Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 травня 2010 року 16:14 № 2а-4209/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Власенкової О.О., при секретарі судового засідання Чернишевій О.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в Оболонському районі м.Києва
(далі - позивач)
до відповідачаОболонського районного осередку партії "Малого і середнього
бізнесу України" (далі - відповідач)
про третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору
на стороні позивача Оболонська районна у місті Києві державна
адміністрація
скасування державної реєстрації, Обставини справи:
Позивач ДПІ у Оболонському районі міста Києва звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позово до відповідача Оболонського районного осередку партії "Малого і середнього бізнесу України", третя особа без самостійних вимог Оболонська районна у місті Києві державна адміністрація, про припинення державної реєстрації Оболонського районного осередку партії "Малого і середнього бізнесу України" (код ЄДРПОУ 26267054).
Позовні вимоги мотивовані, тим, що відповідач фактично не знаходиться за вказаним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходженням, що унеможливлює здійснення контролю та нагляду за його діяльністю з боку органів державної податкової служби. Надалі позивач надав суду доповнення до підстав позовної заяви, в яких зазначив, що відповідач з моменту реєстрації не звітує до ДПІ у Оболонському районі міста Києва та просив припинити державну реєстрацію відповідача.
У судові засідання відповідач не прибув, за адресою зазначеною у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 04211, місто Київ, вул. Лайоша Гавро, 7-А не знаходиться. Направлена за адресою поштова кореспонденція повернулася до суду з поміткою "за зазначеною адресою фірма не існує".
Відповідно до статті 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних у ній доказів.
Третя особа письмових пояснень щодо позовних вимог не надала, представника в судове засідання не направила, хоча про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлена належним чином.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 26 травня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідач зареєстрований Оболонською районною у місті Києві державною адміністрацією як суб`єкт підприємницької діяльності 06 січня 2000 року код ЄДРПОУ 26267054, за адресою: 04211, місто Київ, вул. Лайоша Гавро, 7-А.
Як вбачається з назви "Оболонський районний осередок партії "Малого і середнього бізнесу України" відповідач є політичною партією.
Згідно з довідкою позивача від 13 березня 2010 року № 1795/9/29-105, відповідач з моменту реєстрації не подає фінансову звітність до органів державної податкової служби.
Станом на 13 березня 2010 року відповідач заборгованості по податкам перед бюджетом не має.
Проаналізувавши обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на таке.
Згідно зі статтею 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осібпідприємців" підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є неподання протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Частиною 2 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осібпідприємців" передбачено, що законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації обєднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Таким чином, з викладеного вбачається, що особливості створення, функціонування та припинення діяльності політичних партій регулюються спеціальним законодавством України, а саме Законом України "Про політичні партії в Україні" (далі Закон).
Політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах (стаття 2 Закону).
Політичні партії є неприбутковими організаціями.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осібпідприємців" зокрема, політичні партії набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом (частина 3 цієї статті). Зокрема, Міністерство юстиції України та його територіальні органи здійснюють реєстрацію (легалізацію) політичних партій та видають свідоцтво про державну реєстрацію, оформлене державним реєстратором у відповідному виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи (частина 4 цієї статті).
Згідно зі статтею 21 Закону політична партія може бути за поданням Міністерства юстиції України чи Генерального прокурора України заборонена в судовому порядку у випадку порушення вимог щодо створення і діяльності політичних партій, встановлених Конституцією України, цим та іншими законами України. Заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск керівних органів, обласних, міських, районних організацій політичних партій, її первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії.
Статтею 23 Закону встановлено, що політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України. Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з'їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі.
Відповідно до положень статті 24 Закону реєстраційне свідоцтво політичної партії може бути анульоване в судовому порядку за поданням органу, який зареєстрував політичну партію, у разі, якщо невиконання політичною партією вимоги частини 6 статті 11 цього Закону, виявлення протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії недостовірних відомостей у поданих на реєстрацію документах, не висування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років.
Рішення суду про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень політичної партії, припинення членства в політичній партії.
Таким чином, відповідно до Закону, який є спеціальним у спірних правовідносинах, неподання політичною партією фінансової звітності до органів державної податкової служби не є підставою для її припинення.
Крім того, позивач не може подавати такий позов, оскільки правом на звернення до суду з вимогою про припинення діяльності політичної партії наділені Міністерство юстиції України та Генеральна прокуратура України.
Ураховуючи викладене, суд вважає позов, що не ґрунтується на приписах чинного законодавства України, а тому не вбачає підстав для його задоволення.
Керуючись статтями 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя О.О. Власенкова
Повний текст постанови складено та підписано 02 червня 2010 року.