Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
17.05.10Справа №2а-888/10/2770
м. Севастополь
17 год. 10 хв.
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Мінько О.В.;
при секретарі - Трігуб Г.В.,
з участю: представника позивача - Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя - Хаймінової Руслани Валеріївни, довіреність № 320/10-004 від 11.08.2008р., посвідчення № 045774 від 31.12.2010 року;
представника відповідача - Концерну "Техвоєнсервіс" в особі Філії Концерну "Техвоєнсервіс" "Севастопольський автомобільний ремонтний завод" - Вербецького Олександра Вікторовича, довіреність № 63 від 02.11.2009р., паспорт серії АР № 125036, виданий Нахімовським РВ УМВС України в м. Севастополі, 27.10.1998 року,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомДержавної податкової інспекції у Ленінському районі м. СевастополядоКонцерну "Техвоєнсервіс"в особі Філії Концерну "Техвоєнсервіс" "Севастопольський автомобільний ремонтний завод" про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Севастополя (далі ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя) звернулася до суду з адміністративним позовом до Концерну "Техвоенсервіс" в особі Філії Концерну «Техвоєнсервіс» «Севастопольський автомобільний ремонтний завод» про стягнення заборгованості зі сплати земельного податку в сумі 22697,37 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем порядку та строків сплати заборгованості перед бюджетом зі сплати земельного податку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 24.03.2010 відкрито провадження в адміністративній справі. Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 24.03.2010р. закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя (далі ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя) позов підтримав, надав суду пояснення, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача - Концерну "Техвоєнсервіс" в особі Філії Концерну "Техвоєнсервіс" "Севастопольський автомобільний ремонтний завод" надав суду заперечення, з яких вбачається, що відповідач проти позову заперечує, вважає, що право на постійне користування земельною ділянкою - 4,5926 га. що розташована за адресою вул. Шабаліна, 2 у м. Севастополі надано Державному підприємству "Севастопольський автомобільний ремонтний завод", який і є користувачем. Концерн "Техвоенсервіс" в особі Філії Концерну "Техвоєнсервіс" "Севастопольський автомобільний ремонтний завод" не укладав договорів оренди вказаної земельної ділянки, помилково надає декларацію з визначеним розміром земельного податку з вересня 2006р., він не є користувачем даної земельної ділянки, та відповідно і платником земельного податку.
Суд, заслухав пояснення представника позивача, представника відповідача, встановивши обставини по справі, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно пункту 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», від 04.12.90 № 509 Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, у підпорядкуванні якої, зокрема, знаходиться Державна податкова інспекція в Ленінському районі м. Севастополя.
Як встановлено, Концерн «Техвоєнсервіс» є субєктом підприємницької діяльності юридичною особою, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності, виданим Соломянською районною у м. Києві державною адміністрацією (а.с.34). Філія Концерну «Техвоєнсервіс» «Севастопольський автомобільний ремонтний завод», є відокремленим підрозділом Концерну «Техвоєнсервіс», утворений Наказом генерального директорат Концернту "Техвоенсервіс" від 05.09.2006р. № 140-АГД, без права юридичної особи, та перебуває на обліку в ДПІ в Ленінському районі м. Севастополя як платник податків і зборів з 15.09.2006.
Як вбачається з Державного Акту 1-КМ № 001580 на право постійного користування земельною ділянкою, Розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації № 2411-р від 31.12.1999 ДП "Севастопольський автомобільний ремонтний завод" передана в постійне користування земельна ділянка площею 4,5926 га, розташованої за адресою: м. Севастополь, вул. Шабаліна, 2 для обслуговування будівель і споруд заводу з віднесенням цих земель до категорії земель оборони. (а.с. 31 -32)
Наказом Міністра оборони України № 388 від 06.07.2006р., діяльність Державного підприємства Міністерства оборони України "Севастопольський автомобільний ремонтний завод" припинено реорганізувавши шляхом приєднання до державного господарського об'єднання Концерн "Техвоенсервіс". Усі основні фонди та оборотні кошті інші матеріальні та не матеріальні цінності підприємства закріплені за Концерном "Техвоенсервіс". (а.с.70)
Спеціальним законом, який визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку є Закон України «Про плату за землю» № 2535-XII від 03.07.1992, з наступними змінами та доповненнями (далі Закон № 2535).
