
НОВОМИКОЛАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
смт Новомиколаївка
УХВАЛА
Іменем України
10 червня 2021 року ЄУ № 322/415/21 (Провадження № 1-кп/322/68/21)
Новомиколаївський районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Губанова Р.О., секретар судового засідання Блажко О.П., за участю прокурора Бреславського О.В., підозрюваної ОСОБА_1 , розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Запоріжжя, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , якій повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-1 КК України,
встановив:
12.05.2021 до Новомиколаївського районного суду Запорізької області надійшло клопотання прокурора, який здійснює процесуальне керівництво - начальника відділу нагляду за додержанням законів органами фіксальної служби Запорізької обласної прокуратури Олександра Володимировича Бреславського про звільнення особи від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 4 серпня 2020 року за №32020080000000043.
В обґрунтування клопотання прокурором зазначено наступне.
Досудовим розслідуванням встановлено, що філія «Запорізький кінний завод №86» ДП «Конярство України» (код за ЄДРПОУ 37727937) діє відповідно до Положення «Про філія «Запорізький кінний завод №86» ДП «Конярство України», затвердженого наказом ДП «Конярство України» №4 від 08.06.2011 та погодженого з Міністерством аграрної політики України.
Місцезнаходження філії: Запорізька область, Новомиколаївський район, село Трудове, вул. Центральна, 1, основний вид діяльності: розведення коней та інших тварин родини, як платник податків перебуває на обліку в ГУ ДПС у Запорізькій області (Вільнянське управління, Новомиколаївська ДПІ), яка знаходиться за адресою: 70100, Запорізька обл, смт Новомиколаївка, вул. Івана Клевчука, 89).
Відповідно до п.9.4 Положення «Про філію «Запорізький кінний завод №86» ДП «Конярство України» положення - працівники філії обов`язково повинні виконувати накази (розпорядження) ДП «Конярство України»; накази (розпорядження) керівника Філії; умови Положення; умови колективного договору; наказ про конфіденційну інформацію; посадові інструкції; інструкції з діловодства; правила внутрішнього трудового розпорядку.
Згідно п.8 Розділу II «Завдання та обов`язки» посадової інструкції головного бухгалтера: за погодженням з власником (керівником) підприємства забезпечує перерахування податків та зборів, передбачених законодавством, проводить розрахунки з іншими кредиторами відповідно до договірних зобов`язань.
Відповідно до п.1 Розділу VII: «Взаємовідносини (зв`язки за посадою)» посадової інструкції головного бухгалтера: за відсутності головного бухгалтера його обов`язки виконує заступник (за відсутності останнього - особа, призначена у відповідному порядку), який набуває відповідних прав і несе відповідальність за належне виконання покладених на нього обов`язків.
Наказом від 23 квітня 2020 року №95-к ОСОБА_1 прийнято на посаду заступника головного бухгалтера філії «Запорізький кінний завод № 86» ДП «Конярство України».
Відповідно до наказу від 24.04.2020 №19 по філії «Запорізький кінний завод» № 86 ДП «Конярство України» ОСОБА_1 наказано: підписання та подачу електронної податкової звітності робити електронним ключем бухгалтера, оформленим на ОСОБА_1 .
Наказом від 24.04.2020 №97-к «Про тимчасове виконання обов`язків головного бухгалтера ОСОБА_1 » на ОСОБА_1 покладено тимчасово виконання обов`язків головного бухгалтера.
Наказом від 05.06.2020 №141-к на заступника головного бухгалтера ОСОБА_1 покладено тимчасове виконання функціональних обов`язків керівника філії «Запорізький кінний завод № 86» ДП «Конярство України».
Наказом від 09.07.2020 №191-к на заступника головного бухгалтера ОСОБА_1 покладено виконання функціональних обов`язків керівника філії «Запорізький кінний завод №86» ДП «Конярство України».
Окрім того, на ОСОБА_1 відповідно до вимог наступних законодавчих актів, були покладені відповідні обов`язки.
Так, згідно з ст.67 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п.16.1.2 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ платник податку зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.
Крім того, згідно з п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ платник податку зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі Закон України) передбачено значення терміну єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з п.1 ч.1 ст.4 Закону України платниками єдиного внеску є - роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 Закону України платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Пунктом 4 цієї ж статті Закону України платник єдиного внеску зобов`язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з п.1 ч.1 ст.7 Закону України єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно- правовими договорами.
Відповідно до ч.8 ст.9 Закону України платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у п.4, п.5 та п.5-1 ч.1 ст.4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20-го числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у п.1 ч.1 ст.4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов`язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення).
Згідно з ч.12 ст.9 Закону України єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов`язаннями зі сплати єдиного внеску зобов`язань зі сплати додатків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами, зобов`язання зі сплати єдиного внеску проводяться в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до Кримінального кодексу України від 05.04.2001 №2341-ІІІ (зі змінами та доповненнями, далі - КК України) службовими особами є особи, пні постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного правління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на вказаних посадах філії Запорізький кінний завод №86» ДП «Конярств України» була службовою особою, відповідальною за правильність та своєчасність перерахування єдиного і внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в філії «Запорізький кінний завод №86 ДП «Конярство України» до фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Однак, ОСОБА_1 , будучи службовою особою підприємства філії «Запорізький кінний завод №86» ДП «Конярство України», в період з 24.04.2020 по 11.08.2020, діючи в порушення зазначених вимог законодавства, усвідомлюючи покладену на неї відповідальність щодо правильного та своєчасного перерахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, діючи протиправно та передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді ненадходження до фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування грошових коштів, бажаючи їх настання, достовірно знаючи, що зобов`язання із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, маючи реальну можливість його сплатити, умисно ухилилась від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 1 773 856,33 грн, що є значним розміром, за наступних обставин.
