Постанова № 9764568, 26.05.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.05.2010
Номер справи
2а-6012/10/2670
Номер документу
9764568
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

26 травня 2010 року           09:14           № 2а-6012/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладії А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі

м. Донецька

до Державного підприємства «З ліквідації збиткових вуглеводних,

вуглепереробних та торфодобувних підприємств

«Укрвуглеторфреструктуризація»

про стягнення суми заборгованості

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Нововолинську (надалі УПФУ в м. Нововолинську або позивач) звернулось до суду з позовом про стягнення з Державного підприємства з ліквідації збиткових вуглеводних вуглепереробних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»(надалі - відповідач) 91 543 грн. заборгованості по сплаті витрат на виплату та доставку пенсій за списком №2 за період з 01.11.2009р. по 31.03.2010р.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач повинен відшкодувати витрати на виплату і доставку пільгових пенсій за Списком №2 по працівникам підприємства за період з 01.11.2009р. по 31.03.2010р. в розмірі 91 543 грн. у відповідності до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення»та на Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (затверджена постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003р.).

У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав. В письмових запереченнях посилається на те, що ДП «Укрвуглеторфреструктуризація»не є правонаступником шахт, що ліквідуються, до заходів з ліквідації гірничого підприємства - не відноситься пенсійне забезпечення звільнених працівників шахт, які передано на ліквідацію. Окрім цього, ніяких зобов'язань по виплаті пільгових пенсій та відшкодуванню фактичних витрат на їх доставку від ліквідаційної комісії замовнику виконання робіт не передавалось, працівники шахти були звільнені, а підприємству було передано лише об'єкти ліквідації, а не шахти.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи позивач повідомлений належним чином, направив до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача.

У зв’язку з нез’явленням представника позивача, відповідно до ст. 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Пунктом 2 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон № 1058-ІУ) встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мати право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058-ІУ в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом «Про пенсійне забезпечення»(даті –Закон № 1788-XII). При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІУ, п. 6 Інструкції Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 підприємства, на яких працівники вийшли на пенсію на пільгових умовах, здійснюють відшкодування коштів Пенсійному фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених пільгових умовах.

Відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Закону №1058-ІУ в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а», «б»-«з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»відповідачу за період 01.09.2009р. по 30.11.2009р. нараховано до відшкодування фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за Списоком №1, в розмірі 4437 980 грн. 01 коп.

27.08.1997р. постановою Кабінету Міністрів України №939 затверджено Порядок ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств (далі - Порядок).

В пункті 7 вказаної постанови зазначено, що Міністерство вугільної промисловості України на підставі рішення про ліквідацію гірничого підприємства не пізніше ніж за рік до початку її проведення видає відповідний наказ, в якому визначаються заходи з підготовки гірничого підприємства до ліквідації, особи, відповідальні за їх проведення, дата припинення робіт з видобутку (переробки) вугілля та дата початку робіт з ліквідації гірничого підприємства, терміни їх виконання, а також підприємства, на які покладаються функції з проведення відповідно до затвердженого проекту ліквідації гірничого підприємства заходів, спрямованих на подолання соціально-економічних, гідроекологічних та інших негативних наслідків цієї ліквідації, та із здійснення постійного контролю стану гірничого підприємства, що ліквідується або ліквідовано.

05.06.2003 року Наказом Міністерством палива та енергетики України «Про удосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго»№280 створено державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».

Відповідно до п. 8 Наказу Міністерства вугільної промисловості України №612 від 29.12.2007р «Про реорганізацію державних підприємств з ліквідації вугледобувних, торфодобувних та вуглепереробних підприємств»було створено ДП «Укрвуглеторфреструктуризація». та встановлено, що воно є правонаступником усіх майнових прав та обов'язків Донецької виконавчої дирекції з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств згідно з передавальними балансами.

Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи №247589 ДП «Укрвуглеторфреструктуризація»зареєстроване Святошинською районною у місті Києві державною адміністрацією 23.01.2008р. (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 35703830), про що зроблено запис за №10721020000021724.

Пунктом першим Наказу ДП «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних, та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»Міністерства вугільної промисловості України №10 від 29.02.2008 року створено Донецьку виконавчу дирекцію з ліквідації шахт як відокремлений структурний підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

Відповідно до пункту 8 наказу Міністерства вугільної промисловості України від 29.12.2007 року №612 «Про реорганізацію державних підприємств з ліквідації вугледобувних, торфодобувних та вуглепереробних підприємств» було створено ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» та встановлено що воно є правонаступником усіх майнових прав та обов'язків ДП «Донвуглереструктуризація», згідно з передавальним балансом (тільки державного підприємства замовника, а не основних виробничих фондів, які передано на ліквідацію або ліквідовано).

Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи №247589 ДП «Укрвуглеторфреструктуризація»зареєстроване Святошинською районною у місті Києві державною адміністрацією 23.01.2008р. (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 35703830), про що зроблено запис за №10721020000021724.

В судовому засідання встановлено, що Державне підприємство «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» є замовником та виконавцем робіт, передбачених Проектами ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств України, що виконуються за рахунок бюджетного фінансування та зі здійснення постійного контролю стану гірничих підприємств, що ліквідуються або ліквідовані (відповідно до п. 7 Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств затвердженого Постановою КМУ України від 27.08.1997р. № 939).

Пункт 18 Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.1997 року №939 надає виключний перелік заходів які повинні бути здійснені замовником з подолання негативних соціально-економічних наслідків ліквідації гірничого підприємства: «подолання негативних соціально-економічних наслідків ліквідації гірничого підприємства передбачає здійснення заходів щодо: завершення спорудження недобудованих житлових будинків, що перебували на балансі гірничого підприємства на момент прийняття рішення про його ліквідацію; безоплатного забезпечення вугіллям категорій осіб, визначених частиною п'ятою статті 48 Гірничого закону України».

Питання правонаступництва гірничих підприємств, що ліквідуються або консервуються, вирішуються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства (ч. 4 ст. 45 Гірничого Закону України).

Судом встановлено, що відповідач не є страхувальником за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням як роботодавець по відношенню до підприємств боржників, що ліквідовуються чи були ліквідовані, а отже відсутні підстави для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Частиною 2 Положення про відокремлені підрозділи ДП «Укрвуглеторфреструктуризація»встановлено мету діяльності підприємства яка, зокрема, є організація і контроль за комплексом робіт з ліквідації збиткових вугільних підприємств відповідно до проектів ліквідації та вимог чинного законодавства. Основним завданням виконавчої дирекції є організація і контроль за виконанням всього комплексу робіт по закриттю і ліквідації вугільних підприємств в найкоротший термін. Таким чином, метою діяльності підприємства не є ведення діяльності з метою отримання прибутку.

Суд вважає за доцільне наголосити на тому, що статтею 57 Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік»передбачено , що Пенсійний фонд України повинен списати недоїмку із страхових внесків, заборгованість з відшкодування пільгових пенсій (в тому числі витрат на їх доставку) та борг з фінансових санкцій та пені, що не погашені станом на 1 березня 2010 року на вугле- та торфодобувних підприємствах, які входять до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України.

Згідно положень листа Мінвуглепрому № 388/06/02-02 від 25.02.2010 року ДП «Укрвуглеторфреструктуризація»є вугледобувним підприємством (копія в матеріалах справи).

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на| яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивач не подав належних доказів, які б покладали на відповідача обов'язок виконувати зобов'язання шахт, які виникли у останніх перед позивачем.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що з наведених Позивачем підстав, у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97,158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні позову –відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Н.Г. Вєкуа

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –02.06.2010 року.