Постанова № 9764179, 02.11.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.11.2009
Номер справи
2а-5330/09/2670
Номер документу
9764179
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

02 листопада 2009 року 1438 № 2а-5330/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В при секретарі Денисенко Ю.М., за участю представників сторін:

від позивача: Карасьова Руслана Михайловича

від відповідача: не зявився

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України

дотовариства з обмеженою відповідальністю «Печерськ Інвест»

простягнення штрафних санкцій ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про стягнення штрафних санкцій з товариства з обмеженою відповідальністю «Печерськ Інвест».

Позовні вимоги обґрунтовано наявністю самостійно не сплаченого відповідачем штрафу, який застосований постановою Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 21.11.2008 № 595/11/04/1-ФК.

Відповідач до суду не зявлявся, хоча був належним чином повідомлений про судові засідання відповідно до вимог статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до частини восьмої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи. Відповідач належним чином повідомлявся про судові засідання за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України 11.11.2008 було складено акт №595/11 про ненадання товариством з обмеженою відповідальністю «Печерськ Інвест»документів, які вимагалися для проведення позапланової перевірки. В акті було зазначено про порушення відповідачем вимог частини першої статті 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», пунктів 3.1, 3.15 розділу 3 Ліцензійних умов провадження діяльності із залучення коштів установників управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю, затверджених розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 24.06.2004 №1225 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27.07.2004 за №927/9526 та пункту 5.2 Правил проведення перевірок Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України, затверджених Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28.10.2003 №96 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 19.12.2003 за №1184/8505.

На підставі зазначеного акту постановою Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 21.11.2008 №595/11/04/1-ФК до товариства з обмеженою відповідальністю «Печерськ Інвест»застосовано штрафні санкції у сумі 17000 грн. Штраф підлягав сплаті протягом десяти днів з моменту отримання постанови.

Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг.

Пунктом 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента від 4 квітня 2003 року №292/2003 (далі по тексту - Положення) визначено, що Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України - це спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послугу межах, визначених законодавством.

Згідно з підпунктом 3 пункту 4 Положення Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України відповідно до покладених на неї завдань та у межах своєї компетенції здійснює згідно із законами України державне регулювання і нагляд за діяльністю страхових компаній та страхових брокерів, установ накопичувального пенсійного забезпечення, довірчих товариств, кредитних спілок, лізингових та факторингових компаній, кредитно-гарантійних установ, ломбардів, інших учасників ринків фінансових послуг (крім банків, професійних учасників фондового ринку, інститутів спільного інвестування в частині їх діяльності на фондовому ринку, фінансових установ, які мають статус міжурядових міжнародних організацій, Державного казначейства України та державних цільових фондів).

Згідно пункту 5 Положення Комісія має право в межах своїх повноважень здійснювати інспектування фінансових установ та застосовувати до фінансових установ, які не додержуються законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, заходи впливу, зокрема, накладати штрафи.

Згідно пунктів 8-12 частини першої статті 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»уповноважений орган у межах своєї компетенції, зокрема, здійснює контроль за достовірністю інформації, що надається учасниками ринку фінансових послуг, проводить самостійно чи разом з іншими уповноваженими органами нагляду виїзні та безвиїзні перевірки діяльності фінансових установ, у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів Уповноваженого органу застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення, звертається до суду та господарського суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про фінансові послуги, надсилає фінансовим установам та саморегулівним організаціям обов'язкові до виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про фінансові послуги та вимагає надання необхідних документів.

Відповідно до пункту 3.1 розділу 3 Ліцензійних умов провадження діяльності із залучення коштів установників управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю Ліцензіат протягом строку дії ліцензії зобов'язаний дотримуватись вимог законодавства, яким регулюється діяльність небанківських фінансових установ, та цих Ліцензійних умов.

Здійснення ліцензіатом діяльності на підставі отриманої ліцензії проводиться за місцезнаходженням ліцензіата або за місцезнаходженням його відокремленого підрозділу, який в установленому цими Ліцензійними умовами порядку отримав засвідчену Держфінпослуг копію ліцензії.

У разі залучення ліцензіатом готівкових коштів установників у касу ліцензіата або його відокремленого підрозділу приміщення, у якому надаються фінансові послуги, має бути обладнане необхідними засобами безпеки (охоронною сигналізацією та відповідною охороною, сейфами для зберігання грошових коштів), а ліцензіат має дотримуватись вимог законодавства щодо готівкових розрахунків, установлених Національним банком України.

Згідно пункту 3.15 розділу 3 зазначених Ліцензійних умов ліцензіат зобов'язаний подавати до Держфінпослуг фінансову звітність та іншу інформацію в обсягах, формах та в строки, установлені Держфінпослуг, при цьому форми звітності, які ліцензіат подає до Держфінпослуг кожного місяця, складаються за кожним об'єктом будівництва окремо.

Відповідно до пункту 5.2 Правил проведення перевірок Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України керівники та працівники суб'єкта нагляду під час проведення інспекції зобов'язані:

- на вимогу керівника інспекційної групи підтвердити свої повноваження відповідними документами;

- забезпечити інспекційній групі необхідні умови для проведення інспекції;

- своєчасно надавати інспекційній групі повну та достовірну інформацію щодо діяльності суб'єкта нагляду;

- на запит керівника інспекційної групи надавати копії необхідних документів, засвідчені підписом керівника, або особи, яка його заміщає, та печаткою суб'єкта нагляду, для приєднання їх до акта інспекції;

- на звернення керівника та членів інспекційної групи надавати письмові пояснення.

Положеннями статті 40 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»встановлено, що уповноважений орган може застосовувати такі заходи впливу, як накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Приписами статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»визначено, що уповноважений орган застосовує до суб'єктів підприємницької діяльності штрафні санкції, в тому числі за ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації - у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила правопорушення. Рішення Уповноваженого органу про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються у судовому порядку.

Беручи до уваги те, що штраф до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України у розмірі 17 000 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, постанову про його застосування не оскаржив, доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду спору не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись статтями 35, 69, 70, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Печерськ Інвест»(код ЄДРПОУ 31356771) на користь Державного бюджету України штрафні санкції у сумі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок).

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.В. Літвінова