Рішення № 97658216, 08.06.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2021
Номер справи
240/5386/21
Номер документу
97658216
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2021 року м. Житомир справа № 240/5386/21

категорія 111030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Липи В.А.,

секретар судового засідання Кутня Т.В.,

за участю: представника позивача - Гармаша М.Ю.,

представника відповідача - Шевчук І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-демонтажне підприємство-2145" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельно-демонтажне підприємство-2145" звернулося до суду Головного управління ДПС у Житомирській області з позовом, у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №4433 від 15.01.2021 про відповідність ТОВ «БУДІВЕЛЬНО-ДЕМОНТАЖНЕ ПІДПРИЄМСТВО-2145» критеріям ризиковості;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №9584 від 28.01.2021 про відповідність ТОВ «БУДІВЕЛЬНО-ДЕМОНТАЖНЕ ПІДПРИЄМСТВО-2145» критеріям ризиковості;

- зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Житомирській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНО-ДЕМОНТАЖНЕ ПІДПРИЄМСТВО-2145» з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

В обґрунтування позову зазначив, що оскаржувані рішення відповідача про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №4433 від 15.01.2021 та №9584 від 28.01.2021 є протиправними, такими, що прийняті не у спосіб, що визначений Конституцією та законами України, необгрунтовано, недобросовісно, нерозсудливо та непропорційно, а також такими, що не відповідають принципу «належного урядування». Вказав, що відповідач не виклавши розшифрування податкової інформації у оскаржуваних рішеннях №4433 від 15.01.2021 та №9584 від 28.01.2021, як це передбачено п.8 Порядку № 5, фактично діяв без дотримання власної процедури, не у спосіб, передбачений чинним законодавством, не прозоро та у спосіб, що виключає можливість мінімізувати ризик помилки у спірних відносинах, що не відповідає вимогам, визначеним у ч.2 ст.2 КАС України.

Разом з адміністративним позовом, позивачем подано до суду заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішень Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області №4433 від 15.01.2021 та №9584 від 28.01.2021 про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ "Будівельно-демонтажне підприємство-2145" критеріям ризиковості платника податку.

Ухвалою суду від 05 квітня 2021 року відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Будівельно-демонтажне підприємство-2145" у забезпеченні позову.

Ухвалою суду від 05 квітня 2021 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання.

Відповідач, на виконання вимог ухвали суду про відкриття провадження у справі до суду направив відзив на позов, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

У відзиві вказано, що відповідно до рішення про відповідність/не відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №4433 від 15.01.2021 ТОВ «БДП-2145» внесено до переліку ризикових платників податку. Підстава внесення п. 8 критеріїв ризиковості платника податку, а саме «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування». В протоколі № 6/06-30-18 від 15.01.2021 зазначено, що в рамках наказу ДПС від 12 травня 2020 року №204 «Щодо упорядкування роботи Комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ДПС та регіональних підрозділів, а також взаємодії зі структурними підрозділами ДПС» надійшла оперативна інформація від ДПС стосовно ТОВ "БДП-2145". Оперативною інформацією від ДПС України відповідно до Додатка 1 до листа ДПС від 26.06.2020 №10327/7/99-00-04-11-03-07 є: формування та розповсюдження по ланцюгу постачання ризикового податкового кредиту (підміна номенклатури товарів, послуг) (дата передачі інформації до ГУ ДПС у Житомирській області- 14.01.2021). ТОВ "БДП-2145" віднесено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, згідно протокольного рішення Комісії ГУ ДПС у Житомирській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - ймовірно є учасником схеми постачання сумнівного податкового кредиту. Вказано, що рішення про відповідність/не відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №9584 від 28.01.2020 прийнято з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 21.01.2021 р. №1, проте, подані документи не відображають у повному обсязі провадження фінансово- господарської діяльності вищезазначеного підприємства, що унеможливлює прийняття рішення про невідповідність критеріям ризиковості. "БДП-2145" віднесено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку згідно протокольного рішення Комісії ГУ ДПС у Житомирській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яке ймовірно є учасником схеми постачання сумнівного податкового кредиту. Вказано, що рішення про відповідність/не відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №9584 від 28.01.2020 прийнято з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 21.01.2021 р. №1, проте, подані документи не відображають у повному обсязі провадження фінансово- господарської діяльності вищезазначеного підприємства, що унеможливлює прийняття рішення про невідповідність критеріям ризиковості.

