
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
смт. Зарічне
14 червня 2021 року Справа № 561/420/21
Зарічненський районний суд Рівненської області
в складі: головуючого судді Снітчук Р.М.
за участі секретаря Петровець М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Зарічне в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 Вараського ВП ГУНП в Рівненській області Косенка Ігора Васильовича, Головного управління Національної поліції в Рівненській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
В С Т А Н О В И В :
03 червня 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 Вараського ВП ГУНП в Рівненській області Косенка І.В., Головного управління Національної поліції в Рівненській області про скасування постанови від 25 травня 2021 року серії БАБ № 888922 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 121, ч. 1 ст. 126, ч. 2 ст. 126 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 грн.
Вказує, що зміст цієї постанови у наданій йому копії викладений нерозбірливим почерком.
Зазначену постанову вважає незаконною і такою, що підлягає скасуванню. При цьому покликається на те, що вказаного у ній адміністративного правопорушення не допускав, докази його вини відсутні та у постанові про накладення на нього адміністративного стягнення не зазначені.
Вказує, що відповідачем при винесенні постанови не з`ясовано повно, всебічно та об`єктивно всіх обставин, що підлягають з`ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зокрема чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, не зазначено відповідних доказів.
Вважає, що викладені у постанові висновки про вчинення ним зазначених адміністративних правопорушень не відповідають фактичним обставинам справи та в його діях відсутні подія та склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 121, ч. 1 ст. 126, ч. 2 ст. 126 КУпАП.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, подав письмове клопотання про розгляд справи у його відсутності, просив позов задовольнити.
Відповідач інспектор сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 Вараського ВП ГУНП в Рівненській області Косенко І.В. у судове засідання не з`явився, у відзиві на позовну заяву просив у задоволенні позову відмовити за безпідставністю, розгляд справи проводити у його відсутності. Також вказав на те, що 25 травня 2021 року близько 11 год. було встановлено, що водій ОСОБА_1 під час керування мотоциклом марки «Viper Alfa ZS50F», номерний знак НОМЕР_1 , порушив вимоги п.2.3 «г», 2.1 «а», 2.1 «г» Правил дорожнього руху, зокрема керував мотоциклом без мотошолома, не маючи права керування зазначеним видом транспортних засобів, не пред`явив поліс обов`язкового страхування наземних транспортних засобів, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 121, ч. 2 ст. 126, ч. 1 ст. 126 КУпАП. При винесенні оскаржуваної постанови було враховано особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що обтяжують і пом`якшують відповідальність та накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у розмірі 3400 грн.
Представник відповідача Головного управління Національної поліції в Рівненській області у судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про день, місце та час розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином, відзиву на позов не подав.
Дослідивши письмові докази у справі, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про Національну поліцію» поліція може застосовувати такі превентивні заходи, серед яких: перевірка документів особи, опитування особи, зупинення транспортного засобу, застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
Згідно до ч. 1 ст. 40 цього ж Закону поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою:
1) попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб;
2) забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
Судом встановлено, що постановою інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 Вараського ВП ГУНП в Рівненській області Косенка І.В. від 25 травня 2021 року позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 121, ч.1 ст. 126, ч. 2 ст. 126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 грн.
У постанові зазначено, що ОСОБА_1 25 травня 2021 року об 11 год. 30 хв. по вул. Центральній, в с. Морочне керував мотоциклом марки «Viper Alfa ZS50F», номерний знак НОМЕР_1 , був без мотошолома, чим порушив вимоги п. 2.3 «г» Правил дорожнього руху та не мав при собі поліса обов`язкового страхування наземних транспортних засобів, чим порушив п. 2.1 «г» Правил дорожнього руху, керував транспортним засобом, не маючи права керування таким транспортним засобом, чим порушив п. 2.1 «а» Правил дорожнього руху, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 121, ч. 1 ст. 126, ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У силу п. 1 ст. 247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
У Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23 жовтня 2019 року, у справі № 357\10134\17 Верховний Суд звернув увагу на приписи статті 251 КУпАП, в якій обумовлено, що орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи на підставі доказів, тобто будь-яких фактичних даних, які встановлюються, зокрема, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також іншими документами.
Крім того, згідно зі статтею 252 КУпАП посадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч. 3 ст. 283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався).
Зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що при з`ясуванні обставин справи та винесенні постанови поліцейським фото або відеозапис правопорушення не здійснювалися та графа «7», яка містить запис: «До постанови додаються» інспектором патрульної поліції не заповнена, вказівка на будь-які докази вчинення правопорушення, технічні засоби, якими здійснювалася фото та відеофіксації правопорушення відсутня.
При цьому судом встановлено, що відповідачем до відзиву на позовну заяву додано копію посвідчення водія ОСОБА_1 категорії АВ, копію тимчасового реєстраційного талону на транспортний засіб, в якому зазначено його тип – мопед, об`єм двигуна 49, а також фотознімки транспортного засобу та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 72 – 76, 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», передбачено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Таким чином, обставини, що вказані посадовою особою в оскаржуваній постанові повинні узгоджуватись з іншими доказами у справі, тоді вони можуть бути визнані судом достовірними та достатніми для висновку про винуватість особи в тому чи іншому адміністративному правопорушенні.
