Постанова № 9764421, 26.05.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.05.2010
Номер справи
2а-13164/09/2670
Номер документу
9764421
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

26 травня 2010 року 16 год. 52 хв. № 2а-13164/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О. при секретарі судового засідання Рисик Р.М. вирішив адміністративну справу

за позовомВиборного органу громадян Первинної професійної спілки «Профсоюз»

доДержавної податкової інспекції у Голосіївському району м. Києва

провизнання протиправними дії щодо надсиланням податкового повідомлення рішення від 28.10.2009 року №0000192203/3

За участю представників:

позивача: Митнюк В.І.,

відповідача: Піскун І.О.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАСУ в судовому засіданні 26.05.2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст складено і підписано 31.05.2010 року.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Виборний орган громадян Первинної професійної спілки «Профсоюз» (далі Позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському району м. Києва (далі - Відповідач) щодо визнання протиправними дії Відповідача повязані з надсиланням податкового повідомлення рішення від 28.10.2009 року №0000192203/3 (з урахуванням змін позовних вимог).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.11.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-13164/09/2670 та призначено попереднє судове засідання 23.12.2009 р.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.03.2010 року закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.

У судове засідання 26.05.2010р. Позивач, Відповідач прибули.

Позивач позов підтримує в повному обсязі. Позовні вимоги вмотивовує тим, що Відповідач всупереч діючому законодавству шляхом надсилання податкового повідомлення рішення від 28.10.2009 року з дробом три фактично встановив платнику податку граничний строк сплати податкового зобовязання в процесі судового оскарження податкового повідомлення рішення від 28.08.2009 року №0000192203/2.

Відповідач проти позову заперечує з підстав викладених у письмових запереченнях від 11.01.2010 року №31/9/10-011 та поясненнях в судовому засіданні, що надсилаючи Позивачу відповідь на скаргу ДПІ керувалася виключно нормами, встановленими податковим законодавством.

Дослідивши наявні матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Первинна професійна спілки «Профсоюз»діє на підставі Статуту, який затверджено загальними установчими зборами від 11 травня 2005 року, протокол №1, зареєстрована в Голосіївському районі по вул. Ломоносова, 8-б (ідентифікаційний код 33494040), що підтверджується довідкою №12237,05 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

В період з 06 по 17 квітня 2009 року Відповідачем проведено виїзну позапланову перевірку Позивача, відповідно до направлення №528 від 06.04.2009 року, за результатами якої складено акт №219/1-22-01-33494040 від 22.04.2009 року.

Відповідач листом, який отримано Позивачем 21.04.2009 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення від 17.04.2009 року №53566822, запрошував Позивача прибути до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва для ознайомлення та підписання з актом про результати виїзної позапланової перевірки та протоколом про адміністративне правопорушення.

22.04.2009 року №414/3/22-01 Відповідачем складено акт про відмову від підпису акту позапланової виїзної перевірки Первинної професійної спілки «Профсоюз».

За результатами перевірки Позивача Відповідачем прийнято податкові повідомлення рішення від 28.04.2009 року №0000192203/0, яким визначено 1284293 грн. податку на прибуток і 1284293 грн. штрафної санкції, застосованої з посиланням на підпункти 17.1.1 і 17.1.6 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», та №0000661750/0, яким визначено 807271 грн. податку з доходів фізичних осіб та 1614542 грн. штрафної санкції, застосованої відповідно до підпункту 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 вказаного закону.

Рішеннями Відповідача від 03.07.2009 року №10451/10/25-011 і Державної податкової адміністрації м. Києва від 20.08.2009 року № 3327/10/25-114, прийнятими за результатами розгляду первинної і повторної скарг, вказані податкові повідомлення-рішення залишено без змін. На підставі зазначених рішень, прийнятих за результатами розгляду скарг, Відповідачем відповідно до вимог Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних(фінансових санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації країни від 21.06.2001 року №253, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 року №567/5858 (із змінами і доповненнями), з метою доведення до платника податків граничного строку сплати податкового зобовязання, зазначеного в раніше надісланому податковому повідомленні, направлено Позивачу податкові повідомлення рішення від 06.07.2009 року №0000192203/1 і №0000661750/1 та від 28.08.2009 року №0000192203/2 і №0000661750/2.