Відповідно до статті 2 Закону № 2535 використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Статтею 5 Закону № 2535 встановлено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Згідно статті 14 Закону № 2535 платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно п.п. 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-Ш від 21.12.2000, з наступними змінами та доповненнями (далі Закон № 2181) передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Пунктом 5.1 статті 5 Закону № 2181 зазначене, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
20.01.2009р. Концерном "Техвоенсервіс" в особі Філії Концерну «Техвоєнсервіс» «Севастопольський автомобільний ремонтний завод» (далі - Концерн "Техвоенсервіс" ФК «Техвоєсервіс»«САРЗ») до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя подано податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік, відповідно до якого сума податку за 2009 рік складає 136184,37 грн., де щомісячний платіж складає 11348,70 грн. (а.с.28).
Згідно частини першої статті 17 Закону № 2535 податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
З матеріалів справи вбачається, що за 2009 рік у відповідача склалася заборгованість по сплаті самостійно узгодженого зобовязання по орендної платі за землю за листопад 2009р. та грудень 2009р.
Відповідно до п.п. 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону № 2181, якщо узгоджена сума податкового зобов'язання не сплачена платником податків в строк, то вона признається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно статті 13 Закону № 2535 підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до статті 15 Закону № 2535 власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Відповідно статті 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Так, відповідно п.п. 6.2.2. пункту 6.2 статті 6 зазначеного закону, податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Відповідно п. 6.2.3. ст. 6 Закону № 2181, податкові вимоги надсилаються - а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідачу була направлена перша податкова вимога № 1/618 від 03.12.2008р., та друга податкова вимога № 2/71 від 15.01.2009р., яки відповідачем були отримані (а.с. 25, 26).
Таким чином, на момент звернення до суду із адміністративним позовом заборгованість відповідача по земельному податку складає 22697,37 грн., що також підтверджується обліковою карткою платника (а.с. 5 - 18).
Доводи представника відповідача, якими обґрунтовувалися заперечення на позов суд не може прийняти до уваги, вважає, що вони безпідставні та не відповідають фактичним обставинам. Крім того, судом встановлено, що 24.02.2010р. Постановою № 2а-2977\09\2770 Окружного адміністративного суду м. Севастополя був задоволений позов Прокурора Ленінського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя до Концерну "Техвоенсервіс" в особі Філії Концерну «Техвоєнсервіс» «Севастопольський автомобільний ремонтний завод» про стягнення заборгованості зі сплати земельного податку в сумі 122024,95 грн., якою стягнуто земельного податку з відповідача за період вересень 2009р., жовтень 2009р. Постанова суду оскаржена у апеляційному порядку не була, та набрала чинності.
Відповідно до пункту 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, в містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції подають до судів позови, зокрема про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок майна.
Згідно підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону № 2181, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.
Враховує вищезазначене, аналізуючи законодавство, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, є такими, що засновані на законі, та підлягають задоволенню у повному обсязі, а заборгованість в сумі 22697,37 грн., стягненню з відповідача.
Постанова складена та підписана в порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 21.05.2010 р.
Керуючись статтями 158-163 статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя задовольнити повністю.
Стягнути з Концерну “Техвоєнсервіс”в особі Філії концерну "Техвоенсервіс" "Севастопольський автомобільний ремонтний завод" (вул. Шабаліна, буд. 2 м. Севастополь, р\р 26001053705800 в АТ "УкрСиббанк", МФО 351005, ЄДРПОУ 33689867) на користь Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя (вул. Кулакова, буд. 37 м. Севастополь, р/р 33210811700007, код ЄДРПОУ 24035598, код платежу 13050100, одержувач Ленінський місцевий бюджет, банк одержувача УДК у м.Севастополі, МФО 824509) заборгованість перед бюджетом з земельного податку у сумі 22697 (двадцять дві тисячі шістсот дев'яносто сім) грн. 37 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова не набрала законної сили.
СуддяпідписО.В. Мінько
О.В. Мінько
З оригіналом згідно
СуддяО.В. Мінько