Позивач до суду направив відповідь на відзив, у якій вказав, що оскаржувані рішення і протоколи засідання комісії не містять жодних відомостей стосовно листа ДПС від 26.06.2020, а також додатку 1 до нього. Витяг з протоколу комісії не містить підписів членів комісії, що були присутні на засіданні, а саме: голови комісії Гавриша К. та секретаря Мельник Н.

20.04.2021 справа у судовому засіданні не слухалась, у зв`язку з відсутністю можливості проведення фіксації судового засідання через тимчасову несправність комплексу "Акорд". Судове засідання призначено на 27.04.2021.

27.04.2021 справа в судовому засіданні не слухалася, наступне судове засідання призначено на 18.05.2021.

18.05.2021 у судовому засіданні, за усним клопотанням представника позивача, розгляд справи відкладено на 08.06.2021.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечувала, з мотивів, викладених у відзиві на позов.

Заслухавши пояснення учасників справи, перевіривши матеріали справи, усебічно й повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив та відповідь на відзив, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельно-демонтажне підприємство-2145" зареєстровано як юридична особа з 21.07.2020 та відповідно перебуває на обліку в Житомирській Державній податковій інспекції (м. Житомир) Головного управління ДПС у Житомирській області.

Рішенням про відповідність/не відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №4433 від 15.01.2021 ТОВ «БДП-2145» внесено до переліку ризикових платників податку. Підстава внесення п. 8 критеріїв ризиковості платника податку, а саме «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».

З урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 21.01.2021 прийнято рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №9584 від 28.01.2020.

Вважаючи вказані рішення необґрунтованими, протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI.

Відповідно до підпункту 20.1.45 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку.

Положеннями пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України визначено, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України).

Водночас, згідно з пунктом 71.1 статті 71 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Збір податкової інформації та отримання податкової інформації контролюючим органом врегульовано статями 72, 73 Податкового кодексу України.

У відповідності до пунктів 74.1, 74.3 статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю.

Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами.

Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Згідно пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок №1165).

Пунктом 2 Порядку №1165 передбачено, що терміни вживаються у такому значенні:

- автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації;

- критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик;

- ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту «а» або «б» пункту 185.1 статті 185, підпункту «а» або «б» пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній / розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.

Згідно п. 5 даного Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Таким чином, перевірка контролюючим органом на відповідність критеріям ризиковості платника податків здійснюється при реєстрації кожної податкової накладної/розрахунку коригування, незалежно від факту віднесення платника податків до переліку ризикових, та є передбаченим законом заходом контролю.

Пунктом 6 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

У відповідності до п. 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Отже, підставами для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є наступна відповідність: платника податку - критеріям ризиковості платника податку; податкової накладної - критеріям ризиковості здійснення операції.

Зважаючи на викладене, положення пунктів 6 та 7 Порядку є чіткими і не припускають неоднозначне (множинне) трактування обов`язків контролюючих органів.

У додатку №1 до вказаного Порядку визначено наступні критерії ризиковості платника податку на додану вартість:

1) платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

2) платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

3) платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

4) платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.

5) платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).

6) платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України.

7) платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.

8) у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.

Тобто, визнання контролюючим органом на підставі оцінки податкової поведінки платника податків таким, що відповідає критеріям ризиковості, не впливає на його господарську діяльність, не створює перешкод для цього, так само, як і не завдає шкоди його діловій репутації.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19 травня 2020 року (справа № 160/10287/19).

Системний аналіз наведених вище норм свідчить, що метою здійснення контролюючим органом моніторингу податкових накладних/розрахунків коригування шляхом аналізу наявної податкової інформації, що міститься в інформаційних ресурсах ДПС є виявлення ризиків порушення норм податкового законодавства. Здійснюючи моніторинг, контролюючий орган виявляє ризик порушення норм податкового законодавства, який проявляється у ймовірності складання та надання податкової накладної з порушенням Податкового кодексу та неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг дані про які зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов`язку.

Судом встановлено, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань видами діяльності ТОВ "Будівельно-демонтажне підприємство-2145" є :

41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (основний);

25.62 Механічне оброблення металевих виробів;

23.12 Формування й оброблення листового скла;

17.29 Виробництво інших виробів з паперу та картону;

41.10 Організація будівництва будівель;

42.11 Будівництво доріг і автострад;

42.12 Будівництво залізниць і метрополітену;

42.13 Будівництво мостів і тунелів;

42.21 Будівництво трубопроводів;

42.99 Будівництво інших споруд, н.в.і.у.;

43.11 Знесення;

43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику;

43.13 Розвідувальне буріння;

43.21 Електромонтажні роботи;

43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування;

43.29 Інші будівельно-монтажні роботи;

43.31 Штукатурні роботи;

43.32 Установлення столярних виробів;

43.33 Покриття підлоги й облицювання стін;

43.34 Малярні роботи та скління;

43.39 Інші роботи із завершення будівництва;

43.91 Покрівельні роботи;

43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.;

46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами;

46.13 Діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами;

71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах;

77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів;

77.32 Надання в оренду будівельних машин і устатковання;

77.33 Надання в оренду офісних машин і устатковання, у тому числі комп`ютерів;

77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.

Позивачем на підставі договорів №02-11-20 від 02.11.2020 та №2610 від 26.10.2020 прийнято в строкове платне володіння і користування нежитлові території.

02.11.2020 та 30.10.2020 ТОВ "Будівельно-демонтажне підприємство-2145" укладено договори оренди обладнання №0211 та №301120

На підставі договору купівлі-продажу №564 від 01.11.2020 позивачу належать транспортні засоби Mercedes-Benz - Actros 2636 6x4 Schwing S 31 HT BR03 (автобензонасос), Renault Kerax (самосвал), Mercedes-Benz Zetros (Fassi, Fl 55).

Відповідно до договору оренди №0111 від 02.11.2020 позивачем орендується транспортний засіб марки КРАЗ 65055 (бітумовоз).

15.01.2021 відповідачем прийнято рішення про відповідність/не відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №4433, яким ТОВ «БДП-2145» внесено до переліку ризикових платників податку, підстава внесення: п. 8 критеріїв ризиковості платника податку, а саме «у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».

В протоколі № 6/06-30-18 від 15.01.2021 зазначено, що в рамках наказу ДПС від 12 травня 2020 року №204 «Щодо упорядкування роботи Комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ДПС та регіональних підрозділів, а також взаємодії зі структурними підрозділами ДПС» надійшла оперативна інформація від ДПС стосовно ТОВ "БДП-2145".

Оперативною інформацією від ДПС України відповідно до Додатка 1 до листа ДПС від 26.06.2020 №10327/7/99-00-04-11-03-07 є:

- формування та розповсюдження по лунцюгу постачання ризикового податкового кредиту (підміна номенклатури товарів, послуг) (дата передачі інформації до ГУ ДПС у Житомирській області- 14.01.2021)

21.01.2021 ТОВ "БДП-2145" до контролюючого органу надіслано пакет документів.

З урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 21.01.2021 прийнято рішення про відповідність/не відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №9584 від 28.01.2020.

Відповідно до пункту 6 Порядку комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) ї урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день: його прийняття (додаток 4).

Таким чином, за результатами розгляду наданих товариством документів прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, оскільки подані документи не відображають у повному обсязі провадження фінансово-господарської діяльності товариства.