Рішенням від 28.10.2009 року №23633/7/25-0515 Державної податкової адміністрації України за результатами розгляду повторних скарг Позивача залишено без змін податкові повідомлення рішення від 06.07.2009 року №0000192203/1 і №0000661750/1 та від 28.08.2009 року №0000192203/2 і №0000661750/2, а скарги без задоволення. На підставі зазначеного рішення Відповідачем направлено Позивачу податкові повідомлення рішення від 28.10.2009 року №0000192203/3 і №0000661750/3.

22.10.2009 року Позивачем подано позов до Окружного адміністративного суду міста Києва до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва про визнання не чинним та скасування окремого положення податкового повідомлення рішення від 28.08.2009 року №0000192203/2 в частині нарахування платнику податків штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1284493 грн. Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.11.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-13002/09/2670 і призначено попереднє судове засідання 27.11.2009 року.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд, вирішуючи справу, виходить з такого.

Згідно з преамбулою Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(із змінами і доповненнями) 21.12.2000 року №2181-III (далі Закон №2181-III), цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до підпункту 5.2.2. пункту 5.2. ст. 5 Закону №2181-III у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.

З урахуванням положень пункту 16.2 статті 16 цього Закону керівник відповідного контролюючого органу (або його заступник) може прийняти рішення про продовження строків розгляду скарги платника податків понад строки, визначені в абзаці першому цього підпункту, але не більше шістдесяти календарних днів, та письмово повідомити про це платника податків до закінчення двадцятиденного строку, зазначеного в абзаці першому цього підпункту.

Якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків не надсилається платнику податків протягом двадцятиденного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника контролюючого органу (або його заступника), така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначених строків. Скарга вважається також повністю задоволеною на користь платника податків, якщо рішення керівника контролюючого органу (або його заступника) про продовження строків її розгляду не було надіслано платнику податків до закінчення двадцятиденного строку, зазначеного в абзаці першому цього підпункту.

Остаточне рішення вищого (центрального) органу контролюючого органу за заявою платника податків не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене у судовому порядку.

Відповідно до підпункту 5.2.3. пункту 5.2. ст. 5 Закону №2181-III заява, подана із дотриманням строків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, зупиняє виконання платником податків податкових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні, на строк від дня подання такої заяви до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума податкового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.

Процедура адміністративного оскарження, згідно з підпунктом 5.2.4 пункту 5.2. ст. 5 Закону №2181-III, закінчується:

- останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі коли така заява не була подана у зазначений строк;

- днем отримання платником податків рішення контролюючого органу про повне задоволення скарги, викладеної у заяві;

- днем отримання платником податків рішення контролюючого органу, що не підлягає подальшому адміністративному оскарженню.

День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

Відповідно до абзацу другого підпункту 5.2.5. пункту 5.2. ст. 5 Закону №2181-III платник податків зобов'язаний письмово повідомляти контролюючий орган про кожний випадок судового оскарження його рішень.

Відповідно до вимог пункту 1. 2. розділу 2 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних(фінансових санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації країни від 21.06.2001 року №253, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 року №567/5858 (із змінами і доповненнями) (далі Порядок) органи державної податкової служби України направляють платникам податків податкові повідомлення та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Відповідно до пункту 4.4. розділу 4 Порядку після складання в той самий день податкове повідомлення передається структурному підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, для надсилання (вручення) платнику податків. У структурному підрозділі, який склав податкове повідомлення, залишається його копія.

Структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції податкового органу, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, у день отримання податкового повідомлення від структурного підрозділу, що його склав, надсилає (вручає) податкове повідомлення платнику податків. При цьому корінець податкового повідомлення залишається в податковому органі (пункт 4.5. розділу 4 Порядку).

