Рішення № 97643521, 10.06.2021, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
10.06.2021
Номер справи
357/12994/20
Номер документу
97643521
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 357/12994/20

2/357/165/21

Категорія 43

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

10 червня 2021 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Орєхова О. І. ,

за участі секретаря - Сокур О. В.,

відповідача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному позовному провадженні в залі суду № 2 в м. Біла Церква цивільну справу за позовною заявою управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум субсидії, -

В С Т А Н О В И В :

В грудні 2020 року позивач управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області звернулося до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум субсидії, посилаючись на наступні обставини.

Відповідач, громадянин ОСОБА_1 , перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Білоцерківської міської ради (далі - управління), отримував в управлінні житлову субсидію.

Механізм та умови надання населенню житлових субсидій визначаються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі - Положення).

Особливістю даного спору є велика кількість змін щодо механізму та умов надання населенню житлових субсидій, що були здійснені Кабінетом Міністрів України з травня 2018 року. При посиланні на норми Положення, які діяли на момент спірних правовідносин і вже втратили свою актуальність, буде зазначено редакцію Положення.

Пунктом 4 Положення передбачено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

У відповідності до пункту 9 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

До 01 травня 2018 р. відповідач звертався до управління щодо отримання житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг та отримував субсидію.

З 01 травня 2018 р. було суттєво змінено умови надання житлових субсидій.

Так, п. 9 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018р. №329) було передбачено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому, соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Разом з тим, пунктом 16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018р. №329) було визначено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Так як, відповідачу субсидія надавалась на загальних підставах, то управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради на виконання п. 16 Положення ( в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018. №329) було здійснено розрахунок житлової субсидії в автоматичному режимі з травня 2018 р., як домогосподарству, яке отримувало житлову субсидію у попередньому сезоні та з жовтня 2018р. на опалювальний сезон.

Згідно розрахунку субсидії від 06 серпня 2018 року управлінням відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2018 року по вересень 2018 року в розмірі 322,53 грн. (копія розрахунку додається).

16 серпня 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з липня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 336,21 грн. щомісячно (копія розрахунку додається).

17 серпня 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, з серпня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 340,21 грн. щомісячно (копія розрахунку додається).

З початком опалювального періоду згідно розрахунку субсидії від 06 листопада 2018 року управлінням відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року в розмірі 562,48 грн. щомісячно (копія розрахунку додається).

21 листопада 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з листопада 2018 року по квітень 2019 року у розмірі 1349,32 гри. щомісячно (копія розрахунку додається).

23 січня 2019 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з січня 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 1541,66 грн. щомісячно (копія розрахунку додається).

14 лютого 2019 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з лютого 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 1537,28 грн. щомісячно (копія розрахунку додається).

17 квітня 2019 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з квітня 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 659,07 грн. щомісячно (копія розрахунку додається).

Згідно з розрахунком від 26 травня 2019 року субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2019 року відповідачу не призначено (копія розрахунку додається).

Під час особистого прийому відповідача з питань надання субсидії 13.06.2019 року спеціалістами управління з`ясовано, що відповідач перебуває у зареєстрованому шлюбі з 06.08.2014 року, але про цю обставину раніше не повідомляв (копія доповідної записки додається).

Відповідача було повідомлено про обов`язок щодо повідомлення про зміну обставин, які мають значення для визначення права на отримання та розміру житлової субсидії, встановлений пунктом 16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 201 8р. №329).

Відповідачу було запропоновано надати інформацію про доходи його дружини для розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року з врахуванням обставин, про які відповідачем повідомлено не було.

Враховуючи виявлені обставини, рішенням комісії по наданню житлових субсидій від 19.06.2019 року (протокол №9) відповідачу припинено дію субсидії через неповідомлення про обставини, зазначені в п. 16 Положення протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення (копії протоколу та Додатку 2 до протоколу додаються).

13.08.2019 року відповідачем подано заяву про перерахунок субсидії з урахуванням доходів дружини гр. ОСОБА_3 (копія додається).

До заяви відповідачем додано інформаційний листок домогосподарства, копію Відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків гр. ОСОБА_3 за період з 3 кварталу 2017 року по 2 квартал 2018 року від 19.09.2019 року, копію форми ОК-5 гр. гр. ОСОБА_3 від 14.08.2019 року (копії вказаних документів додаються).