Так, у період з 24.04.2020 по 11.08.2020 ОСОБА_1 , будучи службовою особою філії «Запорізький кінний завод №86» ДП «Конярство України», відповідальною за правильність та своєчасність перерахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, перебуваючи за юридичною адресою підприємства: АДРЕСА_2 , діючи умисно, маючи повноваження щодо розпорядження коштами підприємства, які надходили в результаті здійснення фінансово-господарської діяльності на розрахункові рахунки та в касу підприємства, не сплатила єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на загальну суму 1 773 856,33 грн.
При цьому, ОСОБА_1 , будучи службовою особою філії «Запорізький кінний завод №86» ДП «Конярство України», всупереч зазначених вимог законодавства, грошові кошти, що підлягали сплаті одночасно з отриманням перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), витратила на господарські та інші потреби підприємства, які не мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями.
У період наявної заборгованості по сплаті єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на загальну суму 1 773 856,33 грн за період квітня - серпня 2020 року, сума витрат підприємства, непов`язана із витратами на сплату єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або сплатою податків та виплатою заробітної плати значно перевищує суму, пов`язану зі сплатою єдиного соціального внеску, що свідчить про можливість ОСОБА_1 сплати вказаної заборгованості та відповідно склала 25 544 661,6 грн.
Пунктом 5 Підрозділу 1 розділу XX Перехідних положень ПК України передбачено, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян (НМДГ), то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної пп.169.1.1 п.169.1 ст.169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року.
Згідно з пп.169.1.1 п.169.1 ст.169 ПК України, сума податкової соціальної пільги дорівнює 100 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, - для будь-якого платника податку.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» №2629-VІІІ від 23.11.2018 року розмір прожиткового мінімуму установлено у сумі 1853 гривень.
Тобто, за нормами чинного законодавства неоподатковуваний мінімум доходів громадян в 2019 році - 926,5 гривень (50% прожиткового мінімуму).
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 14.11.2019 року №294-ІХ з 1 січня 2020 року розмір прожиткового мінімуму установлено у сумі 2 102 гривень.
Тобто, за нормами чинного законодавства неоподатковуваний мінімум доходів громадян в 2020 році - 1 051 гривень (50% прожиткового мінімуму).
Таким чином, на час перебування на посадах філії Запорізький кінний завод №86» ДП «Конярство України» ОСОБА_1 до фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування не надійшли грошові кошти на загальну суму 1 773 856,33 грн, що є значним розміром.
Таким чином, встановлена достатність доказів для підозри ОСОБА_1 в умисному ухиленні від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, вчинене службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування коштів у значних розмірах, тобто у вчиненні злочину, передбаченому ч.1 ст.212-1 КК України.
Станом на 12.04.2021 вказані суми сплачено до фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування філією «Запорізький кінний завод №86» ДП «Конярство України» в повному обсязі.
У підготовчому судовому засіданні прокурор підтримав клопотання з наведених у ньому підстав.
Підозрювана у підготовчому судовому засіданні визнала вказані обставини, встановлені під час досудового розслідування, а також не заперечувала проти закриття кримінального провадження щодо неї, що підтверджується і її письмовою згодою на звільнення від кримінальної відповідальності, доданою до клопотання прокурора.
Вирішуючи питання про наявність підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності та закриття провадження у справі, суд виходить з наступного.
Згідно з ч.1 ст.285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
За правилом ч.4 ст.121-1 КК України, звільняється від кримінальної відповідальності особа, яка вперше вчинила діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування чи страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а також відшкодувала шкоду, завдану фондам загальнообов`язкового державного соціального страхування їх несвоєчасною сплатою (штрафні санкції, пеня).
ОСОБА_1 підозрювалась у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.212-1 КК України, і визнала встановлені під час досудового розслідування обставини. Грошові кошти, які не були сплачені і не надішли до фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування під час перебування ОСОБА_1 на посадах т.в.о. головного бухгалтера і заступника головного бухгалтера, в подальшому, до притягнення ОСОБА_1 до кримінальної відповідальності, були сплачені до цих фондів в повному обсязі.
Частиною першою статті 286 КПК України визначено, що звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.
Відповідно до ч.3 ст.288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно з п.1 ч.2 ст.284, п.2 ч.3 статті 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження, у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав, передбачених ч.4 ст.212-1 КК України, для звільнення підозрюваної від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження.
Керуючись ч.4 ст.212-1 КК України, ст.ст.284, 314, 369-372, 392, 532 КПК України, суд
ухвалив:
звільнити ОСОБА_1 , від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.212-1 КК України, на підставі ч.4 ст.212-1 КК України.
Закрити кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 4 серпня 2020 року за №32020080000000043.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвалу може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду через Новомиколаївський районний суд Запорізької області, шляхом подання апеляційної скарги протягом семи днів з дня проголошення ухвали.
Суддя Р.О. Губанов