пенсії позивачу діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Окрім того, заперечуючи позовні вимоги відповідач зазначає, що На виконання вимог частини 4 статті 63 Закону України №2262-ХП та у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року в розмірі 70% грошового забезпечення. Просить відмовити у задоволенні позову. До відзиву додано копії з матеріалів пенсійної справи.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Встановлено, що із 31.12.2005 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що з листом №57/15/Т-332/276 від 12.08.2020 Управління СБУ в Житомирській області надало позивачу довідку №57/85-2610 від 12.08.2020 про розмір грошового забезпечення, згідно із постановою КМУ від 30.08.2017 №704, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою на день звільнення зі служби станом на 05.03.2019 для перерахунку основного розміру пенсії з 01.03.2018.
Встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою від 08.09.2020 у якій просить провести перерахунок призначеної пенсії, відповідно до Рішення у зразковій справі №160/8324/19. До заяви додано довідку управління СБУ в Житомирській області №57/85-2610 від 12.08.2020.
Листом №17478-17314/Т-02/8-0600/20 від 15.10.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1 про те, що пунктом 7 Постанови 103 від 21.02.2018 передбачено, що оформлення та подання довідок про грошове забезпечення до органів Пенсійного фонду України належить до компетенції відповідних структурних підрозділів. Відповідно цього, Управління СБУ в Житомирській області була надана довідка про розмір грошового забезпечення, на підставі якої ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018. Вказано, що рішення у зразковій справі №160/8324/19 стосується конкретної особи та конкретної установи.
Окрім того, в матеріалах адміністративної справи міститься заява позивача від 05.02.2021 в якій позивач просить провести перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2018, виходячи із 80% грошового забезпечення.
Листом №1527-1938/Т-02/8-0600/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1 про те, що перерахунок пенсії проведено за діючою на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Вважаючи такі відмови протиправними, а свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся до суду.
Щодо перерахунку грошового забезпечення позивача із врахуванням 70% сум грошового забезпечення.
Відповідно до положень статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Матеріалами адміністративної справи підтверджується та відповідачем визнається, що станом на 31.12.2017 розмір пенсії позивача становив 80% грошового забезпечення.
Згідно вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Суд відмічає, що постановою КМУ від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Пунктом 4 Порядку №45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Приписами п. 5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Пунктом 1 Постанови КМУ "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" в редакції, станом на 01.01.2018, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 218 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”
Отже, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються КМУ.
Суд зазначає, що у подальшому стаття 13 Закону неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення, а на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18 (адміністративна справа №240/7409/20 є типовою справою) висловила позицію, що застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 та від 21 лютого 2018 року №103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у справі №240/5401/18 зазначила, що відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що станом на 31.12.2017 розмір пенсії позивача становив 80% грошового забезпечення, однак при перерахунку призначеної із 2005 року пенсії позивача, відповідачем із 01.01.2018 протиправно зменшено розмір пенсії позивача до 70% грошового забезпечення.
Отже, порушене право позивача підлягає судовому захисту саме із 01.01.2018, а не із 01.05.2020, як помилково вважає позивач.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими, а порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу із 01.01.2018 пенсії в розмірі 80% грошового забезпечення.
Щодо відмови у перерахунку пенсії позивача згідно довідки управління СБУ в Житомирській області від 12.08.2020 №57/85-2610.
Заперечуючи позовні вимоги в цій частині відповідач вказує, що управління СБУ в Житомирській області довідку від 12.08.2020 №57/85-2610 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не надсилало.
Однак, матеріалами адміністративної справи підтверджується та відповідачем не спростовано, що позивач, звертаючись до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою від 08.09.2020 додав до неї копію довідки управління СБУ в Житомирській області від 12.08.2020 №57/85-2610.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).
Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Стаття 51 Закону №2262-ХІІ визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частин третьої – четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 ухвалено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393" затвердив Порядок №45.
Пунктом 1 Порядку №45 в редакції, чинній на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з постановою №103, передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Судом встановлено та відповідачем не заперечується, що з 01.01.2018 пенсію позивача перераховано відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 на підставі довідки, виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.
Однак, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема Житомирський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки та Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
При цьому, суд звертає увагу на те, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.
Матеріалами адміністративної справи підтверджується та відповідачем не спростовано надходження до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області Довідки управління СБУ в Житомирській області №57/85-2610 від 12.08.2020 для перерахунку пенсії позивача.