Управлінням встановлено, що з 01 травня 2018 року відповідачем не повідомлено про обставини, що мали значення для визначення права на отримання субсидії, а саме: не надано інформації про доходи члена сім`ї, зареєстроване місце проживання якого відмінне від адреси домогосподарства, хоча такі доходи мали бути враховані при розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року. Не було надано інформації про дружину відповідача гр. ОСОБА_3 . Відтак, доходи гр. ОСОБА_3 не були враховані при розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року.

23.09.2019 року згідно наданої відповідачем 13.08.2019 року заяви проведено розрахунок суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії (копія додається).

Є очевидним та не потребує додаткового доведення факт неповідомлення відповідачем про обставини, що впливають на визначення права на отримання субсидії.

Відповідачу було направлено повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій від 15.09.2020 року №11792 (копія додається).

Також, відповідачу було направлено лист від 16.09.2020 року №11828, в якому відповідача проінформовано про можливість укладення графіку погашення надміру отриманих коштів (копія додається).

Відповідачу було повторно направлено повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій від 28.10.2020 року №15053 (копія додається).

Також, відповідачу було направлено лист від 29.10.2020 року №15100, в якому відповідача повторно проінформовано про можливість укладення графіку погашення надміру отриманих коштів (копія додається).

Проте, вказану можливість відповідачем не використано, за даним фактом управлінням 02.12.2020 року складено відповідний акт (копія додається).

А тому просили стягнути з гр. ОСОБА_1 надміру виплачену житлову субсидію в сумі 10 064 (десять тисяч шістдесят чотири) грн. 21 коп. та судовий збір в сумі 2 102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. ( а. с. 1-7 ).

Ухвалою судді від 28 січня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у вищезазначеній цивільній справі. Постановлено провести розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено судове засідання на 14 годину 30 хвилин 09 березня 2021 року ( а. с. 52-53 ).

Розгляд справи неодноразово відкладався, останній раз на 10.06.2021 року ( а. с. 71-73 ).

В судове засідання позивач не з`явився, 08 червня 2021 року за вх. № 26429 судом отримано клопотання, підписане представником управління Різник Я., в якому останній просив розглядати справу без участі представника управління за наявними у справі матеріалами. Управляння підтримує позицію, висловлену у поданій позовній заяві та проти заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 , кожний окремо, заперечували проти позовних вимог Управління, просили відмовити в задоволенні позовних вимог, так як такі вимоги позивача є безпідставними.

Суд, вислухавши пояснення відповідача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги позивача управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Судом встановлені фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_1 , перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Білоцерківської міської ради ( далі - управління ), отримував в управлінні житлову субсидію.

Позивач зазначає, що відповідач ОСОБА_1 до 01 травня 2018 року звертався до управління щодо отримання житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг та отримував субсидію.

Відповідно до ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Зазначене не спростовано і самим відповідачем, який наголосив, що вперше він звернувся до управління для отримання субсидії приблизно в 2015-2016 роках, в подальшому він не звертався та субсидія йому надавалася управлінням автоматично.

Згідно розрахунку субсидії від 06 серпня 2018 року управлінням відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2018 року по вересень 2018 року в розмірі 322,53 грн.

16 серпня 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з липня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 336,21 грн. щомісячно.

17 серпня 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, з серпня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 340,21 грн. щомісячно.

З початком опалювального періоду згідно розрахунку субсидії від 06 листопада 2018 року управлінням відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року в розмірі 562,48 грн. щомісячно.

21 листопада 2018 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з листопада 2018 року по квітень 2019 року у розмірі 1349,32 гри. Щомісячно.

23 січня 2019 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з січня 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 1541,66 грн. щомісячно.

14 лютого 2019 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з лютого 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 1537,28 грн. щомісячно.

17 квітня 2019 року відповідачу за перерахунком було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з квітня 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 659,07 грн. щомісячно.

Згідно з розрахунком від 26 травня 2019 року субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2019 року відповідачу не призначено, зазначене підтверджується доданими позивачем до матеріалів справи відповідними розрахунками ( а. с. 14-22 ).

Механізм та умови надання населенню житлових субсидій визначаються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі - Положення).

Як зазначеного вище відповідач до 01 травня 2018 р. відповідач звертався до управління щодо отримання житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг та отримував субсидію.