Разом з тим, у ході розгляду справи не знайшло своє підтвердження те, що ОСОБА_1 вчинив зазначені в оскаржуваній постанові адміністративні правопорушення. Належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів у підтвердження його вини суду не надано та у постанові про притягнення до адміністративної відповідальності посилання на них відсутнє.
Так, згідно до п. 2.3 «г» Правил дорожнього руху для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов`язаний під час руху на мотоциклі і мопеді бути в застебнутому мотошоломі.
Дії ОСОБА_1 за порушення п. 2.3 «г» Правил дорожнього руху кваліфіковано за ч. 5 ст. 121 КУпАП, яка передбачає відповідальність за порушення правил користування мотошоломами.
Разом з тим доказів того, що ОСОБА_1 керував зазначеним транспортним засобом без мотошолома суду не надано. Фотознімки мотоцикла і особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не можуть бути належними та беззаперечними доказами вчинення ОСОБА_1 зазначеного адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, відсутні підстави вважати, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 121 КУпАП.
Відповідно до п. 2.1 «ґ» водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі чинний страховий поліс (страховий сертифікат “Зелена картка”) про укладення договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів або чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов`язкового страхування у візуальній формі страхового поліса (на електронному або паперовому носії), відомості про який підтверджуються інформацією, що міститься в єдиній централізованій базі даних, оператором якої є Моторне (транспортне) страхове бюро України. Водії, які відповідно до законодавства звільняються від обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтвердні документи (посвідчення).
Дії ОСОБА_1 за порушення п. 2.1 «ґ» Правил дорожнього руху кваліфіковано за ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Однак, доказів того, що водій ОСОБА_1 не мав при собі чинного страхового поліса обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів під час керування транспортним засобом суду не надано, тому відсутні підстави вважати, що в діях останнього міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Згідно до п. 2.1 «а» Правил дорожнього руху водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
З оскаржуваної постанови вбачається, що ОСОБА_1 керував мотоциклом марки «Viper Alfa ZS50F», номерний знак НОМЕР_1 , однак з долученого відповідачем до матеріалів справи реєстраційного талону на транспортний засіб вбачається, що тип транспортного засобу – мопед, об`єм двигуна 49.
З наведеного вбачається, що при притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.1 26 КУпАП посадова особа не з`ясувала всіх обставин справи, що підлягають з`ясуванню. При цьому категорії водійських посвідчень на вказані види транспортних засобів відповідають: А1 – двоколісний транспорт (мопеди, моторолери та ін.) з робочим об`ємом двигуна до 50 куб. см, або електродвигуном із потужністю до 4 кВт; А – двоколісний транспорт (мотоцикли та ін.) з робочим об`ємом двигуна 50 куб. см і більше, або електродвигуном із потужністю 4 кВт і більше. З долученого посвідчення водія ОСОБА_1 вбачається, що він має право керування транспортними засобами категорії АВ.
Таким чином при винесенні оскаржуваної особи відповідачем не з`ясовано, яким саме типом транспортного засобу керував ОСОБА_1 та право керування якої саме категорії необхідне для керування зазначеним транспортним засобом.
Враховуючи наведене, судом встановлено, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За наведеного суд вважає, що при винесенні вказаної постанови посадовою особою не з`ясовано всіх обставин, що підлягають з`ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 280 КУпАП, зокрема, чи було вчинено адміністративні правопорушення, чи винна дана особа в їх вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зі змісту ст. 7 КУпАП вбачається, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Зазначених вимог закону відповідачем при притягненні позивача до адміністративної відповідальності не дотримано.
Покликання позивача на те, що при притягненні його до адміністративної відповідальності відповідачем допущені порушення вимог закону суд вважає доведеними.
Таким чином суд дійшов висновку про те, що оскаржувана постанова є незаконною, необґрунтованою і такою, що підлягає скасуванню.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись ст. 2, 3, 5-10, 12, 72-77, 90, 139, 246, 250, 257, 260, 286 КАС України, ст. 7, 9, ч. 5 ст. 121, ч. 1 ст. 126, ч. 2 ст. 126, ст. 245, 246, 248, 249, 251, 254, 268, 280, 283, 285, 287, 288, 293 КУпАП,
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 Вараського ВП ГУНП в Рівненській області Косенка Ігора Васильовича, Головного управління Національної поліції в Рівненській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення – задовольнити.
Скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії БАБ № 888922 від 25 травня 2021 року, винесену інспектором сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 Вараського ВП ГУНП в Рівненській області Косенком Ігорем Васильовичем про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 121, ч. 1 ст. 126, ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 121, ч. 1 ст. 126, ч. 2 ст. 126 КУпАП – закрити.
Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Зарічненський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 14 червня 2021 р.
Інформація про сторони:
Позивач – ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
Відповідач – інспектор сектору реагування патрульної поліції відділення поліції № 2 Вараського ВП ГУНП в Рівненській області Косенко Ігор Васильович, смт. Зарічне, вул. Центральна,63, Вараського району Рівненської області .
Відповідач - Головне управління Національної поліції в Рівненській області
Суддя: Снітчук Р.М.