Слід зазначити, що мета отримання доходу як кваліфікуюча ознака господарської діяльності кореспондує з вимогою щодо наявності розумної економічної причини (ділової мети) під час здійснення господарської діяльності. Оскільки господарська діяльність складається із сукупності господарських операцій платника податку, які є формою здійснення господарської діяльності, то розумна економічна причина має бути наявною в кожній господарській операції. Лише в такому разі та чи інша операція може вважатись вчиненою в межах господарської діяльності платника податку та лише за таких умов платник має право на врахування в податковому обліку наслідків відповідних господарських операцій.

Таким чином, лише господарські операції, здійснені за наявності розумних економічних причин (ділової мети), є такими, що вчинені в межах реальної господарської діяльності.

За результатом дослідження наданих позивачем первинних документів , суд вважає, що вони не підтверджують належним чином провадження фінансово-господарської діяльності позивача, оскільки не містять достатньої інформації відносно реального здійснення господарських операцій.

Суд зазначає, що відображена в протоколі № 6/06-30-18 від 15.01.2021 оперативна інформація від ДПС стосовно ТОВ "БДП-2145": формування та розповсюдження по лунцюгу постачання ризикового податкового кредиту (підміна номенклатури товарів, послуг) жодними належними і допустимими доказами не спростована.

Ні до контролюючого органу, ні до суду не надано жодних доказів в підтвердження реальності здійснення своєї господарської діяльності.

Враховуючи, що обставини, які стали підставою для винесення оскаржуваних рішень не спростовані позивачем належним чином та відповідними доказами, відповідачем правомірно прийнято оскаржувані рішення про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ "БДП-2145"Критеріям ризиковості платника податку.

При цьому, рішення від 22.02.2021 №21049, прийняте за результатами розгляду поданих платником копій документів, містить розшифрування, яка податкова інформація слугувала підставою для віднесення товариства до переліку ризикових платників податку.

У свою чергу, позивачем під час розгляду справи не спростовано вказану податкову інформацію, яка стала фактично підставою прийняття спірних рішень.

Також представником позивача не надано суду інформації або копій відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

В контексті викладеного, суд також зазначає, що використання контролюючим органом податкової інформації, наявної в інформаційних системах ДПС або внесення інформації в такі бази за результатами її опрацювання у певних спосіб здійснення податкового контролю, зокрема, віднесення позивача до платників, які відповідають критеріям ризиковості, є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на відповідача функцій та завдань, безпосередньо рішення Комісії по віднесенню платника податків до переліку таких платників, які відповідають критеріям ризиковості, без прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань не порушує права та інтереси позивача.

Більш того, віднесення платника податків до ризикових є по суті формою здійснення контролюючим органом податкового контролю, який, в тому числі, спрямований і на забезпечення прав та інтересів інших суб`єктів господарювання в частині правильності відображення ними результатів господарської діяльності з метою оподаткування. Водночас, за позивачем залишається право належними документами довести реальність здійснення фінансово-господарських операцій у межах своєї господарської діяльності, та у разі повноти документів по даних операціях, подальшого прийняття позитивного рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування.

Такий же правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 17 липня 2020 року у справі №280/1098/19.

Таким чином, оскільки законодавством передбачено певний порядок виконання податковими органами своїх функцій щодо податкового контролю, що у правовідносинах, які розглядаються, визначений у формі перевірки наданих платником податків пояснень та документів щодо проведених ним операцій, суд, перевіривши встановлені у даній справі обставини на відповідність нормам чинного законодавства, дійшов висновку про те, що відповідач при прийнятті оскаржуваних рішень діяв обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішень, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням вищевикладеного, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази, наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, судові витрати зі сплати судового збору та витрати на професійну правничу допомогу відшкодуванню позивачу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

вирішив:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-демонтажне підприємство-2145" (вул. Богунська, 16, м.Житомир,10020, код ЄДРПОУ 43719274) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 43142501) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Липа

Повне судове рішення складене 15 червня 2021 року