Пунктом 5.3. розділу 5 Порядку передбачено, що у разі подання платником податків скарги щодо визначеного в податковому повідомленні податкового зобов'язання з дотриманням вимог Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.12.96 N 29 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 18.12.96 за N 723/1748 (в редакції наказу від 02.03.2001 N 82) із змінами та доповненнями, структурний підрозділ, який склав таке податкове повідомлення, у день отримання скарги (інформації про подання повторної скарги) уносить відповідні дані до реєстру податкових повідомлень.

Після закінчення розгляду скарги структурний підрозділ, який склав таке податкове повідомлення, підшиває другий примірник вмотивованого рішення за скаргою платника податків, у тому числі рішення про продовження терміну розгляду скарги, або рішення про податковий компроміс до справи платника податків поряд з корінцем податкового повідомлення, що оскаржувалося, та:

а) у разі часткового скасування раніше прийнятого рішення про нарахування суми податкового зобов'язання складає та направляє платнику податків згідно із зазначеним Порядком нове податкове повідомлення, при цьому раніше надіслане податкове повідомлення вважається відкликаним;

б) у разі збільшення податковим органом суми податкового зобов'язання за результатами розгляду скарги платника податків складає та направляє платнику податків згідно із зазначеним Порядком окреме податкове повідомлення на суму збільшення податкового зобов'язання, при цьому раніше надіслане податкове повідомлення не відкликається.

З метою доведення до платника податків граничного строку сплати податкового зобов'язання, зазначеного в раніше надісланому податковому повідомленні (у разі, якщо сума податкового зобов'язання за результатами розгляду скарги збільшується або залишається без змін, а раніше надіслане податкове повідомлення не відкликається), податковим органом складається та надсилається (вручається) платнику податків податкове повідомлення, яке має номер первинного податкового повідомлення, при цьому через дріб проставляється номер скарги, щодо якої воно складене (1 - для першої, 2 - для другої тощо), крім того, таке податкове повідомлення містить новий граничний термін сплати податкового зобов'язання.

Аналогічні дії здійснюються у разі подання платником податків повторної скарги.

Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.12.96 №29 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 18.12.96 за N 723/1748 (в редакції наказу від 02.03.2001 № 82) із змінами та доповненнями (далі - Положення) визначає порядок подання та розгляду органами державної податкової служби скарг платників податків при оскарженні ними в адміністративному порядку:

1) податкових повідомлень, податкових повідомлень-рішень (далі - податкові повідомлення) про визначення сум податкових зобов'язань, штрафних (фінансових) санкцій та податкових вимог щодо податкового боргу;

2) рішень про:

- заборону здійснення операцій із заставленими активами платника податків (припис);

- розподіл суми податкових зобов'язань або податкового боргу між платниками податків, що виникають унаслідок реорганізації;

- погашення податкових зобов'язань, забезпечених податковою заставою, до проведення реорганізації;

- установлення солідарної відповідальності за сплату податкових зобов'язань платника податку, що реорганізовується;

- поширення права податкової застави на всі активи платника податків, який створюється шляхом об'єднання інших платників податків;

- продаж активів, що перебувають у податковій заставі; самостійне визначення органами державної податкової служби складу активів, що підлягають продажу (акт опису);

- арешт активів;

- дострокове розірвання договорів про розстрочення, відстрочення податкових зобов'язань за ініціативою органу державної податкової служби;

- подання платником податків нової податкової декларації з виправленими показниками;

- застосування штрафних (фінансових) санкцій;

3) постанов по справі про адміністративне правопорушення.

Абзацом 13 пункту 10 Положення ксерокопія рішення, прийнятого органом державної податкової служби вищого рівня за розглядом повторної скарги платника податків, надсилається для виконання до органу державної податкової служби (податкове повідомлення, податкова вимога або рішення якого було оскаржено) за місцем взяття на облік платника податків і зберігається у справі з матеріалами розгляду скарги, які долучаються до справи платника податків з оподаткування.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивач не погоджується з діями Відповідача в частині надіслання податкового повідомлення рішення від 28.10.2009 року №0000192203/3, оскільки в цей час ним подано 22.10.2009 року адміністративний позов до Окружного адміністративного суду міста Києва до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва про визнання не чинним та скасування окремого положення податкового повідомлення рішення від 28.08.2009 року №0000192203/2 в частині нарахування платнику податків штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1284493 грн. Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.11.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-13002/09/2670 і призначено попереднє судове засідання 27.11.2009 року. Вищезазначену ухвалу Відповідачем отримано 16.11.2009 року, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції №6701/9.

В своїй заяві про зміну позовних вимог Позивач посилаючись на вимоги Закону №2181-III зазначає, що Відповідно до підпункту 5.2.3. пункту 5.2. ст. 5 заява, подана із дотриманням строків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, зупиняє виконання платником податків податкових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні, на строк від дня подання такої заяви до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума податкового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.

Посилання Позивача , що в період оскарження податкового повідомлення-рішення ним дотримано вимог діючого законодавства та повідомлено Відповідача про звернення до суду з адміністративним позовом, на підставі чого останній не повинен був надсилати податкове повідомлення рішення від 28.10.2009 року №0000192203/3, є помилковим з огляду на таке.

Як зазначено у абзаці другому підпункті 5.2.5. пункту 5.2. ст. 5 Закону №2181-III платник податків зобов'язаний письмово повідомляти контролюючий орган про кожний випадок судового оскарження його рішень.

З матеріалів справи вбачається і не заперечується Позивачем, що в період звернення Позивача до суду з адміністративним позовом 22.10.2009 року, Державна податкова адміністрація України розглядала повторні скарги Позивача з доповненням (вхідні №8503/6, №8962/6, №10900/6 ДПА України від 31.08.2009 року, 09.09.2009 року, 26.10.2009 року відповідно) на податкові повідомлення - рішення ДПІ у Голосіївському районі м. Києва від 28.04.2009 року №0000192203/0, №0000661750/0 (від 06.07.2009 року №0000192203/1, №0000661750/1 і від 28.08.2009 року №0000192203/2, №0000661750/2). Державна податкова адміністрація України рішенням від 18.09.2009 року №9230/6/25-0515 (20188/7) і листом від 25.09.2009 року № 9515/6/25-0515 (20877/7) продовжила строк розгляду скарг до 29.10.2009 року.

Отже, Позивач повинен був повідомити Державну податкову адміністрацію України про звернення до суду з адміністративним позовом щодо визнання не чинним та скасування окремого положення податкового повідомлення рішення від 28.08.2009 року №0000192203/2 в частині нарахування платнику податків штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1284493 грн.

Таким чином, Державною податковою адміністрацією України завершено розгляд повторних скарг Позивача і прийнято рішення від 28.10.2009 року №23633/7/25-0515, яким залишено без змін податкові повідомлення рішення від 06.07.2009 року №0000192203/1 і №0000661750/1 та від 28.08.2009 року №0000192203/2 і №0000661750/2, а скарги без задоволення.

Відповідно абзацу тринадцятого пункту 10 Положення Державною податковою адміністрацією України надіслано рішення від 28.20.2009 року для виконання до органу державної податкової служби (рішення якого було оскаржено) - ДПІ у Голосіївському районі м. Києва, а Відповідач відповідно до абзацу третього пункту 5.3. розділу 5 Порядку виконав рішення від 28.20.2009 року шляхом складання і надіслання податкового повідомлення рішення з номером первинного повідомлення 0000192203, при цьому через дріб проставлено номер скарги щодо якої воно складено - /3.

Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи те, що Позивачем не надано доказів неналежних дій Відповідача в частині надіслання податкового повідомлення рішення від 28.10.2009 року №0000192203/3, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Л.О. Маруліна