Пунктом 4 Положення передбачено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

У відповідності до пункту 9 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Встановлено, що з 01 травня 2018 р. було суттєво змінено умови надання житлових субсидій ( постанова Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018р. №329).

Так, п. 9 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018р. №329) було передбачено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому, соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Разом з тим, пунктом 16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018р. №329) було визначено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Так як, відповідачу субсидія надавалась на загальних підставах, то управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради на виконання п. 16 Положення в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018. №329) було здійснено розрахунок житлової субсидії в автоматичному режимі з травня 2018 р., як домогосподарству, яке отримувало житлову субсидію у попередньому сезоні та з жовтня 2018 р. на опалювальний сезон.

Під час особистого прийому відповідача з питань надання субсидії 13.06.2019 року спеціалістами управління з`ясовано, що відповідач перебуває у зареєстрованому шлюбі з 06.08.20214 року, але про цю обставину раніше не повідомляв.

Відповідача було повідомлено про обов`язок щодо повідомлення про зміну обставин, які мають значення для визначення права на отримання та розміру житлової субсидії, встановлений пунктом 16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018р. №329).

Відповідачу було запропоновано надати інформацію про доходи його дружини для розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року з врахуванням обставин, про які відповідачем повідомлено не було.

Враховуючи виявлені обставини, рішенням комісії по наданню житлових субсидій від 19.06.2019 року (протокол № 9) відповідачу припинено дію субсидії через неповідомлення про обставини, зазначені в п. 16 Положення протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

13.08.2019 року відповідачем подано заяву про перерахунок субсидії з урахуванням доходів дружини гр. ОСОБА_3 .

До заяви відповідачем додано інформаційний листок домогосподарства, копію Відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків гр. ОСОБА_3 за період з 3 кварталу 2017 року по 2 квартал 2018 року від 19.09.2019 року, копію форми ОК-5 гр. гр. ОСОБА_3 від 14.08.2019 року.

Управлінням встановлено, що з 01 травня 2018 року відповідачем не повідомлено про обставини, що мали значення для визначення права на отримання субсидії, а саме: не надано інформації про доходи члена сім`ї, зареєстроване місце проживання якого відмінне від адреси домогосподарства, хоча такі доходи мали бути враховані при розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року. Не було надано інформації про дружину відповідача гр. ОСОБА_3 . Відтак, доходи гр. ОСОБА_3 не були враховані при розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року.

23.09.2019 року згідно наданої відповідачем 13.08.2019 року заяви проведено розрахунок суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії, де сума становить 10 064,21 грн.

Управління звертаючись до суду з вищевказаними вимогами просить стягнути з відповідача вказану суму, як стягнення надміру виплачених сум субсидії.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дні, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин ( фактів ), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.

Частиною 2 статті 77 ЦПК України встановлено, що предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухвалені судового рішення.

Частиною 5, 6 статті 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що гуртуються на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

За змістом положень Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» з метою реалізації соціальних прав та державних соціальних гарантій громадян, встановлених Конституцією України, забезпечення потреб людини в матеріальних благах і послугах, держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативі, а також надає певній категорії громадян пільги і субсидії, зокрема, у сфері житлово-комунального обслуговування (ст. 1, 2, 9).

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг визначається Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Пунктами 2, 7, 12, 13, 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції, чинній на час подання відповдачем заяви про призначення житлової субсидії) вбачається, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі, у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Субсидія розраховується, виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб та їх соціальний статус визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період - на початок місяця, з якого призначається субсидія.

Субсидія для відшкодування витрат на оплату жилого-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення.

Для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає органу праці та соціального захисту населення заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.

Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому відповідному періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 Положення, без звернення громадянина і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення щодо призначення (не призначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян, які зверталися.

За правилами пункту 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. До таких порушень прирівняно і неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення.

У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).

Згідно із частиною 1 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Наведене узгоджується із висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18), постанові Верховного Суду від 06 березня 2019 року у справі № 607/4570/17-ц (провадження № 61-29030св18).

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини ризик будь-якої помилки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не повинні виправлятися за рахунок зацікавленої особи. У справі «Рисовський проти України» від 20 жовтня 2011 року Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування», який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовнішний спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії» від 05 січня 2000 року, «Онер`їлдіз проти Туреччини» від 18 червня 2002 року, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» від 08 квітня 2008 року, «Москаль проти Польщі» від 15 вересня 2009 року).

Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах «Лелас проти Хорватії» від 20 травня 2010 року і «Тошкуце та інші проти Румунії» від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (рішення у справах «Онер`їлдіз проти Туреччини» від 18 червня 2002 року та «Беєлер проти Італії» від 05 січня 2000 року). Суд вказав, що державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків.

Суд зазначає, що при розгляді цієї справи також може бути враховано і рішення Європейського Суду з прав людини від 20 жовтня 2011 року в справі «Рисовський проти України» щодо принципів застосування статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема, щодо необхідності додержання принципу «належного урядування» при втручанні держави у право особи на мирне володіння своїм майном.

Європейський суд з прав людини вказує, що принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (рішення у справі «Рисовський проти України», заява № 29979/04, від 20 жовтня 2011 року).

Разом з тим, Європейський суд з прав людини зазначає, що вислів «згідно із законом» не просто вимагає, щоб оскаржуваний захід мав підставу в національному законодавстві, але також звертається до якості такого закону. Зокрема, положення закону мають бути достатньо чіткими у своїх термінах (рішення у справі «Кривіцька та Кривіцький проти України», заява № 30856/03, від 02 грудня 2011 року).

Отже, як зазначено вище, законодавець пов`язує повернення надмірно отриманих коштів наданих у вигляді житлової субсидії саме з недобросовісністю набувача, яку має довести позивач.

Як встановлено в судовому засіданні на підставі заяви ОСОБА_1 та декларації про доходи і витрати йому було призначено житлову субсидію ще у 2015-2016 роках, на цьому наголошував відповідач в судовому засіданні під час розгляду справи та не спростовано управлінням, а навпаки підтверджено останнім в позовній заяві, що відповідач перебуває на обліку в управлінні та до 01 травня 2018 року ОСОБА_1 звертався з заявою про призначення житлової субсидії.

В подальшому, так само і після внесення відповідних змін до Положення з 01 травня 2018 року, Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області вказує, що здійснювало призначення житлової субсидії на наступні періоди автоматично. При цьому, відповідач не звертався до Управління з новою заявою та декларацією для призначення субсидії.

Як встановлено, про подальші зміни в законодавстві відповідач дізнався лише коли йому управлінням було припинено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2019 року і він 13 серпня 2019 року з дружиною прийшов до управління.

Крім того, відповідач в судовому засіданні наголошував на тому, що при зверненні до управління в 2015-2016 роках надав усі документи, які вимагалися для отримання субсидії та зазначав усю інформацію.

З боку позивача не було надано жодного належного доказу в зворотному.

Отже, під час розгляду справи не знайшло своє підтвердження недобросовісності з боку відповідача при отриманні допомоги ( житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг ).

Аналогічної позиції дотримується і Верховний Суд в своїй постанові від 13 листопада 2019 року у справі N 332/2805/18, провадження N 61-16144св19.

Враховуючи встановлені у справі обставини, соціальний статус сім`ї відповідача, відсутність умислу останнього, необхідність дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідача, суд дійшов висновку, що примусове повернення надмірно отриманих коштів у вигляді житлової субсидії у сумі 10 064,21 грн., може призвести до покладення на відповідача надмірного тягаря. Разом з тим, наявність чи відсутність у поданих документах відомостей про інших осіб, які зареєстровані в будинку, але проживають окремо, жодним чином не впливає на призначення і розмір субсидії.

Відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що гуртуються на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматися як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (пункт 23 рішення ЄСПЛ від 18 липня 2006 року у справі «Проніна проти України»).

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно із п. 1 ч.ч.1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на - відповідача.

Оскільки, позивачу відмовлено в задоволенні позовних вимог, не підлягають задоволенню і вимоги про стягнення судового збору з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1166, 1212, 1213, 1215 ЦК України, ст. ст. 2, 5, 12, 13, 19, 76, 77, 81, 89, 133, 141, 254, 263 - 265, 273, 274-279, 353, 354 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

В задоволенні позовних вимог управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум субсидії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Позивач: Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області ( адреса місцезнаходження: 09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, буд. 2, ЄДРПОУ: 03193643 );

Відповідач: ОСОБА_1 ( адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 ).

Повне судове рішення складено 15 червня 2021 року.

Рішення надруковано в нарадчій кімнаті в одному примірнику.

СуддяО. І. Орєхов