Враховуючи те, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, зважаючи на те, що перерахунок пенсії позивача у 2018 року проведено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка не містила усіх складових, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області після одержання від управління СБУ в Житомирській області довідки №57/85-2610 від 12.08.2020 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 зобов`язане перерахувати пенсію позивача та здійснити виплату пенсії, починаючи з 01.04.2019.
Щодо доводів представника відповідача щодо відсутності у відповідача обов`язку вчинення певних дій в частині повторного перерахунку пенсії позивача у зв`язку зі скасуванням п.п.1,2 постанови №103 суд зазначає, що визнання вказаних норм протиправними та нечинними не позбавляє позивача права на перерахунок його пенсії у зв`язку із зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, а отже зазначені доводи є необґрунтованими.
Стосовно посилань представника відповідача на неприйняття нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, суд зазначає, що зазначені доводи є необґрунтованими, оскільки таким порядком є Порядок №45.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими, а тому що підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про:
- зобов`язати відповідача провести перерахунок (додатковий перерахунок) та подальшу виплату мені пенсії на підставі нової (оновленої довідки ) з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, зокрема, з урахуванням його розмірів обрахованих та встановлених на підставі нової (оновленої) довідки УСБУ в Житомирській області від 12.08.2020 №57/85-2610, станом на 05.03.2019, наданої до ГУ ПФ України в Житомирській області, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством та забезпечити подальшу виплату встановленого нового (оновленого) розміру пенсії;
- зобов`язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області забезпечити повернення мені заборгованості по пенсійних виплатах після їх перерахунку з 01.09.2020 у повному розмірі та зазначити суму боргу, порядок і строки його погашення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, у відповідності до чинного законодавства.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим. Особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист. Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає, що положення певного акту впливають на його правове становище.
Право на судовий захист має лише та особа, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тому для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи дійсно щодо особи має місце факт порушення права, свободи чи інтересу, та це право, свобода або інтерес порушені відповідачем.
При цьому, обставину дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів позивача має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
Право на захист - це суб`єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).
Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
З наведеного слідує, що суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача - суб`єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод позивача.
Тобто, судовому захисту підлягають лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Аналогічна позиція наведена у постанові Верховного Суду України від 01.12.2015 у справі №800/134/15 та постанові Верховного Суду від 07.11.2018 у справі №820/3327/16.
Водночас, перерахунок та виплата позивачу пенсії позивача з 01 квітня 2019 року підставі довідки управління СБУ в Житомирській області від 12.08.2020 №57/85-2610, а також перерахунок та виплату його пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області ще не здійснений.
За таких обставин, вимоги позивача про зобов`язати відповідача провести перерахунок (додатковий перерахунок) та подальшу виплату мені пенсії на підставі нової (оновленої довідки ) з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, зокрема, з урахуванням його розмірів обрахованих та встановлених на підставі нової (оновленої) довідки УСБУ в Житомирській області від 12.08.2020 №57/85-2610, станом на 05.03.2019, наданої до ГУ ПФ України в Житомирській області, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством та забезпечити подальшу виплату встановленого нового (оновленого) розміру пенсії; зобов`язати відповідача забезпечити повернення мені заборгованості по пенсійних виплатах після їх перерахунку з 01.09.2020 у повному розмірі та зазначити суму боргу, порядок і строки його погашення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, у відповідності до чинного законодавства, є передчасними, адже спору в цій частині фактично не існує, право позивача на виплату пенсії без її обмеження максимальним розміром, так само як і право на виплату заборгованості по пенсійних виплатах після їх перерахунку з 01.04.2019, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не порушене.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 2724,00 грн (908,00 грн * 3 позовні вимоги).
Враховую те, що задоволенню підлягають дві позовні вимоги немайнового характеру, суд вважає за можливе стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений позивачем судовий збір в сумі 1816,00 грн (одна тисяча вісімсот шістнадцять) гривень 00 коп.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341), - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення з 01.01.2018 основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії з 80 відсотків до 70 відсотків сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням виплачених сум.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки управління СБУ в Житомирській області від 12.08.2020 №57/85-2610.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки управління СБУ в Житомирській області від 12.08.2020 №57/85-2610, з урахуванням здійснених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати у сумі 1816,00 грн (одна тисяча вісімсот шістнадцять) гривень 00 коп..
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук